Kaip genėti rožes pavasarį: išmokite pagal pavyzdį

Kad rožių krūmai būtų sveiki ir vešlūs, svarbu žinoti, kaip genėti rožes pavasarį. Nukeliavau pas Jūratę Meškauskienę, kuri supažindino su esminiais genėjimo principais ir parodė, kaip taisyklingai suformuoti rožių krūmą. Jūratė yra rožių entuziastė, daugelį metų auginanti rožes, aktyviai besidominti jomis, ji yra ir „Geltono karučio klubo“ narė. Tad smagu, kad pasidalino išsamia genėjimo instrukcija – pasižiūrėkite šiuos pavyzdžius ir bus aiškiau, ką daryti priėjus prie kiekvieno rožės krūmo.

„Augalų komponavimo seminaras“ – tai mokymai, po kurių žinosite kaip suderinti gėles ir kitus augalus pagal žydėjimo laiką, spalvas ir kitus dizaino dėsnius. Tai patys populiariausi mūsų nuotoliniai mokymai – pradėti galite bet kada ir mokytis Jums patogiu laiku.

Kada genėti rožes

Jūratė nepataria rožių genėti prieš žiemą, geriau šį darbą atlikti pavasarį. Kodėl netinka ruduo:

 • lietuviškos žiemos nebūna stabiliai vienodos. Jeigu žiema pasitaikys šilta, rožės gali pradėti anksti leisti ūglius, o mums visai nereikia, kad jos eikvotų jėgas be reikalo;
 • tik pavasarį galite įvertinti rožių būklę po žiemos. Nušalusias ir sergančias šakeles turėsite iškirpti, todėl genėti vis tiek reikės – kam dirbti dvigubą darbą?
Genėkite rožes pavasarį, nes bus aiškiau, ką ir iki kaip nukirpti po žiemos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Genėkite rožes pavasarį, nes matysis, kas išgyveno po žiemos. Nuotr. Lina Liubertaitė

Geras ženklas, kada genėti rožes – kai žydi forzitijos. Kitaip tariant, orientuojamės apie balandžio vidurį.

Beje, dažnai pasitaiko, kad vieno genėjimo pavasarį neužtenka, ypač jei paskubėjote anksti tvarkytis kieme. Rožes išgenime, o vėliau jau žiūrėk reikia dar kartą praeiti ir genėti iš naujo. Rožių augintoja sako, kad tai normalu ir taip tikrai būna, todėl negalvokite, kad kažką labai blogai padarėte.

Pirmas pavyzdys, kaip genėti rožes

Eikime prie konkretaus pavyzdžio, šiuo atveju tai floribundinė rožė. Geriausia matosi vaizdo įraše, kuris aukščiau šiame straipsnyje, bet pabandysime ir surašyti.

Pirmas žingsnis – apžiūrėkite, kokia krūmo būklė po žiemos, ir atlikite sanitarinį valymą. Iškirpkite:

 • sausas, negyvybingas šakas,
 • sergančias šakas (ant jų matosi dėmės ir netipiški taškai),
 • labai smulkias šakas, ypač esančias krūmo viduje,
 • nušalusias šakas (juodos ar violetinės).
Pirmiausia atliekamas sanitarinis genėjimas: pašalinamos plonos, sausos ir sergančios šakelės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pirmiausia atliekamas sanitarinis genėjimas: pašalinamos plonos, sausos ir sergančios šakelės. Nuotr. Lina Liubertaitė

Pavyzdžiui, nuotraukoje žemiau matosi, kad yra šalčio paveiktų, pajuodavusių šakų, bet jų apatinė dalis gyva ir žalia, netgi leidžianti pumpurus. Tai ir iškirpkite tokias šakas iki sveikos vietos, palikdami maždaug 1 cm virš pirmo sveiko pumpuro.

Pajuodavusias šakas kirpkite iki žalios medienos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pajuodavusias šakas kirpkite iki žalios medienos. Nuotr. Lina Liubertaitė

O kaip žinoti, ar pumpuras gyvas ir sveikas? Jūratė sako, kad jis turėtų būti rausvos spalvos, jokiu būdu ne patamsėjęs, sausas ar sudžiūvęs.

Taip atrodo sveikas pumpuras – genėdami kirpkite šaką virš pirmo tokio pumpuro. Nuotr. Lina Liubertaitė
Taip atrodo sveikas pumpuras – genėdami kirpkite šaką virš pirmo tokio pumpuro. Nuotr. Lina Liubertaitė

Svarbu: visuomet kirpkite šakas šiek tiek įstrižai, 45 laipsnių kampu, kaip šiame pavyzdyje:

Kirpkite šakas sekatoriumi 45 laipsnių kampu ir įstrižai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kirpkite šakas sekatoriumi 45 laipsnių kampu ir įstrižai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Nugenėjus silpnas ir nušalusias šakas įvertinkite, kokia yra likusių šakų būklė. Jeigu matote dėmėtų, taškuotų ar kitaip neestetiškai atrodančių šakų, tai gali reikšti galimą ligą.

Ne visi dėmėti stiebai yra pavojingi rožei, būna, kad rožė tiesiog labai linkusi taškuotis. Bet jei stebite savo rožes, šitą bruožą jau būsite pastebėję anksčiau.

Taškuotas, dėmėtas ir nesveikai atrodančias šakas iškirpkite iki pat žemės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Taškuotas, dėmėtas, pajuodusias ir nesveikai atrodančias šakas iškirpkite. Nuotr. Lina Liubertaitė

Apžiūrėkite kirpimo vietą

Po kirpimo visada atidžiai apžiūrėkite pjūvio vietą. Jaunos šakelės medienos viduriukas turi būti gražios žalios spalvos, tokia šakelė ateityje bus gyvybinga.

Tačiau jeigu viduriukas yra išsausėjęs ir panašus į kamštį, rudos arba juodos spalvos, tai reiškia, kad net jeigu šaka augs toliau, ilgainiui ji vis tiek sunyks. Tad dabar patrumpinus šaką ir pamačius, kad viduriukas ne žalias, rekomenduojama kirpti tą šaką žemiau iki tos vietos, kol šaka bus su žaliu kamienu.

Jūratė pabrėžia, kad ši taisyklė galioja tik kai kalbame apie plonesnes šakas, nes nukirpus storas šakas visuomet matysite tamsesnės spalvos, tarsi rusvą viduriuką. Tai nereiškia, kad tokia šaka nebeatsigaus, ji tiesiog yra senesnė ir todėl gali būti tokios spalvos.

Genėkite drąsiai – jei krūmas buvo rimtai nušalęs, gali būti, kad po genėjimo vaizdas bus toks:

Taip atrodo sveika mediena – iki tokios ir genėkite šakas. Nuotr. Lina Liubertaitė
Po genėjimo krūmas liko toks – tai normalu, rožė tikrai atžels. Nuotr. Lina Liubertaitė

Išgenėjus ligos požymių turinčias rožes, būtina dezinfekuoti sekatorių, kad neužkrėstumėte sveikų. Tam naudokite gryną spiritą arba bet kokį dezinfekcinį skystį, kurio turite namuose (po pandemijos visi turime – būtent tas puikiai tinka).

Kaip genėti rožes – antras pavyzdys

Jūratė augino rožes nedengdama, todėl nuostoliai po žiemos didesni. Tačau rožės vis tiek išgyveno – dabar imkimės genėti hibridinę muskusinę rožę, kuri per žiemą išsaugojo daug žalių šakų. Eiga:

 • Pirmiausia atlikite sanitarinį genėjimą: pašalinkite silpnas, nušalusias ir sergančias šakas.
 • Tada iškirpkite vieną į kitą besitrinančias šakas. Besitrindamos jos sukelia žievės pažeidimus ir atveria kelią ligoms. Jei svarstote, kurią iš besitrinančių šalinti, o kurią palikti, teikite prioritetą jaunoms šakoms.
 • Iškirpkite šakas, kurios linksta į krūmo vidų – jį paliekame šiek tiek pralaisvintą.
Panašus genėjimo principas kaip ir aukščiau, tik dar iškerpame vieną į kitą besitrinančias šakas. Nuotr. Lina Liubertaitė
Panašus genėjimo principas kaip ir aukščiau, tik dar iškerpame vieną į kitą besitrinančias šakas. Nuotr. Lina Liubertaitė

Tvarkant antrąjį rožių krūmą, daviau Jūratei išbandyti „Gardena“ akumuliatorinis sekatorius „AssistCut“. Galite jį naudoti ir kaip paprastą sekatorių, bet jeigu įjungsite varikliuką, dirbti bus kur kas paprasčiau – storesnes šakas kerpant, sekatorius pajunta pasipriešinimą ir pats įsijungia, kad užbaigtų kirpimą be jūsų pastangų.

Jeigu esate nors kartą patyrę, kaip skauda plaštaką kerpant storas šakas, įvertinsite šitą įrankį, neabejoju. Jis pakraunamas su laidu kaip koks telefonas, tad pats įrankis nėra sunkus, o su juo lengva dirbti. Daugiau apie šį sekatorių skaitykite čia (reklama).

„Gardena“ akumuliatorinis sekatorius „AssistCut“ smarkiai palengvina darbą. Nuotr. Lina Liubertaitė
„Gardena“ akumuliatorinis sekatorius „AssistCut“ smarkiai palengvina darbą. Nuotr. Lina Liubertaitė

Iškirpome visas netinkamas šakas, o iš likusių sveikų šakų formuojame krūmą.

Kaip formuoti rožių krūmą

Pereikime prie rožių formavimo etapo. Jeigu netrumpinsime šakų, gali būti, kad rožė sukraus daug žiedų kažkur aukštai aukštai. Norėdami reguliuoti krūmo aukštį ir plotį, kaip tik dabar ir trumpiname šakas.

Jūratė paaiškina, kad trumpinant šakas, svarbu:

 • kirpti šakas ne bet kur, o 1 cm virš pumpuro;
 • pumpuras turi “žiūrėti” į išorę arba į šoną.

Šie pumpurai vėliau išleis šakeles, o mes juk nenorime, kad krūmas tankėtų į vidų – todėl kerpame taip, kad rožė augtų į išorę.

Taip atrodo taisyklingai suformuotas rožių krūmas. Nuotr. Lina Liubertaitė
Taip atrodo suformuotas rožių krūmas. Nuotr. Lina Liubertaitė

Beje, jeigu rožė yra didelė ir jai reikalinga atrama, iškart po genėjimo ją prie tos pačios atramos ir tvirtinkite, nepalikite kitam kartui: pumpurai sprogsta ir ūgliai auga labai sparčiai, todėl vėliau gali būti sunku rožę parišti be nuostolių.

Rožių priežiūra po genėjimo

Po genėjimo ir formavimo rožėms gali būti reikalinga šiokia tokia papildoma priežiūra. Jūratė sako, kad labai naudinga rožes nupurkšti vario sulfatu, tačiau tai nėra būtina.

Jeigu norite auginti rožes visiškai ekologiškai, galite nepurkšti, bet tada reiktų pasirinkti itin atsparias ligoms rožių rūšis ir veisles. Daug kas priklauso ir nuo dirvožemio, todėl tiesiog stebėkite savo rožes – gali būti, kad jos klestės ir be purškimo.

O jeigu vario sulfatą planuojate naudoti, darykite tai vieną kartą metuose – arba vėlų rudenį prieš paliejant žiemoti, arba pavasarį jau po genėjimo. Purkškite ne vėjuotu laiku, vakare, naudokite apsaugos priemones.

Rožių augintoja Jūratė Meškauskienė papasakojo, kaip genėti rožes pavasarį. Nuotr. Lina Liubertaitė
Rožių augintoja Jūratė Meškauskienė papasakojo, kaip genėti rožes pavasarį. Nuotr. Lina Liubertaitė

Štai ir mūsų patarimai, kaip genėti rožes pavasarį. Ačiū Jūratei, kuri supažindino su esminiais rožių genėjimo principais – laikykitės jų ir šiemet rožės tikrai užaugs gražios bei vešlios.

Susiję kursai:

„Augalų komponavimo seminaras“ – tai nuotoliniai mokymai, po kurių žinosite, kaip iš daugybės augalų pasirinkti jums tinkančius ir kaip juos tarpusavyje suderinti pagal dizaino dėsnius.

Taip pat skaitykite:

„Romantiški lauko kambariai su rožėmis: kiemo Ignalinoje pavyzdys“

Įspūdingas Giedrės rožynas – sodyboje vietoj bulvių lauko!

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis