Greitai augančios gyvatvorės iš spygliuočių: kaip to pasiekti?

Greitai augančios gyvatvorės yra naujakurių svajonė: maži sodinukai kainuoja nedaug, todėl norisi pasinaudoti proga sutaupyti. O kad rezultatas būtų kuo greitesnis, čia jau reikia gudrybių.

Jeigu jūsų sklypas dar visai tuščias ir neaišku nuo ko pradėti, mūsų kursuose „Mano sodo dizainas“ gausite visus sklypo dizaino pagrindus. Net ir pradedantieji sodininkai išmoks sukurti reikšmingus pokyčius savo kieme, o patyrusios lektorės taip pat pamokys, kuriose srityse galima ir pataupyti. Šie kursai vyksta ir gyvai, ir internetu – pasirinkite, kaip patogiau.

Pirmas etapas – pasirinkti tinkamą augalo rūšį

Spygliuočius augalus galime suskirstyti į du tipus:

  • vieni vos pasodinus auga labai greitai, o vėliau sulėtina savo augimą,
  • kiti iš pradžių auga labai lėtai, o po kelių metų įgauna pagreitį ir sparčiai stiebiasi į viršų.

Šis suskirstymas yra sąlyginis, bet jis padės susigaudyti.

Kartu reikia žinoti labai svarbią priežiūros taisyklę: kuo greičiau gyvatvorė auga, tuo dažniau ją reikės formuoti. Ir tai ne žodžiai, o jūsų darbo valandos. Todėl jei dar neįsigijote sodinukų, pagalvokite tris kartus prieš rinkdamiesi augalus.

Greitai augančios gyvatvorės

Pirmajai gyvatvorėms tinkančių spygliuočių kategorijai priklauso šie augalai:

Tujos. Greitai augančios gyvatvorės yra iš tujų – nors jos pabodusios, bet būtent todėl jos dar vis populiarios. Nusipirkę mažus tujų sodinukus ir gerai juos priežiūrėdami (apie tai skaitykite toliau), jau po 5-10 metų galite tikėtis, kad jos bus pasiekusios žmogaus ūgį.

Tujos ‘Smaragd’ auga kolonos forma ir nedaug plečiasi į šonus. Tačiau jeigu norite gyvatvorę turėti greičiau, ‘Brabant’ veislės tujos auga greičiau ir labiau plečiasi į šonus, todėl gyvatvorė atrodys vešlesnė ir efektingesnė. Na ir formuoti reikės dažniau – vieno karto per metus neužteks.

Tujas dažnai renkasi tie, kurie nori jau po kelių metų džiaugtis aukšta gyvatvore. Tačiau norint geriausių rezultatų, svarbu jas tinkamai prižiūrėti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Norint, kad tujos greitai užaugtų, svarbu jas tinkamai prižiūrėti. Nuotr. Lina Liubertaitė

Eglės. Eglės yra rimti medžiai – jų aukštis gali pasiekti ir dešimtis metrų, todėl norėdami iš jų suformuoti kompaktiškesnę gyvatvorę, kiekvieną kartą turėsite kovoti su gamta. Prieš sodindami egles įvertinkite, ar turėsite galimybių tokiai gyvatvorei skirti daug priežiūros.

Lėčiau augantys spygliuočiai gyvatvorei

Lėtai augančios gyvatvorės užtrunka, kol įsibėgėja augti, kad geriau sodinti iškart didesnius sodinukus. Tačiau jie ilgiau išlaiko savo grožį ir nereikalauja dažno formavimo.

Šiai kategorijai priskirčiau šiuos augalus:

Pušys. Prieš įsigydami pušis gyvatvorei, galvokite ne tik apie tai, kaip greitai jos auga, bet ir kaip po kelių metų atrodys jų laja. Pušų prigimtis tokia, kad joms augant į viršų, pakyla ir laja, o kamienas lieka plikas. Todėl šiandien pušų gyvatvorė gali atrodyti puri ir vešli, o ilgainiui ji bus perregima ir funkcijos nebeatliks.

Norint, kad pušų gyvatvorė išliktų vešli nuo pat apačios, galima jas reguliariai formuoti, bet paprasčiausia yra rinktis kompaktiškas, lėčiau augančias veisles, pavyzdžiui, ‘Watereri’.

Kuo skiriasi kalninės, juodosios ir paprastosios pušys, kaip atrodo skirtingos jų veislės, skaitykite čia.

Kukmedžiai. Šie spygliuočiai labai dekoratyviai atrodo, puikiai tinka pavėsiui ir visus metus džiugina sodriai žalia spalva. Tačiau jie lėtai auga, todėl būna brangesni už tujas.

Jeigu ieškote greitai augančio varianto, kukmedžių nesirinkite – arba iškart pirkite didesnius, jau paaugintus.

Kaip pagreitinti spygliuočių augimą

Pasodinę spygliuočių gyvatvorę, galite laukti, kol užaugs, tačiau augimą galite stipriai paspartinti. Yra du svarbiausi faktoriai, kurie lemia spygliuočių augimą: tai laistymas ir tręšimas.

Skamba labai paprastai, tačiau skirtumas akivaizdus. Pavyzdžiui, nelaistomos ir netręšiamos tujos per metus gali paaugti vos kelis centimetrus. O laistomų ir tręšiamų tujų prieaugis per metus gali siekti 30 ar net 50 cm.

Tujas gausiai laistykite ir reguliariai patręškite – tuomet jos greičiau užaugs didelės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Tujas gausiai laistykite ir reguliariai patręškite – tuomet jos greičiau užaugs didelės. Nuotr. Lina Liubertaitė

Taigi, jeigu norite greito rezultato, nepatingėkite skirti šiek tiek laiko spygliuočių gyvatvorės priežiūrai.

Kuo tręšti spygliuočius

Vien tik salietros neužtenka, yra keli parametrai, kaip pasirinkti trąšas geram rezultatui:

  • Spygliuočių trąšos turi būti kompleksinės, tada pamaitinsite ne tik antžeminę dalį, bet ir šaknis;
  • Trąšos turi būti be chloro, nes spygliuočiai yra ypač jautrūs tam – ieškokite užrašo ant pakuotės, kad trąšos yra bechlorės;
  • Trąšos gali būti skirtos tujoms arba skirtos spygliuočiams bendrai – tai nesvarbu, naudokite kas po ranka: tujų trąšos (kaip žemiau nuotraukoje „Baltic agro“ trąšų pakuotė) tiks ir pušims, ir kadagiams, taigi iš esmės čia tik užrašo ant pakuotės klausimas.
  • Jei augalai atrodo pavargę po žiemos ir matote, kad jų spalva ne tokia ryški, tada rinkitės trąšas nuo rudavimo, kurios kurios kompensuoja magnio trūkumą. Tada melsvaspygliai bus ryškesni, žaliaspygliai žalesni (atgaus savo charakteringą spalvą).
„Baltic Agro“ trąšos tujoms yra kompleksinės, bet ten nėra chloro. Nuotr. Lina Liubertaitė
„Baltic Agro“ trąšos tujoms yra kompleksinės, bet chloro ten nėra. Nuotr. Lina Liubertaitė
Tręšimas ir laistymas – du paprasti, bet svarbiausi dalykai norint greitai augančios gyvatvorės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kad gelsvus spyglius turintys spygliuočiai išlaikytų savo charakteringą spalvą, po žiemos naudokite trąšas nuo rudavimo. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip dažnai tręšti spygliuočius

  • 1 kartą per metus, jei jūsų gyvatvorė auga nebe pirmus metus ir jei ją reguliariai tręšiate;
  • 2-3 kartus per metus, jeigu norite geresnio rezultato (kas 3 savaites).

Tręškite nuo balandžio iki vasaros vidurio.

Tręšdami nepersistenkite – visuomet skaitykite tręšimo instrukciją ir ja vadovaukitės.

Po tręšimo taip pat būtinai palaistykite augalus, kad jie galėtų pasisavinti visas reikalingas medžiagas.

Laistymas taip pat yra tas dalykas, kuris lemia, kad spygliuočiai augtų greičiau. Įrenkite laistymo sistemą ir prieaugis bus ženkliai geresnis. Net jei neįrengsite, nepatingėkite kartais palaistyti, jeigu norite gero rezultato greičiau. O jeigu dar su trąšomis, tai pamatysite, kaip spygliuočių augimas viršys jūsų lūkesčius.

Kokias dar priemones naudoti spygliuočiams

Jei jaučiate, kad reikia papildomos pagalbos:

  • Tik ką pasodintai jaunai gyvatvorei pastiprinti galite naudoti humusinių medžiagų ekstraktą „Humistar“, kuris padeda jaunam augalui įsišaknyti. Ši priemonė ypač tinka, jeigu sodinote iš grunto iškastus sodinukus plikomis šaknimis arba jeigu spygliuočius pasodinote per sausrą ir matote, kad jiems reikėtų pagalbos prigyjant. Pasodinę spygliuočius laistykite su skiesta priemone, galite kartoti kas 10 dienų;
Priemonė „Humistar“ naudojama jaunų sodinukų įsišaknijimui pagerinti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Priemonė „Humistar“ naudojama jaunų sodinukų įsišaknijimui pagerinti. Nuotr. Lina Liubertaitė
  • Jau augančiai gyvatvorei, kuri patyrė stresą (šalčiai, sausros, drastiškas genėjimas) pagelbėsite su „Delfan“. Jo sudėtyje yra amino rūgščių, kurios padeda susitvarkyt su negandom. „Delfan“ yra universalus: galite naudoti ir kitiems dekoratyviniams augalams ar vejai, jeigu nukentėjo nuo blogų sąlygų ir reikia atgaivinti, kažkaip padėti.
Antistresinę priemonę „Deflan“ galite naudoti ne tik spygliuočiams, bet ir kitiems dekoratyviniams augalams pagelbėti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Antistresinę priemonę „Deflan“ galite naudoti ne tik spygliuočiams, bet ir kitiems dekoratyviniams augalams . Nuotr. Lina Liubertaitė

Tikiuosi, kad sužinojote, kada verta rinktis greitai augančią spygliuočių gyvatvorę ir kaip pagreitinti jos augimą. Laistymas ir tręšimas – tai esminiai spygliuočių priežiūros elementai, kuriais aprūpinę savo spygliuočius sulauksite geriausio rezultato. Dėkoju “Baltic agro” už tai, kad pasiūlė priminti spygliuočių priežiūros taisykles – jei ieškosite trąšų, galite jų rasti sodo prekių parduotuvėse arba gamintojo el.parduotuvėje čia.

Susiję kursai:

„Mano sodo dizainas“ – tai pradedantiesiems skirti kursai, kuriuose susikrausite visą esminį žinių bagažą, kad galėtumėte patys susikurti savo kiemo dizainą. Kaip planuoti funkcines zonas, kaip stilingai atnaujinti seną sklypą, kam verta skirti daugiau lėšų, o kur galima ir pataupyti – visa tai sužinosite šiuose kursuose.

Taip pat skaitykite:

„4 priežastys, kodėl ruduoja tujos: kaip atpažinti ir ką daryti“

Tujų gyvatvorė – 5 taisyklės, kad gyvatvorė būtų sveika ir graži“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis