Kaip džiovinti gėles, kaip pasirinkti augalus džiovinimui? Floristė Aurelija Razutienė pažada – nustebsite, kokius įvairius augalus galima džiovinti. Rankų darbo namų puošybos elementų kūrėja, „Fabrikėlio“ autorė ir pačių nuostabiausių sausų puokščių bei vainikų gamintoja pristato savo kūrinius ir dalinasi patirtimi – džiovinimui grožybių ji randa net savo darže!
Su Aurelijos darbais susipažinome „Geltono karučio klubo“ susitikime – bendraminčių rate, kuris vienija įvairių sričių augalų mėgėjus ir profesionalus. Jei tokie susitikimai domina ir jus, plačiau paskaityti apie klubą ir prie jo prisijungti galite čia.
Stebinanti pažintis
Kai floristė pristatė savo džiovintas puokštes, negalėjome atitraukti akių. Nejaugi galima patiems susidžiovinti tiek daug gėlių ir augalų? Kaip pasirinkti augalus ir kaip džiovinti gėles puokštėms savo namuose? Į visus klausimus Aurelija žeria dosnius atsakymus. Nepatikėsite, bet džiovinimui augalus galite rinkti visus metus!
Džiovintų gėlių puokštės – subtili ir gamtiška puošmena namams, ypač kai norisi ilgalaikiškesnio dekoratyvaus sprendimo, nei žydintys namų augalai ar skintos puokštės.
Kada ir ką rinkti
Augalų rinkimą ir jų džiovinimą galima suskirstyti į keturis sezonus: nuo ankstyvo pavasario iki žiemos pabaigos. Tikriausiai nėra tokio laiko, kada pritrūktumėme augalų gamtoje, tiesiog vaikštinėdami to nepastebime. „Mano darbų įkvėpimas buvo vasario 16 d. pirkta tulpių puokštė, kuri po kelių dienų dar vazoje pradėjo natūraliai džiūti. Taip kilo mintis džiovinti savo gėlių sode užaugintus augalus ir juos kūrybiškai panaudoti.“
Išmėginta – šie pavasariniai augalai puikiai pasidavė natūraliam džiovinimui:
- Eleborų, narcizų, žiognagių žiedeliai;
- Tulpių, žydrių, ylalapių žydrųjų flioksų žiedlapiai;
- „Mėsingi“ bijūninių tulpių žiedlapiai;
- Papūginės tulpės, kurios pasižymi tuo, kad skleidimosi stadijoje nuskintos ir džiūdamos nenubarsto žiedų;
- Juodos spalvos tulpės sudžiovintos atrodo išskirtinai;
- Smulkių gėlyčių žiedlapiai – pabarstukai velykinių kiaušinių dekoracijoms puošti;
- Botaninės tulpės ir žydrės subrandina puikias sėklų dėžutes sausų puokščių gamybai ir iki pat birželio vidurio gražiai žiūrisi gėlyne.
Ko džiovinti neverta?
Floristė pristatė ir tuos pavasarinio asortimento augalus, kurių nepavyko sėkmingai sudžiovinti:
- Krokai;
- Vilkdalgiai;
- Žibuoklės;
- Snieguolės;
- Girinės tulpės (Tulipa Sylvestris) žiedeliai lieka bespalviai, sutrupa arba pūva, nedžiūsta natūraliai;
- Hiacintai gali nepatikti dėl intensyvaus kvapo, kuris nedingsta net sudžiovinus.
Kaip džiovinti gėles puokštėms
Aurelija džiovina augalus keliais būdais:
- Popierinėje dėžutėje subėrusi žiedlapius ir palikusi sausoje patalpoje;
- Pabėrusi ant popieriaus ir palikusi ant šildomų grindų – po paros jie jau traška;
- Augalus su koteliais, pavyzdžiui, aguonų pumpurus, kabina surštus puokštelėmis aukštyn kojomis;
- Kitus augalus su koteliais įstato į vazą be vandens arba į pintą krepšį, tada pumpurai džiūna nulinkę, o koteliai gražiai išsiraito.
Vasaros žiedų spalvos
Vasarą augalų žydėjimas intensyviausias. Floristė pataria džiovinti šiuos spalvingus augalus:
- Ryškią geltoną spalvą išlaiko vingiorykštinės kraujažolės ‘Parker’s Variety’;
- Violetinį prieskonį duoda raudonėliai, kurpelių, levandų žiedai;
- Žydrai sudžiūna pentiniai ‘Summer Skies’;
- Rožinį atspalvį galima išgauti iš pilnavidurių piliarožių, raudoklių, astrancijų, rožių ir pajūrinio erškėčio žiedlapių, kurie svaiginančiai kvepia vainikėlyje;
- Baltą spalvą papildo čiaudulinės kraujažolės, pelynai, gubojos;
- Ežiuolės – tikros karalienės. Jos visos išlaiko intensyvią spalvą, žiedlapiai kieti, nebyrantys.
Šalia žiedų, kartu į krepšį verta dėti ir subrandintas gėlių sėkladėžes:
- Sinavadų;
- Linų;
- Gumbenių;
- Penstemonų;
- Juodgrūdėlių;
- Aguonų;
- Česnakų.
Beje, senovines rytines aguonas džiovinkite dar neišsiskleidusias, pumpuro stadijos.
Rudeniniai augalai džiovinimui
Rudenėjant augalų paletėje daugiau rudų, geltonų, oranžinių žiedų. Kuriuos rinkti? Aurelijos pasirinkimai rudenį:
- Įvairių rūšių saulėgrąžų žiedlapiai;
- Rudbekijų, hortenzijų žiedai;
- Pankolinių kinmėčių žvakės;
- Dumplūnės, bitkrėslės;
- Nakvišų sėklų dėžutės;
- Subrandinę žiedus ir sėklas burokai, morkos, gražgarstės;
- Ankštys iš daržo;
- Įvairūs varpiniai augalai – soruolių, miskantų, barzdūnų lapija. Iš varpinių augalų galima gaminti ir vainikėlių pagrindą.
Verta išskirti hortenzijas, nes jų yra įvairių rūšių, o spalvų paletė dažosi visą žydėjimo periodą skirtingai. Tad naudinga pasiskinti hortenzijų žiedų skirtingais mėnesiais. Tada turėsite įvairių: nuo žalsvai baltos iki rožinės, bordo ir mėlynai violetinės spalvos.
Dar svarbu paminėti japoninės plukės eleganciją. Nužydėjusios plukės sukrauna tarsi vandens dievo Neptūno šakutę su medvilnės bumbuliukais, kurie nuostabiai išsiskleidžia šiltoje patalpoje ir puikiai gali papuošti žiemos puokštę.
Yra ką rinkti net ir žiemą
Žiemą mes manome, kad po sniegu nieko nėra… Bet ir tuo periodu augalija kuria savitą grožį. Advento vainikui tikrai nereikia jokios investicijos. Motina gamta mums dovanoja puikių priemonių. Tai sedulos, maumedžių, kukmedžių, bukmedžių, tujų, gebenių, mėlynių, bruknių, pušų, kadagių šakelės, paparčiai. Ir seniai mūsų užmirštas miškinis karšulis. Gamtoje retai jį pamatysime, bet galima užsiauginti savo sode. Jis dygus, bet nuostabus vainikuose, su juo senovėje mūsų protėviai nubraukdavo pūkus nuo audinių. Ir pabaigai, Aurelijos palinkėjimas – „Mėginkime, džiovinkime ir dalinkimės patirtimi.“
Floristės Aurelijos Razutienės išvardinta augalų gausybė tik primena, kad galime drąsiai bandyti džiovinti patikusias gėles ir tikrai galėsime jas panaudoti puokštėms, vainikams, dekoracijų gamybai visais metų laikais. O pasinaudojus šiais patarimais, užduotis „kaip džiovinti gėles puokštėms“, tampa terpe gamtiškai kūrybai!
Jei ir jūs norėtumėte dalyvauti bendraminčių klubo renginiuose ir susitikimuose, kviečiame spausti čia ir prisijungti prie „Geltono karučio klubo“ jau šiandien.
Taip pat skaitykite:
Džiovintos gėlės — tinkamų augalų sąrašas ir patarimai, kaip džiovinti
Kuriuos augalus nukirpti prieš žiemą, kuriuos pavasarį
Susiję kursai:
„Augalų komponavimo seminaras“ — jame sužinosite, kaip iš tūkstančių augalų pasirinkti sau tinkamus ir kokiais principais vadovautis, norint sukurti harmoningus augalų derinius.
„Natūralistinis gėlynas“ — šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Kursas prieinamas internetu, tad galite mokytis jums patogiu laiku.