Kaip veikia lapų rinktuvas ir ar verta jį turėti nedideliam kieme

Lapų rinktuvas sodyboje praverčia, bet ar reikia jo mažame kieme? Aptarsime, kuo skiriasi vieni lapai nuo kitų, kurių augalų lapai kelia daugiausia rūpesčių, kokiais skirtingais būdais juos galime sutvarkyti ir ką naudoti šiam darbui palengvinti.

Internetiniame seminare „Vejos priežiūra“ išmokite gerosios vejos priežiūros praktikos. Pristato Tautvydas Gurskas su konkrečiais patarimais, kaip išgelbėti veją esant vejos išplikimams, dėmėms, piktžolėms, kenkėjams. Parodo, kada ir kaip šienauti, kada ir kiek laistyti, kokiu dažnumu ir kuo tręšti. Tai trumpas, bet išsamus online seminaras, kviečiu prisijungti dabar.

Krūmų ir medžių lapai

Prieš aptariant, kaip su lapais susitvarkyti, pirmiausia reikia žinoti, apie kokius lapus kalbame. Paprastai per žiemą savaime suyra:

  • Gyvatvorių lapai;
  • Vaiskrūmių lapai;
  • Vaismedžių lapai;
  • Žydinčių krūmų lapai.

Jeigu po jais yra plikas dirvožemis, mulčias arba gėlynas, tai leiskite lapams kristi ten, kur jie auga, ir nesukite sau galvos. Apdengta lapais žemė bus apsaugota nuo staigių temperatūros pokyčių žiemą, tad ir jūsų augalai bus po jaukiais „patalais“.

Per žiemą suirę lapai taps puikia nemokama trąša.

Išvada – nepersistenkite grėbti iš ten, kur nereikia.

Išimtys

Ąžuolo lapai itin lėtai suyra, todėl per žiemą niekur nedings. Ir apskritai ąžuolas šiuo klausimu kelia rūpesčių daugiau nei kiti medžiai: jis lapus meta ilgą laiko tarpą, tad grėbti tenka ne vieną kartą. O jeigu medis didelis, tai tų lapų beprotiškai daug.

Tokiais atvejais lapų rinktuvas tikrai praverčia.

Lapai lapams nelygu. Ąžuolo lapai labai lėtai suyra, todėl jų palikti kieme nereikėtų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Lapai lapams nelygu. Ąžuolo lapai labai lėtai suyra, todėl juos komenduojama sugrėbti atskirai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kitas įdomesnis egzempliorius – graikinis riešutmedis. Jo lapai laikosi ilgai, tačiau pakandus rimtoms šalnoms, numeta kone visus iškart. Tiesiog ateini ryte ir matai lapų kilimą. Bet ir susitvarkyti lengviau, nes galima tai padaryti per vieną kartą.

Na ir dar viena išimtis – negalima palikti bet kokių lapų, jeigu jie krenta ne po krūmais, o ant vejos.

Kodėl negalima palikti lapų ant vejos

Jeigu ant vejos paliksite nukritusius lapus, juos žiemą prispaus sniego sluoksnis, jie pradės irti, o kartu irs ir žolė, kuri prispausta po apačia. Pavasarį tose vietose matysite iššutusius, išplikusius vejos plotus. Juos teks atsėti.

Nenorit tokio vargo? Išsigrėbkit lapus jau rudenį.

Nepalikite nukritusių lapų ant vejos – visuomet surinkite juos prieš prasidedant žiemai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Nepalikite nukritusių lapų ant vejos – visuomet surinkite juos prieš prasidedant žiemai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ką naudoti – priemonių palyginimas

Skirtingų priemonių privalumai ir trūkumai:

Paprastas grėblys. Privalumas – visi tokį turi. Trūkumas – lėtas darbas, fiziškai sunku.

Lapų grėblys. Privalumas – gerokai lengviau dirbti, negu su įprastu. Lengva grėbti tarp augalų jų nepažeidžiant (pavyzdžiui, išgrėbti ąžuolo lapus iš gėlyno). Trūkumas – jeigu vejos daugiau, fiziškai sunku.

Įprastai lapus grėbiame paprastu grėbliu, tačiau yra ir kitų darbą palengvinančių priemonių. Nuotr. Lina Liubertaitė
Įprastai lapus grėbiame paprastu grėbliu, tačiau yra ir kitų darbą palengvinančių priemonių. Nuotr. Lina Liubertaitė

Pūstuvas. Privalumas – greitas darbas. Trūkumas – lapus supučia į krūvą, ir vis tiek reikės juos išnešti:

  • Benzininio pūstuvo trūkumas – reikia kuro. Ir žinoma, garsas. Privalumas – jie galingi, todėl geriau, jei plotas didelis. Akumuliatorinis pūstuvas veikia tyliau.
  • Gali būti ir siurblio funkcija. Turėkite omenyje, kad susiurbtą lapų tūrį reikės nešiotis, tad fiziškai toks darbas sunkesnis.

Mechaninis lapų rinktuvas. Privalumai – patogu dirbti, nereikia fizinės jėgos ir nereikia elektros arba kuro. Trūkumas – užima nemažai vietos sandėliuke.

„Gardena“ lapų rinktuvu labai patogu naudotis – ne tik nereikia papildomo energijos šaltinio, bet ir veikimo principas itin paprastas. Nuotr. Lina Liubertaitė
„Gardena“ lapų rinktuvą reikia stumti panašiai kaip vejapjovę. Nuotr. Lina Liubertaitė

Traktorius su lapų rinktuvu – čia jau didelių sodybų šeimininkų pasirinkimas. Kad lapai suirtų greičiau ir kad mažiau jie užimtų vietos, galima iš pradžių naudoti vejapjovę su mulčiavimo funkcija, o tada su rinktuvu surinkti susmulkintus lapus.

Kaip veikia mechaninis lapų rinktuvas

Išbandžiau lapų rinktuvą „Gardena“ – jis veikia panašiu principu kaip cilindrinė vejapjovė: stumiant sukasi specialūs plastikiniai ilgi dantukai, kurie sugrėbia lapus į krepšį.

Tad nereikia elektros šaltinio, nereikia turėti akumuliatoriaus, nereikia tampyti svorio ant nugaros, nereikia pildyti kuro. Stumi į priekį ir krepšys pildosi.

Lapų rinktuvas veikia be elektros ir be kurio - tiesiog stūmimo principu. Nuotr. L.Liubertaitė
Lapų rinktuvas veikia be elektros ir be kurio – tiesiog stūmimo principu. Nuotr. L.Liubertaitė

Jeigu yra duobių arba jei veja aukšta, galite laisvai reguliuoti grėblių aukštį. Vienu judesiu pakeliate juos į viršų ir galite lapus be vargo sugrėbti.

Ta pati svirtis turi ir parkingo funkciją: kai rinktuvo nebereikia, galite jį pastatyti stačią ir taip laikyti jį sandėliuke. Dėl šio paprasto sprendimo jis užims nedaug vietos.

Kai atkabinau lapų pripildytą krepšį, tik tada supratau, kodėl tas strypas per vidurį reikalingas – gi ten krepšio rankena! Labai patogu pripildytą krepšį paimti už rankenos ir nunešti į kompostą.

Šio lapų rinktuvo maišas atsikabina, todėl labai patogu išnešti surinktus lapus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šio lapų rinktuvo maišas atsikabina, todėl labai patogu išnešti surinktus lapus. Nuotr. Lina Liubertaitė

Lapų kompostas

Sugrėbtus lapus išneškite į kompostą. Lapų kompostas yra tikras auksas, todėl labai rekomenduoju lapus kompostuoti.

Kompostas geriausios kokybės bus tada, jeigu jis sluoksniuojamas iš skirtingų medžiagų. Todėl būtų gerai, jeigu tarp lapų įmestumėt organinių virtuvės atliekų, kartono, daržovių likučių iš daržo, išravėtų piktžolių ar nušienautos vejos.

Atkreipkite dėmesį į jau minėtus ąžuolo lapus – kadangi jie labai lėtai yra, geriau juos krauti į atskirą krūvą, kad jie ten kompostuotųsi savo tempu.

Šis straipsnis parengtas bendradarbiaujant su „Gardena“, išbandžius lapų rinktuvą.

Susiję kursai:

„Vejos priežiūra“ – tai internetinis seminaras su praktiškais vejos priežiūros patarimais iš eksperto. Mokymus pristato Tautvydas Gurskas, juose aiškiai parodyti įrankiai, duodamos tręšimo schemos, visada pateikiamos organinės alternatyvos, pristatomi įvairūs palyginimai dėl skirtingų laistymo būdų, vejos priežiūros sprendimai. Viskas internetu, galite pradėti tiesiog dabar.

Taip pat skaitykite:

„Hortenzijų genėjimas: instrukcija, kada ir kaip genėti“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis