Tie, kurie puoselėja aplinkos grožį, susiduria su nemenku galvosūkiu: o kaipgi paslėpti šulinių dangčius savo sklype. Lyg tyčia, kanalizacijos šulinių, vandens valymo šulinių, lietaus vandens surinkimo šulinių dangčiai dažnai stūkso reprezentacinėje zonoje, kuri turėtų būti pati gražiausia.
Tad į pagalbą pasikviečiau Liną Puodžiūtę, kraštovaizdžio architektę, kad pasidalintų savo patirtimi ir patarimais šiuo klausimu. Lina taip pat veda kursus „Mano sodo dizainas“, kuriuose galite sužinoti dar daugiau gudrybių, kaip sukurti nuostabią aplinką savo sklype. Taigi pradėkime kelionę į tikslą nuo šio video reportažo, kuriame konkretaus sklypo pavyzdys:
Vazonas su pelargonijomis ant dangčio: ar tikrai geriausia išeitis?
Šulinio dangtį norime uždengti, o ne išryškinti. Tad jeigu mes turime tikslą užmaskuoti šį kiemo elementą, tam patartina rinktis neutralesnius augalus ir spalvų derinius. Tiktų žali, pilki atspalviai, tokie, kurie per daug nekrinta į akis. Priešingu atveju, pasirinkę ryškias gėles, pasodintas vazone, ir uždėję jį ant šulinio dangčio, jo ne tik nepaslėpsite, bet garantuotai atkreipsite visų dėmesį. Toks variantas mūsuose pasitaiko ne taip jau retai.
Jei jau norite naudoti vazoną su gėlėmis, siūlau pasinaudoti dėmesio nukreipimo principu. Jeigu vazoną su raudona pelargonija pastatytumėte kelis metrus į šoną nuo dangčio, tai visų dėmesys kryptų į ryškų, karališkos spalvos augalą, o dangtis greičiausiai liktų nepastebėtas. Rezultatas toks, kokio ir siekėme – gudriai apžaistas kiemo trūkumas.
Beje, jeigu norite sužinoti daugiau triukų, kaip išmintingai susiplanuoti savo sklypą ir nepadaryti klaidų, kviečiame į apželdinimo kursus „Mano sodo dizainas“, kurie organizuojami didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
O gal paslėpti šulinių dangčius su kadagiais?
Tai tikrai pas mus populiarus būdas – šalia dangčio pasodinti augalą, kuris laikui bėgant paslėptų dangtį po savo vešliais lapais ar šakomis. Dažnai šiam tikslui pasirenkamas gulsčiasis kadagys. Atrodytų, labai patogu – spygliuotis užslenka ant šulinio dangčio ir padengia visu paviršiumi, problemos kaip nebūta. Be to, ir žaliuoja ištisus metus.
Tačiau L. Puodžiūtė per savo darbo praktiką pastebėjo kelis tokio varianto trūkumus:
- Kadagio šakos medėja, su laiku jas darosi vis sunkiau atkelti nuo šulinio dangčio, kai reikia prie šulinio prieiti, kad atliktumėt priežiūros darbus;
- Kadangi kadagys badosi, jo spygliai drasko rankų odą. Esant reikalui atkelti šulinio dangtį, mūsų laukia tikrai nemalonus procesas patraukti tą kadagį į šoną;
- Kadangi kadagys auga kur nori, o ne kur norime mes… Jeigu tikitės, kad kadagys šakosis į dangčio pusę ir jį gražiai padengs, nebūtinai taip nutiks. Praktika parodė, kad kartais būna atvirkščiai, tad kadagys viso dangčio neuždengia, o priežiūra tampa vis sudėtingesnė.
Kur geriausia planuoti dangčius: gėlyne, vejoje ar trinkelėse
Jeigu tik kuriate ar atnaujinate savo sklypą, ten, kur yra šulinių dangčiai, L. Puodžiūtė rekomenduoja planuoti dekoratyvinių augalų zoną. Tai patogu, nes prie šulinio bus lengva prieiti, o tinkamai parinktų augalų kompozicija uždengs vieną ar kelis dangčius nuo pagrindinio žiūrėjimo kampo.
Žinoma, galimas ir kitas planas – įkomponuoti dangčius į veją ar trinkeles. Tačiau, pasak Linos, tai neracionalu. Tikėtina, kad veją bus sudėtinga apipjauti, ypač jeigu dangtis yra iškilęs arba jei jis yra didesnis. Be to, jis gerai matysis. Taip pat ir trinkelėse bet kokio dydžio dangtis bus ryškus.
Tad puikus sprendimas – įkomponuoti juos į gėlyną, želdyną ar bet kokią dekoratyvinę augalų zoną. Tai ypač aktualu prie įvažiavimo į kiemą (žr. pavyzdį video reportaže), kur norisi sudaryti gerą pirmąjį įspūdį.
Pavyzdys, kaip paslėpti šulinių dangčius gėlyne
Paanalizuokime šį pavyzdį detaliau: kokie augalai panaudoti, kokie principai taikomi – gal jis taps įkvėpimo šaltiniu, kuriant maskuojančią augalų kompoziciją ir jūsų kieme.
Pirmiausia, planuodami tokią zoną, sklype nepagailėkite vietos, kadangi reikės sutalpinti daug augalų tam, kad žydėjimas truktų kuo ilgiau ir ta zona būtų dekoratyvi ištisus metus.
Želdyne auginamos daugiametės gėlės ir siauralapiai žolynai. Puikus pasirinkimas priekyje – alūnės (lot. Heuchera), šiuo atveju ‘Georgia peach’ veislės. Intensyvi raudona spalva puikiai atrodo, o jos išlieka tokios nuostabios ilgai. Be to, prisiminkime dėmesio nukreipimo principą – alūnių ryškumą pastebi visi, todėl nukreipiamas dėmesys nuo to, kas darosi želdyne toliau.
Alūnės gražiai dera su rykštėtąja sora (lot. Panicum virgatum), kurios lapai žalios spalvos, o galiukai šiek tiek rausvi.
Toliau žiūrint į kompoziciją, po truputį visa augalų linija kyla, kad uždengtų pakankamai didelį vandens valymo sistemų dangtį. Be jau paminėtų, augalų kompozicijai kurti panaudoti šie augalai:
- Gojinis šalavijas (lot. Salvia Nemorosa) ‘Caradonna’
- Kupstinė šluotsmilgė (lot. Deschampsia Cespitosa) ‘Goldtau’
- Paprastoji kraujažolė (Achillea Millefolium) ‘Cherry Queen’
- Rausvažiedė ežiuolė (Echinacea purpurea) ‘Pink Poodle’
- Vaistinis isopas (Hyssopus officinalis) ‘Alba’
- Varpotasis liatris (Liatris spicata)
- Melsvoji kelerija (Koeleria glauca)
- Blakinė juodžolė (Cimicifuga simplex) ‘Atropurpurea’
- Raudonžiedis snaputis (Geranium sanguineum) ‘Max Frei’
- Kininė sorulė (Pennisetum alopecuroides)
Taip pat skaitykite:
„5 žydinčios pavėsio gėlės natūralistiniam gėlynui”
„6 patarimai, kaip gražiai sutvarkyti įėjimą į namą”
„Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?” – pilna instrukcija naujakuriams
Kviečiame į seminarą „Dekoratyviai augalai: kuriame kompoziciją” su L. Puodžiūte, kurio metu išmoksite iš atskirų augalų sukurti estetišką ir harmoningą kompoziciją.