Kaip genėti vynuoges pavasarį: instrukcija su nuotraukomis

Kaip genėti vynuoges pavasarį, kad derlius būtų gausus? Vyndarys, vynuogyno „Ekoflora“ šeimininkas Andrius Diliautas papasakojo apie tris skirtingus vynmedžių genėjimo būdus, o taip pat parodė visą genėjimo eigą, kad kai atsistosite prie vynmedžio, jums būtų aišku, nuo ko pradėti.

Susipažinti su pagrindiniais daržininkystės principais ir gauti naudingų žinių apie daržovių auginimą galite mūsų kursuose Šiuolaikinis daržas. Nuo dirvožemio paruošimo iki sėjomainos ir daugybės praktinių patarimų apie pomidorus, agurkus ir kitas daržoves – visa tai sužinosite iš ilgametę patirtį turinčios žavingosios mūsų lektorės Ingės Auželienės.

Kada genėti vynuoges

Geriausias metas genėti šalčiui atsparias vynuoges yra žiemos pabaiga ir ankstyvas pavasaris.

Pats vynuogių augintojas vynmedžius geni visą žiemą, nes jų augina šimtais ir visas nugenėti vienu kartu pavasarį būtų pakankamai sudėtinga. Tačiau jeigu auginate vieną ar kelias veisles, tuomet skubėti nereikia – genėkite kovo mėnesį ir tikrai nesuklysite.

Vynuogių augintojas Andrius Diliautas papasakojo, kaip genėti vynuoges pavasarį.
Vynuogių augintojas Andrius Diliautas papasakojo, kaip genėti vynuoges pavasarį.

Yra keli skirtingi vynuogių genėjimo būdai, apie kuriuos papasakojo vynuogių ekspertas. Pasižiūrėkite, kaip turi atrodyti rezultatas, o tada pamatysite, kaip viską atlikti iš eilės.

Kai paliekame vieną arba du metūglius

Tai klasikinis vynuogių genėjimo būdas, kurio esmė – palikti vieną arba du ilguosius metūglius (praėjusiais metais užaugusius ūglius), o kitus pritrumpinti.

Svarbu žinoti, kad vynuogės dera ant ūglių, kurie šiais metais išaugs iš pernykščių šakų. Vadinasi, ant praėjusį pavasarį suformuotų metūglių derės šių metų derlius, o jį nuėmus galėsite antrametes šakas su visais metūgliais nukirpti.

Kartu tai reiškia, kad genėdami šiandien turite galvoti ne tik apie šių metų derlių, bet ir apie dar vienerius metus į priekį. Tad kitas šakas patrumpinkite, bet kirpkite jas ne iki galo, o palikdami šakelę su 2-3 pumpurais. Šiais metais iš jų išaugusios šakos gali duoti derliaus, gali jo ir neduoti, bet svarbiausia, kad iš šių pumpurų išaugusios naujos šakos bus pagrindas ateities derliui kitais metais.

Toks genėjimas tinka praktiškai visoms vynuogių veislėms (ir vyninėms, ir desertinėms).

Taigi paliekate vieną arba du ilgus metūglius, kitas šakas patrumpinate. Ar palikti vieną, ar du metūglius, priklauso nuo to, kaip tankiai susodinti vynmedžiai ir kiek laisvos vietos turite. Jeigu vietos yra daugiau, galite formuoti dvi atšakas puslankiu į abi puses.

Taip atrodo klasikiniu būdu nugenėtas vynmedis paliekant po du metūglius iš abiejų pusių. Nuotr. Lina Liubertaitė
Taip atrodo klasikiniu būdu nugenėtas vynmedis paliekant po du metūglius iš abiejų pusių. Nuotr. Lina Liubertaitė

Jeigu laisvos vietos turite mažiau, formuokite vieną atšaką puslankiu į pasirinktą pusę.

O čia – tokiu pačiu būdu nugenėtas vynmedis, tik paliktas vienas metūglis. Nuotr. Lina Liubertaitė
O čia – tokiu pačiu būdu nugenėtas vynmedis, tik paliktas vienas metūglis. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kai paliekame seną medieną su daug ūglių

Yra dar vienas vynuogių genėjimo būdas, kuris iš pirmo žvilgsnio daugeliui pasirodo paprastesnis už pirmąjį – kai paliekame seną sumedėjusį kamieną ir leidžiame iš jo užaugti antrametėms šakoms.

Pavasarį tas šakas tereikia patrumpinti paliekant po du-tris pumpurus. Iš kiekvieno pumpuro išauga po naują ūglį, kuris teoriškai turėtų vesti vaisius.

Taip atrodo nugenėtas vynmedis, kai paliekame seną kamieną su daug ūglių. Nuotr. Lina Liubertaitė
Taip atrodo nugenėtas vynmedis, kai paliekame seną kamieną su daug ūglių. Nuotr. Lina Liubertaitė

Yra vienas BET – šis būdas tinka ne visoms vynuogių veislėms. Dažnai pasitaiko, kad uogas veda ūgliai, išaugantys iš trečiojo ar paskesnio pumpuro. Tokiu atveju šis genėjimo būdas nepasiteisina, nes prarandate dalį derliaus. Stebėkite savo vynuoges ir patys pamatysite, ar toks būdas pasiteisina. Dažniau jis naudojamas vyninėms veislėms genėti.

Dėl šios priežasties ekspertas nerekomenduoja pradėti nuo šio genėjimo būdo ir bent jau pradžioje geriau rinktis patikimą klasikinį genėjimą.

Kaip genėti vynuoges pavasarį, kurios buvo uždengtos

Dengiamų desertinių vynuogių genėjimas šiek tiek skiriasi nuo aukščiau aprašytų. Atkreipkite dėmesį, kad vynuogės formuojamos gana žemai – tam, kad prieš žiemą būtų patogu jas uždengti agroplėvele. Atidengęs pavasariui, jis vynmedžius apgeni.

Genėdamas palieka daugiau senos medienos – ji atstos kamieną ir suteiks daugiau atsargų desertinėms vynuogėms.

Tuomet iš šios medienos augančius metūglius geni vėduoklės forma iš vienos pusės (jei yra daugiau vietos, tada iš abiejų pusių) ir juos tvirtina aukščiau puslankio forma. Griežto genėjimo čia nėra – tiesiog kirpkite taip, kad metūgliai užpildytų jūsų paruoštą atramą.

Dengiamas vynuoges formuokite taip, kad jos atsidurtų kuo arčiau žemės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Dengiamas vynuoges formuokite taip, kad jos atsidurtų kuo arčiau žemės. Nuotr. Lina Liubertaitė

Prie vynmedžio pagrindo ir ant daugiamečių šakų taip pat palikite pakaitinių trumpų ūglių, ant kurių kitais metais užaugs nauji metūgliai.

Kaip genėti vynuoges pavasarį: žingsnis po žingsnio

Aptarėme visus tris pagrindinius vynuogių genėjimo būdus ir apžiūrėjome, kaip vynmedžiai turėtų atrodyti po genėjimo.

O dabar – visa eiga. Pirmiausia į rankas pasiimkite aštrų sekatorių – kaipgi be jo.

Vynuogių genėjimui abu naudojome „Gardena“ sekatorius (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė
Vynuogių genėjimui abu naudojome „Gardena“ sekatorius (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė

Trumpa genėjimo instrukcija:

  1. Išsirinkite vieną arba dvi šakas, ant kurių derės šių metų derlius – geriausia rinktis ne pačias storiausias, o vidutinio dydžio;
  2. Iškirpkite silpniausius ūglius (suminkštėjusius, itin plonus, panašius į šiaudus);
  3. Iškirpkite atiderėjusias šakas (arba vieną šaką, jei buvo formuota tik į vieną pusę), ant kurių augo praėjusių metų derlius – čia bus didžiausias darbas, nes pašalinsite kartu labai daug ūglių. Po šito žingsnio vynmedis atrodys kardinaliai kitaip;
  4. Likusius pernykščius metūglius patrumpinkite, palikdami 2-3 pumpurus (jie skirti vynmedžio atsinaujinimui, kitiems metams).
  5. Pasirinktą ilgą šaką (ar dvi, jei į abi puses) nukirpkite ties ta vieta, kur jau prasideda kitas vynmedis. Šaką pririškite, kad augtų lanku.
Taip atrodo vynmedis prieš genėjimą. Nuotr. Lina Liubertaitė
Taip atrodo vynmedis prieš genėjimą. Šaka, kuri dabar puslankiu, netrukus bus iškirpta. Nuotr. Lina Liubertaitė
Vynmedis po genėjimo labai sumažės – nebijokite, kad teks iškirpti daug šakų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Vynmedis po genėjimo labai sumažės – nebijokite, kad teks iškirpti daug šakų. Nauja šaka išlenkta puslankiu. Nuotr. Lina Liubertaitė

Štai ir visi pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia žinoti apie vynmedžių genėjimą. Tikrai nesuklysite pasirinkę klasikinį genėjimo būdą, o kovo mėnuo – pats puikiausias laikas genėti. Ačiū Andriui Diliautui, kuris papasakojo, kaip genėti vynuoges pavasarį. O jei norėsite įsigyti Andriaus vynuogių, pasižiūrėkite čia, kokių veislių jis turi prekyboje šiandien.

Susiję kursai:

Šiuolaikinis daržas – nuotoliniai kursai daržo naujokams, norintiems išmokti mokslu ir ilgamete praktika, o ne nuojauta paremtų daržininkystės principų. Mokymai susideda iš video pamokų, kurias galite išklausyti jums patogiu metu, bei klausimų-atsakymų sesijos su lektore po jų.

Taip pat skaitykite:

7 vijokliai privatumui sukurti: apžvalga ir rekomendacijos

Vynuogių auginimas su šiaudais ir kartonu – fantastiški rezultatai

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis