Koloninių obelų genėjimas yra būtinas! 5 žingsniai

Galvojate, kad koloninių obelų genėjimas yra nereikalingas? Netikėkite tais, kurie sako, kad koloninės obelys auga tiesios kaip žvakės ir nieko joms daryti nereikia. Šiame video pristatau pagrindinius genėjimo principus ir rodau, kaip tiksliai tai daryti:

Straipsnyje skaitykite, kaip turi būti atliekamas koloninių obelų genėjimas, kai:

  • Obelys visai jaunutės;
  • Vaismedžiai paaugę, turi kelias viršūnes bei daug šoninių šakų;
  • Norite iš obelų formuoti tiesią ir lygią gyvatvorę;
  • Norite gauti didesnį obuolių derlių.

JAUNŲ KOLONINIŲ OBELŲ GENĖJIMAS

Koloninės obelys dažniausiai parduodamos tokios, kurios atrodo kaip tiesi rykštelė. Pavyzdžiui, taip atrodė dvi jaunos obelėlės, kurias sodinome rudenį draugės kieme:

Sodinukai iš medelyno „Tado ūkis“ spalio mėnėsį. Nuotr. L. Liubertaitė
Sodinukai iš medelyno „Tado ūkis“ spalio mėnėsį. Nuotr. L. Liubertaitė

Jos buvo įsigytos internetu iš medelyno „Tado ūkis“. Buvo pasirinktos dvi koloninių obelų veislės:

  • ‘Uldis’ – ši veislė priskiriama prie tokių, kurias labai lengva auginti. Nokina gaivius, saldžiarūgščius obuolius. Vaisiai bus stambūs, nusidažys gražiais raudonais dryžiais. Šios veislės obuolius skanauti galima liepos pabaigoje;
  • ‘Bolero’ veislės obelys veda ypatingai skanius, sultingus, saldžiarūgščius obuolius. Vaisiai dideli, geltoni su oranžišku raudoniu. Minkštimas sultingas, švelnus, ilgainiui nemiltėja. Šios veislės obuoliai sunoksta rugsėjo viduryje.

Kaip genėti tokias obelis? Niekaip. Leiskite joms adaptuotis ir augti.

Kaip sodinti kolonines obelis, jau rašiau ir video reportažą dariau, tad dabar nesiplėsiu, galite pasižiūrėti čia.

KODĖL INTERNETU

Nes labai patogu – nereikia niekur važiuoti ir sukti galvos, kaip medelius saugiai parsivežti namo. Pakanka internetu išsirinkti, užsisakyti ir viskas. Dailiai paauginti medelių sodinukai atkeliauja tvarkingai ir saugiai supakuoti kartoninėse dėžėse, tad nėra pavojaus, kad apsilaužys šakelės ar augalas dar kaip nors nukentės transportavimo metu.

Vaismedžiai iš medelyno tadoukis.lt atkeliauja tvarkingai ir saugiai supakuoti į kartonines dėžes. Nuotr. L. Liubertaitė
Vaismedžiai iš medelyno tadoukis.lt atkeliauja tvarkingai ir saugiai supakuoti į kartonines dėžes. Nuotr. L. Liubertaitė

Jau ne pirmą kartą pirkau vaismedžius iš „Tado ūkio“ medelyno, todėl mielai reklamuoju ir dalinuosi savo patirtimi: jų svetainė čia, o kaip supakuoti vaismedžiai buvo pristatyti į mano kiemą pernai, galite video pasižiūrėti čia.

Beje, kartoninių dėžių neišmečiau – jas suplėšiau ir padengiau jomis ką tik pasodintų obelų pomedį. Ant viršaus dar paskleidžiau medžio žievės mulčią. Šiemet matau, kad kartonas nebeik suiro – tad jokių papildomų atliekų ir žalos gamtai!

KOLONINIŲ OBELŲ GENĖJIMAS VĖLESNIAIS METAIS

Pereikime į mano kiemą. Daug kas klausė, kaip laikosi mano koloninės obelys, kurių sodinimą užfiksavau dar 2017-aisiais. Vadinasi, jos mano kieme auga jau ketverius metus – puikus pavyzdys parodyti, kaip genėti kolonines obelis.

Išskyriau 5 žingsnius.

1 ŽINGSNIS – PALIKTI DOMINUOJANČIĄ VIRŠŪNĘ

Šoninės šakos kartais išauga tokios stiprios ir ilgos, kad jos sudaro konkurenciją viršūnei. Neleiskite medeliui abejoti, kurią šaką reikia maitinti. Jeigu atsirado tokių, bandančių nukonkuruoti viršūnę, patrumpinkite jas.

Patrumpinta šaka – konkurentė lyderei. Nuotr. L. Liubertaitė
Patrumpinta šaka – konkurentė lyderei. Nuotr. L. Liubertaitė

2 ŽINGSNIS – PALIKTI ŠAKELES, KURIOS NEDUBLIUOJA VIENA KITOS

Jei šakų vienoje vietoje labai daug, jos neturės šansų vienodai gauti saulės ir oro. Jeigu dvi šakos eina vienoda kryptimi ir auga praktiškai ten pat, jos irgi dubliuojasi, tad nebus gerai nei vienai, nei kitai.

Tokiais atvejais iškerpame besidubliuojančias šakas – ne trumpiname, o iškerpame visą šakelę ar kelias.

Šakos dubluojasi. Nuotr. L. Liubertaitė
Šakos dubluojasi. Nuotr. L. Liubertaitė
Pašalintos besidubliuojančios šakos. Nuotr. L. Liubertaitė
Pašalintos besidubliuojančios šakos. Nuotr. L. Liubertaitė

3 ŽINGSNIS – TRUMPINTI ŠONINES ŠAKAS

Koks tiksliai bus koloninių obelų genėjimas, priklauso nuo to, kam jas auginate:

  • Kai tikslas – tiesios kaip žvakės koloninės obelys, neleidžiame šakotis ir trumpiname visas šonines šakeles. Kai kurios veislės jau savaime užprogramuotos šakotis daugiau arba mažiau.
  • Kai tikslas – daugiau derliaus, šonines šakeles galite palikti – pakaks jas tik patrumpinti. Nes kuo daugiau bus šakų – tuo daugiau ir vaisių ant jų. Tik nepalikite šoninių labai ilgų, kad vaismedis būtų proporcingas ir neišlūžtų nuo vaisių svorio vienoje pusėje.
Jeigu leidžiame šakotis, galima palikti ir ilgesnes šakas. Nuotr. L. Liubertaitė
Jeigu leidžiame šakotis, galima palikti ir ilgesnes šakas. Nuotr. L. Liubertaitė

KAIP TRUMPINTI ŠAKELES

Atskaičiuokite du pumpurus nuo šakelės pagrindo ir virš antrojo nukirpkite.

Naują šaką kirpsime virš antro pumpuro. Nuotr. L. Liubertaitė
Naują šaką kirpsime virš antro pumpuro. Nuotr. L. Liubertaitė
Nukirpta šaka. Nuotr. L. Liubertaitė
Nukirpta šaka. Nuotr. L. Liubertaitė

Kitais metais pamatysite, kad iš tos vietos šoniniai pumpurai išleido dar vieną arba dvi šakeles. Jas irgi patrumpinsite nukirpdami virš antrojo pumpuro.

Nukirpus virš dviejų pumpurų išauga naujos šakos. Jas ir vėl kirpsime virš dviejų pumpurų. Nuotr. L. Liubertaitė
Nukirpus virš dviejų pumpurų išauga naujos šakos. Jas ir vėl kirpsime virš dviejų pumpurų. Nuotr. L. Liubertaitė

4 ŽINGSNIS – VYRESNIEMS MEDŽIAMS GALIMA NUKIRPTI APATINES ŠAKAS

Augdama obelis kasmet derlių nokina ant vis aukščiau esančių šakų. Jeigu jūsų obeliai yra jau keli metai, ant apatinių šakelių vaisių ji jau neužmegs. Todėl tas šakeles galite drąsiai nukirpti iki pat kamieno.

Jeigu jas paliksite, nieko blogo nenutiks – čia gal labiau estetikos klausimas.

Apatine šakelė, kuri jau neduos vaisių. Nuotr. L. Liubertaitė
Apatinė šakelė, kuri jau neduos vaisių. Nuotr. L. Liubertaitė

5 ŽINGSNIS – IŠSKINTI DALĮ OBUOLIŲ UŽUOMAZGŲ

Tai nėra koloninių obelų genėjimas, bet šitas darbas tiesiogiai susijęs su medelių sveikata ir gausiu derliumi.

Jeigu norite, kad vaisiai būtų dideli, sveiki ir gražūs, reikia riboti jų skaičių. Kitaip tariant, reikia nebijoti ir dalį obuolių užuomazgų tiesiog išskinti. Šį darbą reikia atlikti ne anksti pavasarį, o tuomet, kai jau pamatysite obuoliukų užuomazgas.

Likę obuoliai gaus pakankamai maisto medžiagų, bus dideli, sultingi ir gerokai sveikesni.

Mano koloninės obels vaisiai vėlyvą rudenį. Nuotr. L. Liubertaitė
Mano koloninės obels vaisiai vėlyvą rudenį. Nuotr. L. Liubertaitė

JEIGU OBELIS SERGA IR NESIVYSTO TINKAMAI

Taip nutiko ir mano kieme. Prieš kelis metus sodinau koloninių obelų gyvatvorę. Iš 10 pasodintų medelių vienai obelėlei vis dėlto nepasisekė. Ją labiau puolė kenkėjai, ji nepakankamai augo, liko mažutė – matyt, iš karto buvo silpnesnė. Šiemet akivaizdžiai matosi, kad ją užpuolė vėžys.

Vėžio pažeista koloninė obelis. Nuotr. L. Liubertaitė
Vėžio pažeista koloninė obelis. Nuotr. L. Liubertaitė

Vadinasi, jos išgelbėti nebepavyks. Teks su šia obelaite atsisveikinti ir į jos vietą pasodinti ką nors naujo. Gal kaip tik gera proga išsirinkti kažką naujo iš „Tado ūkio“ interneto svetainės?

Ačiū šiam medelynui už bendradarbiavimą kuriant video siužetą ir šį straipsnį. Tikiuosi, koloninių obelų genėjimas jums nebekelia klausimų, ir savo kieme šį darbą atliksite lengvai, paprastai ir greitai.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Vaismedžiai internetu: kaip užsakiau ir kaip pasodinau“

„Kaip sodinti koloninių obelų gyvatvorę“

„Kaip genėti jaunus vaismedžius pavasarį“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

„Mano sodo dizainas“ – kursai skirti jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.

„Sodybos apželdinimas“ – jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis