Tujų gyvatvorė – 5 taisyklės, kad gyvatvorė būtų sveika ir graži

Tujų gyvatvorė atlieka daug funkcijų kieme: ji yra sklypo rėmas, fonas augalams, apsauga nuo kaimynų akių, riba tarp gėlyno ir vejos ar daržo zonos uždanga. Tuja nėra labai lepus augalas, bet kad gyvatvorė būtų sveika ir puoštų jūsų kiemą, reikėtų laikytis kelių svarbių taisyklių. Apie tai ir kalbame šiame video:

Kaip sukurti gražią tujų gyvatvorę

 1. Pasirinkite tinkamą tujų veislę

Teisingas tujų pasirinkimas – pusė darbo. Renkantis reikėtų pagalvoti apie būsimą jūsų gyvatvorės viziją:

 • Tujos ‘Brabant’. Jos auga greitai ir plečiasi greitai. Jei jūsų tikslas yra vientisa žalia siena, tai tokį rezultatą turėsite greičiausiai – ši veislė tam tobulai tinka. Turėkite omenyje, kad dėl greito augimo šios tujos reikalaus dažnesnio formavimo. 
 • Tujos ‘Smaragd’. Rinkitės šią veislę, jei jums tinka “pilvota” žalia siena – kadangi ‘Smaragd’ auga kaip kolona, šonų genėti nebūtina (bet rekomenduojama), tad telieka vis sulyginti aukštį, kad atrodytų tvarkingai. Jei abejojate dėl to, kokio aukščio tujas įsigyti, apie tai pasakojome čia. Vientisą žalią sieną su tujomis ‘Smaragd’ taip pat galima sukurti, jei formuosite šonus lygia linija.
Tujų ‘Smaragd’ gyvatvorė. Nuotr. L. Liubertaitė
Tujų ‘Smaragd’ gyvatvorė. Nuotr. L. Liubertaitė
 1. Nesuklyskite sodindami tujas

Tujos nėra lepios, bet joms nepatinka mirkti vandenyje. Todėl tinkamas sodinimo vietos parinkimas yra be galo svarbus:

 • Jei jūsų sklype vyrauja molis ir vanduo yra linkęs užsistovėti – tokia vieta tujoms gali nepatikti;
 • Jei jūsų sklypo gruntiniai vandenys yra aukštai – tujos taip pat mirks. Kad ir kaip nertumėtės iš kailio palaikydami tujų gyvastį, deja, nieko nebus. 

Būtinai pasidomėkite tuo prieš sodindami tujas – taip sutaupysite laiko, investicijų, bei apsisaugosite nuo bereikalingo nusivylimo, kai tujos nevešės taip, kaip tikėjotės. 

Pasirinkus vietą gyvatvorei, svarbu pasiruošti tinkamą duobę – sveika gyvatvorė prasideda nuo gero duobės paruošimo:

 • Kaskite ne atskiras duobes, bet nepatingėkite pasiruošti tranšėjos;
 • Atsižvelkite, kad augalas augs – tranšėją kaskite bent 30cm gilesnę ir platesnę nei jūsų sodinukas yra dabar; 
 • Duobę pripildykite augalinio sluoksnio, sumaišyto su kompostu, ir įsodinkite tujas. 

Jokiu būdu netręškite ką tik pasodintų sodinukų. Jei matote, kad jie labai vargsta, galite panaudoti organinį preparatą „Humistar“, kuris padeda šaknims adaptuotis, bet su rimtesniu tręšimu dar palaukite. Ir svarbiausia palaikykite jaunos gyvatvorės drėgmę, ypač sausringomis dienomis. 

Gyvatvorės sodinimui pasiruoškite tranšėją. Nuotr. L. Liubertaitė
Gyvatvorės sodinimui pasiruoškite tranšėją. Nuotr. L. Liubertaitė
 1. Tujų gyvatvorė ir jos formavimas

Dažniausiai klaida – laukiama, kol sodinukas pasieks tam tikrą aukštį, ir tik tada nukerpama jam viršūnėlė ir genimi šonai. Jei norite gražios, tankios, taisyklingos gyvatvorės – pradėkite ją formuoti gerokai anksčiau. Negailėkite augalo, juk pasodinote jį būtent tam. Kuo anksčiau formuosite, tuo gražiau tankės jo šakos, tuo taisyklingesnės formos jis augs. Reikia tik susipažinti su formavimo sezoniškumu:

 • Kai genite pavasarį – skatinate gyvatvorės augimą. Tai puikus metas atnaujinti savo gyvatvorę, todėl nebijokite imtis drastiškesnio genėjimo ar keisti jos formą;  
 • Kai genite rudenį – išlaikote gyvatvorės formą. Rudenį nugenėtos tujos liks gražios iki pat naujo sezono pradžios. 

Nesvarbu, ar formavimui pasirinksite elektrinį ar benzininį įrankį, ar tiesiog žirkles – svarbiausia, kad įrankis būtų labai aštrus. Priešingu atveju šakelės bus ne pjaunamos, o plėšiamos, jose atsiras žaizdų ir jos pradės gelsti. Nepridėsite gyvatvorei nei sveikatos, nei grožio.

Formuoti tujas pradėkite kuo anksčiau. Nuotr. L. Liubertaitė
Formuoti tujas pradėkite kuo anksčiau. Nuotr. L. Liubertaitė
 1. Nepamirškite tujų valymo

Neišsigąskite, jei praskleidę tujų gyvatvorę rasite rudų šakelių. Apie tai, kodėl ruduoja tujos, esame visą reportažą parengę

Tai nebūtinai yra kažkokia liga ar trąšų trūkumas – tiesiog dalis tujos atsinaujinimo proceso. Tačiau gyvatvorei reikia jūsų pagalbos – nors vyksmas ir natūralus, tuja pati nenumeta visų sudžiūvusių šakelių, todėl ją valyti yra būtina. Tai galite padaryti braukdami ranka ar papurtydami augalą. 

Pašalinę negyvas šakas, įleisite oro į tujų vidų, todėl naujos šakelės netruks ataugti ir jūsų gyvatvorė taps vešlesnė ir atrodys sveikesnė. 

Jei išvalius tujas jos ir toliau ruduoja – tikėtina, kad joms trūksta magnio. Ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį patręškite gyvatvorę trąšomis tujoms nuo rudavimo, šis preparatas padeda išlaikyti spyglių žalumą.

Ruduojanti tujų gyvatvorė nebūtinai signalizuoja apie problemas. Nuotr. L. Liubertaitė
Ruduojanti tujų gyvatvorė nebūtinai signalizuoja apie problemas. Nuotr. L. Liubertaitė
 1. Palepinkite tujų gyvatvorę trąšomis

Tujos yra toks kantrus augalas, kad net ir netręšiamos jos greičiausiai atrodys gerai. Bet gyvatvorę palepinus, skirtumas bus akivaizdus. Tręšimas skatina augimą ir gyvatvorės tankėjimą. Bet kaip dažnai ir kuo tręšti, paklausite?

Palepinkite tujų gyvatvorę trąšomis. Nuotr. L. Liubertaitė
Palepinkite tujų gyvatvorę trąšomis. Nuotr. L. Liubertaitė

Galite rinktis universalias spygliuočių trąšas – svarbu, kad jos būtų be chloro. Jos būna kelių formų, nuo kurių ir priklauso, kaip dažnai tręšti: 

 • Granulės. Jomis tręškite 3 kartus per sezoną, pradedant pavasarį;
 • Skysta forma – paruoštas naudojimui tirpalas. Skystos trąšos yra greičiau įsisavinamos, bet tuo pačiu ir greičiau išplaunamos. Todėl šiomis trąšomis galite palepinti savo tujas dažniau – 4-5 kartus per sezoną;
 • Milteliai – maišomi su vandeniu ir savo savybėmis prilygsta skystos formos trąšomis, juos taip pat galite naudoti 4-5 kartus per sezoną. 

Optimaliausias pasirinkimas yra specialios trąšos tujoms. Jų sudėtyje yra subalansuotas trąšų kiekis su mikroelementais būtent tujų gyvatvorei. 

Rekomenduoju „Baltic agro“ trąšas, nes jų gaminamos trąšos yra sukurtos ne sumaišant skirtingus elementus – kiekviena trąšų granulė savo sudėtyje turi visą rinkinį maisto medžiagų. Todėl būsite tikri, kad trąšos pasiskirstys vienodai ir tujos bus tinkamai pamaitintos. 

Šios trąšos yra granulėmis – galite naudoti 3 kartus per sezoną, pradedant pavasarį.

Svarbiausia nepamiršti, kad jei pasirinkote granules, gyvatvorę po tręšimo būtina palaistyti, kad trąšos pradėtų skaidytis ir atlaisvintų visas maisto medžiagas.

Subalansuotas trąšų kiekis su mikroelementais tujų gyvatvorei. Nuotr. L. Liubertaitė
Subalansuotas trąšų kiekis su mikroelementais tujų gyvatvorei. Nuotr. L. Liubertaitė

Štai tokios, rodos, paprastos, bet esminės tujų gyvatvorės sveikatos taisyklės. Laikydamiesi jų užtikrinsite, kad jūsų žalioji kiemo siena bus sveika ir graži. Pasidalinkite komentaruose, kaip jūs prižiūrite savo tujų gyvatvorę, ar esate pritaikę visas šias taisykles ir kas jums labiausiai pasiteisino. 

Šį straipsnį parengėme kartu su „Baltic Agro“ – palepinkite savo augalus jų kuriamomis trąšomis. Tiesiogiai iš gamintojo įsigyti galite čia ir atsisiųsti tiesiai į savo kiemą.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Tujų gyvatvorės formavimas: 5 patarimai pradedantiesiems“

„Šiuolaikinė alternatyva tujoms – skroblų gyvatvorė“

„Kaip sodinti koloninių obelų gyvatvorę“

SUSIJĘ KURSAI:

Mano sodo dizainas“ – kursai skirti Jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.

„Sodybos apželdinimas“ – jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis