Kaip sukurti gražų daržą: pataria kraštovaizdžio dizainerė

Daržas, tarsi koks bjaurusis kiemo ančiukas, neretai būna nustumiamas į nematomas sklypo paraštes. O kaip sukurti gražų daržą, kuris puoštų kiemą ir taptų stilingu jo akcentu, papasakojo Monika Sliesoraitytė, kraštovaizdžio dizainerė ir „Effectum garden design“ įkūrėja. Laidoje „Augalų entuziastai“ ji pasidalino patarimais, kaip estetiškai paslėpti daržą nuo poilsio zonos, ir kaip pagražinti daržą, jeigu neišeina jo paslėpti.

Pavyzdys, kaip sukurti gražų daržą, panaudojant tam tikras dizaino gudrybes. Aut. M. Sliesoraitytė
Pavyzdys, kaip sukurti gražų daržą, panaudojant tam tikras dizaino gudrybes. Aut. M. Sliesoraitytė

NENUOBODŽIOS GYVATVORĖS

Puikus daržo maskavimo sprendimas – įvairios gyvatvorės. Jos gali atskirti daržą nuo vaikų žaidimų aikštelės, poilsio zonos ar net automobilių parkavimo vietos fasadinėje sklypo dalyje – niekas nė neįtars, kad už dekoratyvios žaliuojančios tvoros driekiasi lysvės.

Daržo zona nuo poilsio zonos estetiškai atskirta gyvatvorėmis ir dekoratyviniais augalais. Aut. M. Sliesoraitytė
Daržo zona nuo poilsio zonos estetiškai atskirta gyvatvorėmis ir dekoratyviniais augalais. Aut. M. Sliesoraitytė

Ir tikrai nereiktų apsiriboti įprastomis tujomis ar kitais spygliuočiais – Monika Sliesoraitytė pasiūlė įdomių alternatyvų:

  • Skroblų gyvatvorė labai daili, ažūriška, gali būti formuojama ypač siaura. Be to, dekoratyvi išlieka ištisus metus, nes skroblai žiemą lapų nenumeta. Plačiau apie skroblų gyvatvores galite paskaityti čia.
  • Koloninių vaismedžių gyvatvorės ypač tinka nedideliuose sklypuose, kur nėra daug vietos. Koloniniai vaismedžiai ir gražiai atrodo, ir duoda vaisių, ir puikiausiai atlieka atitvėrimo funkciją, ypač jei papildysite su dekoratyviniais augalais.
  • Vaiskrūmių gyvatvorės – taip taip, vaiskrūmius galima formuoti kaip gyvatvores. Tam labai tiks aronijos ir serbentai.
  • Spygliuočių ir vaiskrūmių gyvatvorės – dar vienas įdomus ir netikėtas sprendimas. Monika Sliesoraitytė sako, kad labai dekoratyviai atrodo gyvatvorė iš kalninių pušų ir šilauogių.

VAISKRŪMIŲ GYVATVORĖS

Keletas praktinių pastebėjimų, jeigu renkatės vaiskrūmių gyvatvores:

  • Vaiskrūmiai yra gerokai žemesni nei medžiai, tad įsitikinkite, ar jų aukščio pakaks dengimo funkcijai atlikti jūsų sklype.
  • Turėkite omenyje, kad stipriai formuojami krūmai duoda mažiau uogų.
  • Rinkitės tik tada, jeigu mėgstate tokių vaiskrūmių vedamas uogas. Jei ne, geriau rinktis kitokį gyvatvorės variantą.
  • Prie takų pasodintų vaiskrūmių uogos, jei jų nesuvalgote ir nerenkate, nukritusios gali tepti trinkeles.

STILINGA DARŽO MASKUOTĖ – MAŽOJI ARCHITEKTŪRA

Gyvatvorę, skiriančią daržą nuo kitų kiemo zonų, galima pagyvinti – kraštovaizdžio dizainerė sako, kad vienas populiariausių sprendimų yra įvairūs mažiosios architektūros elementai:

  • pergolės,
  • arkos,
  • treliažai.

Jie suteikia sklypui struktūriškumo ir gali atlikti praktinę funkciją, pavyzdžiui, tapti atrama vijokliniams daržo augalams.

Arkos ir pergolės uždengia daržą, tarnauja kaip struktūrinis kiemo elementas ir atrama vijokliniams augalams. Aut. M. Sliesoraitytė
Arkos ir pergolės uždengia daržą, tarnauja kaip struktūrinis kiemo elementas ir atrama vijokliniams augalams. Aut. M. Sliesoraitytė

Projektuojant tokius aukštus statinius, reikia gerai apgalvoti, ar jie neužstos daržui saulės:

  • Jeigu sklypas pakankamai didelis, pergolę ar treliažą pakanka atitraukti kiek toliau nuo daržo;
  • Jeigu sklypas mažesnis, planuokite juos ne pietinėje daržo pusėje, o iš vakarų ar šiaurės.

Na o kai sklypas mažas ir jo kryptis nedėkinga, aukštų statinių gali tekti atsisakyti. Bet, anot specialistės, nėra padėties be išeities, ir bet kuriam sklypui galima rasti gerą sprendimą. Tokia mintimi vadovaujamės ir kursuose „Mano sodo dizainas“. Juose dalyviai susipažįsta su šiuolaikinio dizaino principais ir sužino daug praktinių gudrybių, kaip protingai išdėlioti funkcines savo kiemo zonas. Kursų metu dalyviai kuria savo asmeninio sklypo dizainą ir atranda sprendimų, kaip sumaniai suplanuoti savo sklypą, net jei iš pradžių šis atrodė itin probleminis.

DEKORATYVUS DARŽAS IŠTISUS METUS

O kaip sukurti gražų daržą, jeigu jo nenorite slėpti? Specialistė pataria naudoti vertikalius dekoro elementus iš metalo ar medienos, kurie puoš daržą ir vasarą, ir žiemą. Tai gali būti:

  • Augalų atramos, aplink kuriuos vasarą gali apsivyti pupelės, žirniai, kvapieji žirneliai, o žiemą jie atliks struktūrinę funkciją, tad daržas neatrodys plokščias;
Daržui vertikalumo suteikia augalų atramos. Nuotr. L. Liubertaitė
Daržui vertikalumo suteikia augalų atramos. Nuotr. L. Liubertaitė
  • Paukščių girdyklėlės, kurios į kiemą privilios čiulbančių svečių;
  • Vabzdžių viešbučiai, kurie taps ne tik įdomiu struktūriniu kiemo akcentu, bet ir puikia edukacine priemone vaikams;
  • Pakeltos lysvės, kurios taip pat gali būti puošmena.
Kaip sukurti gražų daržą? Gali pakakti įdomiai išdėstyti pakeltas lysves, ir daržo vaizdas visiškai pasikeis. Nuotr. L. Liubertaitė
Kaip sukurti gražų daržą? Gali pakakti įdomiai išdėstyti pakeltas lysves, ir daržo vaizdas visiškai pasikeis. Nuotr. L. Liubertaitė

PAKELTOS LYSVĖS GRAŽIAM DARŽUI

Kraštovaizdžio dizainerė sako, kad renkantis pakeltas lysves ar bet kurį kitą daržo dizaino elementą, svarbu atsižvelgti į bendrą kiemo stilių, kad sukurtumėte harmoningą ir tarpusavyje derančią aplinką.

Medinės pakeltos lysvės – klasikinės, tinkančios kone bet kokio stiliaus aplinkoje. Jos labai gražiai atrodo, deja, nėra labai praktiškos mūsų klimato sąlygomis, sako Monika. Net jeigu pagamintos iš kokybiškos impregnuotos medienos, jas reikia keisti kas 5-7 metus.

Metalinės pakeltos lysvės yra tikrai ilgaamžės, praktiškos ir lengvai įrengiamos. Metalą galima nudažyti bet kokia patinkančia spalva arba palikti natūraliai rūdintą. Daugiau apie metalinių pakeltų lysvių privalumus skaitykite čia.

Ilgaamžės, modernios ir stilingos metalinės pakeltos lysvės. Nuotr. M. Sliesoraitytė
Ilgaamžės, modernios ir stilingos metalinės pakeltos lysvės. Nuotr. M. Sliesoraitytė

Tiesa, klasikiniame angliško stiliaus sode su rožėmis urbanistinis rūdintas „Corten“ plienas gali nederėti. Tokiu atveju specialistė pataria rinktis betonines lysves su klinkerio apdaila arba klasikines medines.

O, tarkim, kaimo sodybos darže galima įsirengti ir metalines, laikui atsparias lysves, tik jas papuošti stilistiškai labiau tinkančiu „rūbu“. Pavyzdžiui, apipinti karklo ar lazdyno vytelėmis. Toks lysvių apvalkalas susidėvi maždaug per 3-4 metus ir paskui reikia keisti. Tad šis lysvių apipavidalinimas labiau tinka mėgstantiems dažnai atnaujinti aplinką, turintiems laiko ir idėjų.

Betoninės lysvės irgi labai ilgaamžės ir patvarios, tik jų įrengimas sudėtingesnis ir ilgiau užtrunka: reikia kasti giliai į žemę, betonuoti, tepti hidroizoliacinėmis medžiagomis ir pan. Bet tokios lysvės tiks ir modernaus, ir klasikinio stiliaus darže.

KAIP SUKURTI GRAŽŲ DARŽĄ IR SODĄ GĖLYNE

Aptarėme atvejus, kai daržas paslepiamas nuo akių, aptarėme atvejus, kai daržo zona atvira. Tačiau yra dar vienas būdas – sodo ir daržo augalus nepastebimai integruoti į kiemą. Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kai ribos tarp daržo, sodo ir gėlyno tarsi pranyksta, nes valgomi augalai vis dažniau derinami su dekoratyviniais.

Metalinėse lysvėse pasodinti ir valgomi, ir dekoratyviniai augalai: subtilu, estetiška ir tvarkinga. Nuotr. M. Sliesoraitytė
Metalinėse lysvėse pasodinti ir valgomi, ir dekoratyviniai augalai: subtilu, estetiška ir tvarkinga. Nuotr. M. Sliesoraitytė

Specialistė taip pat pataria reprezentacinėje kiemo dalyje sodinti vaismedžius, pavyzdžiui:

  • vyšnias,
  • trešnes,
  • šilkmedžius (daugiakamieniai šilkmedžiai – puiki alternatyva medlievoms).

Tokie vaismedžiai gali tarnauti kaip akcentiniai kiemo augalai. Juos galima gražiai formuoti, o pritaikius tinkamą apšvietimą, sukurti nuostabų vaizdą ne tik dieną, bet ir vakare.

Ačiū Monikai Sliesoraitytei už idėjas ir patarimus, kaip sukurti gražų daržą. Visą mūsų pokalbį „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“ galite išklausyti paspaudę čia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Metalinės pakeltos lysvės darže: 5 argumentai jų naudai“

Kiemas žiemą: kas, be augalų, suteikia jam grožio?“

„Šiuolaikinė alternatyva tujoms – skroblų gyvatvorė“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ – šie nuotoliniai arba gyvi kursai skirti jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.

Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis