Vaismedžiai internetu: kaip užsakiau ir kaip pasodinau

Vaismedžiai internetu – tai šiuo metu pats patogiausias būdas juos įsigyti. Anksčiau abejojau, kaip supakuoti jie atvažiuos, ar neaplūžinėję, ar neišsausėję. Be to, negali savo akim pasižiūrėti ir išsirinkti. Bet pagaliau pasiryžau ir štai mano užsakymas: pasižiūrėkite, kaip įsigijau internetu, kaip jie buvo supakuoti pristatant ir kaip pasodinau į dirvą:

Šį epizodą paskatino sukurti tadoukis.lt, nes jie teikia augalų užsakymo internetu paslaugas su pristatymu. Taigi apie viską iš pradžių.

Vaismedžiai internetu: ką užsisakiau

„Tado ūkio“ elektroninė parduotuvė man pasirodė labai patogi, taigi išsirinkti tikrai lengva. Užsisakiau šiuos augalus:

  • koloninė vyšnia ‚Morellenfeuer‘. Šios vyšnios lapija siaura, o vaisiai vidutinio dydžio, tamsiai bordo spalvos, taigi bus ne tik skanūs, bet ir gražūs!
  • štambinė medlieva – puikus medelis, pavasarį žydi gražiais žiedais, vasarą subrandina uogas, o rudenį pasipuošia spalvotais lapeliais. Tai vienas iš tų augalų, kurie atlieka kelias funkcijas, todėl labai tinka mažuose sklypuose. Ši yra skiepyta, augs iki 1.20 m – 1. 80 m aukščio.
  • koloninės formos juodasis serbentas ‚Tihope‘. Esu mačiusi serbentų gyvatvorę, formuotą kolonomis, ir man tas sprendimas labai patiko, todėl pamačiusi koloninį serbentą, nusprendžiau pabandyti auginti mūsų kieme.

Man patiko, kad padariusi užsakymą į savo el.paštą gavau išsamias sodinimo instrukcijas su paveikslėliais. Kadangi augalai skirtingi, buvo labai patogu iškart gauti tokios pagalbos. Ir tiesą sakant, iškart pajutau skirtumą, kad perku iš šeimos ūkio, o ne iš prekybos centro, ir tas jausmas man patinka!

Augalų pristatymas į namus

Nors internete paskelbta, kad pristatymas per 5 dienas, pas mane vaismedžiai internetu atkeliavo jau po dviejų dienų.

Kurjeris pristatė dailiai supakuotą siuntinį, kuriame kiekvienas medelis dar papildomai įpakuotas į kartoną per visą augalo aukštį. Taigi augalai atvyko visiškai saugiai ir nenukentėję nuo transportavimo. Jokių žemių išbarstymo, jokių perdžiūvimų, jokių nulaužimų man nepasitaikė.

Vaismedžiai internetu
Vaismedžiai internetu pristatyti puikios būklės ir su etiketėmis. Nuotr. L.Liubertaitė

Apsidžiaugiau pamačiusi, kad kiekvienas augalas turi prikabintas etiketes – tai kokybės ženklas. Ant etikečių aiškiai parašyta, kad tiek serbentas, tiek medlieva augintos vazone, o štai vyšnią rekomenduojama dar 3-4 savaites palaikyti vazone ir tik tada persodinti. Ji auginta grunte ir tik neseniai pasodinta į vazoną, todėl dar nespėjo įsišaknyti. Jeigu noriu sodinti ją iškart, reikės būti ypač atsargiems, kad nejudintume šaknų – mes būtent taip ir padarysim.

Kaip pasiruošti vaismedžių sodinimui

Kaip ir prieš kiekvieną sodinimą, visų pirma reikia pasiruošti vietą. Mūsų atveju vaismedžius sodiname palei terasą. Šiaip užtektų iškasti duobes, tačiau mes nusprendėme iškasti tranšėją – žemė čia gana molinga, o tarp vaismedžių vėliau norėsiu daugiamečių gėlių pasisodinti. Todėl negaištam laiko ir imamės tranšėjos kasimo.

Iškastas žemes metame ne bet kur ir ne bet kaip:

Kaskite tranšėją, jeigu sodinsite keletą augalų. Nuotr. L.Liubertaitė
Kaskite tranšėją, jeigu sodinsite keletą augalų. Nuotr. L.Liubertaitė
  • Jeigu mesime ant vejos, vėliau teks ją gaivinti. Todėl ant vejos pasitiesiam plėvelę ir metame ant jos.
  • Jeigu mesime viską į vieną krūvą, tai susimaišys sluoksniai. O mes norime gudriai viską panaudoti.

Turime tokius sluoksnius:

  • velėną su veja – ją dabar metame į tolimiausia kampą ant plėvelės,
  • derlingą viršutinį žemės sluoksnį,
  • negyvybingą dirvožemio sluoksnį, kuris yra po tuo derlinguoju. Kadangi čia dominuoja molis, tai skirtumas matomas net pagal spalvą.

Iš likusio dirvožemio darome mišinį: nederlingą maišome su derlingu, ir dar dosniai papildome kompostu. Mes dar turėjome pelenų, taigi įmaišome ir juos. Šiuo mišiniu užkasame tranšėją ir sulyginame grėbliuku.

Vaismedžiams paruošiama tinkama žemė. Nuotr. L.Liubertaitė
Vaismedžiams paruošiama tinkama žemė. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai duobės ar tranšėja iškasta, į ją sumetame apverstą velėną taip, kad žolė būtų apačioje. Tada labai gerai palaistome. Kad medeliai gerai prigytų, jiems kritiškai svarbi drėgmė.

Vaismedžiai sodinami į pagerintą žemę. Nuotr. L.Liubertaitė
Vaismedžiai sodinami į pagerintą žemę. Nuotr. L.Liubertaitė

Likusią žemę suvežame į komposto dėžę. Joje žemė persimaišys su organinėmis atliekomis ir vėl turėsime puikaus komposto.

Kaip sodinti vaismedžius?          

Pradedame nuo serbento. Pasimatuojame atstumą iki terasos, kad visi trys sodinukai būtų vienodu atstumu nuo jos. Iškasame jam duobę, apspaudžiame vazoną ir išimame sodinuką iš jo.

Įsodiname, užberiame žemę, su kojomis apspaudžiame aplinkui (bet tik ne prie pat kamieno) ir suformuojame tarsi lėkštelę, kuri laistant apsaugos nuo vandens nutekėjimo. Gerai palaistome.

Koloninis serbentas
Koloninis serbentas – įdomu jį auginti savo kieme. Nuotr. L.Liubertaitė

Medlievą sodiname lygiai taip pat.

O štai su vyšnia teks šiek tiek pasistengti. Juk mūsų vyšnia auginta grunte, taigi jos šakneles būtina pasaugoti. Paprastai vyšnia sodinama ties skiepo vieta, arba keliais centimetrais žemiau negu skiepo vieta. Koloninei vyšniai galioja išimtis iš taisyklės – ją reikia sodinti taip, kad nuo skiepo iki žemės liktų sprindžio atstumas.

Koloninė vyšnia sodinama kitaip negu visi kaulavaisiai - skiepo vieta lieka virš žemės. Nuotr. L.Liubertaitė
Koloninė vyšnia sodinama kitaip negu visi kaulavaisiai – skiepo vieta lieka virš žemės. Nuotr. L.Liubertaitė

Išsikasame duobę vyšniai, kadangi ji tik ką pasodinta į vazoną, turime būti labai labai atsargūs. Jos neišimame iš vazono, bet sukarpome patį vazonėlį ir nepajudindami šaknų įsodiname į žemę.

Po pasodinimo lieka du etapai: laistymas ir medelio pririšimas aštuoniuke prie kuolelio.

Vyšniai reikalingas kuolelis. Nuotr. L.Liubertaitė
Vyšniai reikalingas kuolelis. Nuotr. L.Liubertaitė

Priežiūra po pasodinimo

Pasodinę pasirūpinsime geresniu augalų prigijimu. „Tado ūkis“ pristatė ir įsišaknijimo stimuliatorių – tai natūralus produktas, kurį tereikia sumaišyti su vandeniu ir palaistyti. Pirmaisias metais trąšų tikrai nerekomenduoju, o štai įsišaknijimo stimuliatorių naudoti galima, jeigu norite sumažinti persodinimo stresą ir padėti įsikabinti šaknims.

vaismedžiai internetu pasodinti
Vaismedžiai internetu pasodinti, o kad drėgmė neišgaruotų ir užmulčiuoti. Nuotr. L.Liubertaitė

Ir žinoma, kaip be mulčo. Naudoju tokį, kokį turiu po ranka, šį kartą tai grikių mulčias. Tačiau tikrai kuo puikiausiai galima naudoti žolę, šieną, kompostą. O kam gi reikalingas mulčias vaismedžiams? Mulčiuodami nepaliekame erdvės piktžolėms, pageriname dirvos struktūrą, palaikome drėgmę – taigi augalams tikrai bus geriau.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Kaip genėti jaunus vaismedžius pavasarį”

“Obelų formavimas kardonais: galite valdyti jų augimą”

“Kaip sodinti koloninių obelų gyvatvorę”

KURSAI INTERNETU:

“Šiuolaikinis daržas” – video pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po to.

SUSIJĘ KURSAI:

“Vaismedžių genėjimas” – šiuose kursuose išmoksite genėti obelis ir kitus vaismedžius, kad pasiektumėt ir gero derliaus, ir gražaus vaizdo.

“Modernus sodas ir daržas” – šiuolaikiniai sodo ir daržo kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis