Kaip persodinti medį be specialios technikos — instrukcija

Kai sužinojau, kaip persodinti medį be jokios specialios technikos, pamaniau, kad žmogus, turėdamas daug noro ir ne atbulas rankas, gali ir pats šį darbą pasidaryti. Įmonės persodina didelius medžius su specialia technika, tai nemažai kainuoja. O kaip be tos specialios technikos išsisukt, man parodė Leonardas Mekionisakademijosarboristai.lt. Įsitikinkite patys:

Ar įmanoma sėkmingai persodinti didelius medžius

Kelis dešimtmečius medžiai buvo sodinami tik jauni. Dabar vis dažniau sodinami brandūs medžiai, nes niekas nenori laukti dešimtmečių, kol užaugs. Ir tai nėra jokia naujiena, o tiesiog šiek tiek primirštas metodas, sako Leonardas. Arboristas neseniai įsigijo sodininko knygą, išleistą tarpukariu, kurioje rado aprašytus didelių medžių persodinimo būdus. Tad negalvokite, kad didelius medžius persodinti yra šių dienų išmislas. 

Dideli medžiai ypač svarbūs sodybose. Jei planuojate pokyčius savojoje, kviečiame į kursus „Sodybos apželdinimas“. Išmoksite sodybos kūrimo pagrindų, kurie padės ne vergauti aplinkai, o gyventi darnoje su ja. Gaukite dizaino patarimų ir lengvesnės priežiūros idėjų.

Paprastai brandūs medžiai persodinami su specialia technika, tačiau ne visur gali privažiuoti sunkiasvoris sunkvežimis. Kaip atsargiai medį “išrauti” be specialios technikos, netrukus išsamiai pristatysime.

Situacijos apžvalga

Štai mūsų pavyzdys. Leonardo kieme žaliuoja kedrinė pušis (Pinus cembra). 35 metų augalas veda vertingus ir skanius kedro riešutus — tuos pačius, kur parduotuvėje brangiai perkame. O čia tiesiog ant medžio auga. 

Dabar nutarta persodinti pušį. Leonardas taip daro ne pirmą kartą — ši kedrinė pušis per savo 35 metų gyvavimą jau buvo persodinta net penkis kartus. Jei nebūtų genima, ši pušis būtų aukštesnė negu Leonardo namas, tačiau dėl genėjimo ji atrodo gana kompaktiška. 

Ją ir persodinsime.

Kaip persodinti medį

Instrukcija, kaip persodinti didelį medį patiems:

  1. Kastuvu iškaskite griovį aplink medį — daugmaž pusantro arba dviejų metrų atstumu, žiūrint kaip plačiai gali būti išsidėsčiusios šaknys.
Kadangi medžio šaknys nėra storos, grioviui iškasti užteko paprasto kastuvo. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kadangi medžio šaknys nėra storos, grioviui iškasti užteko paprasto kastuvo. Nuotr. Lina Liubertaitė
  1. Kastuvu ilgesne geležte pakaskite po šaknimis, kiek pavyksta. 
  2. Dabar jau į pagalbą pasitelkite trikojį. Leonardo trikojis pagamintas iš aliuminio strypų, bet jei tokių neturite, puikiai tiks ir trys ilgesni rąsteliai. Juos viršuje sujunkite virve bei prikabinkite “gervę” (rasite statybinių prekių parduotuvėse). Trikojį pastatykite aplink medį taip, kad jo viršūnė būtų kuo taikliau centre.
  3. Nuleiskite virvę žemyn, kad galėtumėt pritvirtinti ją už kamieno.
Kaip persodinti medį — pasitelkite į pagalbą trikojį. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kaip persodinti medį — pasitelkite į pagalbą trikojį. Nuotr. Lina Liubertaitė
  1. Labai svarbu apsaugoti medžio kamieną, kad nesitrintų į virves ar grandines. Apriškite kamieną kokia nors medžiaga — ji neleis sužeisti žievės. 
  2. Pritvirtinkite virvę ar specialų diržą kamieno apačioje ir su trikojo “gerve” palaipsniui kelkite medį į viršų. 
Apsukite kamieną medžiaga — ji neleis virvėms pažeisti žievės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Apsukite kamieną medžiaga — ji neleis virvėms pažeisti žievės. Nuotr. Lina Liubertaitė
  1. Neskubėkite — ne visos šaknys dar bus atsikabinusios. Truputį pakeliate, pamatote kur dar tvirtai laikosi, ir pakasate po ta vieta su kastuvu. Kai atlaisvėja, vėl šiek tiek pakeliate. 
  2. Taip atsargiai iškelsite šaknų gumulą kartu su žemėmis. Nereikia, kad jis kybotų ore — sustokite tada, kai jau suprasite, kad visas šaknų gumulas atsikabinęs nuo žemės (jei pakabinsite ore, tai gali kristi žemės ir šaknis pažeisite labiau).
  3. Iškart svarbu pasirūpinti šaknimis. Po šaknimis pakiškite džiutą ir tinklą. Džiutas sulaikys žemes, kad nebyrėų. Supakuokite šaknis. Medis jau yra paruoštas pergabenimui į naują vietą. 
Taip supakuotą medį sodiname į naująją vietą. Nuotr. Lina Liubertaitė
Taip supakuotą medį sodiname į naująją vietą. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kokius medžius galima taip persodinti

Pasiteiravau Leonardo, ar šis persodinimo metodas yra tinkamas visiems medžiams. Arboristo teigimu, svarbu įvertinti situaciją. Jei medis jau skaičiuoja ne pirmą dešimtį ir nė karto nebuvo persodintas — tokį medį rankiniu būdu gali būti sunku persodinti. Kyla grėsmė, kad plačiai išsikerojusios, storos medžio šaknys gali būti pažeistos medį iškasant ir prigijimo tikimybė ženkliai sumažėja. Tačiau jei medis jau buvo persodintas ar tiesiog yra jaunesnis, mažesnis — toks persodinimo principas galioja įvairiems medžiams.

Medžio priežiūra po persodinimo

Medį į naująją vietą reikia sodinti supakuotu šaknynu — tai yra su džiutu bei tinklu. Leonardas pasakoja dažnai girdintis piktų komentarų, kad miesto medžiai sodinami jų net neišpakavus. Tačiau būtent taip ir reikėtų daryti: tada žemės nuo šaknyno nenubyrės ir prigijimo tikimybė bus didesnė, o šaknys tikrai ras kelią pro tinklo akeles.  

Persodinus medį pirmus metus neskubėkite jo tręšti — verčiau naudokite augimo aktyvatorių, kuris padės augalui įsišaknyti. 

Ir nepamirškite palaikyti tinkamos drėgmės, ypač pirmąjį sezoną po persodinimo. Leonardas primena, kad net ir žiemą situaciją reikėtų kontroliuoti: jei oro temperatūra žema, laistyti nereikia. Bet jei kieme gausu sniego, užmeskite kelis kastuvus ant medžio šaknyno — tirpdamas sniegas augalą palaistys. 

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Genėjimas žiemą: pataria medžių ekspertas L. Mekionis“

„Senos obels genėjimas: tolesnė priežiūros instrukcija“

„Kokiame gylyje ir kaip sodinti vaismedžius kieme“

SUSIJĘ KURSAI:

„Sodybos apželdinimas“ – jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.

„Vaismedžių genėjimas“ – šiuose kursuose išmoksite genėti obelis ir kitus vaismedžius, kad pasiektumėt ir gero derliaus, ir gražaus vaizdo.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis