Kada žydi kalėdinis kaktusas, t.y. plokštenis?

Kiekvieną rudenį Facebook grupėse klausimų sukelia kalėdinis kaktusas, kurio tikrasis pavadinimas – plokštenis. Jų žiedų nuotraukos stulbina ir priverčia vėl ir vėl atrasti šį visų mylimą augalą. 

Tačiau vieni stebisi, jog Kalėdomis dar nė nekvepia, o štai augalai jau pasipuošę žiedais. Tuo tarpu kiti skuba aiškinti, kad tai ne kalėdinis kaktusas, užtat tokiu metu ir žydi. O jei dar kas velykinį kaktusą pamini, galva gali ir visai susisukti. Tinklaraščio Žãlia žãlia autorė Justina padeda mums tuos „šventinius“ kaktusus atskirti.

Plokštenių rūšys

Plokštenių (𝘚𝘤𝘩𝘭𝘶𝘮𝘣𝘦𝘳𝘨𝘦𝘳𝘢) rūšių priskaičiuojama visai nedaug – vos šešios, tačiau išvestų veislių skaičius toks didelis, jog tiksliai pasakyti, kas yra kas, vargu, ar įmanoma.

Kad būtų paprasčiau, augalai grupuojami pagal dominuojančios rūšies požymius, o pagal populiarumą išskiriamos dvi grupės: 𝘛𝘳𝘶𝘯𝘤𝘢𝘵𝘢 (su dominuojančiais 𝘚𝘤𝘩𝘭𝘶𝘮𝘣𝘦𝘳𝘨𝘦𝘳𝘢 𝘵𝘳𝘶𝘯𝘤𝘢𝘵𝘢 bruožais) bei 𝘉𝘶𝘤𝘬𝘭𝘦𝘺𝘪 (augalai pasižymi aiškiai matomomis 𝘚𝘤𝘩𝘭𝘶𝘮𝘣𝘦𝘳𝘨𝘦𝘳𝘢 𝘳𝘶𝘴𝘴𝘦𝘭𝘭𝘪𝘢𝘯𝘢 rūšies ypatybėmis). Būtent šių dviejų grupių augalai ir karaliauja ant augintojų palangių. Požymių skirtumai išryškėja nuotraukose.

Tikrasis plokštenis

Tikrasis plokštenis (𝘚𝘤𝘩𝘭𝘶𝘮𝘣𝘦𝘳𝘨𝘦𝘳𝘢 𝘵𝘳𝘶𝘯𝘤𝘢𝘵𝘢) bei veislės, kuriose dominuoja tikrojo plokštenio požymiai, išsiskiria dantytais šakų narelių kraštais, tad atskirti šios rūšies bei jos grupės augalus tikrai nesunku.

Nors žydėjimas priklauso nuo daugybės veiksnių, įprastai tokie plokšteniai pražysta lapkričio mėnesį, todėl anglakalbių yra vadinami 𝘛𝘩𝘦 𝘛𝘩𝘢𝘯𝘬𝘴𝘨𝘪𝘷𝘪𝘯𝘨 𝘤𝘢𝘤𝘵𝘶𝘴 (Padėkos dienos kaktusais).

Tikrasis plokštenis. Nuotr. autorė Žãlia žãlia tinklaraštininkė Justina
Tikrasis plokštenis. Nuotr. autorė “Žãlia žãlia” tinklaraštininkė Justina
Tikrojo plokštenio žiedai. Nuotr. autorė Žãlia žãlia tinklaraštininkė Justina
Tikrojo plokštenio žiedai. Nuotr. autorė “Žãlia žãlia” tinklaraštininkė Justina

Kalėdinis kaktusas kalėdinis plokštenis

Kalėdinis plokštenis (𝘚𝘤𝘩𝘭𝘶𝘮𝘣𝘦𝘳𝘨𝘦𝘳𝘢 × 𝘣𝘶𝘤𝘬𝘭𝘦𝘺𝘪) – tai hibridinė rūšis, kurios nareliai platėjantys, o jų kraštai banguoti.

Vėlgi, nėra taisyklės, kada šie augalai privalo žydėti, tačiau dažniausiai žydėjimas prasideda mėnesiu vėliau, nei tikrojo plokštenio atveju, t. y. gruodį. Tai ir paaiškina pavadinimą.

Kalėdinis kaktusas – kalėdinis plokštenis.  Nuotr. autorė Žãlia žãlia tinklaraštininkė Justina
Kalėdinis kaktusas – kalėdinis plokštenis.  Nuotr. autorė “Žãlia žãlia” tinklaraštininkė Justina

Velykų kaktusas narenis

Abiejų aptartų grupių augalai, žinoma, priklauso tai pačiai augalų genčiai, taigi ir žiedai labai panašūs, matyt, todėl plokšteniai ir painiojami.

O kaipgi vadinamasis Velykų kaktusas? Toks augalas, pasižymintis apvalesniais šakų nareliais bei daugmaž simetriška jų forma, priklauso visai kitai, 𝘙𝘩𝘪𝘱𝘴𝘢𝘭𝘪𝘥𝘰𝘱𝘴𝘪𝘴 genčiai ir lietuviškai vadinamas nareniu. 

Pagal augalo narelius gal ir sunkoka jį atskirti nuo kalėdinių plokštenių, tačiau sulaukus visai kitokių, žvaigždiškų žiedų, skirtumas tampa akivaizdus. Beje, smarkiai skiriasi ir žydėjimo laikas – nareniams įprasta žydėti pavasarį.

Velykų kaktusas. Nuotr. autorė Žãlia žãlia tinklaraštininkė Justina
Velykų kaktusas. Nuotr. autorė “Žãlia žãlia” tinklaraštininkė Justina

Tokie tat plokštenių ir narenių reikalai – kalėdinis kaktusas, velykinis kaktusas ir tikrasis plokštenis, pasirodo, yra trys skirtingi augalai. Painu ar nelabai?

Parengta pagal augalų istorijų tinklaraščio Žãlia žãlia tekstą, ačiū jo autorei Justinai! Ši augalų entuziastė namuose augina per 150 augalų rūšių ir apie juos labai įdomiai pasakoja savo tinklaraštyje, kviečiame spausti čia ir jį pasekti: Žãlia žãlia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kalėdinė gėlė puansetija: instrukcija ilgam jos žydėjimui“ 

„Gyva Kalėdų eglutė: kaip išlaikyti iki persodinimo”

„Amarilių auginimas: ką daryti, kad žydėtų ilgiau“

SUSIJĘ KURSAI:

„Spalvų derinimas kieme“ – tai nuotoliniai kursai tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka “suvaldo” spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o ją galėsite pritaikyti kurdami savo gėlynus.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis