Augalai, kurie žydi madingiausia 2017-ųjų metų spalva

Kasmet Pantone spalvų institutas paskelbia metų spalvą, kurią vėliau sutinkame makiažo paletėse, madinguose interjeruose, automobilių aksesuaruose, aukštosios mados podiumuose ir kasdieniuose drabužiuose. Įvairių sričių dizaineriai atkreipia dėmesį į šią spalvą, kuri, žinoma, neaplenkia ir augalų pasaulio. Dar daugiau, 2017-ųjų metų spalva labai susijusi su gamta, todėl paieškosime būdų, kaip gražiai panaudoti ją savo kieme. Skaitykite toliau su augalų rekomendacijomis ir nuotraukomis.

KOKIA YRA 2017-ŲJŲ METŲ SPALVA

2017-ųjų metų spalva – žaluma (angl. Greenery). Tai ramūs ir švelnūs žalios spalvos tonai, pakeičiantys praėjusių metų spalvų duetą: rausvą kvarco ir melsvą dangaus žydrynės.

Tai visai ne sodri lapų spalva (kaip gebenės lapai), tai ne ryški citrininė (kaip tunbergo raugerškis ‚Aurea‘). Nors sakoma, kad žalia spalva ramina, mados diktatorių pasirinktas tonas yra kraštutinai ramus, švelnus, tolygus. Gal net nuobodokas.

2017-ųjų metų spalva - "Greenery" (žaluma)

2017-ųjų metų spalva – „Greenery” (žaluma)

Žinoma, žalios spalvos atėjimas į mados olimpą sveikintinas dėl to, kad natūralumo ir gamtos idėjos yra viešinamos, skatinamos, vertinamos. Juk už metų spalvos rinkimų slypi visa filosofija. Smagu, kad žalumos ateis daugiau į miestus, butus, biurus, į kasdienybę. Kartais tai tebus spalvos sprendimas, o kartais tai bus tikras augalas. Kuo augalų daugiau, tuo sveikesnėje aplinkoje gyvensime.

Lengviausia žalumos spalvą įgyvendinti interjere – šiemet internetai lūžta nuo gražių interjerų su augalais nuotraukų.

2017-ųjų metų spalva interjere - keletas augalų ir rezultatas jau yra.

2017-ųjų metų spalva interjere – keletas augalų ir rezultatas jau yra.

Įkurdinkite savo kambaryje keletą naujų kambarinių augalų, ir jūs jau koja kojon su tendencijomis.

PAPRASTA IR SUDĖTINGA VIENU METU

Savame kieme įdarbinti „žalumą“ kiek sudėtingiau. Viena vertus, visa augmenija yra žalia, todėl jūsų kiemas savaime tampa madinga vieta, jei ten yra nors mažas plotelis žolės, jei ten auga nors vienas serbentų krūmas.

Kita vertus, vien žalia spalva sotus nebūsi. Bepigu ankstesniais metais: jei tik norisi uždėti madingą akcentuką, pasisodini vienmečių gėlių su tos spalvos žiedais, ir jau turi rezultatą. 2015-aisiais karaliavo „marsala“ spalva – yra daug augalų su prigesinto raudono vyno spalvos žiedais. 2016-aisiais dominavo rausva su melsva – ir tokių žiedų nesunkiai galima užsiauginti (apie 2016-ųjų spalvas skaitykite čia). O ką įdomaus sugalvoti su žalia?

Jei tik išdrįsite eksperimentuoti su augalų forma ir faktūra, šie metai gali būti atradimų metai. Pajusite, kad žalia gali būti ne nuobodi, o subtili ir intriguojanti.

KAIP DERINTI ŽALIĄ SU ŽALIA

Kai nėra ryškių spalvų, pirmu smuiku groja aukštis, forma ir faktūra. Įsivaizduokite, kaip skirtingai atrodytų šios aprangos detalės, nors būtų vienodos juodos spalvos: aksominis švarkas, šilkinė palaidinė, vilnonės kostiuminės kelnės, odiniai batai, skėtis, nėriniai, plazdanti suknelė, blizganti diržo sagtis, verstos odos bateliai.

Žali augalai gali būti tokie pat skirtingi: šiurkštūs, pūkuoti, vaškiniai, aštriai smailėjantys, peršviečiami, glotnūs, pasišiaušę, smulkaus rašto, gysloti, karpyti, su šluotelėmis, spygliuoti.

Šias savybes vieni vadina faktūra, kiti – tekstūra. Dėl termino nesiginčykim, svarbiausia tai, kad visas šis grožis geriausiai išryškėja tada, kai jo neužgožia ryškios spalvos. Todėl drąsiai sodinkite vienodos spalvos, bet kontrastuojančių faktūrų augalus kartu.

Skirtingų faktūrų derinimas

Skirtingų faktūrų derinimas. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

Pavyzdžiui, pavėsyje sodinkite mėsingas melsves prie smulkių lapelių buksmedžių, o saulėje – storas ir pūkuotas vilnotasias notras prie grakščių ir kone peršviečiamų melvenių.

Vienoda spalva leidžia susikoncentruoti į kitus dalykus, kurie kuria kontrastą. Todėl nebijokite, kad žalias kampas kieme bus nuobodus – tiesiog pasirinkite skirtingų aukščių ir formų augalus.

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė, apželdinimo kursų „Mano sodo dizainas“ lektorė, siūlo nebijoti žalios spalvos dominavimo net vazonuose.

Ji siūlo atkreipti dėmesį ne tik į įdomias dekoratyvines žoles (pavyzdžiui, viksvameldis, lot. Scirpus), bet ir į prieskonines žoleles, kurias taip pat smagu auginti namuose ant palangės.

Viksvameldis (lot. Scirpus)

Viksvameldis (lot. Scirpus). Nuotr. aut. L.Puodžiūtė

Žalia kompozicija vazone su prieskoniais

Žalia kompozicija vazone su prieskoniais. Nuotr. aut. L.Puodžiūtė

AUGALAI, ŽYDINTYS ŽALIAI

Bet grįžkime prie augalų žiedų. Ar gali jie būti žali? Taip, gali, tačiau tai bus ne gryna spalva, o įvairūs žali atspalviai. Kartais tokius žiedus net galima palaikyti lapais – pavyzdžiui, švelnioji rasakila žydėdama gausiai pasidengia gelsvai žaliais žiedukais, kurie iš tolo atrodo tarsi ryškūs garbanoti lapai.

Švelnioji raskila

Švelnioji rasakila (nuotraukos centre) pražysta gelsvai žaliais žiedeliais. Bernardinų sodas, nuotr. aut. L.Puodžiūtė

Viena iš pirmųjų pavasarinių gėlių su žalsvais žiedais – raktažolė ‚Franceska‘. Ši nereikli gražuolė pasirodo labai anksti, o žydėti pradeda jau kovą ar balandį. Žinoma, jei tik nesupainiosite žiedų su lapais ir pastebėsite šį gražų fenomeną.

Tikrai galite rasti ežiuolių (lot. Echinacea), žydinčių baltai žalsvais arba geltonai žalsvais žiedais, pavyzdžiui, ‚Coconut lime‘, ‚Green line‘.

Pavėsį mėgstantys augalai retai kada turi didelius stambius žiedus, tačiau būtent čia galime dažniau sutikti dekoratyvių lapų ir smulkių šviesių žiedelių. L.Puodžiūtė pamini alūnes (lot. Heuchera) – pavyzdžiui, alūnė ‚Apple Crisp‘, kuri iš žalių lapų draugijos išleidžia vertikalius šviesesnius žiedynus.

Alūnė 'Apple Crisp'

Alūnė ‘Apple Crisp’ tiktų ir pavėsiui. Nuotr. aut. L.Puodžiūtė

Rečiau sutinkamas augalas – didžiažiedė telima (lot. Tellima grandiflora), kuri taip pat pakenčia pavėsį, o vasarą žydi smulkiais elegantiškais žiedeliais.

Didžiažiedė telima (Tellima grandiflora)

Didžiažiedė telima (Tellima grandiflora) – dar per mažai įvertintas puikus dekoratyvinis augalas pavėsiui.

Nepamirškite ir melsvių, pavėsio karalienių. Jų žiedeliai dažnai būna šviesūs ir neįmantrūs, bet jau vien lapų koks grožis: įvairių atspalvių ir skirtingų faktūrų.

Melsvė hosta 'Stilleto'

Melsvė (lot. Hosta) ‘Stilleto’ – puikus pavėsio augalas grakščiais lapais. Nuotr. aut. L.Puodžiūtė.

Specialistė pataria atkreipti dėmesį ir į įdomius žydinčius krūmus, kurie žydi baltai arba su žaliu atspalviu.

Tai stefanandra karpytalapė ‚Crispa‘ (linkstančios šakos ir smulkūs žiedukai), hortenzija šviesioji ‚Annabelle‘ (žiedai iš pradžių žalsvi, vėliau tampa balti).

Karpytalapė stefanandra (Stephanandra incisa) 'Crispa'

Karpytalapė stefanandra (Stephanandra incisa) ‘Crispa’ – šiame vazonėlyje dar labai mažutė. Nuotr. L.Puodžiūtė

Šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'

Šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens) ‘Annabelle’ – žalsvi žiedai virtsa baltais. Nuotr. L.Puodžiūtė

Tradicinis apdainuotas diemedis žydi smulkiais gelsvais žiedeliais, tačiau gali būti įrašytas į madingųjų sąrašą dėl savo dominuojančios švelnios žalumos ir, žinoma, kvapo.

Nors ryškios spalvos labai traukia akis, 2017-ųjų metų spalva „Greenery” kviečia būti natūralesniems ir subtilesniems.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Taip pat skaitykite: „Apželdinimo tendencijos 2017-iesiems„.

Left Menu Icon
Krepšelis