Na ir kodėl trinkelės, vieną kartą tvarkingai išklotos, negalėtų tokios gražios likti amžinai?… Kasmet jų tarpuose pradeda želti žolių kuokštai ir/arba atsiranda samanų. Aptarkime 5 būdus, kurių dėka piktžolių ir samanų naikinimas tarp trinkelių vyktų efektyviai, o jūs nuspręskite, kuris variantas tinkamiausias jums.
Kaip sutaupyti laiko priežiūrai mokome kursuose „Mano sodo dizainas“. Jų metu susipažinsite su dizaino dėsniais, projektavimo eiga, galiausiai patys kursite tiesiai ant savo sklypo plano. Ir pamatysite, kad apželdinimo projektas – sudėtinga, bet tikrai įveikiama ir labai įdomi užduotis.
1. Mechaninis įrankis – grandiklis
Grandiklis su L formos ašmenimis – pirmas įrankis kovojant su apžėlusiais tarpais tarp trinkelių. Iškart sutarkim – apie paprastą ravėjimą rankomis šįkart nekalbam, šitą būdą puikiausiai žinote ir be straipsnių. Tai štai grandiklis yra viena iš priemonių, kuri padeda lengviau ir greičiau pašalinti piktžoles, nenaudojant cheminių preparatų.
Gerą kokybišką grandiklį įsigysite už keliolika eurų, jis tarnaus ilgus metus. Pigaus net neieškokite, nes piktžolių ir samanų naikinimas tarp trinkelių reikalauja stipraus atsparaus plieno ir itin aštrių ašmenų.
Procedūra tokia: su ta grandiklio puse, kur pagaląsti ašmenys, prapjaustote labai apžėlusias arba stipriai įaugusias vietas. Tada grandiklį apsukate, ir ta puse, kuri panaši į kabliuką, prabraukiate pro tarpus – taip ištrauksite visas supjaustytas šaknis ir nešvarumus.
Jeigu trinkelių tarpai tik vos vos apsamanoję, tai aštriosios dalies panaudoti visai nereikės. Tik braukiate kabliuku, ir po to viską gražiai nušluojate.
Svarbu: nebūtina lenkti nugaros ir vaikščioti keliais. Dažnas gamintojas siūlo grandiklius su keičiamais kotais. Pasirinkę ilgą kotą, šį darbą atliksite stovėdami.
2. Samanų naikinimas tarp trinkelių su šepečiu
Kitas įrankis – specialus šepetys – taip pat turi dvi funkcijas. Profilaktiniam tarpelių išvalymui puikiai tiks jo dalis su standžiais šeriais. Trinti reikia nemažai, bet tarpeliai išsivalo kartu su visais nešvarumais, su samanomis ir nedidelėmis piktžolėmis.
Rimtesniems atvejams verta naudoti šepečio priekyje įtaisytą geležtę, su kuria pavyks išprašyti didesnes žoles, ir tada darbą užbaigti šepečiu.
Palyginti su įprastu grandikliu, šepetys labiau tiktų mažai užterštiems tarpams, lengvesniam išvalymui, ir ten, kur trinkelės labai mažos, tad siūlių yra labai daug. Tais atvejais, kad žolės jau gerai įaugusios, ir tais, kai trinkelių siūlės ilgos ir tiesios, su įprastu grandikliu išvalysite greičiau ir efektyviau.
Tiesa, dažnu atveju šepečio kotą taip pat galima keisti, pasirenkant tiek trumpą, tiek ilgą, kad nereikėtų keliais klūpoti.
3. Elektrinis šepetys trinkelių tarpams valyti
Vienu žingsniu toliau – galima įsigyti elektrinį šepetį, kuris skirtas šiam tikslui. Važiuojate sau kaip su žoliapjove, o šepetys sukasi ir pats pluša trinkelių tarpus valydamas. Privalumas – darbas greitas, nugara neskauda.
Tačiau neapsigaukite – jeigu vieta užleista, sudėtingesnėse vietose reikės ir pasilankstyti, ir įprastą grandiklį į rankas paimti.
Elektriniai šepečiai dažniausiai parduodami su dviem šepečių diskais: nailoninis – nestipriai sužėlusioms vietoms, ir metalinis – ekstra atvejams. Pasirenkant reikia atkreipti dėmesį ne tik į piktžoles, bet ir į dangą, prie kurios dirbsite.
Diskas stengiasi suktis kaip išmanydamas, tad gali kartais persistengti: subraižyti paviršius, per daug nugludinti kampus, ir pan.
Greitai peržiūrėjusi elektronines parduotuves, radau šepečius tik su elektros laidais. Tad turėkite omenyje, kad tvarkomas plotas turi būti netoli nuo elektros lizdo, ir reikės dirbti besipainiojant elektros laidams po kojomis.
Baigiant grandymo darbus, nesvarbu ar su grandikliu, ar su mechaniniu, ar su elektriniu šepečiu juos atlikote, viską užbaigiame su paprastu lauko šepečiu. Visos tos žolės, samanos ir nešvarumai turi būti tvarkingai sušluoti, stengiantis, kad nepatektų atgal į tarpus.
4. Vandens srovė kaip priemonė kovoti su piktžolėmis
Dar vienas ekologiškas būdas – panaudoti aukšto slėgio vandens srovę. Tai puikus būdas, tikrai efektyviai sutvarko siūles tarp trinkelių. Kita vertus, ir pačias trinkeles (ar kitokias plyteles) atšviežina, bent šiek tiek nuima to apsamanojusio, apdumblėjusio sluoksnio. Aukšto slėgio srovė išties galinga, tad piktžolių ir samanų naikinimas tarp trinkelių vyksta greitai ir efektyviai. Jeigu ir liks kokia milžinė, tai jau paprastuoju būdu ją pribaigsit, tiesiog išraudami.
Žmonės kalba, kad šito būdo trūkumas – iš siūlių išplaunama viskas: ne tik piktžolės, bet ir siūlių užpildas. Tai šioje vietoje siūlau stabtelėti. Jei jau norite, kad kasmet vargo būtų mažiau, turėtumėt atsijomis papildyti tarpus ir po išvalymo su grandikliu, ir po išvalymo su šepečiu, ir žinoma, po išvalymo su vandens srove. Jeigu lieka bet kokie tarpeliai (o pašalinus piktžoles, jų tikrai lieka), tai jie savaime užsipildys, tik jums tas nepatiks: užsineš smėliuko, žemių ir naujų piktžolių sėklų.
Tad po išvalymo užpildykite nauju atsijų sluoksniu: atrodys tvarkingai, ir piktžolės ne taip greitai pasisės. Maža to, yra net specialių užpildų, kurių rūgšti terpė nepalanki piktžolėms dygti ir vystytis.
Na ir vienas piktžolių išvalymo aukšto slėgio srove trūkumas – tam reikia turėti specialią įrangą. Beje, ją galima ir išsinuomoti. Kadangi tokio darbo nepatartina daryti dažniau negu kartą per metus, nuoma daug kam būtų optimalu.
5. Herbicidai ir naminės priemonės
Daug kas sako, kad trinkelių nevalgom, tai koks skirtumas, galima ir chemines priemones naudoti. Tačiau apželdinimo kursuose mokome, kad jeigu tik galima išvengti cheminių priemonių, tokių kaip herbicidai, naudojimo, tai geriau būtų ir išvengti. Visas “Geltonas karutis” kursų programas galite rasti čia.
Į samanas apskritai galima atlaidžiai žiūrėti. Pavėsyje jos neišvengiamos, tad kova su samanomis – kova su vėjo malūnais. O žalsvi minkšti tarpeliai gali būti net visai graži aplinkos detalė. Na, čia jau jums spręsti, ar tinka toks požiūris.
O štai piktžolės tarpuose tai tikrai nepuošia. Jei negalim atkalbėti nuo herbicidų, naudokite juos atidžiai perskaitę instrukciją, tinkamomis proporcijomis. Nepamirškite apsaugos priemonių, kad patys neįkvėptumėt, kad nepatektų ant rankų. Jei jau naudojate, tai pasistenkite, kad tikrai būtų poveikis: naudokite tiksliai ant žaliosios augalų masės (o ne ant sudžiuvusių lapelių), ne prieš lietų (kad nenuplautų pirma laiko). Kurį laiką ant tos vietos nevaikščiokite, nevažiuokite su automobiliu (preparatai prilips prie batų, padangų, ir persineš kitur).
O gal natūraliomis priemonėmis? Į jas žiūriu kiek skeptiškai. Žmonės naudoja druską, sodą, actą. Skiedžia, maišo ir purškia. Turiu pasakyti, darbo čia yra. Net kai žolė sunyksta, jos likučius vis tiek gerai būtų pašalinti su specialiu grandikliu. Tad ar nebus čia dvigubas darbas?
Priemonės, kurios veikia piktžoles rūgšties ar druskos pagrindu, ardo ir trinkelių struktūrą. Kai kurioms dangoms po to gali atsirasti dėmių. Be to, tokie būdai netinka tako pakraščiuose prie augalų, nes galite net nenorėdami ir juos panaikinti.
Aptarėme keletą būdų, telieka jums pasirinkti, kaip dažnai ir kokiu būdu prižiūrėsite savo trinkeles.
Šis straipsnis taip pat publikuotas portale lrytas.lt
Taip pat skaitykite:
“Samanų naikinimas vejoje: kodėl jos atsiranda”
“Kova su piktžolėmis: alternatyvūs būdai vietoj ravėjimo”