Genėjimas žiemą: pataria medžių ekspertas L. Mekionis

Medžių genėjimas žiemą jums skamba kaip nesusipratimas? Juk genėti reikia pavasarį arba rudenį, o žiemą nebent žiūrėti į apsnigtus medžius pro langą? Jūsų nuomonę tikrai pakeis arboristas Leonardas Mekionis iš įmonės „Akademijos arboristai“, su kuriuo kalbėjausi „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“. Jis atskleidė ne vieną netikėtumą ir papasakojo viską, ką būtina žinoti susiruošus genėti šaltuoju metų laiku. Visą pokalbį galite išgirsti paspaudę čia.

Medžių genėjimas žiemą – ar tikrai dabar galima tai daryti?

Leonardas sako, kad žiema yra idealus metas tvarkyti ir dailinti sodo medžius, ir tikrai nebūtina laukti pavasario ar rudens, nes:

  • Visų pirma, kitokių sodo darbų žiemą beveik nėra, tad tai yra puiki galimybė apskritai ką nors nuveikti kieme ar tiesiog pajudėti gryname ore;
  • Dauguma medžių visai nebijo šaltuko, todėl genėjimas tokiomis sąlygomis jiems tikrai nepavojingas. Tiesa, oro temperatūra lauke turėtų būti ne žemesnė kaip -10 °C šalčio. Jei spaudžia rimtesnis minusas, genėjimą verta atidėti šiltesnėms dienoms dėl savo pačių patogumo ir saugumo – tiesiog, kad nesušaltumėte.
genėjimas žiemą genėjimas žiemą
Dauguma medžių visai nebijo šalčio, tad genėti žiemą tikrai galima ir net labai naudinga. Nuotr. L. Liubertaitė

Ką galima genėti žiemą ir kada tiksliai tai daryti?

Visą žiemą bet kuriuo metu galima imti kopėčias, pjūklą ir drąsiai genėti obelis ir kriaušes.

Žiemos pradžioje, gruodį, galima genėti beveik visus medžius (vaismedžius, dekoratyvinius medelius ir pan.), tuo tarpu, sausio pabaigoje ir vasarį jau negalima genėti medžių, kuriais teka sula:

  • Vynuogių;
  • Klevų;
  • Beržų;
  • Riešutmedžių: graikinio, pilkojo ir mandžiūrinio. Tai negalioja lazdynui, mat jis yra jau kitos šeimos atstovas ir genėjimas žiemą bet kuriuo metu jam nebaisus.

Įdomi detalė: Leonardas atskleidė, kad riešutmedžių sula yra labai skani – net pranoksta beržų ir klevų sulą. Tad jei kieme turite seną riešutmedį, kurį norite panaikinti, pirmiausia nuleiskite jo sulą ir tik paskui medį kirskite. Bet jei medį norite ir toliau auginti dėl riešutų ar dėl grožio, ypatingos sulos paragauti taip ir neteks, nes tokiu atveju, jos nuleidinėti nepatartina.

Saugus medžių genėjimas žiemą: ką būtina žinoti

Leonardas pabrėžė du būtinus saugumo aspektus, kurių privalu paisyti kiekvieną kartą susiruošus genėti:

1) Genėti eiti ne vienam, o bent dviese, kad nutikus kokiam nors netikėtumui (paslydus, iškritus iš medžio, įsipjovus ir pan.), šalia iš karto būtų žmogus, galintis suteikti pagalbą. Jei jau tikrai nėra kam eiti drauge, bent jau įspėkite namiškius, kad einate genėti medžių ir jei ilgesnį laiką negrįžtumėte, jie eitų į kiemą pažiūrėti, ar viskas gerai;

2) Prisirišti prie medžio. Nesvarbu, ar vasara, ar žiema – prieš lipdami į medį, būtinai prie jo prisiriškite. Kitu atveju, net mažiausias slystelėjimas gali tapti skaudžios nelaimės priežastimi.

Žinokite genėjimo tikslą

Medžių genėjimas žiemą ar bet kuriuo kitu sezonu turi turėti konkretų tikslą, tad prieš genėdami aiškiai supraskite, kam tai darote:

  • Gal norite, kad medis duotų daugiau vaisių;
  • Gal norite paaukštinti lają, nes šakos trukdo aplink medį nupjauti žolę;
  • Gal medžio laja remiasi į elektros laidus ar užstoja antro aukšto langą, tad jums reikia medį padaryti žemesnį;
  • Norite tiesiog sutvarkyti ir padailinti medžio šakas.

Kai tiksliai žinosite, ko siekiate, galėsite imtis konkrečių darbų, numatyti, kokį medžio aukštį norite išlaikyti ir kiek maždaug šakų ketinate nupjauti.

Šakos, kurias būtina pašalinti

Prieš genėdami medžius, pirmiausia atkreipkite dėmesį į šakas, kurias visais atvejais būtina pašalinti. Tokios yra:

  • Nudžiūvusios ir ligotos šakos;
  • Nulūžusios šakos. Net jei jos yra labai aukštai medžio viršūnėje, reiktų nepatingėti ir jas ištraukti;
  • Susisukusios šakos, kurios auga nuo kamieno į išorę ir atgal link centro.

Išvalius tokias šakas ir neturint jokio kito konkretaus tikslo, genėjimas žiemą gali būti baigtas.

Svarbiausia genėjimo metu pašalinti nulūžusias, nudžiūvusias ar netinkamai susisukusias šakas. Nuotr. L. Liubertaitė
Svarbiausia genėjimo metu pašalinti nulūžusias, nudžiūvusias ar netinkamai susisukusias šakas. Nuotr. L. Liubertaitė

Kiek vienu metu daugiausiai galima pašalinti šakų?

Anot Leonardo, pagal visas rekomendacijas genėjimui galioja trečdalio taisyklė, kai vieno genėjimo metu galima:

  • Trečdaliu sumažinti medžio aukštį;
  • Pašalinti iki trečdalio medžio šakų.

Yra ir tokių medžių, kaip obelis, kurias Leonardas vadina „neužmušamomis“, nes nuo jos pašalinus net kone šimtą procentų šakų, ji dažniausiai atauga vėl, bet Leonardas jokiu būdu nerekomenduoja genėti taip drastiškai. Išsamiau apie obelų genėjimą jau esame rašę, tad spauskite čia ir sužinokite apie tai daugiau.

Ar visus medžius galima genėti žiemą?

Anksčiau aprašyti bendrieji genėjimo principai, kai išvalomos šakos ir paliekama ne mažiau kaip trečdalis šakų, galioja beveik visiems medžiams:

  • Vaismedžiams, tokiems kaip obelys, kriaušės;
  • Kaulavaisiams: slyvoms, vyšnioms ir pan.;
  • Dekoratyviniams medeliams;
  • Miško medžiams.
Žiemą galima genėti beveik visus medžius, tarp jų ir visus vaismedžius. Nuotr. L. Liubertaitė
Žiemą galima genėti beveik visus medžius, tarp jų ir visus vaismedžius. Nuotr. L. Liubertaitė

Pušų genėjimas žiemą: galima ar negalima?

Leonardas paneigia ir dar vieną mitą, kad pušų genėti negalima. Jis sako, kad genėti pušis galima ir kartais net labai reikia. Dar daugiau – jei norite keisti pušies struktūrą, tarkim, pakreipti šakas į vieną ar kitą pusę, ar kitaip formuoti patį pušies karkasą, tą turite daryti būtent žiemą, nes pavasarį laužydami ūglius, tik tankinate pušies spyglius.

O štai dar vienas papildomas Leonardo patarimas-perliukas apie pušis: planuodami sodą, šalia vaismedžių pasisodinkite europinę kedrinę pušį (Pinus cembra), kuri veda kankorėžius su skaniais valgomais riešutais, vadinamosiomis kedrinėmis pinijomis. Tai jei labai mėgstate tokius riešutus, verta pasisodinti kedrinę pušį. Tiesa, riešutų derliaus teks gana ilgai laukti (Leonardui užtruko 19 metų), bet iš pradžių pušis džiugins savo gražia išvaizda, o paskui duos ir skanių vaisių.

Jei norite formuoti pušies karkasą, tai darykite būtent žiemą. Nuotr. L. Liubertaitė
Jei norite formuoti pušies karkasą, tai darykite būtent žiemą. Nuotr. L. Liubertaitė

Trešnių genėjimo ypatybės

Dažnai trešnės užauga labai aukštos ir tai paprastai netenkina sodų šeimininkų, tad ką reikia žinoti apie jų genėjimą? Pagrindiniai genėjimo principai nesikeičia, skirtumas tik tas, kad jei trešnė itin sparčiai auga, ją gali tekti genėti net kelis kartus per metus: keliskart vasarą ir dar papildomai žiemą. Štai ir viskas.

Vaiskrūmių genėjimas žiemą – gera genėjimo treniruotė

Jau turbūt nenustebsite – taip, žiema vaiskrūmių genėjimui irgi yra tobulas laikas. Genėti galima:

  • Serbentus;
  • Agrastus;
  • Šilauoges.

Vienintelis svarbus niuansas, kurį išskyrė Leonardas, yra tas, kad kiekvieną kartą genint vaiskrūmius, būtina palikti po 5-6 praėjusių metų šakas. Pavyzdžiui, genėdami pašalinkite itin senas, peraugusias ir nebederlingas šakas, o dvimečių, trimečių šakų būtinai po kelias palikite – taip krūmas sėkmingai atsinaujins kasmet.

Tad jei žiemą nedrįstate lipti į medį, bet kieme turite negenėtų vaiskrūmių, čiupkit sodo žirkles ar sekatorių ir pirmyn karpyti – tai bus puiki genėjimo treniruotė!

Geriausia turėti kokybišką įrankį, kuris atidirbs ilgam. Nuotraukoje "Gardena" sekatorius. Nuotr. L. Liubertaitė
Geriausia turėti kokybišką įrankį, kuris atidirbs ilgam. Nuotraukoje “Gardena” sekatorius. Nuotr. L. Liubertaitė

Tinkamiausi įrankiai genėjimui žiemą

Ar medžių genėjimas žiemą reikalauja specialių įrankių? Ir taip, ir ne. Genėti galite ir sekatoriumi už 3 eurus, tik visiškai aišku, kad toks įrankis netarnaus ilgai, o ir dirbti nebus taip malonu. Geriausia visada rintis kokybiškus, kiek brangesnius įrankius, bet dar svarbiau juos tinkamai prižiūrėti:

  • Nuolat galąsti, nes tik aštriu įrankiu atliktas pjūvis bus tikslus ir švarus, tad ir medžiui žala bus minimali;
  • Po kiekvieno genėjimo nuvalyti. Tai ypač aktualu po spygliuočių genėjimo, nes įrankis tikrai bus apsinešęs sakais ir tinkamai nebekirps.

Apie kokybiškus genėjimo įrankius rašome straipsnyje „Tujų gyvatvorės formavimas: 5 patarimai pradedantiesiems“. Nors rašome apie tujas, bet išvardytus įrankius galima drąsiai pritaikyti ir kitokių medžių genėjimui, tad spauskite ir skaitykite.

Kokybiškas sekatorius ir pjūklas – pagrindiniai genėjimo įrankiai bet kuriuo sezonu. Nuotr. L. Liubertaitė
Kokybiškas sekatorius ir pjūklas – pagrindiniai genėjimo įrankiai bet kuriuo sezonu. Nuotr. L. Liubertaitė

Sodo tepalas – tepti ar netepti?

Leonardas juokauja, kas sodo tepalas labiau tinka rankoms žiemą tepti nei medžiams gydyti. Medis yra gyvas organizmas ir jis puikiai užsigydo pats, tad jokių papildomų priemonių tepti nereikia.

Ačiū Leonardui Mekioniui už aiškius ir paprastus atsakymus, padrąsinimus ir gerą nuotaiką. Žodžiu, viskas su tuo genėjimu žiemą yra daug paprasčiau, nei buvo galima įsivaizduoti. Tad drąsiai genėkite, tik būtinai pasirūpinkite savo saugumu ir nesušalkit!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Žiemos augalai, puošiantys kiemą šaltuoju sezonu“

„Tujų gyvatvorės formavimas: 5 patarimai pradedantiesiems“

„Kaip genėti seną obelį: patarimai ir video instrukcija“

SUSIJĘ KURSAI:

Nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.

Left Menu Icon
Krepšelis