Obelų poskiepiai: specialistė pataria, kaip pasirinkti

Obelų poskiepiai, įskiepiai – painūs pavadinimai, kuriuos galima paaiškinti labai paprastai. Nusprendus įsigyti obelį, svarbu išsirinkti ne tik obels veislę, bet ir poskiepį. Paklausėme specialistės, kas tie obelų poskiepiai ir kaip pasirinkti tokį, kuris tiktų jūsų sklypui. Šiame straipsnyje – ilgametės obelų augintojos, medelyno savininkės Danutės Sodaitytės patarimai.

Šis tekstas parengtas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą „Čia mano sodas“. Ją peržiūrėti galite ir internetu, LRT mediatekoje.

Obelų poskiepiai ir įskiepiai

Specialistė pasakoja, kad obelis prasideda nuo poskiepio. Kitaip tariant, tai – medžio šaknys: laukinukas, į kurį skiepijama norima obels veislė. Ji labiausiai ir nulems obels aukštį bei tai, kaip sėkmingai obelis gyvuos jūsų sklype. 

Įskiepis – viršutinė medžio dalis, kuri įskiepijama į poskiepį. Būtent įskiepis lemia, kokia obels veislė. Tad medelyne būtina išsiaiškinti ne tik obels veislę ir ar skanūs jos obuoliai, bet ir į kokį poskiepį ši obelis įskiepyta.

Obelų poskiepiai svarbūs dar renkantis sodinuką. Nuotr. Lina Liubertaitė
Obelų poskiepiai svarbūs dar renkantis sodinuką. Nuotr. Lina Liubertaitė

Pagrindiniai yra du poskiepių tipai: žemaūgiai ir sėkliniai aukštaūgiai, taip pat ir daug tarpinių vidutinio augumo poskiepių. Labiausiai paplitę Lietuvoje yra šie poskiepiai:

  • M26 poskiepis – pusiau žemaūgės obelys, 2,5–3 m aukščio, pradeda derėti antrais-trečiais metais. Atsparus šalčiui.
  • B396 (žemaūgis) ir B118 (vidutinio augumo) atsparūs šalčiui ir šaknų kaklelio puviniui, tiks ir sunkioms, molingoms dirvoms. Itin produktyvus poskiepis.
  • MM106 poskiepis – vidutinio augumo obelys, 3,5–4 m aukščio. Galima auginti be pastovių atramų. Tinka lengvoms, smėlingoms, neužmirkstančioms dirvoms. Produktyvūs, tačiau šiek tiek mažiau atsparūs šalčiui.
  • Sėkliniai (aukštaūgiai) poskiepiai auga daugiau nei 5 m, turi gausią ir stiprią šaknų sistemą, gali augti problemiškose dirvose, derės 50–70 metų, bet pirmojo derliaus reikės palaukti net kelerius metus.

Atsižvelgiant į anksčiau išvardintus kriterijus, belieka išsirinkti tai, kas tiks būtent jūsų sklypui. Pavyzdžiui, jei kiemelis vos 6 arų, o žemė sunki, molinga, verta įsigyti obelį su B396 poskiepiu, kuris tiks molingai dirvai, o obelėlė augs nedidelė ir tinkama mažam kiemui.

Pagal tai, kada obelys nokina vaisius, jos skirstomos į vasarines, rudenines, žiemines. 

Renkamės sodinuką

Apžiūrėdami obelį medelyne, atkreipkite dėmesį:

  • Ar jis taisyklingos formos;
  • Ar šakelės šakojasi į visas puses panašiai;
  • Turi būti viena išreikšta viršūnė;
  • Obels kamienas – lygus, tiesus;
  • Kamieno žievė be įbrėžimų ar įtrūkimų.
Medelio laja simetriška visose pusėse. Lina Liubertaitė ir Danutė Sodaitytė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Medelio laja simetriška visose pusėse. Lina Liubertaitė ir Danutė Sodaitytė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Perkant medelį atviromis šaknimis, turime matyti gražias, gausias šaknis. Tiesa, tokias atviras šakneles reikėtų itin pasaugoti ir nelaikyti atvirai, sausai. Pačioms smulkiausioms šaknims pražūtingas gali būti ir pusvalandis netinkamose sąlygose. Tai pakenks ir viso medžio augimui.

Veislių įvairovė

Vienas svarbiausių klausimų – ar skanūs bus obuoliai. O dėl skonio juk nesiginčijama! Renkantis obelį medelyne, jums tikrai papasakos ir apie veislių skonines savybes. O štai Danutė Sodaitytė ypatingai rekomenduoja vieną dėmesio vertą veislę – ‘Auksį’. 

‘Auksis’ – aukso medalininkas tarptautinėje parodoje, todėl jis taip ir pavadintas. Lietuviška veislė, kuri yra net tam tikras nacionalinis pasididžiavimas. Ši veislė žavi ir dėl savo skoninių savybių, ir dėl puikaus išsilaikymo. Tinkamai sandėliuodami, šiuos obuolius valgysite iki pat pavasario. Derlių skinti pradėsite jau rugsėjo pirmąją. „Sodas be ‘Auksio’ – ne sodas“, juokauja Danutė.

‘Auksis’ – obelų veislių karalius. Lina Liubertaitė ir Danutė Sodaitytė. Nuotr. Lina Liubertaitė
‘Auksis’ – obelų veislių karalius. Lina Liubertaitė ir Danutė Sodaitytė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Parsivežėme obelį namo. Kaip pasodinti?

Vienas svarbiausių dalykų sodinant obels sodinuką į žemę – neužkaskite skiepo vietos. Skiepas turėtų likti virš žemės 5-10 cm. Jei parsivežėte obelį vazone, sodinkite tokiame pat gylyje, kokiame ji augo ir vazone.

Įdomu tai, kad obels aukštį lemia ne vien poskiepio tipas ar pačios obels veislės savybės. Pavyzdžiui, kiek užaugs ‘Auksis’ įskiepytas į žemaūgį poskiepį B396 priklausys nuo dirvožemio derlingumo ir obels pasodinimo gylio. Jeigu obelis būtų įskiepyta į poskiepį labai aukštai (virš žemės 15 cm ir aukščiau) ir sodinant jos giliau neįkastume, tokiu atveju sodinukas augs silpnai arba visai neaugs, stovės vietoje.

Ir atvirkščiai, įgilindami sodinuką sudarome sąlygas užaugti gausesniam šaknynui ir stipresniam augimui, bet visai užkasus skiepo vietą gali dingti visas žemaūgiškumas. T.y., žemaūgę užkasus giliai virš skiepo vietos, ji gali išleisti pridėtines šaknis ir pradėti augti kaip aukštaūgė.

Šis tekstas parengtas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą „Čia mano sodas“. Ją peržiūrėti galite ir internetu, LRT mediatekoje.

OBELŲ SODINUKAI SU PRISTATYMU Į NAMUS IŠ EMEDELYNAS.LT

Jums taip pat gali būti įdomu:

Koloninių obelų genėjimas yra būtinas: 5 žingsniai genėjimui

Obelų formavimas kordonais: galite valdyti jų augimą

Susiję kursai:

Atsinaujinkite sodybą pagal savo poreikius: kursuose “Sodybos apželdinimas” susiplanuosite sklypo teritoriją ir išmoksite parinkti augalus. Sodyba turi būti patogi ir maloni, o ne varginanti. Susikurkite tokią sau.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis