Kaip genėti jaunus vaismedžius pavasarį

Neseniai pasodinti vaismedžiai kasmet reikalauja ir jūsų akies, ir rankos – reikia juos šiek tiek patvarkyti, pagenėti. Tai nėra sudėtinga, pagrindinius veiksmus tikrai galima pasidaryti patiems. Pasiklausėme specialistų patarimo – Leonardas Mekionis iš „Akademijos arboristų“ pamokė, kaip genėti jaunus vaismedžius pavasarį.

Žiūrėkite video, o apačioje – apibendrinti patarimai:

Kaip genėti vaismedžius, galite žiūrėti ir tiesiogiai mūsų Youtube kanale, kur turime sukūrę jau visą video seriją apie genėjimą. Na o dabar trumpai – apie tai, kaip genėti jaunus vaismedžius:

  1. PARINKITE DOMINUOJANČIĄ VIRŠŪNĘ.

Prieš perkant vaismedžius, jie būna patrumpinami tiek, kiek reikia. Tačiau persodinti jūsų kieme jie įsitvirtina: paauga ir šaknys, ir šakos. Dažnai atsitinka, kad į viršų mosteli net kelios šakos, jos visos konkuruoja dėl galimybės tapti viršūne. Jūsų užduotis – reikia parinkti vieną šaką, kuri augs kaip viršūnė, o kitas patrumpinti. Kiek trumpinti kitas šakas, vienos taisyklės nėra, tačiau rekomenduojama, kad jos tarpusavyje lygiuotų.

Šaką, kurią pasirinkome kaip viršūnę, gerai būtų parišti prie kuolo, kad būtų kuo vertikalesnė. jau po metų jūsų pasirinkta viršūnė bus aiškiai dominuojanti.

  1. PALENKITE ŠAKAS, JEI VISOS ATSISUKUSIOS Į VIENĄ PUSĘ

Jei kelios šakos, kurios išsidėsčiusios panašiame aukštyje, visos „žiūri“ į vieną pusę, reikia jas atlenkti ir pririšti taip, kad susiformuotų šakos į visas puses. Įbeskite kuoliukus į žemę ir pririškite šakas su virvele. Nebijokite palenkti jaunų šakų, jos ne taip lengvai lūžta, jos yra elastingos ir paslankios. Jau po metų galėsite kuoliukus nuimti, nes šakelės bus prisitaikiusios, o jūsų medelis bus proporcingas ir dailus.

  1. IŠKIRPKITE NULŪŽUSIUS ŠAKŲ GALIUKUS

Jei randate sausų šakų arba šakų galiukų, kurie nulūžę arba nenukirpti iki galo, pašalinkite juos. Naudokite kokybišką sekatorių – jeigu kerpate „gyvą“ šaką, neturi likti jokių atplaišų, pjūvis turi būti lygus. Jeigu kerpate sausas šakas, naudokite sekatorių ne su prasilenkiančiais ašmenimis, o su tokiais, kurie atsiremia vienas į kitą. Jei sekatorių su prasilenkiančiais ašmenimis naudosite sausoms šakoms arba vielutėms kirpti, ašmenys greičiau atšips, o jei sekatorius nekokybiškas – dar ir išsikraipys. Tuo tarpu geras sekatorius, tinkamai naudojamas, gali jums dirbti daugiau kaip 20 metų.

  1. PAŠALINKITE ŪGLIUS NUO POSKIEPIO

Obelys turi būti sodinamos taip, kad poskiepis būtų per 2-3 pirštus virš žemės. Net ir tokio nedidelio tarpo pakanka, kad ūgliai augtų iš poskiepio. Tokiu ūglius būtina iškirpti.

  1. PAŠALINKITE V FORMA AUGANČIAS ŠAKAS

Šakos, kurios auga viena greta kitos, sudarančios V formą, turi būti tvarkomos. Pasirinkite vieną iš jų ir pašalinkite. Nereikėtų jų palikti kartu, nes padidinate tikimybę, kad ateityje toje vietoje medelis gali skilti, o šakos nulūžti.

Iškirpkite šaką, jei ji su kita auga V forma. Nuotr. L.Liubertaitė
Iškirpkite šaką, jei ji su kita auga V forma. Nuotr. L.Liubertaitė

Pašalindami vieną šaką, kol vaismedis dar jaunas, išvengiate daug problemų ateityje.

  1. SUTVARKYKITE ATRAMĄ

Perkant vaismedžius, dažnai jie būna kartu su kuoliuku (dažniausiai bambukiniu). Toks kuoliukas yra per silpnas, kad išlaikytų augalą stabilų. Pakeiskite jį rimtesniu kuolu, kuris būtų bent 2 m aukščio. Įkaskite kuolą 50 cm gylyje, pririškite jį prie augalo.

Parinkite kuolą tokį, kad jis tikrai išlaikytų augalą pučiant vėjui. Kuoliukas negali būti silpnesnis negu augalas – tada nebeaišku, kuris kurį išlaiko!

  1. SUTVARKYKITE PRIRIŠIMĄ

Perkant vaismedžius, dažnai jie būna pririšti prie kuoliuko su paprastais siūlais. Jokiu būdu nepalikite tų siūlų, iškart juos nukirpkite. Šiame video matome, kad siūlai buvo palikti net porai metų – taip jie veržia kamieną, gali įaugti į žievę, pažeisti medelį.

Pririškite naudodami baitraiščio tipo virvelę. Apsukite ją aplink kamieną ir kuolą aštuoneto principu. Virvelė gerai paskirstys apkrovas medeliui ir kuoliukui. Be to, galėsite ją bet kada patraukti žemyn arba pakelti aukštyn, jei tik įtarsite, kad gali pradėti veržti.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Taip pat skaitykite:

7 sveikos gyvatvorės taisyklės

Taip pat žiūrėkite:

Senų vaismedžių genėjimas pavasarį: keletas patarimų iš specialisto

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis