Geriausios obelų veislės: sužinokite specialistės rekomendacijas

Medelyno šeimininkė Danutė Sodaitytė papasakos, kurios obelų veislės yra skaniausios ir atspariausios ligoms. Nes tikrai renkantis obelų sodinukus, gali susisukti galva nuo veislių gausos. Straipsnyje rasite pagrindinių obelų veislių aprašymus, jų skoninių savybių apibūdinimą, atsparumo ligoms informaciją. Viską išsamiai Danutė Sodaitytė papasakojo ir laidoje “Čia mano sodas”.

Kaip pasirinkti geriausią veislę

 • Rinktis pagal skonį. Pirmiausia rinkitės tai, kas skanu jums ir jūsų šeimai.
 • Rinktis pagal atsparumą. Veislių aprašymuose atkreipkite dėmesį, ar veislė atspari grybinei ligai – rauplėms. Jei esate pastebėję juodais taškeliais išmargintus obuolius – tai rauplių ligos požymis. Atsparesnė ligoms veislė reikalaus mažiau cheminės priežiūros.
Lina Liubertaitė ir Danutė Sodaitytė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Lina Liubertaitė ir Danutė Sodaitytė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Sirgs ar nesirgs rauplėmis?

Danutė tikina, kad atsparumas rauplėms priklausys ne tik nuo to, koks veislės atsparumas, tačiau ir nuo kito svarbaus faktoriaus – ar tinkamai genėsime obelį. Rauplės – grybinis susirgimas, o grybinės ligos atsiranda ten, kur vėsu, tamsu ir drėgna. Tad išgenėjus medį, šakų apšviestumas būna didesnis, mažiau kaupiasi rasa, drėgmė, mažesnis šansas ir grybinei ligai įsimesti.

Juodi taškeliai ant obuolių - grybinės ligos rauplių požymis. Nuotr. Pexels.com
Juodi taškeliai ant obuolių – grybinės ligos rauplių požymis. Nuotr. Pexels.com

Rudeninės obelų veislės

 • ‘Auksis’ – Lietuvos pasididžiavimas. Lietuviška rudeninė veislė, dažnai pagrindinė obelis sode. Obuoliai dideli, sultingi, gražūs. Pakankamai atsparus ligoms. Danutės paminėtas šios veislės minusas yra tas, kad negalima suvėlinti obuolių skynimo – iki rugsėjo vidurio juos būtina nuskinti, nes pradeda byrėti. Nuo žemės surinkti, apsidaužę obuoliai blogai laikysis.
 • ‘Witos’ – viena iš mėgstamiausių Danutės rudeninių veislių. Ši lenkiška veislė sukurta šiaurinei Lenkijos daliai – Suvalkų kraštui. Didelis jos atsparumas šalčiams ir ligoms –  ‘Witos’ praktiškai neserga rauplėmis. Skonis – panašus į ‘Auksio’, šiek tiek rūgštesnis, bet be galo sultingas.
 • ‘Freedom’ – rudeninė, pusiau žieminė veislė, kilusi iš Šiaurės Amerikos. Labai atspari rauplėms veislė. Obuolių skonis malonus, saldžiarūgštis, ypač sultingi. Laikant tinkamomis sąlygomis, obuoliai išsilaiko iki sausio pabaigos.
 • ‘Paprastasis Antaninis’ brandina stambesnius nei vidutiniai vaisius. Tai veislė, turinti labai daug pektinų. Vieni ištvermingiausių žiemos šalčiams. Labai tinka obuolių sūrių gamybai, raugiant kopūstus.
Obelų veislės džiugina įvairove - kiekvienas ras sau skaniausią. Nuotr. Pexels.com
Obelų veislės džiugina įvairove – kiekvienas ras sau skaniausią. Nuotr. Pexels.com

Žieminės obelų veislės

 • ‘Rubin’ yra pakankamai atsparūs rauplėms, bet vienas kitas juodas taškelis gali pasitaikyti. Tai čekiška žieminė desertinių obuolių veislė, kriaušinio švelnaus skonio. Balti, sultingi, puikios išvaizdos vaisiai. 
 • ‘Bohemia’ – iš ‘Rubin’ išvesta veislė, skonis taip pat primena kriaušes, tik kiek saldesnis. Visiškai atspari rauplėms veislė. Derlingesnė ir atsparesnė už ‘Rubin’. 
 • ‘Ligita’ obelys – visiškai atsparios rauplėms. Skoninėmis savybėmis primena lietuvišką ‘Antaninį’ – turi saldžiarūgštį būdingą skonį. Tai – mūsų kaimynų latvių išvesta veislė.
 • ‘Kulono Renetas’ – dar viena Danutės ypač mėgstama obelų veislė, kurios saldumo ir švelnaus rūgštumo skoniai ypač gerai dera. Rauplėms atspari.
 • ‘Antaninis 600 gramų’ – Antaninių obuolių atmaina, kuri skiriasi savo forma, yra didesnė už pirmtaką. Stambūs vaisiai džiugina derliumi, tačiau juos reikėtų suvartoti greičiau, nei ‘Paprastuosius Antaninius’.
 • ‘Red love’ – obelis ieškantiems egzotikos. Šie obuoliai džiugina ryškiai raudonu minkštimu, prapjovus jis netamsėja. Patiks mėgstantiems rūgštesnius obuolius. Vėlyva rudeninė veislė.

Dekoratyvinės rojaus obelys

 • ‘Kuku’ – estiška veislė, viena skaniausių iš rojaus obelų veislių. Traškūs, saldesni vaisiai. 
 • ‘Evereste’ – rojaus obuoliukai, kurių vaisiai laikosi ant šakų visą žiemą. Ypač dekoratyviai atrodo apsnigę, jais šaltuoju metų laiku vaišinasi išalkę paukšteliai. 
Dekoratyvinės rojaus obelys ypač džiugina žiemą. Nuotr. Pexels.com
Dekoratyvinės rojaus obelys ypač džiugina žiemą. Nuotr. Pexels.com

Obelų veislės turi savo išskirtines savybes, svarbu prieš įsigyjant pasidomėti, kuri labiausiai tiks jums. Atkreipkite dėmesį į savo šeimos skonių pomėgius, veislės atsparumą ir tikrai išsirinksite tinkamiausią.

Kviečiame išsirinkti obelų sodinukus Emedelynas.lt:

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI ĮDOMU:

“Koloninių obelų genėjimas yra būtinas: 5 žingsniai genėjimui“

„Obelų poskiepiai: specialistė pataria, kaip išsirinkt“

SUSIJĘ KURSAI:

Atsinaujinkite sodybą pagal savo poreikius: kursuose “Sodybos apželdinimas” susiplanuosite sklypo teritoriją ir išmoksite parinkti augalus. Sodyba turi būti patogi ir maloni, o ne varginanti. Susikurkite tokią sau.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis