Kapų tvarkymo pavyzdys: kaip atnaujinome ir kodėl

Kapų tvarkymo pavyzdys, kurį pamatysite žemiau esančiame video reportaže, gali būti gera idėja ir jums. Išgrįsti kapą betonu ir plytelėmis – ne vienintelis sprendimas, kad būtų gražu ir reikėtų nedaug priežiūros. Augalų vis tiek norisi – ir dėl natūralumo, ir dėl amžinai besisukančio gamtos rato simbolikos, ir tiesiog dėl grožio. Kad augalų priežiūra būtų lengvesnė, nebūtina ieškoti naujų sprendimų. Kartais užtenka padaryti mažus pokyčius: pakeisti gėles ir pakeisti priemones.

Kapų tvarkymo pavyzdys su sukulentais ir atitvarais. Nuotr. L.Liubertaitė
Kapų tvarkymo pavyzdys su sukulentais ir atitvarais. Nuotr. L.Liubertaitė

VIENMETES GĖLES KEISKITE Į DAUGIAMETES

Vienmetės gėlės tampa nebemadingos individualiuose sklypuose ir viešosiose erdvėse (apie tai – čia), bet nejaugi ši mada veikia ir kapuose? Tikrai taip – tik ne dėl madų vaikymosi, o dėl besikeičiančio požiūrio į ekologiją ir tvarumą. Vienmečių gėlių kaitaliojimas du ar tris kartus per metus atrodo labai vartotojiškai: pirkti – sodinti – išmesti, pirkti – sodinti – išmesti, ir šis ratas kartojasi metų metus.

Pasitaiko, kad gėlės perkamos neatsižvelgiant į esamas sąlygas, ar jos palankios augalams augti toliau: ar pakaks saulės, drėgmės, ar tinkamas dirvožemis. Dažnai tikslas tėra labai trumpalaikis – kad gėlės gerai atrodytų per artimiausias šventes.

Tad siūlau stabdyti šį ratą ir rinktis daugiametes gėles. Vieną kartą pasodinate, o kaskart atvažiavę tik patvarkote. Augalas bus sveikas ir laimingas, o atvykę jūs ramiai pabūsite savo mintyse, o ne vargsite prie augalų.

NEBŪTINA, KAD IŠTISAI ŽYDĖTŲ

Nereikalaukite, kad kapai nuolat žydėtų įvairiaspalviais žiedais. Jei pavyks pasirinkti tokį derinį, kad pavasarį žydėtų vieni, vasarą – kiti, o rudenį – dar kiti, tai būtų tobulas variantas. Nebūtina turėti daug vietos – jeigu augalai dominuoja skirtingu metų laiku, pabandykite sodinti juos tankiau. Pavyzdžiui, pavasarį geltonai žydinti rytinė laumenė galėtų augti visai prie pat vėlyvųjų astrų, kurie pavasarį prabunda vėlai.

Tačiau jei taip nepavyks, nenusiminkite. Pasikliaukite tokiais augalais, kurie turi gražius lapus. Pavyzdžiui, paunksnėje niekada nenuvils melsvės, bergenijos, visad žaliuojančios žiemės. Pusiau pavėsis tiks alūnėms (dar vadinamoms heucheromis), tiarelėms, snieguolėms. Gražų pilną kerą išlaiko snapučiai.

Saulėje nenuvertinkite čiobrelių – jie ilgai atrodo gerai, netgi kai nežydi. Sukulentai yra geras pasirinkimas, kai reikia žemo gražaus kilimo.

Pavyzdys seniau sodinto kapo su sukulentais
Kapų tvarkymo pavyzdys prieš keletą metų sodintais sukulentais. Nuotr. L.Liubertaitė

Pasižiūrėkite žemiau esančiame video reportaže, kaip gražiai kapuose panaudojome skirtingų spalvų sukulentus: žalius su raudonais krašteliais, bordinius ir švelniai žalsvus su pūkeliu.

ATSKIRKITE SKALDELĘ NUO AUGALŲ ZONOS

Stebiuosi, kodėl žmonės dar vis vargsta bandydami atskirti akmenėlius nuo augalų ploto, arba skirtingų spalvų akmenėlių juostas. Atskyrimas būtinas, nes kitaip neišlaikysite tvarkingos linijos, tarpusavyje nuolat susimaišys skalda, mulčias, smėlis, žemės – tos skirtingos medžiagos. O tai padaryti labai paprasta su plastikiniais atitvarais.

Jeigu norite, kad atskyrimo nesimatytų, naudokite plastikinius bortus, kurie specialiais vinimis tvirtinami prie grunto. Kaip naudoti plastikinius bortus, galite pamatyti video reportaže.

Jeigu norite, kad atskyrimas būtų matomas, bet estetiškas ir neiššaukiantis, naudokite plastikinius atitvarus, dar vadinamus pjūklais dėl savo formos. Nereikia jokių papildomų įrankių, nereikia turėti specialių įgūdžių. Tai nebrangus sprendimas, kuris labai lengvai įgyvendinamas ir sumažina daug darbo ateityje tvarkant kapus:

Atitvarai pjūklo formos
Atitvarai pjūklo formos naudojami labai paprastai, nereikia jokių papildomų įrankių. Nuotr. L.Liubertaitė

Pjūklo formos atitvarai gali būti sulenkiami (tai matosi ir video reportaže), o jų viršus gražiai išvingiuotas kaip grandinėlė. Juos galima įsigyti el.parduotuvėje Sodomanija.lt (juodų atitvarų nuoroda), kainuoja 0,95 Eur/vnt., juos atsiunčia paštu, labai paprasta ir patogu. Vienas atitvaras yra 60 cm ilgio ir 12 cm aukščio – nei per sunkūs, nei per ilgi, įsimesite į bagažinę ar talpesnį maišelį, ir jau pasiruošę. 

Palyginus su banguota žalia plastikine juosta, kuri būdavo naudojama tai pačiai funkcijai atlikti, plastikiniai atitvarai žymiai patvaresni, neišsikraipo, išlaiko tvarkingą liniją, atrodo estetiškiau. O tuo pačiu ir sumažina jums darbo ateityje prižiūrint kapus.

Šiame video – kapų sutvarkymo pavyzdys. Pasižiūrėkite, kokius augalus parinkome, kaip juos išdėstėme, ir kaip seną plastikinę juostą pakeitėm į naujus atitvarus:

Šis straipsnis buvo publikuojamas ir LRytas.lt portale.

Taip pat skaitykite:

Kapų priežiūra prieš Vėlines: plinta naujas požiūris

Kiliminiai augalai kapams

Daugiau idėjų – nemokamai tiesiai į el.paštą:

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis