Yra kelios priežastys, kodėl krinta agurkų žiedai. Tačiau tai ne visuomet reiškia, kad sodinukui kažkas negerai – agurkų žiedai krenta ir dėl pačios augalo biologijos. Išsiaiškinkime priežastis ir ką daryti.
Daugybę naudingų dalykų apie daržininkystės ypatumus sužinoti galite mūsų kursuose „Šiuolaikinis daržas“. Jie puikiai tiks visiems, dar tik pradedantiems pažintį su daržu ir norintiems užsiauginti derlių natūraliais būdais.
Kodėl krinta agurkų žiedai?
Žiedai gali kristi ne tik nuo agurkų, bet ir nuo kitų augalų, priklausančių tai pačiai moliūginių (Cucurbitaceae) šeimai – cukinijų, melionų ir, žinoma, moliūgų. Svarbu pažymėti, jog visi šie augalai ant vieno sodinuko užaugina vadinamuosius vyriškus ir moteriškus žiedus. Vyriškos giminės žiedai patys sėklų ir vaisių neduoda, tačiau yra reikalingi tam, kad apdulkintų moteriškos giminės žiedus.
Įprastai pirmiausia ant sodinuko užauga daugiau vyriškos giminės žiedų. Jie nukrenta po to, kai paskleidžia į aplinką savo žiedadulkes. Tuomet jau ima augti tiek vyriškos, tiek moteriškos giminės žiedai, o iš apdulkintų moteriškos giminės žiedų formuojasi vaisiai.
Vyriškos ir moteriškos giminės žiedai vizualiai skiriasi, todėl juos nesunku atskirti:
- Jeigu ant žiedkočio auga vienas žiedas, o po juo matote pailgą ataugėlę, tuomet tai yra moteriškos giminės žiedas, kuris užaugins agurką.
- Jeigu ant plono žiedkočio auga keli žiedai be jokių ataugų, tuomet tai yra vyriškos giminės žiedai. Jie patys vaisių neduos, bet nuskinti jų negalima, nes be jų nebus ir agurkų.
Taigi, jeigu pastebite nuo agurkų krentančius vyriškos giminės žiedus, per daug nerimauti nereikia – tai natūralu.
Tačiau jeigu krenta visi žiedai, tai gali reikšti tam tikras problemas, apie kurias tuojau pakalbėsime.
Žiedai nebuvo apdulkinti
Jeigu agurkų žiedai buvo prastai apdulkinti arba nebuvo apdulkinti visai, tuomet jie nukrenta nepradėję auginti vaisių.
Apdulkinimą dažniausiai atlieka kaimynystėje gyvenančios bitės ir kiti vabzdžiai apdulkintojai. Jų aktyvumas gali sumažėti dėl ekstremaliai karštų arba šaltų orų, pesticidų naudojimo arba natūralių populiacijos svyravimų.
Jeigu agurkų žiedai nukrenta neapdulkinti, yra kelios išeitys. Pirmiausia, galite padidinti apdulkinančių vabzdžių populiaciją, augindami juos pritraukiančius augalus: kalendras, kraujažoles, dobilus, šaltmėtes ir pan.
Šiltnamyje auginamus agurkus galite apipurkšti saldžiu tirpalu, kuris privilios vabzdžius apdulkintojus.
Taip pat galite pabandyti apdulkinti savo agurkus patys. Daržininkai naudoja šiuos metodus, galite ir jūs pabandyti:
- Nuskinkite vyriškos giminės žiedą ir praskleiskite žiedlapius, kad būtų matomos žiedadulkės. Tada padėkite jį moteriškos giminės žiedo centre, kad jis liestųsi su viršutine piestelės dalimi, bei lengvai pasukiokite, kol žiedadulkės pabirs.
- Surinkite žiedadulkes medvilniniu krapštuku ir perkelkite jas į moteriškos giminės žiedą. Idealus tikslumas čia nebūtinas, nes žiedadulkės po žiedą pasiskleis pačios, svarbu tik padėti joms iki jo nusigauti. Kiti tam naudoja teptuką.
Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie agurkai yra savidulkiai – tada jie patys pasirūpina apdulkinimu. Jei agurkai savidulkiai, apie tai bus parašyta ant sėklų pakuotės.
Per karšti arba per šalti orai
Agurkų žiedai gali nukristi ir dar dėl kelių kitų priežasčių, susijusių su augimo sąlygomis.
Temperatūra yra labai svarbi dėl žiedų formavimosi. Agurkai geriausiai vystosi tuomet, kai dieną temperatūra siekia apie 23-25 laipsnius, o naktį – apie 20 laipsnių Celsijaus.
- Kai yra karščiau, agurkai linkę užauginti daugiau vyriškos giminės žiedų. Pasiekus 27 laipsnių Celsijaus temperatūrą jie sterilizuojasi ir nebegali apdulkinti moteriškų žiedų.
- Kai yra vėsiau, sulėtėja augimas ir nustoja formuotis moteriškos giminės žiedai. Tokiu atveju reikia pridengti sodinukus ir kurį laiką jų nebelaistyti.
Užsitęsę lietingi orai gali neleisti vabzdžiams apdulkintojams atlikti savo darbo. Tuomet bus mažiau apdulkintų žiedų ir užaugs mažiau vaisių.
Agurkų veislė irgi turi įtakos tam, kaip augalas reaguoja į skirtingas oro ir temperatūros sąlygas. Veislė svarbi atsižvelgiant į tai, kada reikia sodinti sodinukus, per kiek laiko susiformuoja žiedai ir kiek laiko bręsta vaisiai, todėl visuomet paskaitykite veislių aprašymus.
Kalcio trūkumas
Kita priežastis, kodėl krinta agurkų žiedai, yra kalcio trūkumas arba prastas jo pasisavinimas iš dirvožemio.
Dažniausiai daržo žemėje kalcio yra pakankamai, jo pasisavinimą gali sutrikdyti drėgmės trūkumas ir netolygus laistymas.
Pasistenkite laistyti savo agurkus gausiai, bet rečiau. Vėsiomis dienomis laistykite bent 2 kartus per savaitę, tačiau aktyviausiu agurkų augimo metu, ypač jei karšta, laistykite kasdien. Vienam augalui skirkite mažiausiai pusę kibiro vandens, o ir visas kibiras kartais gali praversti.
Taip pat pamulčiuokite žemę, kad išsaugotumėte drėgmę. Tada laistymo poreikis šiek tiek mažesnis.
Azoto perteklius
Agurkams azotas yra būtinas, bet gero dalyko kartais gali būti per daug. Azoto perteklius gali sulėtinti moteriškos giminės žiedų augimą.
Azotas skatina naujų ūglių augimą, tačiau tuomet augalas moteriškus žiedus išaugina tik vėliau sezono metu. Kitaip tariant, turėsite daugiau žaliosios masės, bet mažiau žiedų ir vaisių.
Azoto perteklių dažniausiai lemia tręšimas mėšlu arba koncentruotomis trąšomis su dideliu azoto kiekiu. Atsargiai naudokite namines trąšas, tokias kaip įvairių žolių raugai – jose labai daug azoto. Tokios trąšos yra geras pasirinkimas, tačiau neįmanoma taikliai dozuoti: kaipgi žinosi, kiek azoto padovanojai augalams ir kiek jo pasisavino. Be to, tada didesnė azoto pertręšimo tikimybė, kai tuo tarpu gali būti jaučiama visai kitų mineralų stoka.
Jei abejojate, agurkus tręškite pirktinėmis kompleksinėmis trąšomis, skirtomis agurkams, kur visos medžiagos bus subalansuotos.
Susiję kursai:
„Šiuolaikinis daržas“ – tai pradedantiesiems skirti kursai, kuriuose lektorė dr. Ingė Auželienė suteiks susistemintų ir naudingų žinių, kad galėtumėte sėkmingai pradėti savo pirmąjį daržą, šiltnamį ar vaismedžių sodą.
Taip pat skaitykite:
„Kodėl agurkai būna kartūs ir ką daryti, kad taip nenutiktų“