Daugiamečiai varpiniai augalai: mada, kuri pakeis jūsų sodą

Per pastaruosius metus daugiamečiai varpiniai augalai tapo neatsiejama lietuviškų gėlynų dalimi. Kaip varpiniai augalai tapo pagrindiniais veikėjais daugiamečių želdynų madoje? Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl ta mada taip “išsprogo” ir kokius konkrečiai rinktis varpinius augalus, jei norite madingo sodo. 

Kada daugiamečiai varpiniai augalai tapo populiarūs Lietuvoje?

Varpinių augalų populiarumas Lietuvoje išaugo maždaug 2013 metais, kai išpopuliarėjo daugiamečiai želdynai, dar vadinami „olandiška banga“. Ši tendencija, atėjusi iš užsienio, greitai užkariavo mūsų sodus. Iš pradžių buvusi keistoka naujove (smilgos gėlyne?!), per kelerius metus tapo neatsiejama daugiamečių gėlynų kompozicijų dalis visoje Lietuvoje. Madingiausių augalų tope daugiamečiai varpiniai augalai laikosi jau gerą dešimtmetį ir nepanašu, kad greitai iš jo pasitrauks.

Varpinių augalų gausus natūralistinis gėlynas. Nuotr. Lina Liubertaitė
Varpinių augalų gausus natūralistinis gėlynas. Nuotr. Lina Liubertaitė

Sezoniškumas: ką reikia žinoti

Norėdami suderinti varpinius augalus su kitais, augančiais želdyne, atkreipkite dėmesį, ko galite tikėtis iš varpinių augalų skirtingais sezonais: 

  • Pavasaris: Kai kurie madingi  varpiniai augalai, tokie kaip miskantai ar soruolės, atželia gana vėlai. Todėl geriausia juos būti sodinti ne pavieniui, o drauge su kitais augalais, kurie atželia anksti. Pavyzdžiui, kad gėlynas neatrodytų tuščias, jį galima papildyti svogūniniais augalais. Jei ieškote varpinių augalų, kurie atželtų anksti, kartu su kitais augalais, atkreipkite dėmesį į lendrūnus ir šluotsmilges.
  • Vasara: Vasaros pabaigoje daugelis varpinių augalų sužydi, t.y. išleidžia šluoteles. Augalai iškart atrodo kitaip. Todėl įsigydami pasitikrinkite, kaip atrodo nežydintis augalais, o kaip atrodys su žiedais.
  • Ruduo: Rudens pradžia yra gražiausias metas varpiniams augalams. Ne visi vienodai reaguoja į Bobų vasaros laikotarpį – kai kurių viksvų, melvenių, miskantų lapai nusidažo ryškiai brozine ar raudona spalva, tad ruduo tampa dar gražesnis.
  • Žiema: Varpiniai augalai išlaiko savo formą ir struktūrą net po sniegu, puošdami gėlyną visą žiemą, jei tik sniegas jų neišguldo.
Purios miskantų šluotelės pasirodo antroje metų pusėje ir išsilaiko žiemos metu. Nuotr. V. Marozienė
Purios miskantų šluotelės pasirodo antroje metų pusėje ir išsilaiko žiemos metu. Nuotr. V. Marozienė

Varpinių augalų funkcijos gėlyne

  • Gamtos pojūtis sode: Tai – bene svarbiausia varpinių augalų funkcija. Kompozicijai jie suteikia lengvumo ir natūralumo. Šių augalų šluotelės ir siūbuojantys stiebai įneša judėjimo, gyvumo jausmą. Tad labai pasitarnaus gėlynuose, kur daug žydinčių augalų ir, rodos, “kažko trūksta”.
  • Struktūrinė funkcija: Varpiniai augalai, tokie kaip smailiažiedis lendrūnas ‘Karl Foerster’ ar miskantai, suteikia gėlynams tvirtą struktūrinį pagrindą, nes išlieka statūs ilgą laiką, įskaitant ir žiemą.
  • Foninė augalų masė: Jie puikiai tinka kaip foniniai augalai, pabrėžiantys kitų augalų grožį. Natūralistinio stiliaus gėlynuose varpiniai augalai gali užimti 40 % viso želdinio ploto. Tankiai susodinti įvairių aukščių, spalvų ir tekstūrų daugiamečiai varpiniai augalai savo stiebais ir šluotelėmis sukuria tarsi banguojančio lauko efektą ir puikiai užpildo foną.
Smailiažiedis lendrūnas ‘Karl Foerster’ gėlynui suteiks struktūrinį pagrindą. Nuotr. V. Marozienė
Smailiažiedis lendrūnas ‘Karl Foerster’ gėlynui suteiks struktūrinį pagrindą. Nuotr. V. Marozienė

Kaip savo gėlyne tinkamai parinkti augalus, kad jie atliktų reikiamas funkcijas, galite išmokti kursuose Natūralistinis gėlynas“. Juose patys kursite savo svajonių želdyną. Jūsų patogumui kursai vyksta internetu, tad jei tik norite, galite pradėti dabar pat.

Lietuvoje populiariausi varpiniai augalai

Augalų el. prekyvietės Emedelynas.lt vadovė Margarita Vasiliauskaitė su augalų pardavėjais ir pirkėjais dirba jau ilgus metus, tad puikiai pastebi augalų pasirinkimo tendencijas. Paklausiau jos, kokie gi varpiniai augalai dabar yra tie madingiausi:

  • Populiarumu niekas negali nurungti lendrūnų, ypač ‘Karl Foerster’. Ir ne veltui, nes tai ir atsparus, ir gražus augalas. Be to, jis anksti atželia ir išlieka vertikalus visą sezoną.
  • Kaip ir praėjusiais metais, vis dar aktyviausiai pirkėjai domisi miskantų sodinukais. Veislių asortimentas – labai gausus, tad kiekvienas randa norimą miskantų aukštį ir atspalvį. Šių metų dažniausias pasirinkimas per Emedelynas.lt buvo miskantai ‘Gracillimus’, ‘Memory’ ir ‘Silberfeder’. 
  • Populiarumu neatsilieka ir soruolės – vasarai baigiantis sunku atsispirti jų pūstų uodegėlių grožiui. 
  • Ieškantys žemaūgių, pirmenybę teikia eraičinams, ypač melsviesiems. Kuo daugiau saulės, tuo jie melsvesni. Populiarūs ne tik dėl formos, bet ir dėl to, kad jie visžaliai. Tai reiškia, kad dekoratyvumo bei spalvos šis melsvas pūkuotas kupstelis nepraranda net žiemą.

Margarita Vasiliauskaitė pasakoja, kad dažniausiai Emedelynas.lt lankytojai klausia, kurie gi varpiniai augalai atžels anksčiau – tam yra sudarytas sąrašas, jį galite peržiūrėti paspaudę čia.

Gavus daug klausimų dėl varpinių augalų pavėsiui, buvo nuspręsta ir tokį sąrašą sudaryti – jį rasite čia.

Hakonės - daugiamečiai varpiniai augalai, kurie puikiai augs pavėsyje. Nuotr. Lina Liubertaitė
Hakonės – daugiamečiai varpiniai augalai, kurie puikiai augs pavėsyje. Nuotr. Lina Liubertaitė

Neatrasti lobiai 

Mažiau populiarūs varpiniai augalai, kuriuos galime vadinti neatrastais lobiais, irgi nusipelnė jūsų dėmesio. Jei jie šiandien dar nėra madingiausi, tai dėl savo išskirtinės išvaizdos, praktiškumo ir nereiklumo tikrai galėtų tapti madingiausiais jau labai greitai. Margaritos Vasiliauskaitės rekomendacijos:

Kaip pamėgti varpinius augalus?

Kai kuriems žmonėms gali būti sunku iš karto pamėgti varpinius augalus dėl jų natūralaus ir kartais net chaotiško vaizdo. Jei esate tradicinio stiliaus mėgėjas, pradėkite nuo dekoratyvių veislių, tokių kaip viksvos su dryžuotais lapais arba sorų su raudonais galiukais, pavyzdžiui ‘Shenandoah’. Šie augalai yra puikūs pirmajam bandymui įvesti natūralistinę estetiką be didelio šoko, mėgstantiems tradicinį stilių.

Madingi, gražūs visus metus, o dar ir neįnoringi – tokie yra daugiamečiai varpiniai augalai. Jų įvairovė – didžiulė, todėl savo gėlynui kažką ras kiekvienas. Jei dar nepasidavėte varpinių augalų madai, verta bent pabandyti. 

TAIP PAT SKAITYKITE:

Natūralistinis gėlynas Jonavos rajone + augalų sąrašas!

Ar varpiniai augalai tikrai kaprizingi? Atsako specialistė

SUSIJĘ KURSAI:

„Varpinių augalų dizainas“– nuotolinė mokymo programa, kurioje sužinosite, kokie varpiniai augalai puikiausiai auga Lietuvos klimato sąlygomis, kokias funkcijas jie gali atlikti želdiniuose, ir susipažinsite su varpinių augalų komponavimo prinicipais.

“Natūralistinis gėlynas“ – šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Šie mokymai vyksta internetu.

Left Menu Icon
Krepšelis