Levandos yra užkariavusios daugelio lietuvių širdis, tačiau levandų auginimas kai kuriems vis dar atrodo sudėtingas reikalas. Juk pas vienus jos nuostabiai atrodo ir puikiai veši, o pas kitus nuolat skursta. Kokių klaidų nedaryti ir kaip teisingai prižiūrėti levandas, LRT laidoje „Čia mano sodas“ pasakoja levandų ūkio „Lavender Village“ šeimininkė Jūratė Kregždienė, šiuos augalus Vilniaus rajone auginanti jau 12 metų.
Kaip nepasiklysti tarp daugybės dekoratyvinių augalų rūšių, mokome „Augalų komponavimo seminare“. Šiuose internetiniuose mokymuose sužinosite, kokių principų reikėtų laikytis derinant augalus tarpusavyje bei kokių klaidų geriau nedaryti.
Pirkti sėklas ar dauginti levandas patiems
Levandoms auginti reikalinga laidi dirva ir saulėta vieta. Jeigu turite tokias sąlygas savo gėlyne – pusė darbo jau padaryta.
Paprasčiausia levandas įsigyti sodinukais. Galima ir sėti – tačiau čia jau reikės daugiau įgūdžių. Jūratė sako, kad vietoje augančių sėklų daigumas didesnis nei atvežtinių.
Dar vieno būdo – išskirstyti brandų kerą dalimis – Jūratė nerekomenduoja. Levandų ūkio šeimininkė sako, kad jau subrendusių krūmų nepavyks sėkmingai padalinti, tad geriau nerizikuoti ir negadinti gražaus krūmo.
Kodėl tos pačios levandos gali atrodyti skirtingai
Levandų auginimas ir priežiūra lemia, kaip jos atrodys. Net šalia augančios gali būti skirtingos: viena apvali, kita išsidraikiusi, viena pilna žiedų, kita pusiau nudžiūvusi. Gali būti daug priežasčių, pavyzdžiui:
- Toje vietoje sniegas po žiemos užsilaikė per ilgai,
- Krinta šešėlis nuo medžio ar pastatų,
- Nuolat teka vanduo iš aukštesnių vietų,
- Nebuvo genėta po žydėjimo – tada sniegas išvarto žiedynus,
- Užkrinta trąšų nuo šalia tręšiamų augalų – kyla pertręšimo pavojus.
Kada genėti levandas
Genėdami levandas, prailginsite jų gyvavimo laiką. Nekarpomos levandos greitai sumedėja ir ilgainiui nebeužaugina žiedynų.
Levandas turėtumėte genėti bent kartą per metus, tačiau idealiausia, jeigu tai darysite dviem etapais:
- po žydėjimo vasaros pabaigoje,
- pavasarį dar kartą pakoreguojant krūmelių formą.
Po žydėjimo genėkite tada, kai pilnai prasiskleidžia žiedeliai. Jūratė pastebi, kad šis laikas kasmet būna vis skirtingas. Vienais metais ji savo ūkyje levandas kirpo rugpjūčio viduryje, o kitais – tik spalio pabaigoje. Tai priklauso nuo temperatūros svyravimų ir kitų faktorių, todėl svarbu stebėti gamtos ženklus.
Na, o pavasarį levandas genėkite jau praėjus šalnų grėsmei. Jeigu jas apkarpius lauke temperatūra vėl staiga nukris žemiau nulio, šaltis gali pažeisti krūmelio gyvąją dalį ir žiedų tais metais galbūt ir nebesulauksite.
Jei levandos vis dėlto neišvengė nušalimo, neskubėkite tokių krūmelių iškart rauti lauk – pirmiausia patikrinkite, ar jų šaknys liko gyvos. Jeigu matote iš krūmo vidaus augančias naujas žalias šakeles, žemai nukirpkite visas pažeistas šakeles, o tada kantriai laukite, kol levandos vėl atžels.
Kaip genėti levandas
Levandų ūkio šeimininkė pasakoja, kaip reikėtų taisyklingai genėti levandas:
- Suimkite krūmą viena ranka ir aštriu sekatoriumi nukirpkite šakeles iki sumedėjusios krūmo dalies.
- Nenukirpkite levandų per daug – palikite šiek tiek žalios krūmo dalies, kad šakelės turėtų iš ko ataugti.
- Karpydami krūmelius, juos tuo pačiu dar ir paformuokite, stengdamiesi suteikti gražią apvalią formą. Tada levandos ataugs dar dailesnės.
- Apkarpius levandas rudeniop, jos iki žiemos dažnai išleidžia dar vieną kitą ūglį. Pavasarį, praėjus šalnų pavojui, tokias naujai išaugusias šakeles taip pat apgenėkite.
Kaip džiovinti levandas
Šiandien daugelis jau žino, kad levandų žiedus galima džiovinti arbatoms, bet ar žinojote, jog levandų lapeliai labai tinka mėsos patiekalams gardinti? Jų skonis labai panašus į rozmarino, tik daug švelnesnis.
Jeigu kerpate levandas džiovinimui, atkreipkite dėmesį į šiuos Jūratės patarimus:
- Kerpant levandos turi būti sausos.
- Lapelius nuo šakelių nubraukite ranka, o žiedus palikite. Levandų lapelius atskirai susidžiovinkite pabėrę ant popieriaus ir naudokite virtuvėje kaip prieskonius.
- Švarias levandų šakeles suriškite į ryšulėlius ir pakabinkite žemyn galva, kad sudžiūtų.
- Svarbu, jog džiovinimui skirta patalpa būtų gerai vėdinama, o pačios levandos negautų tiesioginių saulės spindulių.
Levandos – tai įspūdingi daugiamečiai augalai. Levandų auginimas nėra toks sudėtingas, jeigu žinote kelis esminius dalykus. Jos tikrai vertos pasigėrėjimo, todėl susikurkite dalelę Provanso ir savo sklype. Ačiū Jūratei Kregždienei, kuri pakvietė mus į savo levandų ūkį „Lavender Village“ ir laidoje „Čia mano sodas“ pasidalijo vertingomis žiniomis!
SUSIJĘ KURSAI:
„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – jose išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.
„Spalvų derinimas kieme“ – tai nuotoliniai kursai tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka “suvaldo” spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o ją galėsite pritaikyti kurdami savo gėlynus.
TAIP PAT SKAITYKITE:
16 derinių gėlynui su „Very Peri“ spalva — pasisemkite idėjų
„Daugiametės gėlės, žydinčios PANTONE 2022 metų spalva“
Atnaujinamo kiemo idėjos: ką palikti, ko atsisakyti, kokius augalus sodinti