Samanų naikinimas vejoje: kodėl jos atsiranda

Ar samanų naikinimas vejoje kasmet jums sukelia galvos skausmą? Netikėkite populiariu mitu, kad samanos būtinai reiškia rūgščią dirvą. Jei suprasite, kokiomis sąlygomis jos atsiranda, žinosite ir kaip jas įveikti.

MITAS DĖL RŪGŠČIOS DIRVOS

Dažnai tikima, kad jeigu vejoje atsiranda samanų, vadinasi, dirva yra rūgšti. Atrodytų, kad išeitis – naudoti specialius priedus, kurie pakeistų dirvos pH, ir tada samanos savaime išnyks.

Vejos priežiūra reikalauja žinių — jei norite gauti susistemintą informaciją ir konkrečių idėjų, jau patvirtintų praktikoje, kviečiame į mokymus „Vejos priežiūra“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems išmokti tinkamai prižiūrėti savo kiemo veją bei gauti patarimų iš ekspertų lūpų. Kursus galite pradėti bet kada ir mokytis Jums patogiu laiku.

Deja, ne visada priežastis yra rūgšti terpė. Todėl sumažinus rūgštingumą, galite savo tikslo nepasiekti. Dar blogiau būtų tada, jei išties jūsų dirva šarminė – tada pH padarytumėt dar labiau šarminį.

Samanų naikinimas vejoje

Samanų naikinimas vejoje su cheminėmis priemonėmis nebus sėkmingas, jei priežastys slypi kitur. Fotografuota kovo pabaigoje. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

Kad išspręstumėt problemą, reikia suprasti, kokių sąlygų reikia, kad samanos apskritai augtų.

KOKIOMIS SĄLYGOMIS AUGA SAMANOS

Iš tiesų samanos yra ypač nereiklus augalas, todėl ji atsiras ten, kur neaugs niekas kitas. Samanos gali augti ten, kur:

 • Laikosi pavėsis;
 • Yra labai drėgna;
 • Suslėgta žemė;
 • Nederlinga žemė.

Žodžiu, samanos gali augti praktiškai bet kur. Apželdinimo kursuose dažnai sulaukiam klausimo dėl samanų vejoje, bet pasigilinus paaiškėja, kad samanos „puola“ ten, kur veja auga pavėsyje. Tai dažniausiai pasitaikanti priežastis.

Dar vieną dalyką reikia paminėti – jei žolė per žemai pjaunama, praktiškai nuskutama, žolė silpnėja, atsiranda atviri žemės plotai, o ten atsiranda ir samanų.

Samanų naikinimas vejoje

Samanų naikinimas vejoje beprasmis, jei nepasirūpinsime, kas augs vietoje jų. Šioje nuotraukoje žolė buvo pjaunama itin žemai, todėl samanos vejoje netruko atsirasti. Nuotr. L.Liubertaitė

Visais šiais atvejais samanų naikinimas vejoje yra beprasmis darbas, jei nepasirūpiname, kas atsiras toje vietoje, kur išnaikinsime samanas.

KAS LAIMĖS: SAMANOS AR VEJOS ŽOLĖ

Samanos gali augti ypač prastomis sąlygomis, tuo tarpu vejos žolė, atvirkščiai, yra labai reikli. Kad ji augtų ir gražiai žaliuotų, jai reikia:

 • saulės,
 • daug maisto medžiagų,
 • pakankamai drėgmės (bet ne užmirkimo),
 • purios geros žemės.

Jeigu ko nors negauna, vejos žolė tuoj pat pradeda nykti, atsiranda tušti vejos plotai. O štai juose ir įsitaiso samanos.

Vadinasi, jūsų problema yra ne tai, kad auga samanos, o tai, kad neturite tinkamų sąlygų vejai. Telieka 2 sprendimo būdai:

 • arba susitaikote su samanomis ir jos išlieka kaip žalias minkštas vejos papildymas,
 • arba stengiatės pagerinti sąlygas vejai.

Veja laimės dvikovą prieš samanas, jei tik padėsite jai sustiprinti savo pozicijas.

Samanų naikinimas vejoje

Samanos pralaimės kovą prieš veją, jei tik veja turės geras sąlygas augti. Nuotr. L.Liubertaitė

KAIP PADĖTI VEJAI:

 • Jeigu veja yra pavėsyje, ištuštėjusius plotus papildykite šešėlį toleruojančių vejos sėklų mišiniu;
 • Jei įtariate, kad žemė labai suslėgta, aeruokite veją, kad žemė būtų puresnė, o šaknys gautų daugiau oro;
 • Palaikykite drėgmės santykį: jei vieta užmirkstanti, liekite mažiau, o jei vieta ypač sausa, liekite dažniau;
 • Kurį laiką pjaukite žolę šiek tiek aukščiau, bet dažniau – taip sustiprinsite šaknis;
 • Ir efektyviausias būdas – tiesiog patręškite veją, kad ji vystytųsi sparčiau ir užimtų samanų vietą.

SAMANŲ NAIKINIMAS VEJOJE: KITI BŪDAI

Bet kurioje specializuotoje sodo prekių parduotuvėje rasite priedų, kurie naikina samanas. Dažniausiai jie yra geležies sulfato pagrindu. Jei neatkreipsite dėmesio, galite jų nusipirkti net neįtardami – dažnai šių priedų dedama į trąšas vejoms. Jeigu jums tai atrodo svarbu, skaitykite etiketes ir rasite užrašą „vejos trąšos nuo samanų“. Jei nenorite naudoti specialių priedų, atkreipkite į tai dėmesį.

Ir atminkite, kad toks samanų išnaikinimas yra laikinas, jei nepagerinsite sąlygų vejai. Todėl siūlyčiau visų pirmai kritiškai įvertinti sąlygas, kurias turite, ir tik tada nuspręsti, ar duosite vejai rimtesnę amuniciją kovoti su samanomis, ar tiesiog gyvensite taikoje su abiem.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Taip pat skaitykite:

Kelios gudrybės, kad kiemas atrodytų prabangus ir estetiškas

Vejos priežiūra rudenį

Nusibodo dirbti kieme? Ką daryti, kad priežiūros reikėtų mažiau

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis