Kaip apželdinti terasą, ypač kai dalis augalų pavėsyje

Sukurti mažą, bet jaukų ir stilingą kiemą tikrai nelengva. Kaip apželdinti terasą, kai viso kiemo plotas siekia vos 40 kvadratinių metrų? LRT laidoje „Čia mano sodas“ kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė pakvietė į jau įrengtą tokio dydžio kiemą, ir papasakojo, nuo ko reikėtų pradėti.

Skaitykite, kokius dizaino dėsnius verta panaudoti ir kokius augalus sodinti, kad ištisą sezoną būtų gražu.

Brunera, alūnė, snaputis, buksmedis - tai tik keli augalai iš terasos apželdinimo, pilnas sąrašas straipsnio pabaigoje. Nuotr. L.Liubertaitė
Brunera, alūnė, snaputis, buksmedis – tai tik keli augalai iš terasos apželdinimo, pilnas sąrašas straipsnio pabaigoje. Nuotr. L.Liubertaitė

Lina Puodžiūtė-Ragauskienė taip pat yra mūsų kursų „Mano sodo dizainas“ lektorė. Mokymuose išmoksite susikurti savo naująjį kiemo dizainą patys: pritaikysite šiuolaikiškus dėsnius, dėl kurių sklypo priežiūra bus lengvesnė, o vaizdas džiugins ir vasarą, ir žiemą. Kursai vyksta ir gyvai, ir internetu, jums patogiu metu.

Apgalvokite funkcines zonas

Pradėkime nuo nedidelio sklypo išplanavimo gudrybių. Kraštovaizdžio dizaino sprendimus šiame 40 kv.m. kieme padiktavo jo plotas – turint tokį nedidelį žemės lopinėlį, brangus kiekvienas kvadratinis metras, todėl dar prieš pradedant darbus svarbu pasidaryti planelį ir susidėlioti, kur kas turėtų būti.

Pagalvokite, kiek erdvės kieme skirsite poilsio zonai, kad patogiai jaustumėtės. Kiek šeimų, tiek ir skirtingų poreikių – vieni mėgsta ilgus vakarus leisti terasoje, o kiti namuose beveik nebūna. Pasiplanuokite, kiek vietos Jums asmeniškai reikės visoms reikiamoms funkcijoms įgyvendinti, įskaitant ir takelius vaikščiojimui.

Nebijokite įdomesnių formų

Kai kieme yra nedaug žemės ploto, galbūt nepavyks sukurti labai įspūdingų savo dydžiu dizaino variantų, tačiau drąsiai galite žaisti su formomis. Pavyzdžiui, terasa prie namo nebūtinai turi būti idealiai kvadratinė ar stačiakampė. Šiame kieme pasirinkta medinė terasa be aiškios formos, iš daug susikertančių kampų. Toks vaizdas iš karto patraukia akį ir sukuria pagrindą įdomesniems apželdinimo sprendimams.

Stop kadras iš laidos "Čia mano sodas" - vaizdas iš viršaus, kur gerai matosi terasos forma ir skirtingos dangos.
Stop kadras iš laidos “Čia mano sodas” – vaizdas iš viršaus, kur gerai matosi terasos forma ir skirtingos dangos.

Kodėl mažoms erdvėms netinka veja

Šiame kieme pasirinktas įdomus sprendimas – jame visiškai nėra vejos. Lina sako, jog anksčiau nedidelis žolės lopinėlis čia dar buvo, bet jo atsisakyta dėl paprastos priežasties – mažuose kiemuose veja netenka prasmės.

Kadangi veja atlieka dangos funkciją, pati viena ji jaukumo nesukurs ir gražių žiedų neužaugins, o priežiūros reikalaus nuolat: reikės nušienauti, nepamiršti laiku patręšti ir palaistyti, reikės tam mažam ploteliui turėti vejapjovę. Kuo mažesnis vejos plotas, tuo kebliau ją prižiūrėti, todėl geriau tą kelių kvadratinių metrų plotą skirti daugiamečiams augalams. Tai gali būti medeliai, krūmai, vijokliai ar gėlės. Visi jie mažoje erdvėje sukurs kur kas gražesnį vaizdą negu paprasčiausia veja.

Augalus derinkite prie namo fasado

Kraštovaizdžio architektė prieš pradedant pirkti augalus pirmiausia pataria apsižvalgyti aplinkui – įvertinkite, kokia yra Jūsų namo aplinka, koks jo fasadas. Stenkitės visus želdinius derinti pernelyg nenutolstant nuo jau įvestos spalvų paletės.

Šiuo atveju vyrauja pilki atspalviai: namo fasadas šviesus, antracito spalvos durys ir langai, pilkos trinkelės ir pilkšva tvora. Apželdinant kiemą norėjosi sukurti daugiau jaukumo ir žalumos.

Šviesios astilbės neišsišoka, bet suteikia švelnumo ir šviesos tamsiam tvoros fonui. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šviesios astilbės neišsišoka, bet suteikia švelnumo ir šviesos tamsiam tvoros fonui. Nuotr. Lina Liubertaitė

Sodinkite aukštaūges gėles ir vijoklius

Kraštovaizdžio architektė pataria vijoklinius augalus auginti ten, kur nėra vietos kitiems augalams, bet norisi paslėpti netvarkingai atrodančią sieną ar tvorą. Šiuo atveju buvo pasirinktos skirtingų rūšių raganės, kurios maskuoja pilką tvoros spalvą. O koks gražus vaizdas būna raganėms pražydus!

Pilką tvorą maskuoja raganės, vasarą padovanojančios spalvotų žiedų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pilką tvorą maskuoja raganės, vasarą padovanojančios spalvotų žiedų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Nors vijokliai puikiai tinka plokštumoms uždengti, norint iki galo atskleisti mažos erdvės grožį vien tik jų nepakaks. Kitas būdas išnaudoti kiekvieną brangų kiemo centimetrą – rinktis vertikaliai augančius aukštaūgius augalus.

Tam ypač tinka šios daugiametės gėlės, kurias šiam kiemui parinko Lina:

Kiemą puoškite vertikaliai į viršų augančiais augalais. Pavyzdyje – paprastoji rusmenė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kiemą puoškite vertikaliai į viršų augančiais augalais. Pavyzdyje – paprastoji rusmenė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Gėlės sužydės vis skirtingu metu, todėl sklypui suteiks dar daugiau įdomumo bei spalvų.

Augalų dizaino dėsniai terasai apželdinti

Kai kiemelis toks nedidelis, labai svarbu parinkti tinkamus augalus, o dar svarbiau juos sukomponuoti. Norėdami gero efekto, vadovaukitės šiais dėsniais:

– Pakartokite tuos pačius augalus keliose vietose, kad vaizdas būtų harmoningas.

Mažuose kiemuose visi augalai – kaip ant delno, todėl ir bendras vaizdas turėtų būti vientisas. Pasirinkite mažiau augalų rūšių, bet po kelis vienetus, ir susodinkite juos taip, kad tie patys sodinukai pasikartotų skirtingose gėlyno vietose.

Epimedžiai, buksmedžiai, astilbės, eleborai, rusmenės ir kiti augalai, matomi nuotraukoje, atsikartoja ir kituose sklypo vietose. Nuotr. Lina Liubertaitė
Epimedžiai, buksmedžiai, astilbės, eleborai, rusmenės ir kiti augalai, matomi nuotraukoje, atsikartoja ir kituose sklypo vietose. Nuotr. Lina Liubertaitė

Rinkitės tokius augalus, kurie dekoratyviai atrodytų įvairiais metų laikais.

Pavyzdžiui, pavasarį labai gražiai sužydi epimedžiai, o žiemą spalvinį akcentą kiemui suteikia buksmedžiai. Dėl šių priežasčių jie pasirinkti ir šiame sklype.

Epimedis puikiai jaučiasi pavėsyje, o pavasarį žydi smulkiais žiedeliais. Nuotr. Lina Liubertaitė
Epimedis puikiai jaučiasi pavėsyje, o pavasarį žydi smulkiais žiedeliais. Nuotr. Lina Liubertaitė

– Išsirinkite spalvų paletę, kad nebūtų margumyno.

Lina pataria pasirinkti tam tikrą spalvų paletę ir stengtis nuo jos per daug nenutolti, kitaip vaizdas gali atrodyti per daug margas. Kuo mažiau spalvų, tuo harmoningesnis vaizdas, ypač kai vietos yra nedaug.

Alūnės ‘Purple palace’ lapai dera su panašaus atspalvio astrantijų žiedais. Nuotr. Lina Liubertaitė
Alūnės ‘Purple palace’ lapai dera su panašaus atspalvio astrantijų žiedais. Nuotr. Lina Liubertaitė

Grilio zonoje į želdinius įtraukite prieskoninių augalų.

Kraštovaizdžio architektė patarė šeimininkams prie lauko kepsninės pasisodinti prieskoninių augalų darželį – iš bazilikų, laiškinių česnakų, raudonėlių. Įsivaizduojate, kaip smagu visada po ranka gaminant maistą turėti kvapnių žolelių!

Dalis šio kiemo yra pavėsyje, todėl pasirinkti šie nereiklūs augalai:

  • Didžioji astrantija (Astrantia major) ‘Roma’
  • Paprastasis buksmedis (Buxus sempervirens)
  • Didžioji hakonė (Hakonechloa macra) ‘Beni-kaze’
  • Stambialapė brunera (Brunnera macrophylla) ‘Silver Heart’
  • Viršūnžiedė pachisandra (Pchysandra terminalis)
  • Alūnė (Heuchera) ‘Purple palace’
  • Epimedis (Epimedium warleyense) ‘Orangekonigin’
  • Paprastoji rusmenė (Digitalis purpurea)
  • Vingiris (Thalictrum) ‘Splendide White’
  • Paprastoji blakėžudė (Cimicifuga simplex) ‘Brunette’
  • Astilbė (Astilbe) ‘Peach Blossom’
  • Snaputis (Geranium) ‘Rozanne’
  • Laiškiniai svogūnai (Allium schoenoprasum)
  • Raudonėlis (Origanum vulgare) ‘Aureum’
Didžioji astrantija 'Roma' yra laiko patikrintas ir nereiklus augalas, tinkamas auginti pavėsyje. Nuotr. Lina Liubertaitė
Didžioji astrantija ‘Roma’ yra laiko patikrintas ir nereiklus augalas, tinkamas auginti pavėsyje. Nuotr. Lina Liubertaitė

Trumpi patarimai, kaip apželdinti terasą:

  • Terasos apželdinimą derinkite prie namo fasado
  • Ieškokite įdomesnių terasos formų
  • Mažai erdvei rinkitės ne veją, o daugiamečius augalus
  • Mažai erdvei – kuo aukštesni augalai
  • Augalai turi atsikartoti skirtinguose želdinio vietose
  • Prieskonius auginkite šalia kepsninės zonos
Norint gražiai apželdinti nedideles erdves, reikia žinoti kelis esminius dalykus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Norint gražiai apželdinti nedideles erdves, reikia žinoti kelis esminius dalykus. Nuotr. Lina Liubertaitė

Visiems, ieškantiems sprendimų, kaip apželdinti terasą turint nedaug ploto, kraštovaizdžio architektė rekomenduoja paieškoti nestandartinių idėjų, nebijoti kieme panaudoti įdomesnių formų ir rinktis daugiamečius augalus. Na, o tada beliks mėgautis sukurtu vaizdu. Ačiū tariame Linai Puodžiūtei-Ragauskienei, su kuria kalbėjomės LRT laidoje „Čia mano sodas“!

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Mažas kiemas – šimtas galimybių: kito nedidelio kiemo sutvarkymo pavyzdys

5 patarimai, kaip padidinti mažą sklypą: pasinaudokite ir jūs

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis