100 augalų: dovanoju patikimų ir gražių augalų rekomendacijas

Pasaulyje yra žinoma beveik 300 tūkst. įvairiausių augalų rūšių – tai kaipgi iš jų pasirinkti, kas geriausiai tinka konkrečiam kiemui? Nuo vasario pradedu naują iniciatyvą # 100 augalų, kuri, tikiuosi, taps įkvėpimo šaltiniu ieškant idėjų savo kiemui prieš ateinantį pavasarį. Plačiau apie iniciatyvą papasakojau vaizdo įraše:

Ir trumpai papasakosiu, ką čia sugalvojau.

Ir aš taip dariau

Atsivertus augalų katalogus akys raibsta nuo grožybių: gali rinktis pagal spalvą, aukštį ar net kišenę. Vaizdai iš nuotraukų paperka – ir tas gražu, ir to norisi. Nepadeda, net jei apsilankai kasmet vykstančiose mugėse ar parodose. Atrodo tik imk ir sodink. Dažnai pasiduodame spontaniškumui ir pasirenkame augalus pagal grožį, net nesusimąstydami, kokios priežiūros reikės vėliau.

Kalbant ne tik apie spontaniškus pirkinius, pastebėjau, kad naujakuriai kitus augalus renkasi vadovaudamiesi kraštutinumais:

  • arba renkasi standartinius sprendimus ir nesuka sau galvos: kas pas kaimynus gerai auga, tas ir pas mane bus gerai, nes visi taip daro;
  • arba renkasi labai išieškotus egzotinius augalus, kurie nematyti ir išskirtiniai.

Pirmuoju atveju sklypo vaizdas greitai atsibosta, nes jame tiesiog nėra nieko įdomaus ir nieko individualaus. Antruoju atveju dažnai nusiviliama, nes egzotiniai augalai paprastai yra lepūs ir reikalauja daug dėmesio.

Kaip rasti įdomius, bet nelepius augalus?

Jų tikrai yra. Kai kuriuos augalus esame jau primiršę – matydavome juos močiučių gėlynuose, bet nepagalvojome, kad šiuolaikiškame kieme jie gali puikiai tikti. Anksčiau lietuviai darbus dirbo, o ne aplink gėles šokinėjo. Visai kaip ir dabar, tiesa? Mes irgi nenorime apie gėles šokinėti, tad galime rinktis tuos pačius augalus, tik reikia pritaikyti kelis dizaino dėsnius.

Be to, dabar yra išvesta daugybė naujų veislių, todėl tie patys augalai gali būti didesniais žiedais, jie gali pražysti anksčiau, žydėti ilgiau, gali būti ne tokie agresyvūs, arba gali užaugti iki kitokio aukščio nei buvo įprasta.

Ir tikrai nereikia stebėtis, kai pasaulinio garso dizainerių sukurtuose soduose, pelniusiuose ne vieną apdovanojimą, matome rudbekijas, melsves ir rasakilas.

100 augalų: Garsusis Jacobstuin sodas Olandijoje, rudbekija.
Garsusis Jacobstuin sodas Olandijoje: centre matome rudbekijas, kurios nuo seno auginamos ir Lietuvoje. Nuotr. L.Liubertaitė

Tuose madingiausiuose soduose yra ir kitų augalų, kurie pradėjo būti vertinami tik dabar, išpopuliarėjus naujajam žolinių augalų judėjimui, dar vadinamam “olandiška banga”. Apie šią stilistiką jau esame daug rašę ir visokių praktiškų patarimų dalinęsi, galite čia paskaityti apie tai daugiau.

Su šia banga želdynuose atsirado įvairesnių žiedynų formų: vertikalūs žvakės formos žiedai (tokie kaip gojinių šalavijų ir veronikų), skėtiniai žiedynai (kaip laukinių morkų arba kemerų), įvairios šluotelės (kaip astilbių), ką jau kalbėti apie varpinių augalų įvairovę. Ir tikrai daug tokių augalų mes galim drąsiai auginti Lietuvoje.

Tad pagalvojau, kad dabar tobulas laikas susipažinti su tokiais patikimais nereikliais augalais ir patikusius prisidėti prie savo norų sąrašo šiam pavasariui.

Tikslas: 100 dienų – 100 augalų

Per daugiau kaip penkerius metus, kiek organizuojame kursus „Geltonas karutis“, teko laimė aplankyti ne vieną sklypą, pamatyti ne vieną gražų sodą, gėlyną. Ir visur fotografavau.

Susikaupė nemažas fondas įspūdingų nuotraukų, kuriose – gražūs, nereiklūs, patikimi daugiamečiai augalai, kurie puikiausiai auga Lietuvos klimato sąlygomis.

100 augalų: Priekiniame plane ežiuolės, toliau matosi monardos, kemerai, ir įvairūs varpiniai augalai.
Gėlynas palei taką E.Misiukevičiaus kieme, Kauno r. Priekiniame plane ežiuolės, toliau matosi monardos, kemerai, ir įvairūs varpiniai augalai. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai kažkada pradėjau domėtis augalais, toks sąrašiukas man tikrai būtų pravertęs. Tad nusprendžiau sudaryti 100 augalų sąrašą bei juo pasidalinti su Jumis.

Kur rasti projektą #100augalų?

Nuo vasario 1-osios „Geltono karučio“ Instagram paskyroje.

Kasdien įkelsiu po 1 nereiklų, patikimą ir gražų augalą. Ir taip 100 dienų! Sąraše atsidurs daugiametės gėlės, daugiamečiai varpiniai augalai, krūmai bei vienas ar kitas medelis. Vadinasi, iš viso 100 augalų.

Nepraleiskite ir Instagramo Stories, nes ten parodysiu daugiau informacijos apie dienos augalą: su kuo jis kartu gražiai dera, kurioje želdyno vietoje jis geriau tiktų, kaip atrodo sezono pradžioje arba peržydėjęs, kaip atrodo skirtingos to augalo veislės ir pan.

100 augalų. šilokas.
Šiame derinyje šilokas yra centre – jis jau bręsta, bet žydėti dar nepradėjo. Tačiau svarbu suprasti, kaip jis atrodo sezono viduryje. Trakų r., nuotr. aut. L.Liubertaitė

Šis projektas jau pradėtas, tad prisijunkite prie šitos 100 augalų kelionės ir tęskite ją kartu.

Augalų sąrašas yra, o ką daryti toliau?

Vien tik žinoti, koks augalas geriau auga saulėje, o kuris mėgsta pavėsį – neužtenka. Kad vaizdas būtų harmoningas ir šiuolaikiškas, dviračio išrasti nebereikia – tiesiog naudokitės augalų dizaino dėsniais. Jie yra visai paprasti, bet kol nesusidūrėte, augalų derinimas gali pasirodyti kaip tamsus miškas.

Tam mes sukūrėme mokymus – „Augalų komponavimo dirbtuves“. Juose išmoksite, kaip išsirinktus augalus suderinti pagal dizaino dėsnius, pasidalyti augalų sodinimo schemą ir paskaičiuoti, kiek ir kokių augalų prireiks.

100 augalų: vilnotoji notra ir gojinis šalavijas.
Planjant gėlyną ypač svarbu suderinti spalvas, o “Augalų komponavimo dirbtuvėse” tuos derinius kursite ir iškart vizualiai matysite rezultatą. Nuotraukoje vilnotoji notra ir gojinis šalavijas. Vilnius. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei domitės išskirtinai „olandiškos bangos“ stiliaus želdynais, tuomet siūlyčiau neapsiriboti klasikiniais augalų dizaino dėsniais ir pasigilinti daugiau. Kodėlgi nepabandžius savo kieme įkurti kerintį gėlyną, kuris „dirba pats už save“. Kursuose „Mano natūralistinis gėlynas“ ne tik išmoksite, kaip atsirinkti, kokie augalai tinka, bet ir išmosite juos sluoksniuoti, susikurti derinius būsimam savo gėlynui. Ekologijos principais paremtas auginimas įmanomas ne tik darže, bet ir gėlyne. Ir jis gali nuostabiai atrodyti jūsų sklype.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Daugiau pavyzdžių, kaip atrodo įdomūs gėlynai:

Apie Auksės Dobilienės patirtį kuriant natūralistinį želdyną savo sodyboje, skaitykite čia;

Tūkstančio tulpių auginimas privačiame Dalios Repšienės sklype – skaitykite čia;

Visus mūsų straipsnius apie daugiametes gėles rasite čia.

Left Menu Icon
Krepšelis