Kaip lietus, sniegas ir šaltis veikia augalus šaltąjį sezoną

Labai gerą kombinaciją dangus ištaisė:
daug lietaus -> daug sniego -> šaltis (jau prognozuoja)
 
O kombinacija gera tuo, kad būtent tokia eilės tvarka. Pirma augalai prisigeria vandens, paskui juos apkloja sniegas, ir tada jau ateina dėdė šaltukas. Panagrinėsim, kodėl gi čia taip gerai.
 
lietus LIETUS 
 
 
Kodėl reikia prisigerti?
 
Skamba dviprasmiškai 🙂 Nenuklyskit į šoną, bet kuris augintojas pasakys, kad augalams ir žiemą reikia drėgmės.
 
Akivaizdžiai tai pamatom, kai artėjant vasarai paruduoja augalų lapai ar spygliai, tada galvojam, kad augalai pašalo. Dažniausiai tokio parudavimo priežastis – drėgmės trūkumas, dar vad. fiziologinė sausra. Tai reiškia, kad žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį, kai šaltis dar sustingdęs, o saulė jau spigina – augalas garina drėgmę, tačiau šaknys iš sušalusios žemės nesugeba apsirūpinti vandeniu, kad galėtų tą išgarinimą kompensuoti. Augalas džiūna, todėl vėliau pavasarį, kai viskas sužaliuoja, toji vieta būna nurudavusi. Atkreipkit dėmesį, gal paruduoja būtent pietinė augalo pusė?
 
Kad dar nebūtų maža, atšilusi antžeminė augalo dalis naktį gauna staigų temperatūrinį šoką. Čia jau tikrai ne lepūnėliams…
 
Dažnai susiduriama, kad ruduoja tujos. Apie tujas ir kaip atpažinti jų rudavimo priežastis - atskiras straipsnis, spauskite tiesiai ant paveiksliuko.

Dažnai susiduriama, kad ruduoja tujos. Apie tujas ir kaip atpažinti jų rudavimo priežastis – atskiras straipsnis, spauskite tiesiai ant paveiksliuko.

Įprastai visą šitą reikalą mes suabsoliutinam ir sakom “augalai pašalo”, bet dažniausiai jie tiesiog… išdžiūvo.
 
Prevencijai – paliekite vėlų rudenį augalus gausiai ir netaupydami, kad drėgmės atsargų jiems užtektų kuo daugiau. Na o šį kartą gamta tai padarė už mus. Jau tiek pastarosiomis dienomis prilijo, kad su jokiom laistymo sistemoms taip kokybiškai nebūtume galėję.
 
sniegasSNIEGAS
 
 
Sniegas yra geriausia apsaugos nuo šalčio priemonė. Denkite augalus lepūnėlius su kuo tik norite, bet jei žiemą bus pakankamai sniego, jie jausis tarsi geriausiuose pataluose.
 
Sniege augalai jaučiasi tarsi geriausiuose pataluose.

Sniege augalai jaučiasi tarsi geriausiuose pataluose.

 
Čia ir yra visa eiliškumo svarba: jei po sausų dienų ateitų šalčiai, tai augalams sąlygos išgyventi žiemą būtų tikrai atšiaurios. Bet jei pirma augalai gerai prilaistomi lietaus, tada gausiai iškrenta sniego (kaip dabar ir atsitiko), tai tada šaltis jau visai nebaisus.
 
Sniege geriausiai išsilaiko stabili temperatūra, nėra atšilimų ar staigių nukritimų, nėra vėjo, nėra spiginančios saulės. Tiesiog ramus žiemos miegas, tobula.
 
Jei orai atšiltų ir sniegas kai kur nutirptų, prižiūrėkite savuosius karštesnio klimato kilmės augalus – apkaupkite sniego kauburėliu. 
 
saltisŠALTIS
 
 
Šaltis irgi augalams reikalingas. Ne visiems, bet mūsų klimatui įprastiems augalams – tikrai taip. Šaltis signalizuoja, kad dabar yra ramybės periodas ir augalai turi pailsėti.
 
Viskas turi savo laiką ir vietą. Per vėlai prasidedanti žiema arba per anksti atėjęs pavasaris daro įtakos ir augalams.
 
Čia kita dažna priežastis, kodėl lepūnėliai šiltesnių kraštų kilmės “augalai pašalo per žiemą”. Jiems būdingas trumpesnis poilsio režimas, todėl ankstyvesnį pavasario atšilimą jie gali suprasti kaip ženklą vėl pradėti aktyvią vegetaciją. Pumpurai susprogsta – vėl ateina šalčiai – pumpurai sušąla – derliaus arba žiedų tais metais ir nėra.
 
Šiais metais vėlyva žiema irgi pradėjo sukti galvas augalams, kai kur buvo pastebimi pumpurai gruodžio mėnesį, Facebooke tikriausiai jau ne vieną tokį matėt.
 
O šaltesnių kraštų augalams tokie temperatūriniai pokyčiai nė motais, jie žino, kad žiema yra žiema, ir nėra ko prabusti ne laiku. Kad ir obelys, miega sau ir gruodį jos nepažadinsite.
 
Todėl savu laiku sniegas ir savu laiku šaltis padės sėkmingai peržiemoti augalams. Eikim statyti sniego senių ir tikėkimės sniegingos žiemos.
 
Mano sodo dizainas
 
 
Left Menu Icon
Krepšelis