Yra kelios brangiai kainuojančios klaidos, kurias daro naujakuriai. Neapgalvoti sprendimai vėliau gali skaudžiai atsiliepti kišenei, todėl pakalbėkime apie dažniausiai daromas klaidas ir kaip jų išvengti kuriant savo svajonių sklypą.
1 klaida – neturėti plano
Kursus „Geltonas karutis“ organizuojame jau dešimt metų, ir per tą laiką esu ne kartą pastebėjusi, kad žmonės į kursus ateina jau padarę tam tikrų klaidų.
Dažniausia klaida – sklypas kuriamas chaotiškai, neapgalvojus, be vizijos. Tada pinigai tiesiog švaistomi veltui:
- Perkami augalai, kurie netinka sklypui pagal dizaino vientisumą – tada tenka persodinti, keisti, ieškoti kitos vietos, o pinigai jau išleisti;
- Perkami augalai, kurie netinka pagal esamą dirvožemį, ir po to tenka gerinti sąlygas jiems (atsivežti specialaus grunto, įrengti laistymo sistemas, papildomai prižiūrėti dėl dažnų sirgimų ar kenkėjų antpuolio);
- Pasirenkami per aukšti arba per žemi augalai – perkant neįvertinama, kad užaugę jie bus tokio aukščio;
- Užsivežama per daug žemės, o vėliau paaiškėja, kad gėlynams ar ten, kur bus takai, to visai nereikėjo;
- Nuperkama per daug augalų (ypač galioja vaismedžiams ir vaiskrūmiams), neįvertinus, kad jie užaugę užims daug erdvės ir nebūtinai derlius patiks šeimoms nariams;
- Įsigyjami brangūs lepūs augalai, kurie greitai numiršta – visiškai nuostolis ir nusivylimas.
Planas yra labai svarbus elementas kuriant nuosavo sklypo dizainą. Turėdami rankose planą galite nebeskubėti ir savo kiemo vaizdą kurti kad ir keletą metų, nes kiekvienas jūsų pirkinys turės savo vietą ir bus iš anksto apgalvotas.
Planas gali būti ir gana sudėtingas, ir visai paprastas. Pavyzdžiui, tai gali būti kursuose susikurtas eskizas arba profesionalo suprojektuotas apželdinimo projektas – viskas priklauso nuo jūsų poreikių. Svarbiausia, kad tas planas apskritai būtų.
Jei jūsų sklypas yra iki 20 arų dydžio, rekomenduoju kursus „Mano sodo dizainas“. Tai mokymai, kuriuose įgysite kiemo dizaino oagrindų ir išmoksite susiplanuoti dizainą savo sklypui.
Jei jūsų sklypas didesnis, tuomet labiau tiks mokymai „Sodybos apželdinimas“, kur suplanuosite kiemo teritoriją ir išmoksite parinkti augalus.
2 klaida – imtis reljefo patiems
Nors sklypo dizainą tikrai įmanoma susikurti patiems, dažnai pastebiu kitą klaidą – kai žmonės patys sau pasilieka ir reljefo sutvarkymą.
Jeigu norite keisti reljefą, sutvirtinti šlaitą ar įsirengti atramines sieneles, tai nesiimkite spręsti patys – pasikvieskite profesionalą bent jau konsultacijos. Klaidos čia per brangiai kainuoja, ir tai sakau iš kursų dalyvių patirties.
Vienas ir svarbiausių dalykų, kurių neįvertina mėgėjai, yra vandens suvaldymas šlaite, o tam reikia specifinių žinių. Jei nenorite vėliau visų jau pasodintų augalų rauti lauk ir tvarkyti šlaitų iš naujo, geriau iškart patikėkite šį darbą profesionalams.
3 klaida – pilnai išsivalyti sklypą
Pereikime prie augalų. Jeigu įsigytame sklype jau auga kokie nors medžiai ir krūmai, tai viską išvalyti iki nulio būtų klaida.
Pasitaiko, kai į kursus atėję žmonės pasidžiaugia – „viską išsivaliau, o dabar galime kurti dizainą“. Tačiau jie jau suklydo!
Neskubėkite iškart visko pjauti lauk, pabūkite su savo erdve, pasimėgaukite ja ir pabandykite pajausti. Pasižiūrėkite, ar senos obelys duoda vaisių, ar vyšnios užderi skanios ir jums patinka, ar medžiai gražiai žydi ir neužstoja vaizdo.
O jeigu nežinote, kokius krūmus ir medžius kirsti, o kokius palikti – rekomenduoju pasikviesti į pagalbą specialistą. Naują medį užsiauginti užtrunka nemažai laiko, naujas sodinukas neatstos brandaus medžio teikiamo gerumo.
4 klaida – viską išmesti, išrauti, išvežti
Kita klaida, susijusi su nepakankamu įvertinimu to, ką mes turime – tai skubėjimas mesti lauk viską, kas sena.
Savo aplinkoje kiekvienas rastume daiktų, kuriuos galima panaudoti antrą kartą. Tai ir įvairios sodo konstrukcijos, ir medienos likučiai, ir seni vazonai. Pavyzdžiui, mano tėvai išsiardė savo senos pavėsinės rąstus ir panaudojo juos kaip pakeltų lysvių bortelius – kuo ne puikus sprendimas?
Net ir kalbant apie dirvožemį, esu daug kartų girdėjusi naujakurius sakant, kad pas juos žemė labai prasta, apžėlusi piktžolėmis ir reikia atsivežti naujos. O juk žemė yra auksas, todėl jei tik turite derlingo dirvožemio, stenkitės jį sunaudoti ir nereikės vėliau brangiai pirkti naujo.
O jeigu nepadarėte ankstesnės klaidos ir turite sklypo planą, tuomet net ir tuo atveju, jei reikės užsivežti papildomai žemės, jūs tiksliai žinosite, kuriai sklypo vietai jos reikės. Matote, kaip viskas yra susiję tarpusavyje!
5 klaida – išmesti „senovinius“ augalus
Kalbant apie senų daiktų išsaugojimą, tai tas pats galioja ir „senoviniams“ dekoratyviniams augalams.
Jeigu radote seną bijūno kupstą kur nors už šiltnamio – vadinamieji „močiučių“ augalai yra laiko patikrinti ir puikiai prisitaikę augti jūsų sklype. Tai tegul jie toliau ten ir auga, o jums nereikės leisti papildomai pinigų ir pirkti naujų augalų.
Išnaudokite tai, kas jau auga jūsų sklype ir gerai jame jaučiasi – ar tai būtų bijūnai, ar katžolės, ar rasakilos. Jei norite įlieti savo kūrybos, tuos senuosius augalus „praskieskite“ su naujai įsigytais ir estetika jau bus visai kitokia.
Štai tokios pagrindinės brangiai kainuojančios klaidos, kurias daro naujakuriai. Nepasiduokite norui atsikratyti visko, kas yra sena, būtinai turėkite sklypo planą ir žinokite, kokius darbus geriau patikėti profesionalams, kad vėliau netektų mokėti dvigubai. Sėkmės!
Susiję kursai:
„Mano sodo dizainas“ – tai kursai, kuriuose išmoksite susikurti savo sklypo dizainą patys.
„Sodybos apželdinimas“ – kursai turintiems didesnes teritorijas, apimantys ir sklypo išplanavimą, ir augalų komponavimą.