Yra kelios dažniausios daiginimo klaidos, kurias daro pradedantieji sodininkai. O juk nuo to priklauso tolimesnė sėkmė – kartais dėl nedidelės klaidos daigas sustoja augti ir nebeaišku, kaip jam padėti. Panagrinėkime dažniausiai daiginimo metu daromas klaidas ir kaip jų išvengti:
„Šiuolaikinis daržas“ – tai nuotoliniai daržo kursai, kuriuose išmoksite auginimo pagrindų, pagrįstų mokslu ir ilgamete praktika. Kursus veda lektorė dr. Ingė Auželienė, o po kursų pakviesime į tiesioginę klausimų-atsakymų sesiją.
1 klaida: netinkama žemė
Dažnai galvojama, kad nebūtina investuoti į specialų substratą ir sėjimui daigyklose tiks žemė iš daržo. Tačiau:
- Jeigu naudosite daržo žemę, daigų šaknims gali pritrūkti oro, nes tokia žemė yra sunkesnė, ji greičiau susislegia;
- Daržo žemėje gali būti ligų užkratų, o jauni gležni daigai yra labai jautrūs tam.
Būtent todėl augalų daiginimui verta įsigyti grynos durpės, durpių substrato (geriausia – kuo smulkesnės frakcijos) arba kokoso pluošto.
Ar reikia sudrėkinti substratą?
Kartais galvojama, kad klaidinga sėklas sėti į sausą substratą, ir tik po to jį sudrėkinti. Neva geriausia yra iš pradžių substratą sudrėkinti ir tik tada į jį sėti.
Iš tiesų nė vienas iš šių būdų nėra klaidingas! Viskas priklauso nuo to, kaip jums patiems patogiau ir maloniau dirbti.
Jeigu patinka sėti į sausą substratą ir po to jį palaistyti, tai tikrai nebus klaida. Svarbu, kad sėkloms užtektų drėgmės. Tik atkreipkite dėmesį, kad palaisčius substratas sukrenta, tad pridėkite jo į daigyklas daugiau, kad sėklos neatsidurtų per žemai (vazonėlio šonai gali užstoti daigams saulę).
Dažniausiai naudojamas būdas – visų pirma sudrėkingi substratą, tada sėti.
2 klaida: per giliai pasėtos sėklos
O štai sėklas pasėti per giliai – jau tikrų tikriausia daiginimo klaida. Ir ji daroma ne tik sėjant į daigyklas bet ir sėjant į gruntą lauke.
Esu mačiusi, kad į žemę kišamas visas pirštas, ir tada kažkur giliai suberiamos sėklos. Jei per giliai sėjate, sėkloms sunkiau išdygti – šitiek daug darbo jos turi padaryti, kad išlįstų į paviršių!
Šiai klaidai pailiustruoti pasiėmiau raudonojo gūžinio kopūsto sėklų iš „Aseja“ ir sėjai naudojau paprasčiausią medinį suši pagaliuką. Įstumkite pagaliuku sėklytes į 0,5-1 cm gylį – tiek pilnai užteks.
Jei abejojate, kaip giliai sėti, paskaitykite informaciją ant sėklų pakuotės.
3 klaida: neužrašomas pavadinimas
Užrašyti veislės pavadinimą sėjos vietoje – labai svarbu. Net jeigu dabar pasėjote ir galvojate, kad prisiminsite pavadinimus vėliau, tai galiu garantuoti, kad atėjus persodinimo laikui teks krapštyti galvą. Juk, pavyzdžiui, agurko daigai praktiškai nesiskiria nuo moliūgo, tad kaip žinoti, kuris yra kuris, ir pasodinti juos į tinkamas vietas darže?
Ką jau kalbėti apie įvairias salotas ar pomidorus. Tas veisles, kurios pasiteisino, norisi žinoti vardais.
Pasilengvinkite sau darbą ateityje ir užsirašykite veislės pavadinimą vos tik pasėję sėklas. Beje, dar rekomenduoju pasižymėti ir sėjimo datą, nes kuo daugiau informacijos turėsite, tuo bus aiškiau, kada persodinti.
4 klaida: netinkamas laistymas
Žinoma, didžiausia klaida yra nepakankamai palaistyti, nes sėkloms sudygti visuomet būtina drėgmė. Bet ir perlaistymas kenkia – žiūrėkit, kad daigai netelkšotų baloje, išpilkite perteklinį vandenį.
Kitas labai svarbus niuansas – vandens temperatūra. Jokiu būdu nelaistykite sėklų šaltu vandeniu, jis turi būti šiltas.
Ši taisyklė galioja visuomet, kai daiginimui naudojamas vanduo – pavyzdžiui, sėjant sėklas į štai tokias kokoso pluošto tabletes iš „Aseja“ (reklama). Tabletėms išbrinkti taip pat reikalingas vanduo, ir naudokite jį šiltą, o ne ledinį.
Į šias tabletes pasėjau pilkšvalapės žilės sėklas iš „Aseja“. Mediniu pagaliuku įstumkite sėklytes į 0,5-1 cm gylį ir lengvai užžerkite išbrinkusiu kokoso pluoštu.
Kai pasėjate sėklas, nepamirškite jų palaistyti:
- 1 būdas: laistymas per apačią. Rekomenduoju laistyti tabletes per apačią, nes taip išvengsite perlaistymo. Sudėkite jas į talpą pakeltais kraštais ir paprasčiausiai įpilkite šilto vandens tarsi į vonelę. Tabletės pro apačią sugers tiek vandens, kiek joms reikia, o likutį galėsite nupilti.
- 2 būdas: laistymas per viršų. Galite laistyti ir tradiciškai pro viršų, tik svarbu – su šiltu vandeniu.
5 klaida: netinkamas laikas
Penktoji dažna daiginimo klaida yra netinkamas laikas, kai pasėjama per anksti arba kai ne laiku pikuojama.
Bendros taisyklės, kaip pikuoti:
- Kai daigai kartu auginami daigykloje ir užaugina po 3-4 lapelius, atsargiai atskiriame daigus vienus nuo kitų ir persodiname po vieną (į didesnius vazonėlius arba į gruntą lauke). Kelias valandas prieš darbus sulaistykite daigus, kuriuos pikuosite, ir palaistykite po persodinimo;
- Jei daigai augo durpių arba kokoso tabletėse, geriausia būtų persodinti, kol dar šaknelės neišlindo į išorę. Tada galima nuimti tabletės apvalkalėlį (nebūtina) ir daigą persodinti.
Į tabletes buvo pasėti gėlių daigai, kuriuos anksti pavasarį užsisakiau į namus iš Emedelynas.lt. Neturėjau laiko iškart persodinti, todėl šaknys jau šiek tiek pralindo į išorę. Tačiau patys daigai vis dar yra sveiki, todėl persodinti jie greitai prigis.
Jei pikuojate daigus, kurie jautrūs persodinimui (agurkai, baklažanai, moliūgai), visų pirma auginkite daigus po vieną, o ne bendroje daigykloje. Kad pikuodami nepažeistumėte šaknų, išbandykite mano gudrybę, kurią išsamiai aprašiau čia.
Nepavėluokite su persodinimu. Jeigu daigai bus peraugę ir jūs dar jų nepersodinsite į atvirą gruntą ar į didesnį vazoną, gali nutikti ir taip, kad jie sustos augti ir derlių turėsite gerokai vėliau.
Štai ir visos 5 dažniausios daiginimo klaidos. Sėkite sėklas į tinkamą žemę ir ne per giliai, nepamirškite reguliariai palaistyti daigų, o taip pat teisingu metu persodinkite ir pamatysite, kad daiginimas bus sklandus, o derlius gausus.
Susiję kursai:
„Šiuolaikinis daržas“ – tai išsamūs daržininkystės kursai, kuriuose sužinosite auginimo pagrindus iš ekspertės. Gausite žinių, kaip augalams suteikti geriausias sąlygas ir kaip identifikuoti problemas.