Kodėl agurkai būna kartūs ir ką daryti, kad taip nenutiktų

Kam nėra pasitaikę užsiauginti karčių agurkų? Apie tai, kodėl agurkai būna kartūs, kaip galima to išvengti, o taip pat kokios agurkų veislės neturi kartumo ir papasakosiu šiame straipsnyje.

Daug naudingų dalykų apie daržovių auginimą ir daržo priežiūrą galite sužinoti mūsų kursuose „Šiuolaikinis daržas“. Mokymuose lektorė Ingė Auželienė paaiškins, kaip gausų derlių užauginti natūraliais būdais. Kadangi kursai vyksta nuotoliniu būdu, galite mokytis bet kuriuo metu jums patogioje vietoje.

Kodėl agurkai būna kartūs

Agurkams kartumo suteikia kukurbitacinas – junginys, padedantis atbaidyti  kenkėjus. Jo yra visuose agurkuose, tačiau kukurbitacino kiekis kinta priklausomai nuo veislės savybių bei augimo sąlygų.

Kadangi kartumas priklauso nuo veislės, selekcininkai pasistengė ir buvo išvestos nekarčios agurkų veislės. Apie jas papasakosiu šiek tiek  vėliau.

Bet kartumas priklauso ir nuo auginimo sąlygų. Tad pradėkime nuo to.

Kukurbitacinas lemia, kodėl agurkai būna kartus, tačiau kartumą galite sumažindami imdamiesi tam tikrų priemonių. Nuotr. Pixabay.com
Kukurbitacinas lemia, kodėl agurkai būna kartus, tačiau kartumą galite sumažindami imdamiesi tam tikrų priemonių. Nuotr. Pixabay.com

Kaip užauginti nekarčius

Pagrindinė agurkų kartumo priežastis – tai augimo metu atsiradęs stresas, dėl kurio vaisiuose susikaupia daugiau kukurbitacino. Stresą sukelia nepalankios auginimo sąlygos: per mažas drėgmės kiekis, maistinių medžiagų trūkumas ir t.t.

Kad agurkai nebūtų kartūs, vadovaukitės šiais patarimais:

  • Neleiskite žemei išsausėti. Rekomenduojama agurkus laistyti dažnai ir gausiai. Karštą dieną normalu kasdien išlieti kibirą vandens vienam agurko augalui. Vėsesnėmis dienomis tiek dažnai nereikia.
  • Mulčiuokite. Dirvožemio paviršių užmulčiuokite, kad drėgmė taip greitai neišgaruotų. Tam tinka šienas, šiaudai ir kitoks organinis mulčias.
  • Tręškite. Kuo labiau praturtintas dirvožemis, tuo mažiau kartumo turės agurkai. Pavasarį pagerinkite dirvožemį kompostu, o augimo metu tręškite agurkus kompleksinėmis trąšomis, kad gautų visą spektrą įvairių medžiagų.  
  • Nelaukite, kol vaisiai peraugs. Ilgai augdami agurkai apkarsta, todėl skinkite juos optimalaus dydžio. Agurkai tinkami skynimui tuomet, kai nuo vaisiaus galo nukrenta žiedas.    
Kai nuo agurko galo nukrenta žiedas, vaisius jau galite skinti. Nuotr. Pixabay.com
Kai nuo agurko galo nukrenta žiedas, vaisius jau galite skinti. Nuotr. Pixabay.com

Temperatūra ir kartumas

Agurkus rekomenduojama auginti saulėtoje vietoje, nes tai šilumamėgiai augalai. Tačiau per didelė kaitra taip pat gali sukelti jiems nepageidaujamą stresą.

Agurkai geriausiai auga 18–24 laipsnių temperatūroje. Minimali augimo temperatūra turėtų būti ne mažesnė nei 16 laipsnių, maksimali – ne aukštesnė kaip 32 laipsniai.

Jeigu šiltnamyje labai karšta, temperatūrą pareguliuoti galite dažniau laistydami agurkus. Temperatūrai viršijus maksimalią, sukurkite agurkams pavėsį – pavyzdžiui, padarykite priedangą iš audeklo, kuris filtruotų šviesą karščiausiomis dienomis.

Agurkai apkarsti gali ir dėl per didelių temperatūros svyravimų. Pavyzdžiui, jeigu kurį laiką buvo labai karšta ir staiga atvėso, agurkuose sulėtėja medžiagų apykaita ir susikaupia didesnis kiekis karčių junginių.

Esant stresinėms augimo sąlygoms agurkai apkarsta, todėl svarbu užtikrinti tinkamą temperatūrą, drėgmę ir maistinių medžiagų kiekį. Nuotr. Pixabay.com
Esant stresinėms augimo sąlygoms agurkai apkarsta, todėl svarbu užtikrinti tinkamą temperatūrą, drėgmę ir maistinių medžiagų kiekį. Nuotr. Pixabay.com

Agurkų veislės, kurios neturi kartumo

Kaip jau minėjau, kai kurios agurkų veislės savaime turi daugiau kartumo, todėl net ir gausiai laistant ar tręšiant vaisiai vis tiek užauga kartesni. Todėl rekomenduoju rinktis specialiai išvestas nekarčių agurkų veisles.

Visiškai nekartūs būna hibridiniai savidulkiai agurkai. Vienintelis jų minusas yra tas, kad dauguma jų netinka ilgam rauginimui, nes vaisiai greitai suminkštėja. Tačiau marinuoti arba naudoti greitam užraugimui tikrai galite. 

Nekarčių agurkų veislės labiau tinka marinavimui arba greitam užraugimui. Nuotr. Pixabay.com
Nekarčių agurkų veislės labiau tinka marinavimui arba greitam užraugimui. Nuotr. Pixabay.com

Nekartūs užauga šių užsienietiškų veislių agurkai: ‘Mandy F1’, ‘Mirabelle F1’,‘Merengue F1’,‘Madita F1’, ‘Pony H’, ‘Iznik H’.

Dauguma lietuviškų agurkų veislių taip pat neturi kartumo: ‘Kauniai’, ‘Krukiai F1’, ‘Žalsviai F1’, ‘Daugiai’.

Tai toli gražu ne visas sąrašas agurkų veislių, kurios neturi kartumo. Prieš pirkdami paskaitykite aprašymus ant sėklų pakelių – jeigu veislė neturi kartumo, apie tai tikrai bus parašyta.

Na o jei vis dėlto užauginote karčius agurkus – nupjaukite tamsesnį agurko galiuką (jis kartesnis negu kitos dalys) ir nulupkite jį. Skanaus!

Susiję kursai:

„Šiuolaikinis daržas“ – tai pradedantiesiems skirti nuotoliniai mokymai, kurių metu gausite visus reikalingus pagrindus, kad sėkmingai užsiaugintumėte gausų daržovių derlių natūraliai būdais.

Taip pat skaitykite:

„Kada sėti agurkus auginimui lauke arba šiltnamyje“

„Daržovės rauginimui: kaip išsirinkti tinkamas veisles?“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis