Kai už lango žiema, mažą šventę galite susikurti namuose — dalinuosi patarimais, kaip pražydinti šakas ir pakviesti pavasarį į namus. Taip pat sužinosite, ką daryti, kad jos ilgiau išsilaikytų.
Šakos pražydinimui
Forzitijos yra vienas iš populiariausių pasirinkimų šakų pražydinimui namuose — labiausiai dėl to, kad jos visų pirma gausiai pražysta ryškiai geltonais žiedeliais, o tik vėliau išleidžia lapelius. Kadangi forzitijų krūmai žydi labai anksti, pabudinti jų šakas vazoje yra labai paprasta. Pamerkus šaką vasario mėnesį, po savaitės jau matysite žiedus.
Yra ir kitų augalų, kuriuos lengva pražydinti.
Nukirpdami šakas jūs atliekate genėjimą. Kaip tai padaryti teisingai, mokome kursuose „Vaismedžių genėjimas“. Sužinosite genėjimo principus bei išmoksite sutvarkyti ir jaunus, ir itin senus vaismedžius savo kieme.
Galite nukirpti kelias šakas ir pasimerkti:
- Magnolijas (pumpurus sukrauna iš pernai metų, žiedai nepakartojamo grožio, tad jei tik negaila šakos, pasimerkite);
- Svarainius (yra nuostabių jų veislių, ir šakų forma gali pasitaikyti įdomiai išsiraičiusi);
- Obelis (ypač rojaus obelis — kai kurios veislės išleidžia rausvus lapelius);
- Vyšnias (sakuros yra vyšnių giminaitės, tad galite bandyti ir slyvų bei kitų kaulavaisių šakas — gražiai atrodo ne tik pražydę, bet ir patys pumpurai);
- Sedulas (raudonos jų šakelės atrodo puikiai vazoje, o žali lapeliai greitai sprogsta — patikrintas variantas);
- Serbentus (jei negenėjote rudenį, tai iškirpti vieną kitą šaką nepakenks);
- Raugerškius (ypač raudonlapius — sprogdami lapeliai atrodys nuostabiai);
- Gluosnius (jų „kačiukus“ žino visi);
- Šeivamedžius (sprogstantys jų lapeliai suteiks pavasario jausmo velykiniam stalui).
Gaudami drėgmės ir namų šilumos, augalai pasijaučia lyg pavasarį ir pradeda žydėti. Tiesa, tam reikalingos ir dar kelios sąlygos — apie jas toliau.
Kaip pražydinti šakas
1. Tinkamas laikas
Pirma būtina sąlyga sėkmingam pražydinimui — šakos turi būti peržiemojusios ir gavusios pakankamai šaltuko. Kuo arčiau natūralaus prasprogimo jas nukirpsite, tuo greičiau augalas prasibudins ir greičiau sulauksite žiedų.
Tad jei nepavyko iš pirmo karto, gal tiesiog per anksti pradėjote — pabandykite dar kartą už kokios savaitės.
2. Teisingas kirpimas
Drąsiai praretinkite krūmus ar medžius, kurie genėjimo nebijo — kelios šakos, nukirptos šiek tiek anksčiau, žalos nepadarys.
Šakas kirpkite prie pat kamieno, nepalikite styrančio šakos galo. Kirpkite ne įstrižai: plonos šakos kerpamos tiesiai, kad pjūvio vieta būtų kuo mažesnio skersmens. Būtina naudoti aštrų sekatorių, kad nebūtų atplaišų — jeigu taip atsitiktų, tada jau tikrai būtų žala augalui.
3. Pašalinkite pumpurus apačioje
Prieš merkdami šakas į vandenį, pašalinkite pumpurus ir nereikalingas smulkias šakeles nuo tų vietų, kurios turės kontaktą su vandeniu. To nepadarius, vanduo gali greičiau pradėti rūgti — augalo šakelės pus ir puokšte džiaugsitės daug trumpesnį laiką.
Papildomai galite šakelių kotus įpjauti kryžmai. Tai nėra būtina sąlyga, bet tokiu būdu šaka galės pasisavinti vandenį per didesnį plotą — vadinasi, ilgiau išsilaikys vazoje.
4. Pasirinkite tinkamą vandens temperatūrą
Šakas pamerkite į kambario temperatūros vandenį. Esu girdėjusi patarimų prieš merkiant į vazą šakas guldyti į vonią — kaip kokias skintas rožes, kai jas norime atgaivinti. Tikrai nemanau, kad tai verta daryti. Svarbu nepadaryti klaidos ir nemerkti šakų į šaltą vandenį — šiltesniame vandenyje šakos prabus daug greičiau.
5. Nepamirškite priežiūros
Kad šakų puokštė ilgiau išliktų graži ir sveika — nepamirškite nuolat pakeisti vandens vazoje. Tai reikėtų daryti bent kas kelias dienas. Šakų kotelius taip pat galite karts nuo karto patrumpinti, atšviežindamį pjūvio vietą.
Priklausomai nuo augalo rūšies ir skynimo laiko, šakas pražydinti gali užtrukti nuo 1 iki kokių 5 savaičių. Kad laukimas neprailgtų, rekomenduoju puokštę papildyti šviežiomis gėlėmis, pavyzdžiui, tulpėmis — puokštė džiugins čia ir dabar. Tad jei dar nebandėte, labai linkiu pasimerkti bent kelias šakeles ir susikurti mažą pavasario jausmą namuose.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Pavasarinis genėjimas: ką dabar genėti, o kur neskubėti“
„Pavasarinės gėlės vazonuose: sodinam greitam efektui“
SUSIJĘ KURSAI:
„Vaismedžių genėjimas“ — šiuose kursuose išmoksite genėti obelis ir kitus vaismedžius, kad pasiektumėt ir gero derliaus, ir gražaus vaizdo.