Bazilikų auginimas 3 būdais – kad tikrai pavyktų!

Bazilikų auginimas galimas ir ant palangės, ir šiltnamyje, ir tiesiog lysvėje. Abejojate, ar pavyks? Vieną kartą neišgyveno, o kitą kartą per greitai išaugo į žiedynus? Bazilikų aromatas iš karto nuskraidina kažkur į Italiją, tad tikrai verta juos auginti. Dalinuosi, kaip tai padaryti sėkmingai – čia rasite 3 bazilikų auginimo būdus ir keletą svarbių priežiūros gudrybių:

Bazilikų auginimas yra visai nesudėtingas, kai žinai kelias svarbias taisykles ir gudrybes. Tad žemiau skaitykite:

  • Kokiais 3 paprastais būdais bazilikus galima užsiauginti namuose;
  • Kada sėti bazilikų sėklas ir kada persodinti daigus;
  • Kokios sąlygos būtinos, kad bazilikai sėkmingai augtų ir vešėtų;
  • Kaip prižiūrėti, kad prailgintumėt bazilikų derliaus laikotarpį.

1 BŪDAS: BAZILIKŲ AUGINIMAS IŠ SĖKLŲ

Šis būdas tinkamiausias tiems, kurie nori išbandyti įdomesnes bazilikų veisles. Bazilikų sėklų įvairovė tikrai plati: galite užsiauginti tokių, kurie kvepia citrinomis, anyžiais, lauro lapais, jų lapeliai gali būti žali, violetiniai, smulkesni ir stambūs. Žodžiu, rinktis tikrai yra iš ko.

Kada sėti bazilikus, priklauso nuo to, kur ketinate juos auginti:

  • Jeigu baziliką auginsite vazone ant palangės, sėklų pasisėti galite nors ir kovo mėnesį. Šalnų namuose nebus, todėl vienintelis iššūkis – tai saulės trūkumas. Dėl šios priežasties nerekomenduočiau bazilikų sėti anksčiau negu kovo mėnuo.
  • Jeigu planuojate bazilikus auginti šiltnamyje arba lauke, sėkite balandžio pabaigoje. Jie spės užaugti iki reikiamo dydžio daigų, kad gegužę galėtumėte persodinti į gruntą.

KOKĮ SUBSTRATĄ NAUDOTI IR Į KĄ SĖTI

Galite naudoti:

  • Presuotas durpių tabletes (viena tabletė skirta vienam daigeliui). Užpilkite vandeniu, kad išbrinktų, ir į kiekvieną sėkite po dvi sėklas (vėliau silpnesnę reikės nugnybti, kad paliktumėt tik stipresnę) arba iškart po vieną sėklą;
Bazilikų auginimas iš sėklų. Šios pasėtos į durpių tabletes. Nuotr. L. Liubertaitė
Bazilikų auginimas iš sėklų. Šios pasėtos į durpių tabletes. Nuotr. L. Liubertaitė
  • Paprastas nurūgštintas durpes arba specialų durpių substratą daigams. Sėti galite plastikinėse daigyklose ar švariuose indeliuose nuo jogurto ar grietinės. Bet galite iš karto sėti į gražius keraminius vazonus. Aiškią instrukciją, kaip tai daryti, rasite čia.

Nors šiandien yra ir kitų alternatyvų, tokių kaip kokoso plaušas, aš vis dėlto renkuosi durpes. Kodėl – galite paskaityti čia.

KADA PERSODINTI Į LAUKĄ AR ŠILTNAMĮ

Po sėjimo praėjus 2-4 savaitėms, kai atsiranda 4 tikrieji baziliko lapeliai, daigus reikia pikuoti, t. y. išskirstyti. Tada kiekvieną daigelį persodinkite į atskirus vazonėlius.

Jeigu jau galite sodinti lauke, daigus persodinkite tiesiai į gruntą.

Persodindami daigus į šiltnamį, orientuokitės pagal pomidorus – ir bazilikai, ir pomidorai yra šiltų kraštų augalai. Šita porelė draugauja ir lėkštėje, ir šiltnamyje. Persodinimo laikas irgi panašus: kai gegužės mėnesį į įšilusią dirvą sodinsite pomidorus, tai kartu persodinkite ir bazilikus.

Tas pats galioja ir tada, jei auginsite ne šiltnamyje, o lauke be priedangos: kai sodinate pomidorus, tada ir bazilikus.

2 BŪDAS: BAZILIKŲ AUGINIMAS IŠ PREKYBOS CENTRO

Šis būdas yra pats paprasčiausias ir greičiausias, nes nereikia nei sėklų sėti, nei laukti, kol iš jų užaugs daigai. Tereikia parduotuvėje, daržovių skyriuje, išsirinkti gražiausią ir vešliausią baziliko krūmelį ir parsinešus namo tinkamai prižiūrėti (apie tai vėliau). Štai ir viskas.

Pats lengviausias ir greičiausias bazilikų auginimas – įsigijus juos iš prekybos centro. Tereikia tinkamai juos prižiūrėti, kad ilgai duotų derliaus. Nuotr. L. Liubertaitė
Pats lengviausias ir greičiausias bazilikų auginimas – įsigijus juos iš prekybos centro. Tereikia tinkamai juos prižiūrėti, kad ilgai duotų derliaus. Nuotr. L. Liubertaitė

Tokio baziliko net nebūtina persodinti į kitą vazoną – plastikinį vazonėlį, kuriame augalas jau auga, galite tiesiog įstatyti į kiek didesnį ir gražesnį indą.

Aišku, persodinti būtų dar geriau. Viename vazonėlyje rasite keletą bazilikų – padalinkite juos ir persodinkite į atskirus vazonėlius – taip iš vieno baziliko kero turėsite kelis.

3 BŪDAS: BAZILIKŲ AUGINIMAS IŠ ŠAKELĖS

Dar vienas būdas, apie kurį retai kas pagalvoja – bazilikų auginimas įšaknydinant šakelę. Juk lygiai taip pat išsiauginam vazonines gėles, kurias nusižiūrim pas ką nors svečiuose. Jeigu panorote savo namuose auginti būtent tokį baziliką, kokį augina jūsų draugai, paprašykite jums padovanoti vieną to baziliko šakelę. Toliau darykite taip:

  1. Nuskabykite apatinius šakelės lapelius;
  2. Šakelę pamerkite į vandenį, kad ji pradėtų leisti šaknis;
  3. Kai šakelė išleis šaknis, ją persodinkite į vazoną su žemėmis.
Pamerkta baziliko šakelė – laukiam, kol išleis šaknis, ir ją bus galima pasodinti. Nuotr. L. Liubertaitė
Pamerkta baziliko šakelė – laukiam, kol išleis šaknis, ir ją bus galima pasodinti. Ši gal kiek per ilga, geriau trumpesnę palikti. Nuotr. L. Liubertaitė

BAZILIKŲ AUGINIMUI TINKAMOS SĄLYGOS

Bazilikams labai patinka:

  • Šiluma – štai kodėl jie labai smagiai jaučiasi šiltnamyje;
  • Drėgmė – todėl dažnai laistykite ir stebėkite, kad žemė neišdžiūtų;
  • Daug saulės – todėl namuose geriausia bazilikus laikyti ant palangės, o lauke nesodinti pavėsyje.

Iš tiesų, bazilikų auginimo sąlygos labai panašios į pomidorų. Manoma, kad bazilikai net apsaugo pomidorus nuo tam tikrų ligų. Ar tai tikrai tiesa, pasakyti sunku. Bet kad tarp jų vyksta kažkokia teigiama „chemija“, galiu patvirtinti ir pati. Šiltnamyje augdami vieni šalia kitų, bazilikai ir pomidorai tikrai atrodo laimingesni. 

KAIP GAUTI DERLIAUS ILGIAU

Dažnai žmonės skundžiasi, kad jų bazilikai labai greitai pražysta, lapeliai pasidaro ne tokie aromatingi, praranda kvapnumą, sultingumą. Taip nutinka, kai skabome pavienius baziliko lapelius nuo krūmo šonų, bijome, kad nuskabysime per daug, tarsi taupome. Bet jei baziliko augimo nestabdysime, derliaus turėsime trumpam.

Vadinasi, taupyti tikrai nereikia. Juk baziliką auginame tam, kad valgytume, tai ir vartokime jį drąsiai. Tik skabyti reikia ne pavienius lapelius iš šono, o nugnybti viršūnėles. Taip pristabdome augimą, paskatiname baziliką šakotis. Vietoj vienos viršūnėlės atsiranda keturi nauji lapeliai, kitąkart ir šeši nauji – ar ne to ir siekiame? Jeigu matote besimezgantį žiedą, jį irgi nugnybkite.

Skabant viršūnėles, bazilikas būna vešlus, kur kas ilgiau duoda derliaus. Nuotr. L. Liubertaitė
Skabant viršūnėles, bazilikas būna vešlus, kur kas ilgiau duoda derliaus. Nuotr. L. Liubertaitė

Kuo ilgiau neleisime bazilikui pražysti, tuo daugiau lapelių turėsime, tuo ilgiau juos aromatingus skinsime, tuo gražesnis ir pilnesnis bazilikų keras bus.

Tikiuosi, nuo šiol bazilikų auginimas ir jums nebeatrodys sudėtingas, tad drąsiai auginsite, palangės žaliuos, o namai kvepės nuostabiu baziliko aromatu!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kaip sėti žalumynus į vazonus – paprasta instrukcija“

„Pirmoji daržovių sėja šiltnamyje pavasarį: ką ir kaip sėti“

„Pomidorų sėjimas: 3 paprasti būdai, kaip tai daryti“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Įvairūs kiti nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis