Kapų priežiūra prieš Vėlines: plinta naujas požiūris

Lietuvoje kapų priežiūra prieš Vėlines, kapų puošyba turi gilias tradicijas, tačiau ir šią sritį veikia mados ir tendencijos.  Artėjant Vėlinėms, metas atkreipti į tai dėmesį ir pagalvoti, ar pritariate ateinančioms madoms.

EKOLOGIŠKA IR NATŪRALU

Sveikas gyvenimo būdas, ekologiškas maistas, saulės energijos naudojimas, vietinės medžiagos – kuo toliau, tuo daugiau sričių apima natūralistinis, ekologiškas požiūris. Apželdinimo srityje toks požiūris atsispindi mažinant trąšų naudojimą, parenkant augalus pagal esamą sklypo situaciją, naudojant vietinius akmenis, auginant daugiamečius augalus, kuriuos anksčiau matydavome tik močiutės gėlių darželyje. Kraštovaizdžio dizaineriai, neatsilikdami nuo pasaulyje vyraujančių madų, vis daugiau kiemų puošia ne spalvotomis vienmetėmis gėlėmis ir augalais, o mažai priežiūros reikalaujančiais daugiamečiais augalais, gražiai žydinčiais krūmais, tradiciniais lietuviškais medžiais (daugiau apie apželdinimo tendencijas čia).

MAŽAI PRIEŽIŪROS

Natūralistinė banga patinka ne tik dizaineriams, bet ir mėgėjams – ne tik dėl to, kad kuriama darnoje su gamta, bet ir dėl to, kad reikalauja mažai laiko priežiūrai. Šis momentas yra vienas iš svarbiausių ir tvarkant kapus. Dažnai kapai, kuriuos tenka lankyti, būna išsibarstę įvairiuose Lietuvos miestuose, todėl tvarkydami turime pagalvoti ne tik apie šiandieną, bet ir apie rytojų.

Vilkpupės, anksčiau vadintos šilokais, yra daugiametis augalas, kuris praktiškai nereikalauja priežiūros, o žydi ir per Vėlines. Nuotr. L.Liubertaitė

Vilkpupės, anksčiau vadintos šilokais, yra daugiametis augalas, kuris praktiškai nereikalauja priežiūros, o žydi ir per Vėlines. Nuotr. L.Liubertaitė

Individualių namų kiemuose ryškias vienmetes jau keičia daugiametės gėlės: atsparios, nereiklios, ilgaamžės. Kapuose taip pat neverta auginti vienmečių, kurias vėliau kaitaliosite kiekvieną sezoną. Vietoj sprigių, našlaičių, begonijų geriau auginkite čiobrelius, gojinius šalavijus, snapučius, melsves, astrus. Aplankę kapą, geriau pasimelskite, pabūkite ramybėje, o ne varkite su gėlių persodinimais.

Neieškokite ypatingų veislių ar įmantrių spalvų: auginkite tokius, kurie tradiciniai, patikrinti ir augs be priekaištų. Tegul akį džiugina ne ryškios spalvos, o sveika žaluma.

PUOKŠTĖS KAPAMS

Po visko stokojančio sovietmečio atsiradusi dirbtinių gėlių įvairovė buvo visiems susukusi galvas. Dar prieš gerą dešimtmetį dirbtinės gėlės buvo mados viršūnėje: jos ilgai išlieka, nenuvysta pakąstos šalnų, patikimos. Tačiau ryškios spalvos ir žema kokybė jau įsiėdė, ir galiausiai vėl grįžtame prie natūralumo.

Todėl dabar, jei norite puošti kapus laikydamiesi tendencijų, naudokite gyvas arba džiovintas gėles, o ne plastikines. Dar yra močiučių, kurios puoselėja tradicijas ir moka užauginti tam skirtų gėlių, moka jas išdžiovinti, nudažyti ir puokštes ar kryželius surišti. Ieškokite jų ir puoškite jų darbais savo artimųjų kapus.

Tradicinių puokščių puošyba gali šiek tiek priminti verbų kūrimo tradicijas. Rinkitės nuosaikesnius spalvų derinius. Nuotr. L.Liubertaitė

Tradicinių puokščių puošyba gali šiek tiek priminti verbų kūrimo tradicijas. Nuotr. L.Liubertaitė

Floristai gali paruošti dar įdomesnių puokščių, jie gali sujungti lietuviškąsias tradicijas su naujovėmis. Venkite ryškių, rėkiančių, dirbtinų sprendimų, klauskite natūralumu ir ramybe alsuojančių kompozicijų.

Ieškokite natūraliais augalais papuoštų puokščių. Nuotr. L.Liubertaitė

Ieškokite natūraliais augalais papuoštų puokščių. Nuotr. L.Liubertaitė

Galite ir patys tokias sukurti. Panaudokite tai, ką duoda gamta: kankorėžius, samanas, vyteles, gėlių žiedus, smilgas. Išdėliokite tiesiai ant kapo arba suriškite į puokštę. Tai bus pati šilčiausia ir pati madingiausia puokštė.

galite kapą papuošti ir patys, naudodami gamtoje randamas medžiagas ir savo kūrybiškumą. Nuotr.L.Liubertaitė

galite kapą papuošti ir patys, naudodami gamtoje randamas medžiagas ir savo kūrybiškumą. Nuotr.L.Liubertaitė

Orientuokitės į tai, kad kompozicija turėtų būti tokia, kurią vėliau būtų galima kompostuoti. Joje turi būti kuo mažiau dirbtinių priedų.

VIENA ŽVAKĖ

Retai kada paisoma kapinėse ekologijos, tai atsispindi ir žvakių pasiūloje. Kai per Vėlines viskas sužiba šimtais liepsnelių – ir gražu, ir simboliška. Tačiau niekur neparašyta, kad kuo daugiau žvakių, tuo geriau.

Sakoma, kad kapinės dabar tarsi tiksinti ekologinė bomba, kurioje tiek daug plastiko, metalo, dažytų audinių, parafino ir t.t. Todėl iniciatyva uždengti po vieną žvakelę ant kapo yra sveikintina. Simbolinis momentas išlieka, o griaunamojo efekto išvengiame. Jei matytumėt, kiek stiklo, plastiko ir parafino likučių po kiekvienų Vėlinių išvežama į sąvartynus, jei matytumėt, kiek plastikinių rožių ir celofanų lieka tūnoti iki pavasario ir per visus metus, sutiktumėt, kad šios naujos tendencijos ateina tikrai laiku.

Jei vėjuota, nebūtina rinktis žvakelę, galima ir žvakidę pastatyti, o kaskart pakeisti žvakę jos viduje.

Geriausiai būtų įsmeigti vieną žvakelę. Jei jau pasirinkote stiklinį dėklą, naudokite jį daug kartų, pakeisdami žvakę viduje. Nuotr. L.Liubertaitė

Geriausiai būtų įsmeigti vieną žvakelę. Jei jau pasirinkote stiklinį dėklą, naudokite jį daug kartų, pakeisdami žvakę viduje. Nuotr. L.Liubertaitė

Saugokime gamtą, saugokime besiilsinčių kapuose ramybę, pasirinkime tokius puošybos elementus, kurie atspindėtų gamtos rato principą: iš gamtos į gamtą. Tada kapų priežiūra prieš Vėlines bus paprastesnė, nuosaikesnė ir natūralesnė.

 

Šis straipsnis buvo publikuotas ir Lrytas.lt portale.

Taip pat skaitykite:

Jei ieškote daugiau idėjų dėl kapų apželdinimo, skaitykite mūsų rekomendacijos straipsnyje „Kiliminiai augalai kapams„.

Daugiau idėjų, ką sodinti kapuose, kaip tvarkyti juos, paisant ekologijos ir estetikos, skaitykite čia.

Left Menu Icon
Krepšelis