Kambariniai augalai – kaip sukurti kompoziciją kokedama būdu?

Palangės jau užgrūstos vazonais vazonėliais, kuriuose vargsta kambariniai augalai? Augalų grožio nebesimato, o priežiūra tampa labai sudėtinga. Ką daryti? Grupuokite augalus, kurkite jų kompozicijas. Kaip? Apie vieną iš principų, kuriuo remiantis komponuojami kambariniai augalai – kokedama – mums papasakojo studijos “Orchidėjos.lt” vadovė Skaistė Pranaitė.

Žiūrėkite video, kuriame Skaistė žingsnis po žingsnio parodė kompozicijos kūrimo eigą:

Kompozicijai sukurti naudojome tris kambarinius augalus:

  1. meilenis,
  2. orchidėja,
  3. tradicinė kalėdinė puošmena – puansetija.

Visi trys augalai yra ganėtinai skirtingi savo poreikiais, tad šiaip paprastai jų visų į vieną vazoną susodinti negalime. Tad sukomponuosime juos taip, kad kiekvienas iš jų bus tarsi nepriklausomas. Štai kaip tai galima padaryti.

KAMBARINIAI AUGALAI – Į KOMPOZICIJĄ:

  1. Pasirenkame indą, nedidelį ir ne itin gilų, kad jame galėtų tilpti visus trys pasirinkti kambariniai augalai. Šio metodo – kokedama – privalumas yra tai, kad galima tokioms kompozicijoms panaudoti indus ar konteinerius, kurie mums labai patinka, tačiau yra per maži ar seklūs augalams sodinti.
  2. Pasiruošiame samanų – elementarių miško sąmanų, kurias geriausia rinkti nuo akmenų, ir siūlą arba vielutę.
  3. Augalus išimame iš vazonėlių ir kiekvieną atskirai “supakuojame”, t.y. kuriame kokedamas: 

Meilenis: nuo jo šaknų pašaliname durpes. Apgaubiame meilenio šaknis samanomis, kad gautųsi gniužulas, ir apvyniojame jį vielute ar siūlu, kad samanos laikytųsi tvirtai.

Orchidėja: jos šaknys apnuoginamos, pašalinamos durpės ir mažytis plastikinės vazonėlis, kurį rasite viduje šaknų gniužulo. Augalo šaknys taip pat įvyniojamos į samanas iš visų pusių, apsukant siūlu ar vielute.

Puansetija: jai žiemą reikia pakankamai drėgmės. Puansetijos šaknytės yra labai plonos ir jautrios, tad jų geriau neapnuoginti visiškai, taigi substratą paliekame ant šaknų, o aplinkui apvyniojame samanomis ir apsukame siūlu.

Kambariniai augalai gali būti auginami viename vazone, net jeigu reikalauja skirtingų sąlygų. Nuotr. aut. L.Liubertaitė
Kambariniai augalai gali būti auginami viename vazone, net jeigu reikalauja skirtingų sąlygų. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

Pereiname prie kito etapo – augalų komponavimo. Sudėliojame visus tris augalus vazone taip, kaip jums atrodo gražu. Kadangi ruošiama kalėdinė kompozicija, pabaigai ją dar dekoruojame spygliuočių šakelėmis bei kitokiomis dekoracijomis. Ir štai, turime kalėdinę kompoziciją!

Toks derinys, tik be kalėdinių papuošimų, gali papuošti jūsų interjerą bet kuriuo metų laiku. Kambariniai augalai kompozicijoje yra atskiri, todėl bet kada galima keisti juos vietomis, išskirstyti po vieną ar grupuoti su kitais augalais.

Svarbiausia yra užtikrinti pakankamai drėgmės. Apie tai daugiau skaitykite straipsnyje “3 priežastys, kodėl kambariniai augalai žiemą gali neišgyventi“.

KAIP LAISTYTI?

Kadangi tiek puansetijai, tiek meileniui reikia daugmaž vienodo kiekio drėgmės, o indas naudojamas be skylučių, truputį vandens galime įpilti į indo dugną, ir samanos jį sugers. Orchidėją, kai pradžiūna samanų gniužulas, mes galime kuriam laikui pamerkti arba pakišti po bėgančiu vandeniu, ir, nuspaudus vandens perteklių, grąžinti į vazoną. Kol samanų gniužulai yra drėgni, tol augalams nieko netrūks.

Vėliau augalai kuo puikiausiai galėtų augti tose samanose. Tiesa, meileniui po žydėjimo reikėtų ramybės periodo, tad palaukus, kol jis nužydės, galima samanas nuimti, ir leisti jam pailsėti. Puansetija po žydėjimo irgi turi ramybės periodą, tad tuo metu ją tiesiog reikės mažiau laistyti. Išiminėti ir persodinti į žemę tikrai nėra būtina.

Kadangi orchidėjos neturi ramybės periodo, tokiu būdu augalas puikiausiai galėtų gyvuoti ilgai. Toks samanų kamuoliukas yra labai pralaidus orui, tad svarbiausia stebėti, jis nesudžiūtų, vis padrėkinant.

Kambariniai augalai susijungia gražioje kompozicijoje - gaila, nuotraukoje nesimato meilenio žiedo, kuris viršuje. Nuotr. aut. L.Liubertaitė
Kambariniai augalai susijungia gražioje kompozicijoje – gaila, nuotraukoje nesimato meilenio žiedo, kuris viršuje. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

Tad viskas yra įmanoma – net tokie skirtingi kambariniai augalai gali puikiai derėti vientisoje kompozicijoje. Pasinaudokite kokedama komponavimo proncipu, kurdami kambarinių augalų bei pavasarines kompozicijas. Pasižiūrėkite video mūsų Youtube kanale, koks gražus derinys išėjo, nuotraukose net visas netelpa!

Taip pat skaitykite ir žiūrėkite:

“Kaip sukurti gražią kompoziciją vazone su prieskoniniais augalais” (detali instrukcija)

“Kalėdinė kompozicija vazone”

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis