Kambariai lauke – apželdinimo idėjos su nuotraukomis

Tik įvažiavus į kiemą, pasitinka aukštos pušys, žalia veja, iškelta Latvijos vėliava ir besišypsantis Ansis Birznieks. Iš pirmo žvilgsnio nematyti, kad sklype yra paslėptos dar kelios erdvės, kitaip sakant, kambariai lauke, kurie turi savo funkcijas ir savo reikšmę. Keliaudamas gilyn į kiemą, netikėtai pamatai, kad atsiveria vaizdas į terasą, o pro plyšį švysteli laukinių gėlių pieva. Tada supranti, kad būdamas sklype be šeimininko, apie kai kurias įdomias sklypo erdves net nesužinotum.

Erdvių, kaip atskirų kambarių, kūrimas yra vienas iš būdų padaryti kiemą įdomų, o šį dizaino principą galima pritaikyti bet kuriame sklype. Taigi kokie kambariai lauke įkurti pas Ansį Birznieks – panagrinėkime šį puikų pavyzdį. Pasižiūrėkite videoreportažą iš jo kiemo (jis pats apeina visus “kambarius” ir papasakoja, kodėl juos kūrė būtent tokius – VIDEO), arba skaitykite toliau, kur šis puikus apželdinimo pavyzdys su nuotraukomis aprašytas pagal “kambarius” iš eilės.

ĮĖJIMAS

Pirmasis žvilgsnis – tai įvažiavimas į kiemą pro vartus arba įėjimas pro vartelius. Tai vaizdas, kuris pasitinka šeimininką, grįžtantį namo, arba svečią, atkeliavusį į svečius. Ši vieta dar vadinama reprezentacine zona. Ansis Birznieks jau daugiau kaip dešimtmetį vadovauja savo įkurtai įmonei „Galantus“, todėl šiuos dalykus išmano. Nuotraukose yra jo paties kiemas, dažnai naudojamas ir kaip parodomasis sklypas studentams. Šiame kieme svečią pasitinka klasikinis stilius: aiškios geometrinės formos (modernus kubo formos pastatas, taisyklingo stačiakampio gėlynas), išpuoselėta veja. Šiuolaikiškumo suteikia daugiamečių augalų gėlynas. Ansis pasakoja, kad anksčiau šiame gėlyne karaliavo rožės, tačiau joms nelabai patiko augti milžiniškų pušų pavėsyje. Be to, keitėsi apželdinimo mados, keitėsi ir paties Ansio skonis. Todėl laikui bėgant, gėlyne rožės užleido vietą hortenzijoms, daugiametėms gėlėms ir dekoratyvinėms žolėms. Jos sušvelnina aštrias geometrines formas ir suteikia visam vaizdui laisvumo ir polėkio. Žaidžiant šešėliams, gėlyne sušvinta astilbės, katžolės, astrancijos, rasakilos, snapučiai. Natūralistinis stilius ryškiai kontrastuoja su išpuoselėta veja ir geometrinėmis formomis, todėl čia jis labai gerai atrodo.

Įėjimas, kuriame matoma vėliava, gėlynas, veja, o dešinėje pusėje arka su kuriamu slaptu kambariu.

Įėjimas, kuriame matoma vėliava, gėlynas, veja, o dešinėje pusėje arka su kuriamu slaptu kambariu. Nuotr. L. Liubertaitė

Reprezentacinės zonos gėlynas su daugiamečiais augalais.

Reprezentacinės zonos gėlynas su daugiamečiais augalais. Nuotr. L. Liubertaitė 

Reprezentacinės zonos gėlynas su daugiamečiais augalais. Nuotr. L. Liubertaitė 

Reprezentacinės zonos gėlynas su daugiamečiais augalais. Nuotr. L. Liubertaitė

Reikia pastebėti, nors šis gėlynas yra reprezentacinėje zonoje ir skirtas atvykstantiems, dalis jo yra matoma pro namo langus. Todėl jeigu jūsų gėlynas atsidūrė panašioje vietoje ir matote jį iš dviejų pusių, augalus parinkite turėdami tai omenyje – pačius aukščiausius sodinkite ne prie pat pastato, o per gėlyno vidurį.

PAVĖSIO KAMBARĖLIS

Kaip atsvarą geometrinėms formoms Ansis Birznieks kuria pavėsio kambarį. Jis kieme yra priešais gėlyną, tačiau kad skirtumas būtų dar ryškesnis, šio „kambario“ takai yra vingiuoti ir plastiški. Nors ši erdvė dar kuriama, jau matosi būsimas slaptas takas tarp rododendrų. Galima bus ten įeiti, nuo visų pasislėpti, prisėsti ant suoliuko, pailsėti, pasvajoti.

Paslaptingasis Ansio Birznieks pavėsio kambarys, tarp kurio gėlynų slepiasi dar viena erdvė sau.

Paslaptingasis Ansio Birznieks pavėsio kambarys, tarp kurio gėlynų slepiasi dar viena erdvė sau. Nuotr. L. Liubertaitė

Jeigu turite pakankamai erdvės, bet nepakankamai idėjų, ką su ta erdve veikti – nepalikite tuščios vejos ten. Tokie labirintai tarp augalų daro sklypą įdomesnį. Kuo daugiau uždarų erdvių, suolelių „už kampo“, praėjimų už gyvatvorių, tuo paslaptingesnis yra kiemas, tuo labiau kviečiantis užeiti, tyrinėti, tuo įdomiau jame leisti laiką. Nenorės svečiai eiti į lauką, jei visą sklypą galima vienu žvilgsniu aprėpti – ką naujo ten pamatys? O štai paslaptingi kambariai lauke bus įdomūs ne tik užeiti, bet ir netikėtumo įspūdį juose patirti.

Turint vietos, galima įsirengti ne tik vieną taką, bet ir visą labirintą. Jeigu abejojate, išsibandykite su vienmečiais aukštais augalais, o tada jau ryžkitės ir daugiamečiams.

LAUKINIS KAMBARYS

Dar viena idėja kiemo „kambariui“ – tiesiog palikti gamtą tokią, kokia ji yra. Ansis Birznieks vieną erdvę paliko būtent tokią – su laukinėmis pamiškės žolėmis. Tik centre prapjauna taką, kad būtų galima nueiti iki supynių.

Keisčiausia tai, kad ši vieta bendrame kontekste neatrodo kaip šabakštynas. Kodėl? Nes ji turi atsvarą: prie pat išpuoselėta veja, modernus kubo formos namas, aiškios geometrinės formos, o pats laukinis želdynas turi aiškią ribą, kuri dar labiau sustiprinama su arka. Iš šių dalykų net ir nesuprantančiam aišku, kad laukiniai augalai čia yra ne atsitiktiniai, o specialiai palikti. Klasikinio, „sukultūrinto“ ir laukinio kontrastas kartu labai gerai suveikia, tarsi taip ir turėtų būti.

Arka, skirianti laukinį kambarį ir būsimą slaptą kambarį.

Arka, skirianti laukinį kambarį ir būsimą slaptą kambarį. Nuotr. L. Liubertaitė 

Patarimas: jeigu norite laisvos laukinės erdvės, sukurkite jai kontrastingą foną, kuris būtų griežtas, geometrinis, kietas, sunkus.

Atkreipkite dėmesį, kad kambarys, kurį pavadinau laukiniu, nėra betikslis – jame stovi supynės. Tai reiškia, kad erdvė skirta ne tik žiūrėjimui, ji turi savo funkciją. Ten galima užeiti, prisėsti suptis, o kartu ir pamatyti visą sklypą iš kitos perspektyvos, kitu kampu. Taip erdvė apgyvendinama, ji tampa ne dekoracija, o „kambariu“. Sklypas išnaudojamas labiau, jeigu yra ką jame veikti. Pagalvokite, gal ir savo kieme rastumėte naują netikėtą vietą suoleliui.

Supynės laukiniame kambaryje. Tai puikus pavyzdys, kad visi kambariai lauke atlieka savo funkciją. Nuotr. L. Liubertaitė 

Supynės laukiniame kambaryje. Tai puikus pavyzdys, kad visi kambariai lauke atlieka savo funkciją. Nuotr. L. Liubertaitė

TERASA

Terasa – tarsi svetainė arba valgomasis. Arba abu kartu. Ansis Birznieks įrengė savo terasą šiaurės vakarų pusėje: dieną saulė nespigina, o vakare maloniai šildo. Kad terasa būtų kaip atskira erdvė, sukūrė jai sienas: pastatė kelis skirtingo aukščio masyvius vazonus. Augalus vazonuose keičia keletą kartų per metus: pavasarį sužydi iš rudens paruoštos svogūninių gėlių kompozicijos, vasarą ir rudenį – tarpusavyje suderintų spalvų gėlės, o žiemai kuriamos kalėdinės kompozicijos.

Terasos zona, kuri atlieka net keletą funkcijų. Šiai zonai atskirti Ansis Birznieks pasirinko skirtingų aukščių masyvius vazonus.

Terasos zona, kuri atlieka net keletą funkcijų – tiek valgomojo, tiek svetainės. Šiai zonai atskirti Ansis Birznieks pasirinko skirtingų aukščių masyvius vazonus. Nuotr. L. Liubertaitė 

Jeigu terasa būtų be vazonų arba be kitų vizualių „sienų“, ji vis tiek galėtų būti kaip atskiras kambarys, nes turi kitokią dangą nei veja arba grįstas takas šalia. Tačiau vertikalūs elementai įneša aiškumo, kad ši erdvė skiriasi nuo kitų. Ji turi įėjimą (šiuo atveju keletą įėjimų), turi baldus, apšvietimą – kuo ne kambarys? Stogas dar labiau sustiprintų įspūdį, tačiau šiuo atveju pakanka nutiestų girliandų su lemputėmis.

Gėlių kompozijos vazonuose keičiamos kelis kartus per metus.

Gėlių kompozijos vazonuose keičiamos kelis kartus per metus. Nuotr. L. Liubertaitė 

Gerdami arbatą terasoje pasikalbėjome, kad stilingą kiemą klientui sukurti dažnu atveju reikia pusmečio, o sau gali tobulinti nuolat, nes niekas neskubina. Šis sodas yra ne vienintelis, kurį Ansis sukūrė, kuriame galima pamatyti įvairių idėjų ir pasisemti įkvėpimo sau. Aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“, kuri įvyko rugpjūčio 26 dieną Vilniuje, Ansis buvo vienas iš pranešėjų. Jis papasakojo, kas kiemą daro ypatingą, kaip sukurti jį tokį, kuris nepaliktų abejingų. Savo patarimus iliustravo trimis projektais, kuriuos sukūrė ir įgyvendino. Šis kiemas yra vienas iš trijų, kurie buvo aptariami jo pranešime. Kiekvienas gali sukurti ypatingos atmosferos kiemą, sakė jis, jeigu turi daug noro ir užsidegimo. Bet jeigu žinai keletą svarbių dėsnių, tai padaryti žymiai paprasčiau.

DARŽAS

Daržas – tai dar viena proga sukurti kambarį kieme. Gali būti jis atviras ir gražiai įsilieti į sklypo visumą. Tačiau kambariai lauke yra ypatingi tuo, kad tarpusavyje jie nebūtinai turi tobulai derėti. Pridenkite daržą nuo poilsio zonos, ir piktžolės nebadys akių, kai vakare grįžę po darbo ištiesite kojas terasoje. Šiltnamis ne visada dera su namo dizainu, pašiūrė retai kada būna estetiška, o dar koks įrankis ne vietoje padėtas. Jei tik turite vietos, daržą atskirkite.

Taip atrodo daržo zona. Lysvės pakeltos, išgrįstas takas, tad toks "kambarys" tikrai neturi būti slepiamas.

Taip atrodo daržo zona. Lysvės pakeltos, takas išgrįstas, tad toks “kambarys” atrodo tikrai tvarkingai. 

Visas sklypas, kuriame vaikštinėjame, yra 30 arų ploto. Tačiau daržui išskirtas tik nedidelis plotelis prie terasos. Kad atskirtų daržą nuo terasos, bet sienelė nemestų šešėlio ant daržovių, Ansis sumeistravo ažūrinį treliažą iš kelių metalinių stulpelių ir bambukinių kuoliukų. Ant jų paleido augti koloninės formos serbentus. Įdomus nestandartinis sprendimas! Didelio derliaus neturėsite, bet vieną kitą uogą nuo tokios sienelės nusiskinsite.

Kita vertus, tokio gražaus daržo galima būtų ir neslėpti: takas išgrįstas, centre palikta vieta statulėlei (jos dar nėra), daržiuko gale – suolelis. Darže auga salotos, prieskoninės žolelės, pupelės, avietės. Viena lysvė pripildyta ne žemių, o smėlio – dabar tai vaiko žaidimų vieta. Kai tam poreikio jau nebus, vietoj smėlio bus pripildyta žemių ir augs daržovės.

Nedidelis suoliukas daržo gale

Nedidelis suoliukas daržo gale. Nuotr. L. Liubertaitė

KAMBARYS SAU

Eidama daržo takeliu pajuntu, kad atsidūriau kitame kambaryje. Pasikeičia tako danga, šonuose kukmedžio gyvatvorė brėžia naujas ribas. Štai apie šito kambario egzistavimą nė nenumanytum, kai įeini į kiemą pro vartus. Apie šitą kambarį nežinai net tada, kai sėdi terasoje. Tik tada, kai eini taku, gali suprasti, kad šiame sklypo kampe suformuotas atskiras kambarys. Jo gale – pintas suolelis. Ansis Birznieks sako, kad čia jo mėgstamiausia vieta. Iš čia matosi beveik visas sklypas, čia smagu jaukiai sėdėti po darbų.

Takas, vedantis į kambarį sau.

Takas, vedantis į kambarį sau. Nuotr. L. Liubertaitė 

Ansio Birznieks kambarys sau. Kas gali būti geriau nei ramus pasisėdėjimas augalų ir medžių apsupty.

Ansio Birznieks kambarys sau. Kas gali būti geriau nei ramus pasisėdėjimas po darbų augalų ir medžių apsupty. Nuotr. L. Liubertaitė 

Tai, kad šie kambariai lauke yra skirtingi, kad turi kitokias funkcijas, nereiškia, kad jie vizualiai nejungiami. Vienas iš jungimo būdų – pasikartojantys augalai. Rausvos ir kraujo raudonumo astilbės, kurias matėme reprezentaciniame gėlyne, pakartojamos ir prie terasos, ir šiame gėlyne su pintu suoleliu. Taip pat ir astrancijos, dekoratyviniai česnakai, melsvės, katžolės, šilokai, hortenzijos, kukmedžiai. Pakartojimai sujungia atskiras kiemo dalis į bendrą visumą.

Kambarys sau ir visame sklype pasikartojantys augalai. Nuotraukoje išsiskiria gražiosios astilbės ir dekoratyviniai česnakai.

Kambarys sau ir visame sklype pasikartojantys augalai. Nuotraukoje išsiskiria gražiosios astilbės ir astrancijos. Nuotr. L. Liubertaitė 

Kambarys sau ir visame sklype pasikartojantys augalai. Nuotraukoje išsiskiria gražiosios astilbės ir dekoratyviniai česnakai.

Kambarys sau ir visame sklype pasikartojantys augalai. Nuotr. L. Liubertaitė 

Kambarys sau ir visame sklype pasikartojantys augalai. Nuotraukoje išsiskiria gražiosios astilbės ir dekoratyviniai česnakai.

Kambarys sau ir visame sklype pasikartojantys augalai. Nuotr. L. Liubertaitė 

PIEVA UŽ NAMO

Na ir vienas netradicinis kambarys šiame kieme – žydinti pieva. „Kam pjauti žolę už namo, jeigu nieko ten neveikiame?“ – sako Ansis. Ir nutarė vietoj vejos ten įrengti žydinčią pievą. Derlingą žemės sluoksnį perkėlė į tą zoną, kur kuriami gėlynai, o likusioje smėlingoje žemėje užsėjo žydinčių pievos augalų sėklų mišinį. Tereikia jį nupjauti kartą ar du per metus. Ansis sako, kad gražiausia, kai vienu metu žydi kažkurie dominuojantys augalai, atrodo visa jūra tų augalų. Žinoma, žydėjimas trumpalaikis, kaip ir būdinga laukinėms pievoms. Tačiau tada juos pakeičia kiti žiedai. Žydinčios pievos koncepcija dabar labai populiari, tačiau dar nedaug mūsuose yra įsirengęs tokią pievą dirbtinai.

Sklype palikta ir štai tokia žydinti laukinė pieva

Sklype palikta ir štai tokia žydinti laukinė pieva. Nuotr. L. Liubertaitė 

IDĖJOMS NĖRA RIBŲ

Dar keli kambariai lauke liko nepaminėti – kieme yra namelis medyje, kuriame galima apžvelgti visą kiemą iš viršaus, prie terasos yra vieta dar vienai būsimai statulai, o prie įėjimo – dar vienos supynės. Ir viskas tėra 30-ties arų sklype. Ar galima kambarius kurti mažesniame kiemelyje? Taip! Dizaineriai sako, kad kuo daugiau „kambarių“ pavyks sukurti sklype, tuo jis atrodo įdomesnis ir didesnis. Tad pagalvokite, kokie kambariai lauke gali įsikurti pas jus.

Linkime nepritrūkti idėjų, kad jūsų kambariai lauke būtų ir funkcionalūs, ir gražūs! Nuotraukoje Ansis Birznieks ir Lina Liubertaite

Linkime nepritrūkti idėjų – kad jūsų kambariai lauke būtų ir funkcionalūs, ir gražūs! Nuotraukoje Ansis Birznieks ir Lina Liubertaitė

Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas žurnale “Mano namai” rugpjūčio numeryje. 

VIDEO SU VISAIS ŠIO KIEMO VAIZDAIS: spauskite čia žiūrėti (turas po Ansis Birznieks kiemą, su jo paties komentarais)

APIE ANSIS BIRZNIEKS: jis yra apželdinimo įmonės “Galantus” Latvijoje įkūrėjas ir vadovas. Lietuvoje 2017 m. buvo vienas iš aplinkos dizaino konferencijos “Garden Style” pranešėjų ir pasakojo apie savo komandos projektų sėkmes ir nesėkmes, apie natūralistinio dizaino įgyvendinimo patirtis. Įspūdžiai iš konferencijos čia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Vertikalūs elementai: greitas būdas sukurti jaukias erdves kieme” (su video)

“Kad plikos terasinės lentos pavirstų jaukia terasa” 

Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?

Visi mūsų straipsniai, susiję su aplinkos projektavimu – čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis