Obelų formavimas kordonais: galite valdyti jų augimą

Obelų formavimas kordonais – įmantru, prabangu ir stilinga, taip pavadinčiau. Jeigu norėsite įsigyti suformuotus, sunku bus tokius surasti ir kainuos didelius pinigus. Bet nesudėtinga kordonus formuoti pačiam – pasižiūrėkite konkretų pavyzdį Vilniuje:

Kartu su arboristu Leonardu Mekioniu iš Akademijosarboristai.lt nuvažiavome pas Akvilę, kuri anksčiau lankėsi mūsų apželdinimo kursuose. Ji jau pradėjo formuoti obelis kordonais, tačiau kilo klausimų, kaip šakų augimą valdyti toliau.

Obelų formavimas kordonais: kada tinka

Kordonai, arba kitaip – špaleriai, yra toks auginimo būdas, kai medžio šakos auginamos horizontaliai į šonus palei atramas, o patys medžiai sodinami vienodais atstumais, tokiu būdu sukuriant klasikinės griežtos formos ažūrinę sienelę.

Obelų formavimas kardonais horizontaliai tvirtinamos sakos
Obelų formavimas kardonais – horizontaliai tvirtinamos šakos. Nuotr. L.Liubertaitė

Tokia sienelė reikalauja dėmesio:

  • Reikia stebėti, kur auga šakos, ir laiku jas tinkamai pakreipti;
  • Reikia nereikalingas šakas šalinti;
  • Reikia apskritai suprasti, kaip auga medis, kad galėtumėt prognozuoti, kur šakos augs toliau, ir šitą procesą valdyti.

Būtent todėl medelynuose kordonai būna labai brangūs. Dideliuose sklypuose apskritai kordonus sunku pamatyti – tiesiog per didelė prabanga. Juk dėl derliaus paprastą obelį auginti gerokai efektyviau.

Bet mažame sklype, tokiame kaip Akvilės kotedžo kiemas, obelų auginimas kordonais labai tinka. Jie praktiškai neužima vietos, atrodo netradiciškai, galima vieną kitą obuolį nusiskinti, o kelių medelių genėjimas bus greičiau pramoga negu darbas.

Obelų formavimas kardonais
Obelų formavimas kardonais mažame sklype. Nuotr. L.Liubertaitė

Obelų formavimas kordonais: nuo ko pradėti

Obelų formavimas kordonais vyksta taip:

  • Kiekvienam medeliui reikalinga vertikali atrama – stulpelis;
  • Prie šios vertikalės tvirtinami horizontalūs vamzdeliai;
  • Obelys sodinamos į eiles vienodais atstumais.

Obels kamienas eina palei vertikalų stulpelį, o šakos – palei horizontalius vamzdelius.

suformuota obelis
Šakos ir kamienas tvirtinami prie atramų. Nuotr. L.Liuberaitė

Kurios šakos yra kerpamos?

Visų pirma, valdykite obels aukštį. Nėra tikslo, kad obelis augtų aukšta, todėl pakirpkite viršūnes virš pagrindinio stulpo.

Kai eilėje susodintų obelų šakelės priartėja viena prie kitos, jas reikia prikirpti. Šonuose visiškai pakanka vaisinių šakelių, o ilgesnes šakeles reikia prikirpti. Paliekame jas sprindžio ilgumo, kad šakotųsi.

suformuota ir nugenėta obelis
Suformuota ir tinkamai nugenėta obelis. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei turite po šaką į abi puses, tai pašalinkite kitas šakas, kurios yra tame pačiame aukštyje ir todėl nebereikalingos.

obelų formavimas kardonais genėjimas
Nereikalingos šakelės yra pašalinimos. Nuotr. L.Liubertaitė

Ir žinoma, šalinkite visas nulūžusias, išdžiūvusias, sergančias šakas – kaip darytumėt ir bet kuriam kitam medžiui.

Svarbu teisingai atlikti pjūvius, kad nepažeistume pumpurų, kad kirpimas būtų tikslus, be atplaišų. Kaip teisingai kirpti šaką, skaitykite čia (ten rasite ir video instrukciją su tiksliai parodytais būdais).

tinkamas šakelių genėjimas
Šakelių genėjimas reikalauja tikslumo. Nuotr. L.Liubertaitė

Jeigu šakelės nėra ten, kur reikia

Tačiau, ką daryti tokiu atveju, jeigu nėra šakelės ten, kur jos reikia? Neužpildytas tarpas iškris iš konteksto, jūsų ažūrinėje sienelėje žiojės skylė.

Leonardas sako, kad yra keli būdai:

  1. Įkirpti arba įpjauti ten, kur reikia, kad šakelė išaugtų. Paprastai medis iš miegančio pjūvio išleidžia šakas. Tačiau gali nutikti, kad išleis ne ten, kur reikia;
  2. Bet kurią kitur išėjusią šakelę, galime „pavairuoti“ į reikalingą vietą. Tiesiog šakelę prilenkiame ten kur reikia, kad ji augtų, pritvirtiname ir ji toliau augs reikalinga kryptimi.

Leonardas atkreipia dėmesį, kad medžio įpjovimas yra rizikingas. Įpjauti galima tik žievę iki brazdo, tačiau jokiu būdu negalima įpjauti medienos, nes taip medis žalojamas.

įpjovimas naujai šakelei
Pjauti reikia atsakingai ir atsargiai. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai trūksta šakelės, galite naudoti ir abu būdus: įpjauti žievę ir atlenkti šakelę iki reikiamos vietos. Jei įpjovos vietoje išaugs nauja šakelė, tą prilenktą galėsite tiesiog pašalinti.

Kokios tinkamiausios obelų veislės?

Akvilė labai daug dėmesio skyrė pasirinkdama obelų veisles. Pagrindinis kriterijus buvo, kad derlius džiugintų nuo vasaros pradžios iki rudens vėlumos.

Kordonais formuojamos obelys reikalauja daug darbų
Kad dekoratyvumas būtų vienodas, rinkitės vienodos veislės obelis. Nuotr. A.Mozūrienė

Jos sode auga šios obelys: ‚Beloruskoje sladkoje‘, ‚Imant‘, ‚Konfetnoje‘, ‚Sawa‘, ‚Katja‘.

Obelų formavimas kordonais gali būti atliekamas ir su kitomis veislėmis, čia tik asmeninis Akvilės pasirinkimas. Turėkite omenyje, kad obelų dekoratyvumas priklauso nuo ankstyvumo: kuo anksčiau derlius, tuo anksčiau pagelsta bei nurunda lapai. Jei veisles pasirenkate skirtingas, tai ir ankstyvumas, ir dekoratyvumas, ir obelų augumas skirsis.

O jei nesiryžtate formuoti obelų kordonais, mažuose sklypuose puikiai atrodo koloninės obelys, kurios taip pat mažai vietos užima, o derliaus dėl paskanavimo pakanka. Skaitykite straipsnį su video apie tai, kaip sodinti kolonines obelis ir kokias veisles pasirinkau: skaityti čia.

SUSIJĘ KURSAI:

“Vaismedžių genėjimas” – šiuose kursuose išmoksite genėti obelis ir kitus vaismedžius, kad pasiektumėt ir gero derliaus, ir gražaus vaizdo.

“Modernus sodas ir daržas” – šiuolaikiniai sodo ir daržo kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.

MOKYMAI INTERNETU:

“Šiuolaikinis daržas” – tai nuotoliniai kursai, kuriuose išsamiai nagrinėjamos daržovių sėjimo, auginimo ir priežiūros temos.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Kaip genėti šakas teisingai: išmokite ir jūs”

“Kaip genėti jaunus vaismedžius”

Kaip sodinti koloninių obelų gyvatvorę”

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis