Sklypo apželdinimas pigiau: 7 patarimai iš praktikos

Sklypo apželdinimas pigiau tikrai įmanomas. Naujakuriai išsižioja, gavę apželdinimo paslaugų sąmatas – nieko nuostabaus, viskas beprotiškai daug kainuoja. Todėl dalinuosi praktiškais patarimais, kur galite sutaupyti.

Kaip neiššvaistyti savo pinigų ten, kur nebūtina, mokome ir „Geltono karučio“ kursuose „Mano sodo dizainas“. Šiuose mokymuose įgysite visų reikiamų įgūdžių, kad galėtumėte susidėlioti aiškų savo sklypo planą. Tada teliks kibti į darbus!

1. Naudokite daiktus antrą kartą

Tai tikrai nereiškia, kad reikia tučtuojau į rankas pasiimti vežimo ratą ir jį kalti prie namo sienos. Tačiau tikrai yra daiktų, kuriuos galime antrą kartą kūrybiškai panaudoti. Seni daiktai gali tapti nauju ir įdomiu dizaino sprendimu, o jūs tuo pačiu sutaupysite pinigų.

Geras pavyzdys – akmenys arba grindinio plokštės. Visai nebūtina aplink savo namą kloti naujas trinkeles. Galbūt tėvų kieme ar senelių sode rasite jiems nebereikalingų akmenų ir plytų, kurias išradingai paversite nauju takeliu. Geriausia tai, jog tokie sprendimai yra tvarūs ir ekologiški.

Įvairias metalines detales irgi galima paversti nauju dekoru arba funkcionaliomis atramomis. Labai daug gerų ir netradicinių sprendimų rodėme laidoje su kraštovaizdžio dizaineriu Gyčiu Lietvaičiu. Jis savo šimtametėje sodyboje Vilniaus rajone pats savo rankomis pasigamino kiemo dekoro elementų iš medžio. Reikia visai nedaug – tik šiek tiek medienos ir dažų.

2. Auginkite augalus iš sėklų

Didelę dalį daugiamečių augalų galite užsiauginti iš sėklų – tuomet sklypo apželdinimas pigiau kainuos, tereikia turėti šiek tiek kantrybės. Žinoma, nusipirkus sodinuką iš medelyno galutinį rezultatą turėsite greičiau, bet daugybę augalų galite pasisėti vos tik įsigiję sklypą, ir tegu jie sau auga, kol jūs įsirenginėsite savo naujus namus.

Sklypo apželdinimas yra ne vienerius metus trunkantis ir daug išlaidų pareikalaujantis projektas, todėl ir siūlau dalį augalų pasisėti, o kitus pasodinti vėliau, nusipirkus jau paaugintus medelyne sodinukus.

Apželdinimas pigiau kainuos, jeigu dalį augalų pasisėsite. Čia eksperimentinis gėlynas iš Gyčio Lietvaičio sodybos. Nuotr. L.Liubertaitė
Apželdinimas pigiau kainuos, jeigu dalį augalų pasisėsite. Čia eksperimentinis gėlynas iš Gyčio Lietvaičio sodybos. Nuotr. L.Liubertaitė

3. Pirkite mažesnius sodinukus

Jei jau prakalbome apie augalus, tai sutaupyti galima ir juos perkant iš medelyno: tiesiog pasirinkite mažesnius sodinukus.  Žinau – visi norime greito ir ryškaus efekto, bet jeigu sodininkystė gali mūsų ko nors išmokyti, tai yra kantrybė.

Kai kuriems augalams užaugti iki tikrai įspūdingo vaizdo reikia bent kelių metų. Žinoma, medelyne paaugintas augalas iškart duos greitą efektą jūsų kieme, tačiau taupant tikrai galima įsigyti mažesnį sodinuką. Vaizdas gal ir nebus iš karto toks įspūdingas, tačiau augalą jau turėsite pasisodinę ir jis galės ramiai sau augti.

Dar vienas būdas turėti daug augalų su mažesnėmis investicijomis – tai jų pasidauginti patiems. Kai kurie augalai, kaip hakonės, auga lėtai ir jų greitai nepasidauginsite, todėl jos kainuoja brangiai. Kita vertus, yra daug greitai augančių bei lengvai dauginamų augalų, tokių kaip katžolės. Jums užteks vieno sodinuko, kad gana greitai katžolėmis apaugintumėte nemažą plotą.

Katžolės iš "Gervių sodų". Nuotr. L.Liubertaitė
Lengvai dauginamos katžolės iš “Gervių sodų”. Nuotr. L.Liubertaitė

4. Investuokite į save

Dar vienas mano patarimas – mokykitės. Garantuoju, kad tokios investicijos jums atsipirks keleriopai.

Iki šiol prisimenu vizitą Ignalinoje pas sodų kūrėją Ingą Šidlauskienę, kuri savo sodybos dizainą susikūrė pati. Ypač įsiminė fantastiškai ant špalerių suformuotos obelys ir kriaušės – atrodo tarsi tvorelė. Patys medeliai yra visiškai įprastų Lietuvoje veislių, todėl bet kas gali taip pat pasidaryti. O pirkti jau suformuotus augalus kainuotų labai brangiai.

Įprasta obelis ir kriaušes galima suformuoti. Pavyzdys iš Ingos Šidlauskienės sklypo. Nuotr. L.Liubertaitė
Įprasta obelis ir kriaušes galima suformuoti. Pavyzdys iš Ingos Šidlauskienės sklypo. Nuotr. L.Liubertaitė

Net ir paprasčiausio gėlyno sukūrimas gali daug kainuoti, jeigu pasiduosite sodinukų mugių vilionėms: pirksite, kas gražu, bet kas nebūtinai tinka jūsų sklypui. Vėliau keiksitės, kodėlgi neauga.

Bet reikia tiek nedaug – Reda po mūsų kursų susikūrė tvarkingą estetišką gėlyną savo kieme. Ji pritaikė ten išmoktus dėsnius, sudarė augalų paletę ir susisodino viską pati. Pasižiūrėkite, kaip jai pavyko.

Po "Augalų komponavimo dirbtuvių" lankytoja Reda susikūrė gėlyną. Nuotr. L.Liubertaitė
Po “Augalų komponavimo dirbtuvių” Reda susikūrė gėlyną. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip rodo Ingos ir Redos pavyzdžiai, nebūtina sklypo dizaino projektą pirkti iš profesionalų ir mokėti krūvą pinigų. Grožį savo kieme galite susikurti patys – bet reikia susikrauti tinkamą žinių bagažą.

5. Pirmiausia medžiai, po to – gėlės

Ne viską galite įpirkti iškart? Susidėliokite prioritetus.

Nepradėkite nuo gėlių. Įsirenginėjant kiemą pirmiausia rekomenduoju investuoti į medžius ir gyvatvores, kad jie kuo greičiau suteiktų privatumo. Tai struktūriniai augalai, kurie sukuria dizaino pagrindą. Jie yra atspirties taškas, todėl ir dėmesio (finansų) jiems reikia negailėti.

Būna, kad naujakuriai palei perimetrą pasisodina daug mažyčių tujų, tikėdamiesi, kad jos tuoj užaugs ir paslėps sklypą nuo svetimų akių. Bet tenka nusivilti, nes kelerius metus gyvenate atvirame kieme.

Vietoj to geriau įsigyti jau paaugintus augalus. Jie kainuos gerokai daugiau, todėl įsigysite mažiau vienetų. Susodinkite juos ten, kur tikrai reikia privatumo. Uždengsite ne visą perimetrą, bet ten, kur reikia, ir privatumą turėsite iškart.

Likusias atviras vietas užpildysite laikui bėgant, o galbūt atrasite įdomesnių sprendimų negu ištisinė tujų linija?..

Na o gėlės yra tik akcentai. Jei struktūriniai kiemo želdiniai atlieka savo darbą, gėlėms daug finansų galite neskirti. Žiūrėkite į aukščiau esančius punktus, kaip sutaupyti renkantis gėles.

6. Dažykite ryškiomis spalvomis

Daugelį dalykų kieme galime pakeisti juos paprasčiausiai nudažius. Kažkodėl daugelis lietuvių spalvų vis dar prisibijo, todėl ryškiaspalvių, charakteringų sklypų sutinkame retai. Vis dėlto spalvos – galingas ginklas. Juk būtent jas pastebime pirmiausia.

Spalvą suteikti gali ne tik gėlės. Čiupkit teptuką: perdažykite suoliuką, lauko virtuvę ar paprastą atraminę sienelę. Nebijokite kurti ryškių detalių – elektrinės mėlynos ar Maroką primenančios ryškiai oranžinės spalvos.

Nebijokite spalvų - Gytis Lietvaitis taip nudažė atramą. Nuotr. L.Liubertaitė
Nebijokite spalvų – Gytis Lietvaitis taip nudažė atramą. Nuotr. L.Liubertaitė

Tokie sprendimai atkreips dėmesį ir pavers jūsų sklypą įdomesnį su sąlyginai nedidelėmis sąnaudomis.

7. Įsigykite mažiau, bet gerų įrankių

Sklypo priežiūrai reikia turėti įvairių įrankių, bet šiuo atveju galioja posakis, kad mažiau yra daugiau. Yra keli pagrindiniai įrankiai, kuriuos turi turėti kiekvienas naujakurys: tai kastuvas, šakės, grėblys, sodo kastuvėlis ir labai geras sekatorius. Be jų paprasčiausiai neišsiversite, todėl šie įrankiai turėtų būti kuo aukščiausios kokybės.

Jiems pinigų negailėkite – svarbiausia, kad būtų kokybiški ir ilgaamžiai. Pigūs įrankiai netarnaus jums pakankamai ilgai, nes jie greičiau lūžta ir rūdija. Apsaugokite save nuo vargo ir bazinių sodo įrankių krepšelį susirinkite iš gerą vardą turinčių, patikimų gamintojų.

Ilgus metus naudoju patvarius ir kokybiškus "Gardena" įrankius
Ilgus metus naudoju patvarius ir kokybiškus “Gardena” įrankius

Mano pasirinkimas yra „Gardena“ – dirbu seniai kaip šio ženklo ambasadorė, ir naudoju jų įrankius jau beveik dešimtmetį. Galiu įsigyti mažiau daiktų ir todėl, kad vieno vardo įrankiai turi bendrų dalių. Pavyzdžiui, tas pats ergonominis kotas tinka ir kauptukui, ir ledo gramdikliui, ir vejos pakraščių kastuvėliui. Panašiai ir su pakraunamu akumuliatoriumi – tas pats tinka skirtingiems įrankiams.

Susiję kursai:

„Mano sodo dizainas“ – šių kursų metu išmoksite patys susikurti apželdinimo projektą savo sklypui. Pasiimkite sklypo brėžinį ir susiplanuokite šiuolaikišką savo kiemo dizainą. Galite pasirinkti, ar mokytis gyvai grupėse, ar internetu su asmenine konsultacija.

„Augalų komponavimo seminaras“ – mokymai internetu norintiems įsirengti naują gėlyną arba pertvarkyti senąjį. Jų metu susipažinsite su skirtingais augalais, išmoksite pagrindinių dizaino dėsnių ir gausite susistemintų žinių.

 Taip pat skaitykite:

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

„Pasidaryk pats: kiemo dekoras iš medienos“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis