Išmanus vazonas su vandens rezervuaru – kaip pasidaryti pačiam

Veda iš proto, kad augalus vazonuose reikia nuolat laistyti? Norite važiuoti atostogauti, bet to daryti tiesiog negalite dėl augalų? Išeitis yra – reikalingas išmanus vazonas! Šiame video parodėme instrukciją, kaip pasidaryti tokį patiems:

Paprastai vazonai su vandens rezervuarais kainuoja nemažai, ypač dideli. Todėl šiandien su Gyčiu Lietvaičiu, statybos inžinieriumi, augalų mylėtoju, Geltono karučio organizuojamo kurso „Mano balkono dizainas“  lektoriumi ir parodysime, kaip iš nebrangių ir paprastų priemonių yra gaminamas išmanus vazonas.

Nuo ko pradėti: reikalingos priemonės

  • Plastikinė statybinė dėžė: 90 l talpos, gylis apie 30 cm (statybinių prekių centre toks gali ir 10 Eur nekainuoti);
plastikinis vazonas
Plastikinė dėžė, kuri tuoj bus transformuota. Nuotr. L.Liubertaitės
  • Drenažinis vamzdis (su skylutėmis);
drenažinis vamzdis
Štai toks drenažinis vamzdis. Nuotr. L.Liubertaitės
  • Santechninis vamzdis su alkūne;
  • Audinys, pvz. džiutas, veltinis arba kitoks panašus;
  • Keramzitas – stambesnės frakcijos, tačiau tinka ir bet koks turimas, galima naudoti plytų duženas;
keramzitas
Keramzitas, naudojamas gaminant išmanųjį vazoną. Nuotr. L.Liubertaitės
  • Akumuliatorinis suktukas su grąžtu;
  • Pjūklas.

Kaip gaminamas išmanus vazonas? Etapai:

1.Pamatuoti ir atpjauti drenažinį vamzdį taip, kad tilptų išilgai į dėžę. Šis vamzdis reikalingas tuštumai, kuri ir bus vandens talpykla;
2. Priklausomai nuo dėžės ir drenažinio vamzdžio diametro, į dėžę suguldyti apie 2-3 atpjautus vamzdžius;
3. Paskutiniąją dalį atpjauti keliais centimetrais trumpesnę;
4. Į trumpiausią drenažinį vamzdį įstatyti vamzdį su alkūne, nukreipta į viršų;
5. Viską užpilti keramzitu: kad tuštumos būtų užpildytos ir išlygintas paviršius;

išmanus vazonas beveik pagamintas
Išmanus vazonas beveik pagamintas. Nuotr. L.Liubertaitės

6. Kontrukciją kruopščiai uždengti audiniu: žemė turėtų nesimaišyti su keramzitu ir nesuplaukti į vandens rezervuarą;
7. Jeigu liko keramzito, supilti jį ant audinio: taip bus suformuotas papildomas drenažo sluoksnis. Bet galima tiesiai ir žemę pilti;
8. Suktuku pragręžti skylę vazono šone, maždaug ties į indą įdėto vamzdžio viršumi: kol neturime rezervuare skylės – turime 90 l vandens talpą, iš kurios vanduo neišbėga. Kad augalų šaknys neužmirkų, vandens perteklius turi išbėgti, tam ir reikalinga skylė;
9. Pasiruošti žemę. Gytis naudoja paprastą daržo žemę. Kad pagerintų dirvos struktūrą, žemę sumaišo su smulkiu keramzitu. Tai ypač aktualu, jeigu sodinate daugiametes gėles, krūmus ir medžius. Vienmetėms gėlėms ir durpė su trąšomis gerai, bet daugiamečiams reikia vandeniui laidaus dirvožemio;
10. Išmanus vazonas užpildomas paruoštu žemės substratu;
11. Pro santechninį vamzdį pripilti vandens.

Gytis pasirinko sodinti šilokus (vilkpupės), puikiai augančius vazonuose, o atsižvelgdamas į visus natūralistinio želdinimo standartus, kaip žaliąjį mulčą ir kaip kiliminį augalą jis panaudojo gvazdiką.  Kadangi labai smagu eksperimentuoti ir savo eksperimentų rezultatais pasidalinti su kitais, tai į šį vazoną pasodino ir laiškinių česnakų. Tikslas – užsodinti visą vazoną nepaliekant tarpų.

augalai, kuriems tinka išmanus vazonas
Augalai, kuriems tinka išmanus vazonas – šilokai. Nuotr. L.Liubertaitės

Išmanus vazonas ir tolesnė priežiūra

Labai gera žinia yra ta, kad pačiomis karščiausiomis dienomis vazoną pakaks laistyti kartą per savaitę, o esant apniukusiam, lietingam orui – tik kas 2-3 savaites. Tiesiog pripilsite vandens pro vamzdį į rezervuarą, o augalų šaknys pačios pasiims vandenį iš apačios.

Išmanus vazonas patrauklus tuo, kad jį įmanoma pasigaminti pačiam ir jis gali išgelbėti jūsų atostogas, o augalų priežiūrą padaryti daug paprastesne ir geresne!

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.


Taip pat skaitykite

Kaip tokie vazonai atrodo praktikoje, galite pasižiūrėti Gyčio Lietvaičio sukurtame sode ant stogo, kur augalai auga būtent tokiuose vazonuose: spauskite čia.

Turint tokį puikų išmanų vazoną, būtina, kad jame augtų ir nuostabūs augalai. Štai jums pasiūlymas: “Kaip sodinti bijūnus į vazoną – idėja balkonui”

Na, o žvelgiant dar plačiau, kviečiu paskaityti, kaip atrodo modernus, įdomus ir šiuolaikiškas balkonas: “Balkono įrengimas: dizainerės pristatė praktišką ir gražų pavyzdį”

Kiekvieną pavasarį organizuojame kursus “Mano balkono dizainas”, kuriuose ir mokome, kaip gražiai, šiuolaikiškai ir moderniai įsirengti savo balkoną. Jeigu domina, nueikite į kurso aprašymą ir spauskite “pranešti apie kitas kursų datas”.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt