Kaip skiepyti pomidorus: pasinaudokite instrukcija ir paskiepykite patys

Jei norite sužinoti, kaip skiepyti pomidorus, čia rasite išsamią instrukciją, ką pasiruošti, kada sėti, kaip tai atlikti ir kaip prižiūrėti po to. Viską detaliai pristatė biologė Rasa Davidavičienė iš įmonės “Sėkluva”.

Skiepytų pomidorų privalumai

Skiepyti pomidorai tampa vis populiaresni, nes jie derlingesni ir gerokai atsparesni ligoms bei nepalankioms aplinkos sąlygoms negu įprasti pomidorai, išauginti iš sėklos. Kas yra skiepyti pomidorai, paspaudę nuorodą rasite straipsnį apie juos.

Anksčiau galima buvo įsigyti tik paskiepytų daigų, o dabar jau yra galimybė gauti poskiepio sėklų, todėl skiepyti galite patys. Kas yra kas:

Poskiepis – augalas, kurio apatinė dalis bus panaudota skiepijimo metu. Tai specialiai sukurtas pomidoro hibridas, kuris išaugina labai stiprią šaknų sistemą. Jo šaknys 3 kartus stipresnės ir didesnės, nei įprasto pomidoro. Todėl paskiepytus augalus laistyti ir tręšti reikės rečiau, o derlius bus gausesnis – paskiepytą pomidorą auginti galėsite 3-4 stiebais. Poskiepiui skirtas sėklas galite įsigyti “Sėkluvos” fizinėse parduotuvėse arba čia internetu.

Poskiepių sėklos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Poskiepių sėklos. Nuotr. Lina Liubertaitė

Įskiepis (viršutinė augalo dalis) – tai pomidorų veislė, kurios vaisius pasirinkote auginti. Įskiepiams tinka bet kuri jūsų mėgstama pomidorų veislė.

Kada sėti sėklas skiepytiems pomidorams

Sėkite pradedant nuo vasario pradžios, nes sunku nuspėti, koks bus pavasaris.

Palyginti su įprasta pomidorų sėja, kuri dažniausiai pradedama kovo viduryje, pomidorai skiepijimui sėjami anksčiau. Tai svarbu todėl, kad reikia ne tik užauginti abi augalo dalis (poskiepį ir įskiepį), bet ir palaukti, kol suskiepytos dalys suaugs. Tai šiek tiek užtrunka.

Pirma pasėkite poskiepio sėklas, nes joms išsivystyti reikia šiek tiek daugiau laiko nei įskiepiui.

Po 3-5 dienų sėkite įskiepio (viršutinės būsimo augalo dalies) sėklas.

Kaip sėti poskiepį ir įskiepį

Poskiepius sėkite į daigyklas, skirdami vienai sėklai vieną daigyklos narelį. Nelaistykite per viršų – sustatę narelius į padėklą, liekite vandenį į jį, kad substratas sudrėktų iš apačios.

Pasėtų poskiepių nelaistykite per viršų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pasėtų poskiepių nelaistykite per viršų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Po 3-5 dienų sėkite įskiepių sėklas – galite sėti visas į vieną platesnę dėžutę, nes vis tiek augalo viršutinė dalis bus nukerpama.

Tiek poskiepių, tiek įskiepių sėklas daiginkite 24-26 laipsnių temperatūroje. Tam tinkamos vietos – šalia radiatoriaus, ant šildomų grindų ar kita šilta vieta namuose, tik jokiu būdu ne ant palangės, nes ten temperatūra būna ženkliai žemesnė.

Kokio dydžio augalus skiepyti? Poskiepio ir įskiepio dydis priklausys nuo jūsų turimų spaustukų dydžio. Jų skersmuo turi būti toks pat kaip skiepijamų augalų stiebų. Jaunesni augalai prigyja geriau.

pasiruošti

Pasiruoškite skiepijimui visas priemones. Laikas yra labai svarbus, tad viską iš karto turėkite po ranka, kad nereikėtų bėgioti pasiimti.

Jums reikės:

  • Aštraus skustuvo peiliuko.
  • Vatos tamponėlio (tinka makiažo diskeliai).
  • Spirito. Vatos tamponėlis bus vilgomas spiritu, peiliukas valomas po kiekvieno pjūvio.
  • Spaustukų (dar vadinamus klipsais). Spaustukų dydis turėtų atitikti stiebelių storį (geriau turėti skirtingus).
  • Plonų pagaliukų atramoms (tinka mediniai maistiniai iešmeliai).
  • Lipdukų ir markerį, kad iš karto pasižymėtumėte veislę, kurią įskiepijote, ir datą, kada tai padarėte.
  • Vandens purkštuvo. Po skiepijimo augalus reikės nupurkšti vandeniu.
  • Šiltnamiuko ar skaidrios aukštos daiktadėžės su dangčiu.

Skiepijant kambario temperatūra turi būti ne žemesnė nei 22 laipsniai. Tai labai svarbu, kad augalai prigytų.

Laikas yra labai svarbus, tad priemones pasiruoškite iš anksto. Nuotr. Lina Liubertaitė
Laikas yra labai svarbus, tad priemones pasiruoškite iš anksto. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip skiepyti pomidorus

  • Pasirenkame poskiepio daigą ir įskiepio daigą, kuriuos netrukus sujungsime. Jų stiebų skersmuo turi būti praktiškai toks pats. Todėl išsirenkame tokius augalus, kurių poskiepio stiebas 2,5 cm aukštyje (matuojant nuo žemės paviršiaus) yra tokio pat storumo, kaip ir įskiepio daigas maždaug 1,5 cm po lapais.
  • Pasirenkame tinkamo storio spaustuką – dėl viso ko uždėkite ant poskiepio daigo pasitikrinti ar nejuda (jei juda – per platus, keiskite į mažesnį spaustuką ar rinkitės kitą daigą).
  • Imame vatos tamponėlį, suvilgome spiritu, nuvalome skustuvo peiliuką.
  • Pjauname poskiepį 45 laipsnių kampu apie 2,5 cm aukštyje. Ant jo uždedame tinkamo dydžio spaustuką. Po pjūvio peiliukas nuvalomas spiritu.
Poskiepis nupjaunamas apie 2,5 cm aukštyje 45 laipsnių kampu. Nuotr. Lina Liubertaitė
Poskiepis nupjaunamas apie 2,5 cm aukštyje 45 laipsnių kampu. Nuotr. Lina Liubertaitė
Vatos tamponėlis vilgomas spiritu, peiliukas valomas po kiekvieno pjūvio. Nuotr. Lina Liubertaitė
Vatos tamponėlis vilgomas spiritu, peiliukas valomas po kiekvieno pjūvio. Nuotr. Lina Liubertaitė
  • Pjauname įskiepį. Pjūvį atliekame taip pat 45 laipsnių kampu, bet aukštesnėje vietoje, apie 1-1,5 cm iki lapo. Pjauname ten, kur stiebelio storis būtų maždaug vienodas su poskiepio.
  • Įskiepį priglaudžiame prie poskiepio su spaustuku. Pastarąjį pakeliame tiek, kad  suspaustų sujungimo vietą.
  • Jei trūksta stabilumo, atramą galime suteikti plonu pagaliuku, kurį įkišame į spaustuko šone esančią tam skirtą auselę.
  • Ant lipduko užrašome įskiepytą veislę, datą, užklijuojame ant vazonėlio.
Atramą galime suteikti plonu pagaliuku. Nuotr. Lina Liubertaitė
Atramą galime suteikti plonu pagaliuku. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip toliau prižiūrėti daigus

Suskiepytus pomidorus dėkite į skaidrią daiktadėžę ar šiltnamiuką, jį statykite arčiau radiatoriaus. Skiepytiems pomidorams reikalinga aukštesnė temperatūra. Ypač pirmąsias tris dienas ji turėtų būti apie 25-26 laipsnius.

Svarbu: tiesioginės saulės nereikia, ji gali būti net žalinga. Jei abejojate dėl apšvietimo, geriau pridenkite tik ką paskiepytus daigus nuo saulėtos pusės.

Gausiai apipurkškite vandeniu ne tik pomidorus, bet ir šiltnamiuko ar dėžės sieneles. Ore turi būti daug drėgmės. Neatidarinėkite tris dienas.

Gausiai apipurkškite vandeniu ne tik pomidorus, bet ir šiltnamiuko ar dėžės sieneles. Nuotr. Lina Liubertaitė
Gausiai apipurkškite vandeniu ne tik pomidorus, bet ir šiltnamiuko ar dėžės sieneles. Nuotr. Lina Liubertaitė

Toliau eiga tokia:

  • Po 3 dienų atidengę pravėdinkite, gausiai apipurkškite.Daigams dabar užtenka 23-24 laipsnių temperatūros, tad galite atitraukti šiek tiek nuo radiatoriaus. Pradėkite grūdinti: palikite mažą tarpą, per kurį oras truputį keisis, bus mažiau drėgmės (šiltnamiuką palikite šiek tiek prasegtą, o daiktadėžės dangtį pastumkite, kad liktų mažas tarpelis).
Pradėkite daigus grūdinti po 3 dienų, palikite tarpelį orui. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pradėkite daigus grūdinti po 3 dienų, palikite tarpelį orui. Nuotr. Lina Liubertaitė
  • Dar po 3 dienų vėl šiek tiek patraukite nuo radiatoriaus – augalams dabar užteks 21-22 laipsnių temperatūros. Gausiai apipurkškite vandeniu ir palikite dar plačiau pravertą tarpelį.
  • Po 3 dienų vėl kartokite – pripurkškite vandens ir patraukite dar toliau nuo radiatoriaus, palikite dar didesnį tarpelį.
  • Poskiepis ir įskiepis bus suaugę maždaug po 12-14 dienų.

Jei matysite, kad daigai linksta ir vargsta, bet kuriuo metu vėl pripurkškite ir užverkite angas, kad vėl grįžtumėte į pradinę šiltą terpę. Ir nenusiminkite, jei ne visi daigai išgyvens – Rasa sako, kad pradedantiesiems 70% prigijimas būtų labai geras rezultatas. Tačiau viską darant pagal instrukciją, gali pavykti ir su visais daigais, tad drąsiau bandykite.

Ant sienelių visą laiką turėtų būti drėgmės kondensato. Nuotr. Lina Liubertaitė
Ant sienelių visą laiką turėtų būti drėgmės kondensato. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip persodinti skiepytus pomidorus

Kai daigai pakankamai paauga, jie persodinami į šiltnamį iš esmės taip pat, kaip ir įprasti. Svarbiausi tebūtų du skirtumai:

  • Persodindami neužkaskite skiepo vietos. Skiepijimo vieta turi likti tokiame pat aukštyje, kokiame buvo ir vazonėlyje – apie 2 – 2,5 cm virš žemės ar aukščiau.
  • Sodinkite ne taip tankiai, kaip įprastus pomidorus. Šie dėl galingos šaknų sistemos ir dėl auginamų 3–4 stiebų užims daugiau vietos. Rekomenduojama vienam augalui skirti mažiausiai 1 m2, bet geriau būtų dar šiek tiek daugiau.
Persodindami neužkaskite skiepo vietos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Persodindami neužkaskite skiepo vietos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Rasa Davidavičienė ir Lina Liubertaitė su persodinimui paruoštu skiepyto pomidoro daigu. . Nuotr. Lina Liubertaitė
Rasa Davidavičienė ir Lina Liubertaitė su persodinimui paruoštu skiepyto pomidoro daigu. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip skiepyti pomidorus, jau žinote. Išbandykite, o jei pavyks – išnaudokite skiepytų pomidorų privalumus. Auginkite kiekvieną trimis ar net keturiais stiebais, kad derliaus turėtumėte daug. Galingos šaknys juos tikrai išmaitins.

Dėkoju Rasai Davidavičienei iš “Sėkluvos” už šią išsamią instrukciją. Poskiepio sėklų, spaustukų ir įvairių pomidorų sėklų galite įsigyti “Sėkluvos” prekybos vietose (reklama).

TAIP PAT SKAITYKITE:

Skiepyti pomidorai – kas tai ir kuo jie ypatingi

Skaniausių ir derlingiausių pomidorų apžvalga 2023 metais

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ — nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Kursus sudaro vaizdo pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po jų.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis