Klaipėdos botanikos sodas atsinaujina: augalai pagal pojūčius

Klaipėdos botanikos sodas išnyra iš džinsų, šoka į raštuotą suknelę, segasi auskarus ir pasikvepina aromatingais kvepalais. Vietoj įprastų lysvių čia gimsta „Sveikatingumo sodas“, kur augalai sugrupuoti pagal tris pojūčius: spalvas, kvapus, garsus. Kalbuosi su projekto kūrėja, kraštovaizdžio architekte Viktorija Gričenaite:

  • kaip gimė šio sodo idėja;
  • kuo ypatinga sodo struktūra;
  • kokie augalai ramina, o kurie tonizuoja ir suteikia energijos;
  • kaip grupuoti kvepiančius augalus, jeigu norėtumėt aromatingą erdvę susikurti savo kieme.
Klaipėdos botanikos sodas – vieta, kur įgyvendinamas unikalus projektas  „Sveikatingumo sodai“. Aut. V. Gričenaitė
Klaipėdos botanikos sodas – vieta, kur įgyvendinamas unikalus projektas „Sveikatingumo sodai“. Aut. V. Gričenaitė

UNIKALUS SVEIKATINGUMO SODO PROJEKTAS

Viktorija Gričenaitė pasakoja, kad vaistiniais augalais domėjosi nuo vaikystės. Studijų metais išklausytas fitoterapijos kursas dar aiškiau subrandino mintį, kad vaistinius augalus galima panaudoti ir dėl sveikatos, ir dėl grožio. Klaipėdos universitetui priklausantis botanikos sodas ir tapo ta vieta, kurioje Viktorija galėjo įgyvendinti savo „Sveikatingumo sodo“ idėją.

Norėjosi sukurti unikalią erdvę, kurioje būtų galima ne tik susipažinti su skirtingais vaistiniais augalais, bet ir patirti jų poveikį čia ir dabar juos uostant, grožintis spalvomis, girdinti aplinkos garsus, ragaujant iš vaistinių augalų paruoštos arbatos.

Pasaulyje yra botanikos sodų, kuriuose išryškinamas kuris nors vienas potyris, tarkim, kvapai arba garsai. Bet šiame sode apjungiami net trys pojūčiai, tad tai yra unikalus ir kol kas pasaulyje analogų neturintis projektas.

SODO STRUKTŪRA, PRITAIKYTA KELIONEI PO SAVO POJŪČIUS

Sodui parinkta simbolinė Gyvybės medžio forma. Takai tarsi nupiešia medžio kontūrą, o šakų vainiką formuoja trys pojūčių zonos:

  • spalvų,
  • kvapų,
  • garsų.
Sveikatingumo sodui parinkta simbolinė Gyvybės medžio forma. Aut. V. Gričenaitė
Sveikatingumo sodui parinkta simbolinė Gyvybės medžio forma. Aut. V. Gričenaitė

Kiekviena pojūčių zona dar padalinta į atskiras erdves pagal tai, kaip jose esantys augalai veikia lankytojo nuotaiką: vienose galima atsipalaiduoti, kitose atvirkščiai – patirti energijos ir jėgų antplūdį.

Norint patirti visą pojūčių spektrą, galima sodo takais ramiai apeiti visą jo teritoriją, aplankant visas jame esančias erdves. Bet jeigu, tarkim, norima tik atsipalaiduoti, aktyvinančių erdvių galima lengvai išvengti ir užsukti tik į tas, kuriose spalvos, garsai ir kvapai padeda nurimti. Kitaip tariant, sode kiekvienas ras savo būsenai tinkamiausią aplinką.

Tad užsukime į kiekvieną pojūčių zoną atskirai.

SPALVŲ ZONA: KOKIŲ SPALVŲ AUGALAI RAMINA, O KURIE TONIZUOJA

Sodo spalvų zona yra padalinta į dar keturias atskiras erdves. Jose pasodinti skirtingų spalvų vaistiniai žoliniai augalai, medžiai ir krūmai sukelia vis kitokį efektą mūsų būsenai.

  • Geltonai žydintys augalai stimuliuoja protinę veiklą. Čia puikiai tinka tokie lapuočiai medžiai ir krūmai: gelsvažiedis tulpmedis, didžialapė liepa, magnolija ‘Daphne’, tunbergo raugerškis ‘Aurea’, tarpinė forsitija ‘Spectabilis’, krūminė sidabražolė ‘Goldfinger’, švelnusis hamamelis. Vaistiniai žoliniai augalai: citrininis čiobrelis, juodoji tūbė ‘Album’, vaistinė veronika, aitrusis šilokas, didžioji ugniažolė, vingiorykštinė kraujažolė, jonažolė ir kt.
  • Oranžinės spalvos augalai gerina nuotaiką, skatina kūrybiškumą. Šioje zonoje auga obelis ‘Golden hornet’, paprastasis klevas ‘Princeton Gold’, rūgštusis žagrenis ‘Tiger Eyes’, raudonoji sedula ‘Winter Beauty’, japoninė lanksva ‘Goldflame’, didžioji nasturtė, vaistinė medetka, stambiagraižis gludas ‘Early Sunrise’, knipofija ir kt.
Spalvų zonos vizualizacija. Aut. V. Gričenaitė
Spalvų zonos vizualizacija. Aut. V. Gričenaitė
  • Melsva ir violetinė spalvos ramina, atpalaiduoja. Tad tokį poveikį turi karpotasis beržas ‘Purpurea’, kaukazinė slyva ‘Nigra’, smailiadantė vyšnia ‘Royal Burgundy’, magnolija agurkinė ‘Blue Opal’. Šioje zonoje mėlynuoja ir krūmai, tokie kaip Davido budlėja ‘Empire Blue’, didžialapė hortenzija ‘Nico Blue’, paprastoji alyva ‘Sensation’ ir kt. Melsvai žydi ir tokie vaistiniai žoliniai augalai: paprastasis čiobrelis, rudeninis vėlyvis, mažoji žiemė, stambiašaknis snaputis, anyžinis lofantas, vamzdinė monarda, daržinis krokas, tikroji levanda, šalavijai ir kt.
  • Rausva ir raudona aktyvina, energizuoja. Šioje zonoje pasirinkti tokie lapuočiai medžiai ir krūmai: plaštakinis klevas, grauželinė gudobelė ‘Paul‘s Scarlet’, Obelis ‘Evereste’, tunbergo raugerškis ‘Red Pillar’, baltoji sedula, gulsčiasis kaulenis, krūminė sidabražolė ‘Red Ace’, paprastasis putinas ‘Compactum’. Iš vaistinių augalų čia labai dera rausvažiedis skaistenis, rausvažiedė ežiuolė, raudonoji žiognagė, vaistinė kraujalakė, juodasis čemerys, penkiaskiautė sukatžolė, raudonoji monarda ir kt.

KVAPŲ ZONA: AUGALŲ SKLEIDŽIAMŲ AROMATŲ POVEIKIS

Įvairūs kvapai taip pat skirtingai veikia mūsų emocijas. Tad šio „Sveikatingumo sodo“ kvapų zona irgi padalinta į keturias dalis, kuriose savo aromatus skleidžia:

  • Citrusiniai augalai, tokie kaip paprastoji cidonija, miškinė obelis, smailialapė aktinidija, kininis citrinvytis, šaltalankis, citrininis čiobrelis, mėta ‘Eau de cologne’, citrininė monarda, citrininė katžolė, citrininė melisa. Šių augalų kvapai suteikia energijos, žvalumo.
  • Saldžiai kvepiantys augalai, keliantys nuotaiką. Pavyzdžiui, mažalapė liepa, baltažiedė robinija, paprastasis kaštonas, darželinis jazminas, paprastoji alyva, bijūnai, rožės, apskritagalvis bandrenis, facelija, vaistinė agurklė, monarda ir kt.
  • Eteriniai augalai: mėtos, levandos, šalavijai, katžolės, raudonoji monarda, vaistinis valerijonas, anyžinė ožiažolė, pušys, kadagiai, plaukuotasis beržasir kt. Šių augalų aromatai ramina, atpalaiduoja.
  • Prieskoniniai augalai, tokie kaip paprastasis apynys, diemedis, erškėtis, kvapnusis gvazdikmedis, paprastasis lazdynas, kvapusis bazilikas, blakinė kalendra, kvapnusis mairūnas, paprastasis čiobrelis, rozmarinas, tikrasis imbieras ir kt. Jų aromatai stimuliuoja, aktyvina žmogaus protinę veiklą.
Kvapų zonos vizualizacija. Aut. V. Gričenaitė
Kvapų zonos vizualizacija. Aut. V. Gričenaitė

Kvapiųjų augalų zonos yra lenktos formos ir turi vidinius užėjimus. Taip padaryta tam, kad į juos užėjus būtų galima dar geriau pajusti augalų skleidžiamus kvapus ir jų poveikį.

GARSŲ ZONA: GAMTOS KURIAMA MUZIKA

Specialistė atskleidžia mokslu pagrįstą intriguojantį  faktą – pasirodo, kad garso (kaip ir šviesos) poveikis prilyginamas vitaminų ir mineralų poveikiui kūnui! Skirtingu garsų poveikiu galima įsitikinti užsukus į trečiąją sodo zoną. Čia nuotaiką kuria įvairūs gamtos garsai:

  • Geofonija – tai augalų ir vandens  garsai, pavyzdžiui, lapų šlamėjimas ir šnarėjimas vėjyje, vandens čiurlenimas ir pan. Šie garsai  atpalaiduoja, veikia kaip meditacija. Geofonijos garsus skleidžia šie augalai: smailialapė lanksva, medlieva, šermukšnialapė lanksvūnė, sėklų dėžutes turintys augalai (aguona birulė), sėjamoji aviža, šlamutis, didysis debesylas, taip pat medžiai su plačia ar nusvirusia laja bei varpiniai augalai.
  • Biofonija – paukščių čiulbėjimas, vabzdžių, drugelių ir kitų gyvų organizmų kuriami garsai, kurie atpalaiduoja. Šioje zonoje gausu augalų, nokinančių uogas, pvz., putinai, grauželinė gudobelė, šermukšnis, šeivamedis, paprastasis amalas, šaltalankis, mėlynės, bruknės, žemuogės, miškinė meškauogė, sėjamoji aviža ir t. t., nes būtent jie pritraukia paukščius. Viktorija Gričenaitė sako, kad lakštingalos čiulbėjimas gali suteikti jėgų, žvalinti. Strazdų, startų, kikilių garsai – raminti širdies plakimą,  skambios liepsnelių giesmės gali sumažinti galvos skausmą, padėti esant nemigai.
  • Antrofonija – žmogaus kuriami garsai. Tam daugiausiai pasitelkiami lauko muzikos instrumentai, gongai, taip pat įvairūs varpeliai, būgnai, kriauklės ir pan. Instrumentais kuriami garsai padeda išlaisvinti emocijas, veikia tonizuojančiai.
Garsų zonos vizualizacija. Aut. V. Gričenaitė
Garsų zonos vizualizacija. Aut. V. Gričenaitė

SVEIKATINGUMO SODAS JŪSŲ KIEME

Pojūčius kutenantį sodelį galima turėti ir savo kieme. Tai puiki idėja kuriant lauko kambarius. Tiesa, į vieną nedidelę erdvę nereiktų sodinti labai įvairių spalvų ir kvapų augalų, nes toks sodas tiesiog praranda norimą efektą. Be to, ne visi kvapai tarpusavyje tinka. Kad aromatai neriestų nosies, o maloniai derėtų, Viktorija Gričenaitė pataria kvepiančius augalus skirstyti į:

  • citrusinių augalų (tinka citrininis čiobrelis, citrininės mėtos, citrininės monardos, citrininė melisa, citrininė katžolė, citrininė viendienė, paprastoji cidonija ir pan.);
  • eterinių augalų (pvz., levandos, šalavijai, katžolės, melisos, anyžiniai lofantai, mėlesas, raudonoji monarda, pankoliai, pipirmėtės, pušys, kadagiai, beržai ir pan.);
  • saldžiai kvepiančių augalų (įvairios rožės, alyvos, jazminai, bijūnai, ežiuolės, flioksai ir pan.) zonas.

O kad kiemas neatrodytų kaip vaistinių augalų darželis, kraštovaizdžio specialistė pataria juos sodinti drauge su varpiniais augalais. Taip galite sukurti ir sveikatai naudingą, ir nuostabiai gražų, banguojantį gėlyną. Kaip derinti varpinius augalus natūralistinio stiliaus ir tradiciniuose gėlynuose mokome nuotoliniuose kursuose „Varpinių augalų dizainas“. Čia dalyviai gauna ne tik idėjų, kaip atnaujinti savo aplinką pagal šiuolaikinio dizaino principus, bet ir praktinių sprendimų konkrečiai savo gėlyno situacijai.

Ryškios augalų uogos į kiemą privilios čiulbančių svečių.
Ryškios augalų uogos į kiemą privilios čiulbančių svečių.

Taip pat sodo zonoje galima susikurti ir garsų kampelį, kuriame yra vaismedžių, vaiskrūmių ar kitų augalų turinčių uogas, tokių kaip šermukšnis, gudobelė, aukštoji aralija, šeivamedis, bruknės, žemuogės, arktinės avietės ir kt. Visi šie augalai privilios paukščius, kurie savo čiulbėjimu sukurs gyvumo atmosferą kieme. O netoliese pastačius paukščių girdyklą ar čiurlenimo garsus skleidžiantį vandens fontanėlį, galima medituoti, pailsėti dvasiškai ir atgauti jėgas.

KLAIPĖDOS BOTANIKOS SODAS ATVIRAS LANKYTOJAMS

Šiuo metu „Sveikatingumo sodas“ dar nėra baigtas, bet jau įrengti takai, po truputį kuriamos ir puoselėjamos augalų erdvės. Ir nors darbo dar laukia nemažai, Klaipėdos botanikos sodas yra atviras lankytojams.

Tad sušilus orams tikrai verta pasigrožėti žydinčiais ir kvepiančiais augalais. O dar įdomiau stebėti, kaip skirtingos spalvos, kvapai ir garsai keičia nuotaiką. Aš tikrai nekantrauju pakeliauti spalvingais pojūčių takais.

Su Viktorija Gričenaite kalbėjausi „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“. Visą laidos įrašą galite išklausyti ir peržiūrėti paspaudę čia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Ar japoniškas sodas Lietuvoje gali būti autentiškas“

„Įspūdingas Giedrės rožynas – sodyboje vietoj bulvių lauko!“

„Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys“

SUSIJĘ KURSAI:

„Natūralistinis gėlynas“ – šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

„Spalvų derinimas kieme“ – tai seminarų ciklas tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis