Kukmedžių sodinimas: 7 žingsnių sodinimo instrukcija

Trumpam atsitraukusios nuo Mo muziejaus sodo apželdinimo darbų, pasikalbėjome su Vaiva Maroziene, želdynų specialiste ir mūsų kursų “Vaismedžių genėjimas” lektore. Šį kartą pokalbio tema – kukmedžių sodinimas. Žiūrėkite video reportaže, kokie sodinimo etapai laukia:

Jeigu norite geriau įsisavinti informaciją arba skaityti jums tiesiog patogiau, toliau rasite 7 žingsnių sodinimo instrukciją, nuo sodinuko pasirinkimo, duobės kasimo iki mulčiavimo.

1. Pasirenkame tinkamą sodinuką

Pasak V. Marozienės, renkantis sodinuką svarbiausia imti sveikus, sodriai žalios spalvos augalus, ir kad veislė atitiktų jūsų poreikius, t.y. augtų iki tam tikro aukščio ar pločio. Pavyzdžiui, Mo muziejaus sodui buvo pasirinkti ‘Hilli’ veislės kukmedžiai, kurie yra koloninės formos ir labiau stiebiasi į viršų nei plečiasi į šonus, tad puikiai tinka gyvatvorėms. Tiesa, eigoje juos bus galima dar šiek tiek paformuoti, bet apie viską iš eilės.

Kukmedžių gyvatvorei puikiai tinka 'Hillii' veislės krūmai. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Kukmedžių gyvatvorei puikiai tinka ‘Hillii’ veislės kukmedžiai. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

2. Sodinuką sulaistome

Prisiminkite, jog augalą vazone reikia palieti ir prieš sodinimą, kad jam netrūktų drėgmės ir būtų kuo mažesnis stresas pakeičiant vietą. 

Sodinuką sulaistome dar prieš sodinimą. Nuotr. aut. L.Liubertaitė.
Sodinuką sulaistome dar prieš sodinimą. Nuotr. aut. L.Liubertaitė.

3. Iškasame duobę

Kukmedžių sodinimas vyksta perkeliant augalą iš vazono į paruoštą duobę. Taigi duobės dydis turėtų atitikti vazono dydį, nes jame krūmas jau turi susiformavusį šaknyną ir gerą gruntą. Jeigu gruntas prastesnis, tuomet iškasame gilesnę duobę, kad ją galėtume pripildyti juodžemiu arba geru augaliniu gruntu ir tokiu būdu pagerinti žemės kokybę.

Trečias etapas - duobės kasimas. Nuotr. aut. L.Liubertaitė
Trečias etapas – duobės kasimas. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

4. Duobę pripildome vandeniu

Kitas žingsnis – duobės pripildymas vandeniu. Jo negailėkite, pilkite sulig duobės viršumi. Šiek tiek palaukite, kol vanduo susigers, ir jau galima imtis sodinimo.

Prieš sodinimą duobę pripildome vandeniu. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Prieš sodinimą duobę pripildome vandeniu. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

5. Kukmedžių sodinimas  

Sodinkite kukmedį tame pačiame lygyje, kaip ir jis augo vazone: nei giliau, nei sekliau. Užpylus žemėmis, su koja spustelkite ratu aplink krūmą (bet ne prie pat šaknų), kad po žeme neliktų oro tarpelių. Taip augalas geriau prigis ir įsišaknys, o laistant žemės nesukris.

Iš žemių pertekliaus suformuokite kauburį ratu aplink kukmedį, kad laistant vanduo ne nutekėtų pro šoną, o bent kiek užsilaikytų prie augalo šaknų.

Pasodinus krūmą, gerai prispaudžiame žemes, kad neliktų oro tarpų. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Pasodinus krūmą, gerai prispaudžiame žemes, kad neliktų oro tarpų. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

6. Laistymas

Žinoma, po pasodinimo krūmus gausiai paliekime. Apskritai, kukmedžiai yra drėgmę ir paunksmę mėgstantys augalai. Tad jeigu neturėjote galimybės jų sodinti mažiau saulėtoje vietoje, vertėtų pagalvoti apie pastovų drėkinimą arba net laistymo sistemą (pvz.: lašinę sistemą). Laistyti svarbu nuolatos, jeigu norite džiaugtis sveika gyvatvore ir intensyviai žalia augalo spalva.

Pasodintą augalą taip pat gausiai palaistome. Nuotr. aut. L.Liubertaitė.
Kadangi suformuotas kauburys ratu aplink sodinuką, nuotraukoje matosi, kad laistomas vanduo neišbėga pro šoną, Nuotr. aut. L.Liubertaitė.

7. Mulčiavimas

Ar reikalingas mulčiavimas, spręskite patys, tačiau Vaiva Marozienė rekomenduoja mulčiuoti, ypač jeigu neturite laistymo sistemos. Tuomet mulčias saugo drėgmę, sukuria barjerą, kad ji ne tai greitai išgaruotų.

Kukmedžių sodinimas atliktas – kas toliau?

Maždaug dvi savaites po kukmedžių pasodinimo būtų geriau jų neliesti, o tiesiog leisti augalui atsigauti. Kai matome, kad augalas tikrai prigijo (ūgliai sutvirtėję, augalas pradeda leisti naujus ūgliukus), galima imtis formavimo. Geriausia, jeigu pirmasis apkarpymas įvyktų vėsesnę dieną, apniukusią, būtų puiku, jei pakrapnotų lietus. Tad stebėkite orų prognozes ir formuodami venkite saulės kaitros.

Gero Jums kukmedžių sodinimo!

Šiuos kukmedžius, kuriuos matėte nuotraukose ir video, galėsite pamatyti gyvai MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilniuje), kuris bus atidarytas 2018 m. spalio 18 d.

Taip pat skaitykite:

“Kaip išsirinkti spygliuotį: tujos, pušys, kadagiai”

“Pušų auginimas ir formavimas: įkvepiantis pavyzdys iš Kauno rajono”

Kviečiame į artimiausius “Geltono karučio” kursus “Mano sodo dizainas”, kurių metu galite išmokti susikurti šiuolaikišką savo sklypo dizainą. 

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis