Praktiškos kiemo dizaino idėjos, kurias gali pritaikyti kiekvienas

Pasodinti krūmą visi gali, o štai mažos praktiškos kiemo dizaino idėjos ir yra tas velnias, kuris slypi detalėse. Visi, patekę į Ingos Šidlauskienės kiemą, aikčioja iš nuostabos (nemačiau tokių, kurie išliktų abejingi), todėl paprašiau jos pasidalinti savo gudrybėmis. Naudokitės į sveikatą!

Susipažinkite su Inga Šidlauskiene

Inga Šidlauskienė gyvena Ignalinoje, užsiima įvairiomis veiklomis, o sodų kūrimas yra viena iš jos veiklų. Kiemo idėjos, apie kurias čia kalbame, daugiausia gimusios jos pačios sklype – tai 11 arų dydžio kiemas su netaisyklingos formos ribomis.

Inga išvertė iš koto visus, kai prieš kelis metus nufilmavau jos kiemą ir parodžiau „Geltono karučio“ Youtube kanale – pasižiūrėkite šią laidą, filmavau per patį rožių žydėjimo piką.

Vėliau pakviečiau ją į LRT laidą „Čia mano sodas“, kur jos kiemą apėjome aptardamos erdves tarsi lauko kambarius. Ši laida buvo įvertinta kaip geriausia tarp sodo entuziastų Facebooke. TV laidos įrašą rasite paspaudę čia

 Sodų kūrėja Inga Šidlauskienė savo rankomis sukūrė tokį sodą, kuris pakeri visus lankytojus. Nuotr. I. Šidlauskienė
Sodų kūrėja Inga Šidlauskienė savo rankomis sukūrė tokį sodą, kuris pakeri visus lankytojus. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

Aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“, kuri vyko 2022 m. rugpjūčio 27 dieną Vilniuje, Ingos Šidlauskienė skaitė pranešimą „Kaip susikurti nuolat žydinčių gėlių fiestą savo sklype. Mano istorija“. Ji ne tik pasidalino savo patirtimi, patikrintais augalų deriniais, bet ir negailėjo patarimų visiems, kuriantiems savo kiemą.

Kai kuriais patarimais pasidalino ir čia.

Nuo ko pradėti kurti savo kiemą

Sodų kūrėja teigia, kad gražų kiemą kurti lengviau, jeigu pavyks laikytis tam tikros darbų eigos:

  • Prieš pradėdami pasidarykite planelį, susiskaičiuokite išlaidas, įvertinkite, kiek galite skirti laiko;
  • Aplinką paruoškite tolygiai visame sklype: sklypą išvalykite nuo nereikalingų daiktų ir statybinių atliekų;
  • Tada suformuokite reljefą – tai toli gražu nereiškia tik jo išlyginimo. Reljefas „su charakteriu“ gali būti jūsų sodybos išskirtinumas;
  • Laistymo ir apšvietimo sistemų įrengimą planuokite kartu su su takais ir želdynais, nes vėliau juos integruoti bus sudėtingiau.

Kai planuosite įrengti želdynus, neužsimokite visko padaryti per vieną kartą: galite tai daryti palaipsniui, priklausomai nuo to, kiek turite laiko ir kiek galite skirti lėšų tuo metu.

Kiemo dizaino idėjos netaisyklingos formos sklypui

Ingos sklypas yra nedėkingos trapecijos formos su itin didele smaile, tačiau būtent ši forma padiktavo sprendimus, kurie dabar laikomi išskirtiniais:

  • Kad užmaskuotų smailą sklypo išsikišimą, Inga suformavo arkas. Jos įrengtos atitraukus kelis metrus nuo sklypo ribos. Taip paslepiama sklypo riba, neaišku, kur ji prasideda, o kur baigiasi;
  • Obeliskai, skirtingi augalų aukščiai, vijokliai pritraukia žvilgsnį ir suklaidina protą: nebeaišku, kokio dydžio čia sklypas, sukuriamas didesnės erdvės įspūdis;
  • Taip atsiranda uždarų erdvių, tarsi lauko kambarių. Pavyzdžiui, viename tokiame „trikampyje“ suformuotas vaistažolių ir vaiskrūmių sodelis.
Gudrus sumanymas – romantiški sodo kambariai su rožėmis. Nuotr. I. Šidlauskienė
Gudrus sumanymas – romantiški sodo kambariai su rožėmis. Nuotr. I. Šidlauskienė

Dažniausios klaidos

Inga papasakojo, ko nedaro nei savo kieme, nei kurdama klientų sodybų dizainą.

Pirmiausia tai sklypo įrėminimas augalais, kur centrinė dalis paliekama tuščia, o visi augalai koncentruojami pakraščiuose. Toks želdinimo būdas nepalieka erdvės vaizduotei, nesukuria paslapties, malonių šešėlių.  

Panašų nepageidautiną efektą sukuria vienodo aukščio želdynai. Skirtingų aukščių augalų deriniai vizualiai atrodo geriau, o ir turi kitų privalumų. Tokie želdynai mieliau lankomi paukščių, atsiranda galimybė įkomponuoti sodo puošmenas (girliandas, lesyklas, paukščių girdyklas).   

Skirtingi augalų aukščiai, sodo kambarių kūrimas ir kuo mažiau trinkelių – raktas į gražų estetinį vaizdą. Nuotr. I. Šidlauskien
Skirtingi augalų aukščiai, sodo kambarių kūrimas ir kuo mažiau trinkelių – raktas į gražų estetinį vaizdą. Nuotr. L.Liubertaitė

Besaikis spygliuočių naudojimas taip pat nėra privalumas. Dažnas sodininkas neįvertina, kad spygliuočiai:

  • meta šešėlį visais metų laikais, todėl gali užgožti kitus augalus;
  • nesikeičia keičiantis sezonams – nuolat tas pats vaizdas;
  • reikalauja genėjimo. 

Masinė „trinkelizacija“ – Ingai labiausiai krentanti į akis blogybė, kuri iš esmės gadina bendrą  sklypo vaizdą. Didžiąją kiemo dalį išklojus trinkelėmis, prarandamos žaliosios erdvės, sukuriamas monotoniškas vaizdas, o kiemo plotai atveriami saulės kaitrai be jokios užuovėjos.

Kiemo dizaino idėjos panaudojant gėles

Šiuolaikiniame sode gėlės yra lygiai tokios pat reikalingos kaip ir vaismedžiai ar vaiskrūmiai. Štai kelios kiemo dizaino idėjos:

Gėlynai pomedžiuose – gražu ir naudinga sodo ekosistemai. Šalia obelų, kriaušių puikiai įsikurs šešėlį ar pusiau šešėlį mėgstantys augalai, kurie neturi itin stipraus, išsiplėtusio šaknyno. Tai irisai, melsvės, lubinai, snapučiai, alūnės.

Vaistažolės gėlynuose yra puikus sprendimas siekiant turėti kuo didesnę naudą nešančius želdynus. Raudonėliai, melisos, mėtos, vaistiniai šalavijai, čiobreliai, ramunėlės ir begalės kitų vaistinių augalų yra ne tik naudingi, bet ir gražūs.

Atkreipkite dėmesį, kad daugelis šių augalų labai lengvai plečiasi ir/ar sėjasi. Todėl labai svarbu tai įvertinti iš anksto ir jiems parinkti tinkamą vietą. Inga dalijasi, kad jai pasiteisinęs sprendimas – mėtas „įsprausti“ siaurame ruoželyje tarp garažo sienos ir takelio. Nors ir pusiau šešėlyje, jos puikiai veši, bet negali išsiplėsti kitur, nes kitas gėlynas yra už gero pusmetrio. 

Savo gėlynuose sodų kūrėja taip pat leidžia savaime sėtis žemuogėms. Jos ne mažiau dekoratyvios nei gėlės, ypač kai žydi ir pasipuošia uogomis, kurių nereikia skubėti nuskinti.

Siekiant dar didesnės naudos iš kiekvieno sodo metro, itin pasitarnaus vijokliniai augalai su gardžiomis uogomis. Vynuogės gali puošti bet kurią pavėsinę, aktinidijos ant obeliskų gali pakeisti vijoklinius augalus, o citrinvyčiai ir gervuogės puikiai derės apsivijusios tvoreles.

Arkos ir obeliskai su vijokliniais augalais sukuria karališką vaizdą. Nuotr. I. Šidlauskienė.
Arkos su vijokliniais augalais arba su specialiai suformuotais vaismedžiais sukuria karališką vaizdą. Nuotr. L.Liubertaitė.

Žydinčios morkos – šių laikų mados „klyksmas“, jos gali tapti tikra puošmena sode. Jos užaugina įvairių spalvų žiedus, panašius į skėtukus, kurie puikiai tinka puokštėse.

Šliaužiantys čiobreliai – puikūs daugiamečiai augalai, sukuriantys dekoratyvius žydinčius kilimus. O kaip skaniai kvepia!

Dekoratyviniai česnakai ne tik suteikia vertikalų elementą gėlynų kompozicijose, bet, kaip ir jų giminaičiai darže, taip pat yra valgomi.

Na ir žinoma puikiomis sodo puošmenomis gali tapti pakeltos lysvės, stilingi šiltnamiai bei inspektai (šiltlysvės).

Gėlės sode ne mažiau svarbios už medžius ir krūmus. Nuotr. I. Šidlauskienė
Gėlės sode ne mažiau svarbios už medžius ir krūmus. Nuotr. I. Šidlauskienė

Svarbiausia, kad augalai būtų sveiki, neapaugę piktžolėmis, o atsivėrusios tuštumos, nuėmus derlių, tuoj pat užpildytos kitais augalais. Dažnai sodinimo medžiaga yra visai šalia: ne vietoje išdygusi žemuogė, savaime pasisėjusi raktažolė ar neužmirštuolė gali būti puikus (kad ir laikinas) sprendimas vazone ar mažame gėlynėlyje.

Taip pat skaitykite:

„Romantiški lauko kambariai su rožėmis: kiemo Ignalinoje pavyzdys“

Left Menu Icon
Krepšelis