Gražiausios sodybos ir jų rinkimai: nusiimkim rožinius akinius

Gėda man. Kažkoks gailestis apima, susimaišęs su pasimetimu. Galėčiau tiesiog patylėti, bet negaliu apsimest, kad nemačiau tokio straipsnio, ir toliau kurti gražius pateisinančius atsakymus žmonėms, kai manęs klausia “Kodėl kaip gražiausios sodybos išrenkamos būtent tokios?”

Esu girdėjusi įvairių istorijų: kad rajonai stengiasi paskatinti tuos, kurie bent šiek tiek apsitvarko, kad sodybos renkamos dėl straipsnio peržiūrų skaičiaus ar dėl pliuso kažkokioj savivaldos eilutėj, kad komisijos nekompetentingos, todėl renka vis dar pagal tą patį kurpalį, kaip prieš dvidešimt metų…

Bet vat ima kažkas ir nusprendžia, kad ši sodyba yra gražiausia. Ir paskelbia apie tai laikraštyje, naujienų portale, televizijoje.

Nuotraukų koliažas iš straipsnio "Lietuviai savo sodybas pavertė išskirtinėmis: vaizdai – lyg iš atvirukų", nuotra. ir straipsnio autorė M.Trainienė.

Nuotraukų koliažas iš straipsnio “Lietuviai savo sodybas pavertė išskirtinėmis: vaizdai – lyg iš atvirukų“, nuotr. ir straipsnio autorė M.Trainienė (Lrytas.lt, 2018 09 06).

Gražiausios sodybos : ar turim teisę teisti?

Jau girdžiu murmančius, kad dėl skonio nesiginčijama, ir kas nepatinka man, tas gražu kitam.

Ir iš tikrųjų aš manau, kad kiekvienas savo kieme gali elgtis kaip nori. Nori pasisodinti tują ir išsigenėti ją spirale, rombu, paukščio ar ežiuko forma – puiku. Nori eksperimentuoti su vienmetėmis gėlėmis – varyk. Nori pradėti skulptoriaus kelią ir savame kieme išsieksponuoti savo darbus – pradėk dabar. Nori išsičiustyti kiemą, kad jame nebūtų nei šapelio, nei šiukšlelės – žinoma. Nori tingėti ir vakarais po darbo paskęsti augalų džiunglėse – taip ir pasidaryk.

Tačiau tai nereiškia, kad bet kuri sodyba, kuri prižiūrima pagal šeimininkų skonį ir išgales, verta gražiausios sodybos titulo. Vadinkim savo vardais: rinkime tvarkingiausią sodybą ir žiūrėkime, ar veja nupjauta, ar piktžolės išravėtos, ar gėlių vazonėliai neįskilę. Jeigu renkame daugiausia pastangų reikalaujančią sodybą, tada rinkime tokią, kur alpinariumas su smulkiais akmenukais be piktžolių, kur skulptūra paties šeimininko drožinėta, kur vienmetės gėlės vazonuose su kruopščiai nuskabytais peržydėjusiais žiedynais.

Gražiausios sodybos rinkimuose turi būti kažkas daugiau negu pastangos: turi būti kažkokia idėja, koncepcija, visuma. Gal ir daugiau kriterijų. Gražiausios sodybos vaizdai turi užduoti kryptį pradedantiesiems, kurie ieško įkvėpimo savo sodyboms. Per dažnai gražiausių sodybų nuotraukose internete matau dideles šeimininkų pastangas, tačiau per retai matau žinutę, kurią ta sodyba neša.

Tai kas blogai?

Užteks gražių aptakių kalbų. Pasižiūrėkim šviežią naujienų portalo straipsnį “Lietuviai savo sodybas pavertė išskirtinėmis: vaizdai – lyg iš atvirukų”. Tai gali pasakyti, kas čia blogai, klausiate jūs? Prašom, išskirčiau tris dalykus:

1. Makalynė. Kitaip tariant – nėra visumos, dermės. Alpinariumas su plastikiniu vandens telkinuku, apsuptas akmenukų, spalvoto mulčio, keistų skulptūrėlių – kiekvienas dalykas tarsi gyvena savo atskirą gyvenimą. Jau nekalbu apie tai, kad kai kuriose nuotraukose ta makalynė atrodo ant legalumo ribos, kur matosi keletas absoliučiai skirtingų statinių, sulipdytų vienas prie kito. Aš gi nereikalauju, kad gražiausia sodyba būtinai būtų natūralistinio stiliaus, kuris dabar madingas – bet bent jau tegul ji atitinka vieną aiškią viziją ir būna pilnai sukurta pagal ją.

2. Detalės. Atleiskit, bet krokodilas lietuviškam gėlyne – kąąą??? Vežimo ratai ant sienų – joks anų laikų lietuvis vežimo ratų ant sienų nekabino. Meška, stovinti ant raudonai dažyto kelmo, ir viltingai žiūrinti į dangų – kažko aš čia nesupratau. Saulės baterijomis mintantys šviestuvai, kurie apšviečia ne augalus, skulptūras ar takus, o tik patys save, irgi šarmo nesukuria. Nenagrinėsiu augalų pasirinkimo, nes dažnu atveju turėsime grįžti prie pirmojo punkto. Yra kelių vietų, kurios būtų beveik fainos, bet kokia nors detalė dramatiškai sugadina visą vaizdą. Ar tikrai reikia rodyti tokius pavyzdžius kaip sektinus?

3. Pateikimas. Aš absoliučiai nesutinku su straipsnio autore, kad šių sodybų vaizdai – kaip atvirukai ar paveikslai. Ar fone jūs matote tą patį, kaip ir aš? Plėvelinio šiltnamio stogą, kaimynų mūrą iš silikatinių plytų, aukštą kamino vamzdį, plastikinius kibirus prie durų, kabančius laidus, vaikiško futbolo vartus už alpinariumo?.. Jei jau norite papasakoti, kad šios sodybos vertos dėmesio, labai prašau tinkamai jas nufotografuokite, kad nekiltų abejonių. Patys šeimininkai taip pat verti gražių fotografijų – vienoje atrodo, kad šeimininkė “pagauta” beskalbianti ar kažkokį kitą darbą bedirbanti. Kitur šeimininkai pastatyti kaip prie atminimo lentos. Juk tai žmonės, juk tai gyvas sodas, kad ir koks netobulas jis būtų – tad galima paieškoti gero fotografavimo kampo, tinkamo apšvietimo, fono, emocijos.

Gražiausios sodybos  ir jų ateitis

Ar reikia tokių rinkimų iš viso? Žinoma. Man patinka, kad gražiausios sodybos kasmet tampa apkalbų objektu ir sukelia šaršalą: vieni žavisi, kiti peikia, kiti tyliai stebi ir bando atsirinkti, kurios pusės nuomonę sau prisiimti, ir taip po truputį formuoja savąją. Graži sodyba yra ir menas ir mokslas, o vertintojų pas mus Lietuvoje panašiai tiek, kiek neetatinių krepšinio teisėjų. Turėkite ir jūs savo nuomonę: sujunkite ją iš vaikystės prisiminimų, skaitytų knygų, kelionių, savojo estetikos suvokimo ir sveiko proto.

Daugiau idėjų Jūsų sodybai:

Skaitykite “9 sodybų kiemo idėjos, kaip atsinaujinti nešvaistant pinigų

Peržiūrėkite visus straipsnius, susijusius su sodybos planavimu ir tvarkymu – skaityti čia.

Apsilankykite mūsų kursuose “Sodybos apželdinimas” – skaityti programą ir atsiliepimus čia.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt