Eglė Sunilaitienė: Čelsio gėlių paroda 2017 nustebino skulptūromis

Kasmet Londone vykstanti Čelsio gėlių paroda (“RHS Chelsea Flower Show”) – reikšmingiausias įvykis, diktuojantis apželdinimo tendencijas visam pasauliui. Šiemet, 2017-aisiais, nemažai lietuvių buvo ten nuvykę, o po jų kelionių sukūrėme trijų interviu ciklą.

Štai čia galite rasti oficialų rengėjų puslapį ir susipažinti su sodais, šiemet pristatytais parodoje, su laimėtojais, kurie po parodos parsivežė geriausiųjų apdovanojimus. O štai čia žemiau – gyvi įspūdžiai iš parodos, kuriuos parsivežė Eglė Sunilaitienė (“Viržių medelynas“).

James Basson sodas-laimėtojas. (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

James Basson sukurtas M&G sodas laimėjo geriausiojo parodoje titulą. Nuotr. E.Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Lina Liubertaitė: Kodėl šiemet nusprendėte važiuoti į renginį „Čelsio gėlių paroda 2017“? Koks bendras įspūdis apie ją?

Eglė Sunilaitienė: Į „Chelsea Flower Show“ stengiuosi nuvažiuot kiekvienais metais, jei tik galiu. Gaila, bet nuotraukos nesuteikia to erdvės pojūčio kaip žiūrint gyvai. Pirmą kartą buvo nepakartojamas įspūdis. Viskas labai labai patiko. Vėliau matosi, kad daug kas kartojasi, mažiau orginalių idėjų. Šiemet mačiau ir sodų, kurie nepaliko gero įspūdžio, pasirodė be aiškios idėjos ir per daug komplikuoti. Vis dėlto bendras įspūdis geras.

Lina: Papasakokite, kaip jums pasirodė sodas-laimėtojas (žr.čia), pamačius gyvai?

Eglė: Prieš parodą žiūrėdama į James Basson sodą negalėjau patikėti, kad jis galėjo gauti pagrindinį parodos apdovanojimą. Pamačius gyvai, jis taip pat nesužavėjo. Bet vertinant reikia nepamiršti, ko projektu siekta. Autorius norėjo pavaizduoti Maltos sodą su tipiniais augalais ir medžiagomis. Pagrindinė idėja buvo susodinti sauso klimato augalus taip, kad jie patys išgyventų be jokios priežiūros. Manau, kad čia yra pati aplinkos projektavimo esmė – parinkti augalus pagal klimatą ir dirvožemį. Tiesiog, galbūt, neužteko tų vienų metų, kad viskas gražiai subujotų be papildomo laistymo ir trąšų. Pati idėja labai pakeičia nuomonę apie sodą ir tikrai verta laimėti parodą. Manau, tiems, kas buvo Maltoje, tas sodas sukėlė daug daugiau teigiamų emocijų nei man. 

Lina: Kokie 3 sodai buvo jūsų favoritai, patiko labiausiai?

Eglė: Labiausiai patiko Kate Gould „Fresh Garden“. Labai jaukios erdvės, gražūs, tinkamose vietose sudėti dekorai, parinkti pavėsingi augalai.

Kate Gould "Fresh Garden" – sodas, kuris išsiskiria savo jaukiomis erdvėmis

Kate Gould „Fresh Garden“ – sodas, kuris išsiskiria savo jaukiomis erdvėmis. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Kate Gould "Fresh Garden" – sodas, kuris išsiskiria savo jaukiomis erdvėmis

Kate Gould „Fresh Garden“ – sodas, kuris išsiskiria savo jaukiomis erdvėmis. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Taip pat patiko Charlote Harris Kanados miškų įkvėptas sodas. Autorė labai vykusiai panaudojo  bankso pušis, gaulterijas, paparčius, žiognages ir kitą Kanadai būdingą florą. Augalai puikiai dera su rūdinto metalo akcentais. Pati idėja tokia pati kaip ir sodo laimėtojo, tik šiaurės šalių gyventojams gal labiau suprantama.

 

Charlote Harris sukurtam sodui būdinga Kanados miškų augmenija

Charlote Harris sukurtam sodui būdinga Kanados miškų augmenija. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Charlote Harris sukurtam sodui būdinga Kanados miškų augmenija

Charlote Harris sukurtam sodui būdinga Kanados miškų augmenija. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Trečias – Catherine MacDonald sodas, kuriame ji iliustruoja savo remėjų firmą „Seedlip“.

Sode naudojami variniai distiliavimo vamzdeliai, jų spalva atkartojama žiognagių ir barzdotųjų vilkdalgių žieduose, juos patalpinant į pilkai žalią foną.

Catherine MacDonald sodą reprezentuoja variniai distiliavimo vamzdeliai

Catherine MacDonald sodą reprezentuoja variniai distiliavimo vamzdeliai. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas) 

Lina: Kokia detalė ar dekoras, kas buvo panaudota soduose, įkrito į akį?

Eglė: Visada „Chelsea Flower Show“ nustebina skulptūrų ir mažosios architektūros panaudojimu. Nuotrauka neperteikia tobulo ugninio berniuko atkartojimo Europiniu pūkeniu „Royal purple“. 

Čelsio gėlių parodoje galima išvysti neįprastų skulptūrų

Čelsio gėlių parodoje galima išvysti neįprastų skulptūrų. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Lina: Kokius augalus iš parodos išskirtumėte, kurie atkreipė jūsų dėmesį? 

Eglė: Parodoje „Chelsea Flower Show“ niekada neišeina iš mados papastoji rusmenė.  Gražausias derinys – žiognagė, miškinis šalavijas ir kupstinė šluotsmilgė. Daug buksmedinių ir kukmedinių bumbulų.

Matytas ankstesnėse parodose, labai vykęs bijūno „White wings“ ir miškinių šalavijų derinys. Nemažai astrancijų ir veronikūnų.

Gražiausi gėlių deriniai. (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Gražiausi gėlių deriniai. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Augalų kompozicijos. (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Augalų kompozicijos. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Akį traukiantys žiedai

Akį traukiantys žiedai. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Labai gražus, bet visose Čelsio gėlių parodose jau besikartojantis dekoras

Labai gražus, bet visose Čelsio gėlių parodose jau besikartojantis dekoras. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas)

Labai gražus, bet visose Čelsio gėlių parodose jau besikartojantis dekoras

Labai gražus, bet visose Čelsio gėlių parodose jau besikartojantis dekoras. Nuotr. E. Sunilaitienė (Čelsio gėlių paroda 2017, Londonas) 

Lina: Kaip manote, kokias tendencijas paroda diktuoja šiemet?

Eglė: Niekada nebandau įžiūrėti tendencijų. Manau, kad yra konkretus sklypas su savo aplinka, apšvietimu ir mikroklimatu. Tikiu, kad neverta daryti „paskutinės mados“ sodų, nes sodo įrengimas – didelės investicijos, o tendencija greit išeis iš mados ir labai aiškiai matysis, kada sodas įrengtas. Mados pasens morališkai.

Vietoje aklo sekimo mados vėjais, verčiau pabrėžti projektuojamo sodo privalumus ir užmaskuoti trūkumus. Nusižiūrėti idėją galima tik tada, kai ji tinka konkrečiu atveju, bet jokiais būdais neverta pritempinėti idėjos ar mados prie savo sodo. Tinkamai išplanavus erdves ir parinkus augalus, kiekvienas sodas pats gali tapti mados ir tendencijų diktuotoju.

Lina: Ačiū už pokalbį. 

Taip pat skaitykite:

Čelsio gėlių paroda 2016: išdžiūvusios upės ir dinozaurai

“Raimonda Šimėnaitė: VU Botanikos sodo eksperimentai neturi analogų” 

“Ilze Ruksane: Latvijoje į madą grįžta bijūnai ir medetkos” 

Kviečiame į aplinkos dizaino konferenciją “Garden Style 2017”, kuri vyks rugpjūčio 26 d., Vilniuje. 

Left Menu Icon
Krepšelis