Mano lauko vazonai pasipuošė rudeniui ir žiemai: pasižiūrėkite

Spalvoti, gražūs, žydintys lauko vazonai jūsų kiemą gali puošti tikrai ne tik vasarą. Tiesiog pasibaigus vasaros sezonui, reikia imtis darbo ir pakeisti kai kuriuos augalus. Kaip tai padariau aš, spauskite žiūrėti:

Turiu tris didelius vazonus, juose jau augo augalų, kai kuriuos pašalinau, kai kuriuos palikau, o kai ką ir naujai pasodinau – rudeniui, žiemai ir net pavasariui. Skaitykite.

Lauko vazonai atsisveikina su vienmetėmis gėlėmis

Laikausi požiūrio, kad ir vazonuose galime auginti daugiamečius augalus. Tačiau tai tikrai nėra būtina. Dar daugiau: netgi tokie klasikiniai augalai kaip pelargonija gali vazone atrodyti stilingai ir naujai.

Mano terasoje lauko vazonai puošėsi šiais vienmečiais augalais:

  • Pelargonijos, žydinčios baltais ir ryškiai rožiniais žiedais, abi tuščiavidurės. Balta man ypač patiko, nes gausiai užaugo, bet dėl plačiai išsidėsčiusių žiedynų atrodė lengvai ir elegantiškai;
  • Cimbžiedos – arba plektrantai, kas kaip vadina. Jis auginamas dėl lapų: greitai užauga, puikiai užpildo, o violetinės gyslos ir panašaus atspalvio apatinė lapų pusė suteikia tokio iškilmingumo ir gilumo. Beje, jie labai tinka, jei kompozicijoje turite bordo ar violetinių žiedų.
Geltonas karutis, prikrautas cimbziedos ir pelergonijos
Geltonas karutis, prikrautas cimbžiedos ir pelargonijos. Nuotr. L.Liubertaitė

Abu šie augalai iki pat spalio pabaigos puikiai išsilaikė ir dar žaliuoja. Tačiau stipresnė šalna pakąs jų lapus, todėl šiuos augalus atsargiai išraunu. Galima būtų šį darbą daryti ir tada, kai jau augalai bus pašalę, betgi tada bus šalta man pačiai, tai jau nebelaukiu, o geriau tokiam darbui išnaudoju gerus orus.

Beje, jau pasirūpinau, kad kitais metais man šių augalų pirkti nereikėtų. Ir jūs galite padaryti tą patį:

  • Tereikia nuskinti po šakelę, kuri išleis šakneles ir iki pavasario užaugs iki tokio augalo, kurį ir vėl galima sodinti į vazoną;
  • Dar geriau – visą augalą perkelti į kitą vazoną, per žiemą laikyti vėsiai, bet šviesioje patalpoje, o pavasarį galėsite nusiskinti šakelių ir jos lengvai įsišaknys. Šį būdą naudoju ir aš.

Daugiamečiai augalai mano terasoje

Mano lauko vazonai nuostabūs tuo, kad tikrai ne viską turiu išrauti ir vėl iš naujo sodinti kitus augalus. Štai pavyzdžiui – viksva (Carex) ‘Everest’. Nuostabiai auga, nuostabiai atrodo – tai patikimas daugiametis augalas, dažniausiai sutinkamas šiuolaikiniuose gėlynuose. Na ir dar mano vazonuose!

Viksva, puikus visžalis augalas. Nuotr. L.Liubertaitė
Viksva ‘Everst’, puikus visžalis augalas. Nuotr. L.Liubertaitė

Viksvos yra visžalės, tad jos gerai atrodo ir žiemą. Sudėtingiausia per žiemą palaikyti drėgmės režimą, kad augalai nesupūtų, kai orai atšyla ir vėl atšąla. Tad praėjusią žiemą ne visas viksvas pavyko išlaikyti sveikas ir gyvas. Kaip man sekėsi, papasakojau čia, paskaitykite.

Kitas mano mylimas augalas – tai buksmedis. Šiame vazone jis išgyveno jau dvi žiemas ir net nebuvo pridengtas! Tiesa, tose vietose, kur vasarą jį užstojo cimbžieda, jis parudavo, tačiau atsigaus. Pavasarį buksmedį reikės būtinai apkarpyti, nes jau išleido naujų šakelių.

Visžalių viksvų ir šalavijų rasite čia:

Su vazone augusiu gojiniu šalaviju ‚Alba‘ pasielgsiu kitaip: pasodinsiu į dirvą. Jis labai gražiai augo, baltai žydėjo ir išmesti jo tikrai nėra reikalo – gėlyne jis mane pradžiugins kitą vasarą.

Lauko vazonai: šiame buksmedis, viržiai ir tulpės! Nuotr. L.Liubertaitė
Šiame vazone puikuojasi buksmedis, viržiai ir pavasarį pražysiančios tulpės! Nuotr. L.Liubertaitė

Į vazonus keliauja tulpių svogūnėliai

Noriu, kad terasa žydėtų ir anksti pavasarį, todėl mano lauko vazonai sulaukia tulpių. Nesu tikra, ar tulpės išgyvens, bet pabandysiu. Tulpių svogūnėlius reikia sodinti į maždaug trijų svogūnėlių dydžio gylį. Tokiai duobelei daryti ypač gerai tinka siauras ir ilgas „Gardenos“ kastuvėlis. Tik atkreipkite dėmesį, kad svogūnėlis turi būti sodinamas šaknelėmis žemyn (taip sakau, nes ne visada labai aišku, kurioje pusėje tos šaknelės yra).

Didelis tulpių ir kitų svogūninių gėlių pasirinkimas čia:

Didžiausia rizika svogūnėliams – jie gali supūti. Todėl jei vazonai būtų ne po stogu, dėl užmirkimo rizikos jų į vazonus nesodinčiau.

Augalai rudens ir žiemos grožiui

Akims paganyti į vazonus sodinu viržius. Mano patarimas: pirkite tik super gražius! Pavasarį galime ieškoti mažyčių sodinukų, kurie parodys savo grožį po mėnesio ar dviejų. Tačiau vėlyvą rudenį nežinome, kada ateis šalčiai ir pristabdys vegetaciją. Todėl kai jau renkatės viržius, ieškokite tokių, kurie jau šiandien yra gražūs ir ryškūs.

Lauko vazonai terasos puosmena ir ziema
Lauko vazonai terasos puošmena ir žiemą. Nuotr. L.Liubertaitė

Jeigu norite viržius auginti ne vienerius metus, tuomet turite tinkamai paruošti vazone žemę – kaip teisingai tai padaryti, paskaitykite šiame straipsnyje. Bet ir sodinti siūlyčiau anksčiau: vasarą ar rudens pradžioje.

Aš nepretenduoju viržius išlaikyti kitiems metams, jie puikiai atidirbs savo darbą artimiausią pusmetį: rudenį, žiemą ir iki pirmųjų pavasario gėlių. Tad viržius sodinu į tokią žemę, kokia jau yra vazonuose iš anksčiau.

Be substrato, mano terasos vazonuose yra agroperlito, vienmetėms gėlėms skirtų trąšų (matau liko keli burbuliukai nuo gėlių, kurios buvo sodintos) ir grikių lukštų mulčio likučių. Vasarą grikių lukštų mulčą naudojau, kad drėgmė ilgiau užsilaikytų vazone.

Vazonų ir agroperlito galite įsigyti čia

Augalų papildymas iš savų resursų

Ne viską perku – kai ką optimizuoju! Paprasčiau tariant, perkeliu augalus iš anksčiau susodinto vazono, kuris dabar jau nebedekoratyviai atrodo.

Iš jo į žiemos grožiui skirtus lauko vazonus sodinu dekoratyvinį kopūstą. Jis labai gerai čia tiks.

Lauko vazonai puiki vieta augalams, iš kitų, vasarinių, vazonų. Nuotr. L.Liubertaitė
Lauko vazonai puiki vieta augalams, iš kitų, vasarinių, vazonų. Nuotr. L.Liubertaitė

O štai rožiniais žiedais žydinčių erikų į vazonus neperkelsiu. Štai puikus pavyzdys, kodėl rudenį žydinčių erikų nerekomenduoju. Šią eriką sodinau vasaros pabaigoje, o dabar jos žiedeliai jau byra. Šakelės tuoj liks plikos ir tikrai nebus dekoratyvios.

Erika visiškai netinka sodinti dabar. Nuotr. L.Liubertaitė
Erika visiškai netinka sodinti dabar. Nuotr. L.Liubertaitė

Susodinusi visus augalus, į atsiradusias tuščias vietas papildau žemės ir palaistau. Štai ir viskas. Vazonai paruošti.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Vazoninės gėlės mano terasoje: taip aš pritaikau dizaino dėsnius“

“Viržiai ir erikos: ką pasirinkti, kad gražūs būtų ilgiau”

“Dideli vazonai, kuo užpildyti jų tūrį”

APŽELDINIMO KURSAI:

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – tai praktiškos ir smagios kūrybinės dirbtuvės, kuriose išmoksite iš medžių, krūmų ir gėlių sukurti harmoningą kompoziciją ir netgi pasidaryti augalų susodinimo planą su atstumais ir kiekiais.

Ir visi kiti: trumpi, koncentruoti, orientuoti į praktiką “Geltono karučio” organizuojami kursai. Spauskite čia ir žiūrėkite visas programas.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis