Balkono įrengimas: dizainerės pristatė praktišką ir gražų pavyzdį

Balkono įrengimas – tik nuo jo priklauso, ar jūsų balkonas bus pasakiško jaukumo vieta, ar tiesiog papildomas sandėliukas. Tačiau kai vietos tiek mažai, reikia beprotiško atidumo detalėms ir geros fantazijos, kad rezultatas būtų pritrenkiantis. Todėl mūsų organizuojamoje aplinkos dizaino konferencijoje Garden Style 2018-aisiais pirmą kartą pristatėme parodomuosius balkono dizaino variantus, kurie galėtų būti puikus idėjų ir įkvėpimo šaltinis naujausias tendencijas atitinkančiam įdomiam balkonui. Ar jūs turite balkoną arba terasą? Jeigu taip, tikrai rasite idėjų.

Šiandien Jus noriu supažindinti su želdynų dizainerėmis Monika Sliesoraityte ir Joana Bakūne, kurios Garden Style parodoje pristatė kelionių įkvėptą stendą „Balis tavo balkone“ ir laimėjo antrąją konkurso vietą:

M. Sliesoraitytė ir J. Bakūnė savo įrengtame balkone Balio tematika. Nuotr. aut. J. Andužis.

M. Sliesoraitytė ir J. Bakūnė savo įrengtame balkone Balio tematika. Nuotr. aut. J. Andužis.

Lina Liubertaitė: Jūsų balkono dizaino idėją inspiravo saulėtasis Balis. Kodėl pasirinkote šią temą?

Monika Sliesoraitytė: Nors vasara šiemet išties buvo ilga ir saulėta, vis dėlto Lietuvoje lietingas ir niūrus periodas užtrunka netrumpai. Tuo tamsiu metų laikotarpiu ypatingai trūksta saulėtų atspalvių, šiltų jaukių vakarų terasoje ir žalumos, daugumą žmonių pradeda slėgti sunkios nuotaikos. Taigi balkono įrengimas saulėtą vasarą primenančiomis detalėmis gali būti puiki išeitis.

Lina: Egzotika – puiki tema, kuri gali būti įgyvendinta bet kuriame balkone. Papasakokite, kokias konkrečias priemones panaudojote egzotiškam stiliui išpildyti, gal kažkam taip pat kils gerų idėjų savam balkonui.

Monika: Pristatymui skirtas plotas buvo kiek didesnis nei standartinis balkonas –  6 kvadratiniai metrai. Turint tokio dydžio balkoną ar terasą, galima tikrai kompaktiškai sutalpinti nemažai įvairių baldų. Būtent taip ir padarėme.

Mūsų balkone tilpo puikus rankų darbo supamas krėslas iš Kybo.lt, kuriame tikrai neatsispirtų mažieji pasisupti, o vyresnieji – paskaityti knygą.

Rankų darbo supamasis krėslas traukia prisėsti ir pasimėgauti akimirka. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Rankų darbo supamasis krėslas traukia prisėsti ir pasimėgauti akimirka. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Taip pat panaudojome nemažai interjero detalių iš salono “Baliwood”: jūržolės kilimas, medžio masyvo staleliai, tikmedžio spintelės, pastatomi  žalvario šviestuvai, dekoruoti palmių lapais. Viskas šie dalykai atkeliavo tiesiai iš tolimojo Balio, tad dar labiau padėjo atskleisti mūsų norimą egzotiško balkono idėją.

Kai kurios interjero detalės atkeliavo iš tolimojo Balio. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Kai kurios interjero detalės atkeliavo iš tolimojo Balio. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Puikiai žinome taisyklę, kad vanduo sode veikia raminančiai, todėl nusprendėme šiame mini projekte įterpti ir vandens įrenginį. Tam pasirinkome „Atrast“ įmonės pagamintą rūdinto plieno fontaną su integruotu gėlių vazonu. Vanduo, lėtai tekantis rūdžių paviršiumi už tropinių augalų, puikiai sustiprino džiunglių jausmą.

Panaudojome ir apšvietimą: pastatomus žibintus su augalų motyvais ir skaidraus stiklo lempučių girliandas iš “Miško šviesų”, kurios dailiai įsipynė tarp augalų lapų ir sukūrė jaukią atmosferą.

Skaidraus stiklo lempučių girlianda kuria itin jaukų apšvietimą. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Skaidraus stiklo lempučių girlianda kuria itin jaukų apšvietimą. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Lina: Kokie augalai buvo panaudoti jūsų balkone ir kodėl?

Monika: Nusprendėme pasirinkti mišrų sprendimą: naudojome ir mums įprastus lauko augalus, ir egzotines kambariuose auginamas lapines gėles.  Augalų pasirinkimas turėtų priklausyti nuo balkono sąlygų: ar jis stiklintas ar ne, ar jame būna nuolatinis pavėsis, ar išvien kepina saulė. Šiuo atveju mes neprisirišome prie vienos galimos situacijos, todėl improvizavome.

Vienose pintinėse kombinavome dailias melsves, mėlesus ir soras, kuriuos mums suteikė “Viržių medelynas”. Kitose pintinėse naudojome gigantiškas alokazijas bei paparčius iš gėlių salono „G&G wedding decor“. Rūdinto metalo fontaną papildė marantos ir vėzdūnės. Nuo medinės lentynėlės dailiai krito pilkšvalapių skindapų kasos.

Lina: Balkono įrengimas su tekančiu vandeniu atrodo netikėta mintis, kaip ji kilo? 

Monika: Kadangi mes esame labiau orientuoti į gyvenamųjų sklypų aplinkos tvarkymą, tai puikiai žinome, kad vanduo pagyvina bet kokį sodą, svarbu tinkamai parinkti vietą ir telkinio formą ar pavidalą. Suprantama, kad balkono įrengimas reikalauja kitokių sprendimų, nes neišeina daug vietos skirti vandens įrenginiui, tad ieškojome kompaktiško, bet ne “kičinio” varianto. Mūsų pasirinktas fontanėlis labai siauras, jį galima statyti prie pat sienos, ir jam nereikia jokios specialios įrangos vandens padavimo ar išleidimo sistemai. Viskas integruota pačioje fontano konstrukcijoje, taigi balkonui tai pasirodė puikus variantas.

Rūdinto plieno fontanas su integruotu gėlių vazonu. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Rūdinto plieno fontanas su integruotu gėlių vazonu. Nuotr. aut. M. Sliesoraitytė.

Lina: Ar jūsų balkono dizainą sudėtinga įgyvendinti praktiškai?

Monika: Iš esmės tikrai nesudėtinga – tereikia noro ir pastangų, kaip ir bet kam kitam, ką žmogus užsispiria turėti. Žinoma, medžiagos kainuoja pinigus, bet šį tą galima rasti tarp nenaudojamų daiktų ir prikelti naujam gyvenimui, taip pat įsigyti sendaikčių krautuvėlėje ar pasigaminti pačiam. Pavyzdžiui, pakabinamą lentynėlę su džiuto virve pasigaminome pačios, ir jos kaina tesiekė kelis eurus. Užuolaidą taip pat pakabinome labai primityviai – ant neapdirbto bambuko stiebo, kurį pritaikėme kaip karnizą.

Taip pat buvo apmąstyti ir daiktų dydžiai, kad viskas puikiai tilptų pro standartines duris ar į mažytį liftą. Jeigu norėtumėte tokių baldų ir fontano tarkime 15-ame aukšte, kad nekiltų didelių sunkumų.

Lina: Kiek kainuotų tokio balkono įrengimas savo namų erdvėje?

Monika: Naudojant analogiškas detales iš salonų ir parduotuvių, kuriuos nurodėme, visas balkono įrengimas atsietų apie keletą tūkstančių. Žinoma, kiekvienas turi teisę ieškoti analogų ar improvizuoti savaip. Svarbu turėti aiškią temą, kaip kad pasirinkome mes, kad pavyktų nesukurti mažoje erdvėje stiliaus chaoso.

Lina: Kaip šio dizaino idėja ir išpildymas atspindi jūsų požiūrį į apželdinimą, kurį kuriate klientams?

Monika: Siekiame būti novatoriški ir nebijoti naujovių, kitokių medžiagų, kitokių detalių, kitokio planavimo sklype, ne tokio, kuriame želdiniai supa sklypą vien perimetru. Kuriant balkono dizainą gerai žinojome, kad šiek tiek „iškrisime“ iš konteksto, nes pasirinkome tematiką, kuriai sukurti prireikė daug interjero detalių ir nemažai mūsų klimatui visiškai netinkamų augalų. Atsižvelgėme į konkurso sąlygas ir pačią idėją, įvertinome mums skirtą plotą, apmąstėme, kaip jo neužkrauti daiktais, tačiau maksimaliai išnaudoti kokybiškam poilsiui. Taip pat apmąstėme tokios erdvės praktiškumą ir realizavimo galimybes.

Balkonui sukurti prireikė nemažai interjero detalių, bet jos tarpusavyje puikiai dera. M. Sliesoraitytė.

Balkonui sukurti prireikė nemažai interjero detalių, bet jos tarpusavyje puikiai dera. M. Sliesoraitytė.

Tais pačiais principais naudojamės ir kurdamos aplinką klientams – svarbu funkcionalumas, vietovės kontekstas, architektūrinės detalės, pačių klientų poreikiai bei, žinoma, visos mikroklimatinės ir geografinės sąlygos. Kiekviena erdvė, kiekvienas klientas labai savitas ir išskirtinis, todėl stengiuosi vengti vienodumo ir monotonijos. Skiriu daug laiko bendravimui su klientais, kadangi kuriama aplinka skirta būtent jiems, o tai padeda pasiekti geriausią variantą, kad abi pusės būtų patenkintos rezultatu. 

Lina: Koks jūsų įspūdis iš konferencijos „Garden Style“ lankytojų reakcijos? Kaip jie įvertino jūsų balkoną?

Monika: Išgirdome labai daug gražių atsiliepimų ir pagyrų, kurios nuteikė labai gerai ir pozityviai. Smagu, kad dažna reakcija buvo „kaip jauku“, nes būtent tokio įspūdžio ir siekėme. Nepastebėjau, kad žmonės išskirtų atskiras detales, jie vertino visumą. Tai rodo, kad jokia detalė neiškrito iš konteksto ir nerėžė akių.

M. Sliesoraitytė ir J. Bakūnė pristato savo balkono idėją konferencijos "Garden Style" lankytojams. Nuotr. aut. J. Andužis.

M. Sliesoraitytė ir J. Bakūnė pristato savo balkono idėją konferencijos “Garden Style” lankytojams. Nuotr. aut. J. Andužis.

Tai buvo mūsų pirmas dalyvavimas tokio tipo renginyje ir apskritai pirmas kartas prisistatant kaip aplinkos dizaino studijai, tad žinome, kad buvo ne iki galo išbaigtų detalių, bet tobulėti visada yra ir bus kur.

Lina: Pasidalinkite įspūdžiais iš konferencijos “Garden style”, kokį įspūdį išsinešate šiemet:

Monika: Šių metų renginys gerokai patobulėjo. Ypatingai džiaugiuosi, kad yra kviečiami užsienio pranešėjai, ir ne bet kokie, o gerai įvertinti profesionalai, atsidavę sodui, dizainui, ir, be abejonės, turintys puikų skonį – tokių žmonių visada įdomu ir malonu klausyti. Taip pat džiaugiuosi, kad atsirado konkursinė niša, ir tikiuosi, kad ji išaugs bei pritrauks daugiau dalyvių kitais metais. 

Lina: ačiū už pokalbį!

2019-aisiais konferencijos “Garden Style” programa dar nepaskelbta, tačiau jei Jums būtų įdomu sukurti ir pristatyti savo balkono dizainą, kviečiame rašyti info@gardenstyle.lt

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taip pat skaitykite:

“Kaip sodinti bijūnus į vazoną – idėja balkonui”

“Dideli vazonai: kuo užpildyti jų tūrį”

“Monika Sliesoraitytė: „Čelsio gėlių paroda 2018” skatina gilintis į sodo esmę”

Daugiau balkono ir terasos dizaino idėjų rasite čia.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis