Kaip pikuoti gudriau: nuo šiol sutaupau laiko ir nervų

Paruošiau jums 12 gudrybių, kaip pikuoti daigus. Pasižiūrėkite, ar nors kartą pagalvojote, kad galima ir tokias gudrybes panaudoti, auginant pomidorus, agurkus ir kitas daržoves. Jos sutaupys laiko ir padės išvengti nesėkmių.

Auginkite užtikrinti – nuotoliniuose kursuose Šiuolaikinis daržas. Šiuose mokymuose didžiausią dėmesį skiriame derliaus užauginimui natūraliais būdais,  o taip pat mokome įrengti savo pirmąjį sodą, daržą, šiltnamį protingai ir apgalvotai.

Naudokite tinkamo dydžio vazonus

Pikuoti – tai išskirstyti mažus daigelius ir persodinti juos po vieną į vazoną.

Pirmas žingsnis – išsirinkti vazonus. Tikrai nebūtina pirkti kokių nors specialių, naudokite tai, ką turite namuose, tik atsižvelkite į formą ir aukštį.

1 gudrybė: Geriau siauras ir aukštas vazonas, negu platus ir žemas. Platus vazonas užims daug vietos ant palangės, tad nepersistenkite – optimalu pirmą persodinimą daryti į 10 cm skersmens vazoną (arba į atitinkamą kitokį indą).

Dėl aukščio, kuo aukštesnis vazonas – tuo daugiau žemių į jį tilps, taigi ilgiau galės augti jame nepersodintas.

Specialių vazonų nereikia - panaudojau seną vazonėlį, likusį nuo gėlių. Nuotr. L.Liubertaitė
Specialių vazonų nereikia – panaudojau seną vazonėlį, likusį nuo gėlių. Nuotr. L.Liubertaitė

2 gudrybė: jei turite iš ko rinktis, labai patogu, kai vazonėliai yra kvadratiniai, nes juos galėsite efektyviau sustatyti ant palangės (šviesių palangių paprastai yra ne tik daug, tad vietą taupom). Aš pikavimui kartais naudoju plastikinius 2 litrų pieno pakelius nukirptu viršumi – ir augalams gerai, ir plastikas panaudojamas antrą kartą.

3 gudrybė: kad ir kokį indą naudosite, būtinai pasidarykite dugne skyles vandens pertekliui išbėgti.

Kaip pikuoti daigus ir neišterlioti visko

Jeigu skylės vazonėlio dugne labai didelės, tuomet sodinant daigus žemės byrės pro apačią – taip dirbti nei tvarkinga, nei patogu. Turiu jums vieną gudrybę, kaip to išvengti.

4 gudrybė: Patieskite indo dugne popierinį rankšluostį, kad persodinant daigus žemė neišbyrėtų. Taip pat tinka ir tualetinis popierius arba laikraštis, jeigu turite.

Išklokite vazonėlio dugną popieriniu rankšluosčiu – vandenį jis praleis, o štai žemės nebebyrės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Išklokite vazonėlio dugną popieriniu rankšluosčiu – vandenį jis praleis, o štai žemės nebebyrės. Nuotr. Lina Liubertaitė

Investuokite į aukštos kokybės substratą

Visada akcentuoju nedaryti dramos kur nereikia – nėra didelio skirtumo, į kokį indą pikuosite daigus: svarbu, kad dydis būtų pakankamas ir kad vandens perteklius nubėgtų. Pikuokite nors į krištolinę vaisių vazą.

Bet kas svarbu – žemė, kurioje daigas augs. Neužtenka daigų pasodinti į bet kokią žemę, palaistyti ir tikėtis, kad gerai augs – taip nebus. Geras substratas kainuos šiek tiek brangiau, tačiau investuoti verta.

5 gudrybė: sodinti į bet kokius indus, bet užtat naudoti aukštos kokybės „Terraerden“ pomidorų substratą (reklama). Kaip tik dabar jam yra akcija „Moki veži“ parduotuvėse, o taip pat galite įsigyti Terraerden“ elektroninėje parduotuvėje.

„Terraerden“ universalus pomidorų substratas tinka ne tik pomidorams, bet ir kitoms daržovėms
„Terraerden“ universalus pomidorų substratas tinka ne tik pomidorams, bet ir kitoms daržovėms (reklama).

Šis pomidorų substratas yra universalus, tinka ir agurkams, paprikoms, baklažanams, kitoms daržovėms. Jame yra maisto medžiagų, reikalingų daigams, kad jie sustiprėtų ir toliau gerai augtų – tai yra patikrinti ir įrodyta moksliniais tyrimais.

Toliau gudrybės, kaip pikuoti daigus, skiriasi priklausomai nuo daržovių grupių.

Kaip pikuoti agurkus ir paprikas nejudinant šaknų

Paprikos, baklažanai ir visos agurkų šeimos daržovės (agurkai, cukinijos ir moliūgai) nepakenčia šaknų sujudinimo. Jeigu šiuos daigus pikuodami netyčia pažeisite šaknis, tai prigyti jiems tampa sunku, vegetacija kuriam laikui sustoja, o gali ir visai neatsigauti. Tačiau yra gudrybių, kaip pikuoti nesujudinant šaknų.

6 gudrybė: Auginkite daigus dviejuose vienoduose vazonėliuose. Vidinį įkirpkite šonuose kaip nuotraukoje, ir įstatykite į kitą vazonėlį. Kai ateis metas pikuoti, vidinį perpjautą indą ištraukite ir labai lengvai išimsite daigą nesujudindami šaknų.

Įstatykite vieną vazoną į kitą – tai pasiteisins auginant daržoves, kurių šaknys jautrios persodinimui. Nuotr. Lina Liubertaitė
Įstatykite vieną vazoną į kitą – tai pasiteisins auginant daržoves, kurių šaknys jautrios persodinimui. Nuotr. Lina Liubertaitė

7 gudrybė: į vazoną įtiesti polietileninį maišelį (jo dugne nepamirškite prakirpti skylučių vandens pertekliui nubėgti). Kai ateis laikas daigus persodinti, maišelį su daigu galėsite paprasčiausiai iškelti ir persodinti nesujudindami šaknų. Vizualiai tai pamatysite aukščiau esančiame video reportaže.

Kaip pikuoti pomidorus, kad jie išleistų daugiau šaknų

O štai pomidorų daigai kaip tik nebijo persodinimo, tačiau galime sutaupyti laiko su šiais darbais.

8 gudrybė: pikuodami įsodinkite daigą giliau. Ant daigo stiebelio pamatysite daug plonų pūkelių – užkasus jie pavirs papildomomis šaknimis ir geriau įsitvirtins į žemę. Tad kiekvieną kartą, persodindami pomidorus, sodinkite juos šiek tiek giliau negu augo prieš tai.

9 gudrybė: dažnai kyla klausimas, ką daryti, jei sėjote į durpinę ar kokosinę tabletę. Vieni tabletės apvalkalėlį pikuodami palieka, kiti pašalina. Mano rekomendacija – pašalinti, kad būtų kuo mažiau fizinio barjero daigo šaknims vystytis. Tai galite daryti tiesiog su žirklėmis.

Aš sėjimo tabletės apvalkalėlį tiesiog nukerpu ir išmetu. Nuotr. L.Liubertaitė
Aš sėjimo tabletės apvalkalėlį tiesiog nukerpu ir išmetu. Nuotr. L.Liubertaitė

Išimtis: jei į tabletę sėjote daržoves, kurios nemėgsta šaknų judinimo (paprikos, agurkai) ir jeigu šaknys jau pralindo pro apvalkalėlį, tada geriau sodinti su visu apvalkalėliu, kad išvengtume šaknų pažeidimų.

Polietileniniai maišeliai daigams

Vieniems labiau patinka vazonėliai, kitiems – polietileniniai maišeliai, kurie atitinka tą pačią vazonėlio funkciją. Jie daug pigesni, o ir gudrybę galima pritaikyti.

10 gudrybė: pasodinę pomidorų daigus, maišelių kraštus užraitokite, kad daigai gautų šviesos ir neišstyptų. O daigams paaugus, maišelių kraštus šiek tiek atraitokite ir papildykite to gerojo substrato. Taio daigai bus įgilinti ir išleis daugiau šaknų – išvengiant persodinimo darbo.

Labai patogu sodinti pomidorų daigus į štai tokius maišelius, tik nepamirškite atraitoti viršaus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Labai patogu sodinti pomidorų daigus į štai tokius maišelius, tik nepamirškite atraitoti viršaus. Nuotr. Lina Liubertaitė

11 gudrybė: vietoj pirktinių galite naudoti plastikinius maišelius nuo pieno ir patys pasidaryti skylutes dugne. Tiesą sakant, tų pieno maišelių gera proporcija: pasidarysite tinkamos pločio ir aukščio.

Laikykite daigus aukščiau

Išpikavote daigus ir juos sustatėte ant palangės prie pat plataus lango rėmo? Ne pats geriausias sprendimas – būtent šioje vietoje susidaro šalčio tiltas, todėl viršūnėles kaitins saulė, o daigų šaknims bus vėsu.

Kita vertus, jeigu po palange yra radiatorius, gali susidaryti atvirkštinis efektas – šaknys gaus daugiau šilumos ir substratas per greitai išdžius.

12 gudrybė: Pakelkite daigus, kad vazonėliai nestovėtų tiesiai ant palangės – pavyzdžiui, padėkite ant dėžės. Jei laikysite daigus aukščiau, jie gaus pakankamai saulės šviesos ir šaknims nebus nei per šalta, nei per šilta.

Čia dar reikėtų padėklo vandens pertekliui nubėgti - bet idėją suprartote, pakelti daigus aukščiau. Nuotr. L.Liubertaitė
Čia dar reikėtų padėklo vandens pertekliui nubėgti – bet idėją suprartote, pakelti daigus aukščiau. Nuotr. L.Liubertaitė

Štai mano gudrybės, kaip pikuoti daigus. Linkiu jums gero derliaus šiemet!

Susiję kursai:

Šiuolaikinis daržas – šiuose nuotoliniuose kursuose mokome, kaip užsiauginti derlių natūraliais būdais. Veda lektorė dr. Ingė Auželienė, o po kursų jūsų lauks tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore, kur galėsite užduoti savo klausimų.

Taip pat skaitykite:

Kaip pikuoti pomidorus: aiški instrukcija pradedantiems

Ištįsę pomidorų daigai? Yra būdas jiems padėti

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis