Apželdinimo tendencijos 2023 metais apima ne tik estetinius sprendimus, bet ir tokius, kurie leidžia sutaupyti laiko. Ech man patinka tokios mados! Gaukite įkvėpimo: žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį žemiau.
Tendencijos turi eiti koja kojon su stabiliais sprendimais, kurie nepavaldūs madoms. Konkretūs patarimai ir pavyzdžiai buvo pateikti seminare „Sodas su unikalia atmosfera“, kurį praėjusių metų „Garden Style“ konferencijoje vedė D. Britanijoje dirbanti kraštovaizdžio architektė Ūla Marija Bujauskaitė.
Stiprus kontrastas tarp seno ir naujo
Pirma tendencija – tarpusavyje derinama kažkas labai seno (surūdijusios detalės, nutrupėjusios senos plytos, laiko išbandymus išlaikę rąstai, itin seni medžiai) ir kažkas labai naujo (spindinčios medžiagos, šiuolaikiški augalai, ryškios spalvos).
Kontrastų gali būti įvairiausių, todėl ši dentencija labai palanki sodybų šeimininkams. Ypač jei turite dvariško tipo sodybą – senove dvelkiantys namai, papuošti ištaigingais pakabinamais šviestuvais arba kaip tik ryškiai mėlynais šiuolaikinių autorių paveikslais – apie tai eina kalba.
Puikiai šią tendenciją iliustruoja Jono Meko skersvėjis Vilniuje – tai alėja, jungianti Vilniaus dailės akademiją ir Užupio gatvę. Joje tradiciniu eglutės būdu sudėtos trinkelės, o visai šalia įrengtas šviežias ir modernus gėlynas su varpiniais augalais.

Meno kūriniai kieme
Antroji tendencija, kurią vis dažniau pastebiu – tai meno kūriniai kieme.

Žinoma, tai nereiškia, kad dabar pat turite statyti savo kieme baltas garbanoto berniuko skulptūras. Leiskite atsiverti fantazijai, pavyzdžiui, galite net ir patys su grafiti išsipaišyti sieną arba išpildyti kokią nors beprotišką menišką idėją.
Apželdinimo tendencijos 2023 metais – su metalu
Metalas neišeina iš mados. Tinka įvairios jo formos: spindintis, rūdintas, dažytas milteliniu būdu, pjaustytas lazeriu, koks tik nori.
Iš metalo gali būti pagaminti vazonai, laiptų turėklai, pavėsinės kolonos, meno kūriniai, suoleliai, dekoras prie baseinos, pakeltos lysvės, daržo stalelis ir kt.
Svarbiausia, kad metalo gaminiai kieme derėti vieni prie kitų. Įsigydami naujus gaminius, visų pirma pagalvokite apie jau esamą kiemo stilių, atkreipkite dėmesį į metalinius gaminius, kurie jau dabar stovi kieme.

Keletą konkrečių rūdinto metalo gaminių idėjų rasite šiame straipsnyje.
Metalas yra ilgaamžis, gal todėl jis dabar mados olimpe. Kadangi jis nesutrūnija, jo nereikia dažnai keisti, tai taupo ir sodininkų laiką. Tokie laiko taupymo sprendimai tampa vis populiaresni.
Šiuolaikinės priemonės darbams palengvinti
Ergonomiški įrankiai, saugantys nugarą, teleskopiniai genėjimo kotai, dėl kurių nereikia lipti į medį, išmanūs vazonai su rezervuarais, kurių nereikia kasdien laistyti, akumuliatorinės vejos žirklės, su kuriomis nereikia lankstytis norint nušienauti pakraštį – taip taip, visi tokie sodininkų gyvenimą palengvinantys sprendimai yra „ant bangos“.
Jų tikslas – palengvinti sodo darbus, kad augalus prižiūrėti taptų tikru malonumu. Nes sodas seniai nebėra tik maisto užauginimo vieta. Jeigu sodininkavimas yra kaip terapija, tai ir sprendimai, kurie padeda, tampa vis populiaresni.
Mano asmeninis šių metų atradimas – „Gardena“ akumuliatorinis sekatorius „AssistCut“ (reklama). Jį galite naudoti kaip įprastą sekatorių, bet jei kirpsite storesnę šaką, jis pajunta pasipriešinimą ir pats įjungia varikliuką, kuris pabaigia darbą už jus.

Jei esate kada nors pajutę plaštakos skausmus genėdami su sekatoriumi, tai suprantate mane, koks didelis palengvinimas yra šis varikliukas. O įdomiausia, kad „AssistCut“ sekatorius yra pakraunamas per USB jungtį – visai kaip telefonas.
Augalai internetu
Su darbų palengvinimu ir laiko taupymu yra susijusi dar viena tendencija – tai augalų pirkimas internetu.
Dabar jau ir Lietuvoje vis dažniau prekiaujama augalais internetu, nes juk labai patogu: išsirinkai, užsisakei ir gavai tiesiai į namus. Ypač patogu tiems, kurie augina mažus vaikus, neturi laiko važinėti po skirtingus medelynus arba tiesiog nenori purvinti savo automobilio ir tampyti sunkių augalų su vazonais.
Kad būtų visiems patogiau, pernai įkūriau augalų prekybos platformą Emedelynas.lt. Ji jungia lietuviškus medelynus, kurie gali prekiauti augalais paprasčiau ir lengviau, net jeigu tai mažas šeimos ūkis kur nors Lietuvos pakrašty. Kviečiu palaikyti ūkius ir užsisakyti augalų iš jų – taip prisidėsite prie mažų šeimos verslų vystymo, o ir patys gausite augalų patogiai į namus ar tiesiai į sodybą.
Sklypo planavimo tendencijos
Tendencija, kuri labai ryškiai sužibėjo pernai ir vis dar yra aktuali šiemet – tai maksimalus savo kiemo išnaudojimas. Nebe tie laikai, kad pasižiūrėjus pro langą matytumėte tuščius plotus ir kažkokį gėlynėlį patvory. Atvirkščiai, stenkitės efektyviai užpildyti turimas erdves.
O jeigu tos erdvės dar ir gali būti panaudojamos praktiškai, tai išvis labai gerai. Pavyzdžiui, daug žmonių jau įsirengė lauko virtuves ir jas kuo puikiausiai išnaudoja vasarą. Apie tai, kaip tokią įsirengti šiuolaikiškai, rašėme šiame straipsnyje.
O gal jums labiau patiktų savo kieme turėti erdvės sportui ir modernią šiltnamio zoną? Idėjų nors vežimu vežk, telieka pasiplanuoti ir įgyvendinti.
Dizaineriai sako, kad žemė yra per brangi, kad stovėtų veltui, be reikalo, be funkcijos. Kuo daugiau funkcijų atliks jūsų kiemas, tuo daugiau laiko praleisite gryname ore ir tuo smagesnis kiemas jums bus.
Jei trūksta dizaino sprendimų, sklypą susiplanuoti galite mūsų kursuose „Mano sodo dizainas“.
Natūralios gamtos kampelis
Na o sklypo estetika toliau grimzta į natūralumą. Vis dažniau matau dar vieną tendenciją: kurti dizainą taip, tarsi pati gamta viską būtų padariusi.
Štai kelios idėjos, kaip pasiekti tokio efekto:
- Rinktis medžius ne tiesius ir su taisyklinga laja, o šiek tiek kreivu kamienu ar keliais kamienais, tarsi jie čia patys išaugę;
- Kurti natūraliai atrodančius takus neapibrėžtomis ribomis, kurie tarsi susilietų su aplinka. Tam naudokite medžiagas iš gamtos, pavyzdžiui, akmenis ar smulkią skaldelę;
- Išnaudoti samanas. Dabar netgi specialiai yra daroma taip, kad akmenys apsamanotų ir atrodyti tarsi dešimtmečiais toje vietoje gulėję.

Tokios yra pagrindinės apželdinimo tendencijos 2023 metams. Tikiuosi, kad pasisėmėte naujų idėjų savo kiemui!
Susiję kursai:
„Sodas su unikalia atmosfera“ – tai seminaras, kuriame D. Britanijoje gyvenanti ir dirbanti kraštovaizdžio architektė Ūla Marija Bujauskaitė pristato, kaip sukurti unikalų sodo dizainą, nepavaldų madoms, ir iliustruoja savo sukurtais projektais.