Geriausios terasinės lentos: ekspertas pataria, kurias pasirinkti

Terasinės lentos geresnės iš medienos ar iš medžio plastiko kompozito (WPC)? O gal net plytelės? Kartą ir visiems laikams išsiaiškinkime, kokie šių terasų skirtumai ir kuris variantas bus geriausias būtent jums. Tomas Sakalauskas iš “MDS terasos” papasakojo, nuo ko pradėti įsirengiant terasą, kokių įstatymo reglamentų nepamiršti bei pasidalino rekomendacijomis dėl lentų pasirinkimo.

Šią temą po siūlelį narstėme LRT laidoje “Čia mano sodas”, įrašą peržiūrėti galite LRT mediatekoje.

Lina Liubertaitė ir Tomas Sakalauskas. Nuotr. Vilma Janulytė
Lina Liubertaitė ir Tomas Sakalauskas. Nuotr. Vilma Janulytė

Kurioje pusėje įsirengti terasą

Tomas tikina, kad daugelyje projektų terasai vietą iš karto numato architektai ir projektuotojai. Tačiau jei turite galimybę rinktis, specialistas rekomenduoja terasą įsirengti pietvakarių arba vakarinėje pusėje. Rytinė pusė – taip pat neblogas pasirinkimas.

Dažnai intuityvus noras būna terasą įsirengti labiausiai apšviestoje pusėje, t. y. pietinėje, tačiau karštą vasaros dieną ten paprasčiausiai bus neįmanoma išbūti. 

Kokius įstatymus svarbu žinoti

Terasa priklauso mažosios architektūros tipui, o reikalavimų jam nėra daug. Svarbūs trys momentai:

  • Terasos grindys turi būti nutolusios bent metrą nuo kaimynų ribos arba tvoros;
  • Jei terasa bus su stogine, ji turėtų būti nutolusi bent 3 metrus nuo kaimynų ribos, tiesa, su raštišku kaimynų sutikimu atstumas gali būti ir mažesnis;
  • Jei terasa viršija 100 kv. m. plotą, turėtumėte pasitikslinti su savo rajono statybos institucijomis, ar jai nereikės atskiro statybos leidimo.

Terasos dydis

Jei dvejojate dėl terasos dydžio, pirmiausia ekspertas siūlo susmaigstyti kuoliukus, apjuosti numatomą plotą virve ir vizualiai apžiūrėti, ar užteks vietos norimiems terasos baldams, planuojamoms veikloms. 

Tomo rekomendacija terasos pločiui, skaičiuojant atstumą nuo namo – bent 3,5 metro. Tai – minimalus plotis, nes čia turi tilpti:

  • stalas;
  • kėdės;
  • erdvė už kėdžių, kad atsistojant ir atitraukiant kėdę nenugriūtumėte už terasos.

Na o dabar palyginkime, kokios terasinės lentos vertos dėmesio.

Medžio plastiko kompozitas (WPC)

Šios terasinės lentos pagamintos iš 50% medienos drožlių, specialaus plastiko kompozito ir klijų mišinio. Didžiausias jų privalumas – priežiūros daug mažiau, nei medinei terasai. 

Medžio plastiko kompozito terasa. Nuotr. Vilma Janulytė
Medžio plastiko kompozito terasa. Nuotr. Vilma Janulytė

Priklausomai nuo gamintojo, kai kurios medžio kompozito lentos gali įgerti dėmes. Jei norite situaciją pagerinti, medžio kompozito terasines lentas reikėtų alyvuoti arba impregnuoti WPC skirtais impregnantais. Ne taip dažnai, kaip medį – gali pakakti ir karto per 3 metus. Brangesnės lentelės, kurios gali kainuoti ir 100 Eur už kv. m., dažnai turi specialiai dengtą paviršių, kuris dėmių neįgeria. Tomas juokiasi, kad tik su tokiomis terasinėmis lentelėmis neturėsite problemos net ir nukritus šašlykui.

Medžio plastiko kompozitas, priklausomai nuo gamintojo, gali tarnauti ir 25 metus. Įprastos medžio kompozito lentos, pasak Tomo, turėtų tarnauti bent 15 metų.

Medinės terasinės lentos: impregnuota pušis

Tai populiariausios terasinės lentos Lietuvoje. Viena iš priežasčių – gera kaina, daug vietinių gamintojų. Standartinė medinės terasos priežiūra – alyvuoti ją bent kartą per metus, kad išlaikytumėte spalvos intensyvumą, apsaugotumėte medieną nuo UV spindulių. Taip pat ir dėl to, kad mediena nešerpetotų ir vaikščiodami basi neįsidurtumėte rakščių.

Impregnuotos pušies terasinės lentos turėtų tarnauti apie 10 metų.

Termo mediena terasoms

Tai specialia technologija apdorotos lentos, 200 laipsnių temperatūroje iškaitinta pušis. Faktūra atrodo organiškai, tačiau medis mažiau “vaikšto”, yra ilgaamžis, nepūva. Tomas sako, kad šis kainos ir kokybės santykis yra vienas iš geriausių.

Kai kur galite rasti informacijos, kad termo medienos alyvuoti nebūtina. Taip, ji nepūva, tačiau jos nealyvuojant ji praras spalvą, ims pilkėti, o su laiku gali imti ir šerpetoti. Jei tai jums tinka, galima ir nealyvuoti.

Termo mediena grįsta terasa tarnaus 15 ir daugiau metų.

Kietmedžio terasinės lentos

Jas terasų specialistas dar vadina egzotinėmis, nes tai – ne mūsų krašto mediena. Jų spalvos būna ryškios, medienos faktūra atrodo estetiškai. 

Ne veltui jis vadinamas kietmedžiu – jo tankis ir struktūra net dvigubai tankesnė, nei mūsų pušies. Kietesnės lentos ir tarnauja ilgiau, ne taip greitai pūva.

Kietmedį, kaip ir bet kurias medines lentas, Tomas siūlo bent kartą per metus alyvuoti. Prižiūrima tokia terasa tarnaus 15 ir daugiau metų.

Maumedžio terasinės lentos

Kai kas maumedį laiko tuo pačiu kietmedžiu, tačiau jie nėra teisūs. Tai – kita medienos rūšis. Ji turi savo struktūrinį grožį, tačiau lentų raitymasis, rakštys gali grožio ir neatpirkti.

Visos terasinės lentos turi savo privalumų. Nuotr. Vilma Janulytė
Visos terasinės lentos turi savo privalumų. Nuotr. Vilma Janulytė

Terasinės plytelės

Žmonės, kurie tikisi terasos be jokios priežiūros, gali nusivilti ir medine terasa, ir WPC lentomis. Jiems sprendimas – porceliano plytelės. (Taip, būtent porceliano, nes akmens masės plytelės įgeria riebalų dėmes). Jas pakaks nulieti vandeniu ir tai bus vienintelė priežiūra. Plytelėmis grįsta terasa turėtų ir ilgiausiai tarnauti.

Žinoma, tokia danga populiaresnė šiltesniuose kraštuose, kur norisi vėsaus paviršiaus. Įvertinkite tai, kad ankstyvais rytais basomis kojomis vaikščioti bus nesmagu.

Terasinių lentų kainos

WPC medžio plastiko kompozito lentos beveik visais atvejais yra brangesnės už medienos terasines lentas. Jų kaina už 1 kv. m. įprastai siekia 60 Eur, premium klasės WPC lentos – 100 Eur ir daugiau.

Impregnuotos pušies terasinės lentos kainuos apie 18 Eur, o termo medienos – apie 34 Eur už kv. m.

Terasos konstrukcija

Svarbu ne tik tai, kokiomis lentomis klojame terasą, bet ir kaip įrengiama po terasa esanti konstrukcija. Esminis terasų specialisto patarimas įsirengiant konstrukciją – naudoti tokias pat medžiagas, kokias naudojate ir terasai kloti. Vadinasi, jei naudojate terasai termo lentas, naudokite ir ilgaamžį termo karkasą. Jie abu tarnaus ilgai, vienodai reaguos į šilumos ar drėgmės pokyčius. 

Konstrukcija po terasa - svarbi terasos dalis. Nuotr. Vilma Janulytė
Konstrukcija po terasa – svarbi terasos dalis. Nuotr. Vilma Janulytė

Skirtingos karkaso ir terasos lentų medžiagos turės skirtingas reakcijas į šilumos, drėgmės pokyčius. Dėl to lentos greičiau išsivaikščios, išsiries, suskils. Netaupykite karkasui – pigus karkasas supus greičiau nei brangios lentos, kuriomis išklosite terasą, tačiau ilgaamžiškumo vis tiek neturėsite.

Tomas atkreipia dėmesį, kad metaliniai sraigtiniai pamatai daug patogesni už betoninius, ypač jei terasą planuojate įrengti patys. Be to, vėliau dirbdami visada galėsite pakoreguoti sraigtinių pamatų aukštį. 

Taip pat jis pataria po terasa būtinai nukasti veją ir visą plotą iškloti geotekstile. Ji praleis drėgmę, bet neleis po terasa augti augalams. Nenaudokite drėgmei nepralaidžių plevėlių, nes kaupsis vanduo. Nenaudokite ir agroplėvelės – ji netarnaus taip ilgai, kaip geotekstilė, kuri neyra.

Kurias terasines lentas išsirinkti?

Besti pirštu į vienas terasines lentas ir pasakyti, kad jos yra geriausios – neįmanoma. Vien dėl to, kad svarbų vaidmenį renkantis turi ir asmeninis skonis, ir aplinka, kurioje stovi namas bei aplinkinių statinių medžiagiškumas. Jei aplink – daug medžių, miškas, medinės lentelės įsikomponuos geriau. “Jei įsirengsi praktišką medžio plastiko kompozito variantą, bet esi medžio mylėtojas, ar tikrai būsi laimingas?” klausia Tomas.

Kai turite visą informaciją, terasinės lentos nebebus toks sunkus galvosūkis, o jų privalumai ir trūkumai – tik asmeninio pasirinkimo klausimas. 

Peržiūrėti LRT laidą “Čia mano sodas” bei visų šių terasinių lentų demonstraciją galite ir internetu, LRT mediatekoje.

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikiškų vazonų kompozicijų kūrimas“ – tai nuotolinis seminaras, kuriame gausite daugiau idėjų savo vazonams: čia gausite daugiamečių augalų vazonams sąrašą tiek saulėtai vietai, tiek pavėsiui, ir pamatysite, kaip pritaikyti dizaino dėsnius kuriant šiuolaikišką kompoziciją vazone.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kaip apželdinti terasą, ypač kai dalis augalų pavėsyje

„Terasos apželdinimas: sužinokite dizainerės gudrybes dėl vazonų ir augalų“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis