Vis kažko naujo prigalvojam – turiu omeny mane, ir Jus: skaitytojus, kursų dalyvius, visus kurie žiūri „Geltono karučio” Youtube, kurie tiesiog skambina norėdami kažko paklausti. Aš kaip sugertukas, sutraukiu visus klausimus ir tada bandau įvairiausius būdus, kaip į juos atsakyti, kaip padėti gyventi kieme gražiau ir paprasčiau.
Tada ieškau žmonių, kurie turėtų noro ir turėtų patirties, kad galėčiau patikėti jiems vesti Jus į tą gražesnio kiemo viziją.
Taip ir gimsta mūsų nauji nauji apželdinimo kursai 2019-aisiais, taip ir gimsta įvairiausi kiti mūsų projektai.
Kur ir kaip važiuos „Geltonas karutis” šiais metais, pasirinkau tokias kryptis:
1. Daugiau pavyzdžių
Užsibrėžiau šiais metais parodyti daugiau Lietuvoje kuriamų gražių kiemų, supažindinti su daugiau dizainerių, parodyti mūsų kursų dalyvių pokyčius jų kiemuose, ir pan.
Ir jau pradedu – šiame video pamatysite vilniečio Audriaus įspūdžius, kaip pasikeitė jo kiemas, kai buvo kitaip pergrupuota veja ir augalai:
Šiame video papasakojau, kaip galima pakeisti kiemo vaizdą neišleidžiant daug pinigų. Galite tuos etapus ir paskaityti, surašiau straipsnyje „Veja kaip dizaino elementas: pokyčiai kieme be išlaidų„. Smagu, kad Audrius taip mielai prisėdo savo supamajam krėsle vidury kiemo ir papasakojo savo įspūdžius. Man labai patinka pamatyti realias kiemo pertvarkos ir gėlynų istorijas, tikiuosi, jums taip pat?
2. Daugiau ekologijos ir mažiau darbo
Čia mano antroji kryptis šiems metams. Parodysiu įvairių natūralių būdų, panagrinėsime tokius klausimus, kurie sukelia įvairių prieštaravimų.
Neišskiriant ir dizaino – šiemet startuojam su nauju kursu „Mano natūralistinis gėlynas”, kurį veda apželdinimo profesionalė Vaiva Marozienė. Galime didžiuotis, kad Lietuvoje jau yra pakankamai gražių „olandiškos bangos” stilistikos želdynų, todėl norime pakviesti susikurti šiulaikišką natūralistinį gėlyną ir savo kieme.
Net jeigu tik pradedate, tai bus puiki pažintis su daugiamečiais šios stilistikos augalais ir aiškūs dėsniai, kodėl toks gėlynas „dirba pats už save”.
Kai ekologija ir dizainas eina išvien, dar pridėjus šiek tiek meilės – tada malonus kūrybinis procesas garantuotas.
3. Daugiau žinių per trumpą laiką
Čia tai tikrai naujiena, kuriai kaupiausi ne vienerius metus. Kasmet pavasarį man kažkas vis paskambina ir klausia, ar negalima būtų gauti koncentruotos informacijos – greitai ir daug. Galiausiai šiemet pasiryžom ir sukūrėm 1 savaitės trukmės intensyvius mokymus „Apželdinimo akademija„, kurie skirti:
- norintiems keisti profesiją;
- pradedantiems dirbti apželdinimo srityje;
- apželdinimo įmonių naujiems darbuotojams;
- pradedantiems kraštovaizdžio dizaineriams.
Žodžiu, norintiems pradėti sezoną su gilesniu žinių bagažu.
Maža grupė, trys specialistės, daug praktiškų temų – nauda garantuota, tik imk ir siurbk į save žinias. Jei neturite laiko kelių metų studijoms, šie mokymai idealiai tiks.
4. Daugiau dėmesio neturintiems sklypo
Pradedame naują temą, skirtą tiems, kas neturi savo kiemo, bet ne mažiau myli augalus. Arba – nori mylėti, bet trūksta žinių. Šią temą kursime ne tik su straipsniais ir video filmukais, bet ir su kursais „Mano balkono dizainas„, kuriuos ves net 2 lektoriai! Inžinierius ir augintojas Gytis Lietvaitis padės susikurti stilingą balkono ar terasos dizainą, o želdynų specialistė Vaiva Marozienė išmokys augalų paslapčių.
Apželdinimo kursai „Mano balkono dizainas” susideda iš kelių dalių, jose susikursite koliažą, skirtą būtent savo situacijai. Lektoriai užves ant kelio, kaip pasirinkti baldus, kur juos išdėstyti, parodys spalvų palečių pasirinkimus, tinkančių augalų variantus – viską susidėliosite ir aptarsite jau kursų metu.
O visi apželdinimo kursai 2019-aisiais – jau paskelbėme registraciją į įvairias kursų programas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, spauskite pasižiūrėti:
Kviečiame pasižiūrėti. Visuose mokymuose nedidelės grupės, ir dėmesys praktiniam žinių pritaikymui.
5. Plačiau skleisti žinią apie šiuolaikišką apželdinimą
Nuo pirmųjų „Geltono karučio” dienų nepamiršau pagrindinės krypties, kuria juda karutis – tai populiarinti šiuolaikišką apželdinimą, padrąsinti ir įkvėpti, išjudinti pokyčius. Todėl neapsakomai džiaugiuosi, kad 2018-aisiais teko laimė apmokyti įvairių sodo centrų konsultantus – juk jie yra tie žmonės, kurie pataria pasirenkant augalus, kai galima paklysti jų gausybėje. Kai žmonės, kurie parduoda sodo prekes, išmano daugiau apie realų jų panaudojimą, apie apželdinimo tendencijas ir jų pritaikymą, tai tada galime žengti dar kelis žingsnelius į priekį ir tikėtis daugiau šiuolaikiškų sprendimų privačiuose sklypuose.
Padarėme puikią pradžią su mokymais aktyviose bendruomenėse, o dar įdomiau – su savivaldybių ir seniūnijų atstovais. Išvažiuojame iš tokių mokymų su šypsenomis ir jausmu, kad pasėjome sėklą šiuolaikiškesnei to rajono aplinkai.
Lauksime tokių mokymų ir šiemet. Apie dizainą, apie sodybų įrengimą, apie augalus, sodo įrankius, kitas priemones – mūsų lektoriai yra paruošę smagių ir įtraukiančių programų įvairiomis temomis, ir jas adaptuoja pagal konkrečios grupės poreikį. Jeigu norite bendradarbiauti, labai lauksime jūsų laiškų – lina@geltonaskarutis.lt.
6. Mažiau darbo – neaukojant grožio
Tai bus pagrindinė šių metų aplinkos dizaino konferencijos „Garden Style” tema. Dar netiksliai suformuluota – gal kažkaip skambiau sugalvosiu. Tačiau idėja yra būtent ta.
Mane įkvėpė išgirsta mintis pasaulinio garso dizainerių pranešimuose, kur dalyvavau konferencijoje D.Britanijoje. Kažkuris iš jų sako, kad išlaikyti gražią aplinką ilgai įmanoma ne tada, kai dizainas efektingas, o kūrėjas kibirkščiuoja talentu. To reikia, bet ne tik. Aplinka bus graži tada, kai bus prižiūrėta ir neapleista. Kad ir kaip norėtumėm, negalim garantuoti, kad po kelių metų dar turėsim sveikatos intensyviai prižiūrėti (nors dabar tikrai esam tam pasiryžę). Viešuosiuose želdynuose tas pats: kad ir koks gražus projektas, kas žino, ar bus skirta pakankamai lėšų jo priežiūrai po 3 ar 5 metų, gal jau trys valdžios bus pasikeitusios.
Todėl aplinkos grožio išlaikymas visų pirma priklauso nuo… priežiūros paprastumo. Kuo mažiau dėmesio reikia ir kuo priežiūra paprastesnė, tuo daugiau šansų, kad toks želdynas gražus išliks ilgai.
O kaip tą padaryti – apie tai ir kalbėsimės konferencijoje „Garden Style”. Pasidalinsime galybe patarimų ir parodysime daug pavyzdžių iš praktikos, kaip buvo užtikrinta mažai priežiūros, bet tuo pačiu sukurtas ypatingas aplinkos grožis.
Įsirašykite į kalendorius – 2019 m. rugpjūčio 24 dieną, Vilniuje. Daugiau detalių – jau netrukus. Kaip visada, naujienlaiškio gavėjai sužinos viską pirmi (čia nuoroda, jeigu dar negaunate).
7. Daugiau galimybių tiesiai iš namų
Apželdinimo kursai internetu – apie juos čia kalba. Jau nufilmavome 2 programas, tačiau kūrimo procesas toks sudėtingas, o rankų ir galvų tiek mažai, kad užtrukome.
Bet labai džiaugiuosi, kad šiemet pagaliau startuosime su nuotoliniais mokymais. Tada galės pasisemti žinių ir tie, kurie augina mažus vaikus, kurie dirba pamainomis, kurie gyvena ne Lietuvoje, ir tie, kuriems tiesiog taip patogiau. Tad apželdinimo kursai 2019-aisiais bus dar labiau pasiekiami.
9. Daugiau augalų
Nei daug, nei mažai – o visas 100! Noriu visus supažindinti su gražiais, nereikliais, patikimais daugiamečiais augalais. Jau esu sukaupusi nemažą nuotraukų fondą, kodėlgi juo nepasidalinti?
Nuo vasario 1 d. pradėsiu projektą #100augalų „Geltono karučio” Instagram paskyroje. Ten kiekvieną dieną įkelsiu po vieną daugiametį nereiklų augalą, apie jį papasakosiu šiek tiek naudingo ir šiek tiek įdomaus.
Pasitikim pavasarį įdomiau ir nauju įkvėpimu! 100 augalų per 100 dienų – prisijunkite, siūlykite, pasakokite kartu!
Pabaigai
O tiksliau – pradžiai.
Ačiū, kad buvote kartu visus šiuos metus. Ačiū, kad esate, kad domitės, komentuojate, klausiate, palaikote.
Nesustokite. Skambinkite kai rūpi, rašykite kai neaišku, žiūrėkite kai norite gauti įkvėpimo, dalyvaukite kai norite tobulėti dar daugiau. Ir siūlykite, ką galėtume padaryti geriau, ar daugiau, ar tiesiog kitaip.
Aukime šiais metais drauge.
Lina Liubertaitė, „Geltonas karutis”