Nauja knyga apie kambarinius augalus „Fotosintezė“

Į mano rankas patenka daug įdomių knygų apie augalus, bet mažai iš jų yra parašytos lietuvių autorių. Su džiaugsmu noriu pristatyti vieną iš jų – tai knyga apie kambarinius augalus įdomiu pavadinimu „Fotosintezė“, kurią parašė Reda Tomingas. Atsiverskim ją kartu – šiame video papasakojau savo įspūdžius:

Noriu labai palaikyti Redą, sukūrusią nuostabią lietuvišką knygą, tačiau šioje apžvalgoje būsiu atvira ir aptarsiu ne tik knygos privalumus, bet ir tuos dalykus, ko pasigedau.

Neeilinė knyga su neeiliniais vaizdais

Knyga „Fotosintezė“ pati yra tarsi meno kūrinys – leidykla „Dvi tylos“, kuri padėjo išvysti knygai dienos šviesą, davė visišką laisvę dizaineriui Tadui Karpavičiui. Jau per knygos pristatymo renginį, kuriame teko laimė dalyvauti, dizaineris džiaugėsi duotomis galimybėmis ir pasakojo apie savo įkvėpimo šaltinius.

Knyga "Fotosintezė" kartu su Reda Tomingas
Kartu su knygos “Fotosintezė” autore Reda Tomingas “Knygų mugėje 2020”, kur ši knyga pripažinta kaip gražiausia savo kategorijoje

Ir knygos išskirtinumas akivaizdus:

  • Nestandartinis formatas (šiek tiek didesnis nei A4),
  • Minkšti viršeliai – primena storutėlį žurnalą;
  • Ryški violetinė viršelio spalva (o ne tradicinė žalia);
  • Knygoje – įdomus nuotraukų ir iliustracijų žaidimas;
  • Skirtingo dydžio šriftai: nuo gigantiškų iki smulkių.

Pabandžiau išvardinti tokius techninius dalykus, bet akivaizdu, kad ši knyga apie kambarinius augalus – išties tarsi meno kūrinys. Ji netgi buvo įvertinta kaip gražiausia knyga savo kategorijoje ir paskelbta 2020 m. „Knygų mugėje“.

Knyga Fotosintezė graziausia 2019 metų knyga, paskelbta Vilniaus knygų mugėje. Nuotr. L.Liubertaitė
Knyga “Fotosintezė” gražiausia savo kategorijoje 2019 metų knyga, paskelbta Vilniaus knygų mugėje. Nuotr. L.Liubertaitė

Gražaus dizaino trūkumai

Tačiau mane, kaip augalų mylėtoją, šis išskirtinis dizainas ne visada džiugino, nes:

  • Smulkesnio šrifto gausiai prirašytuose puslapiuose buvo sunku susikaupti skaityti;
  • Kai kurios meniškos nuotraukos buvo įspūdingos, bet neatskleidė augalo esmės, nes matėsi tik augalo dalelė, o ne jis visas;
  • Man asmeniškai būtų patogesnis mažesnis knygos formatas, nes šitas atrodė įspūdingai, bet tai didelis daiktas, kuriam reikia ieškoti specialios vietos lentynoje.

Subjektyvūs tokie mano pastebėjimai, bet kartais norėjosi, kad viskas būtų tiesiog paprasčiau.

Knyga fotosintezė
Knygoje gausu tekstų, kuriuose vaizdžiai, meniškai pasakojama apie augalus. Nuotr. L.Liubertaitė

Nepaisant šių pastebėjimų, bendras dizainas ir bendras knygos jausmas yra unikalus ir įdomus – ji tikrai verta atsidurti jūsų namų lentynoje. Papasakosiu plačiau, ką gi joje rasite.

Augalai ir žmonės

Knyga susideda iš kelių dalių, tačiau iš esmės jas galima būtų suskirstyti į istorijas apie augalus ir priežiūros patarimus.

Istorijos man visada patinka – labai apsidžiaugiau, kai radau tokius skyrius knygoje. Dar geriau tai, kad šitos istorijos ne tolimos, o tokios, kurios visai čia pat, Lietuvoje. Knygoje pasakojama apie tam tikras vietas, pvz. Vilniaus gimdymo namus, Kauno įgulos karininkų ramovę, ir jose augančius augalus.

"Fotosintezė" turtinga pasakojimais iš įvairių vietų. Nuotr.L.Liubertaitė
“Fotosintezė” turtinga pasakojimais iš įvairių vietų. Nuotr.L.Liubertaitė

Tai absoliutus skirtumas nuo visų verstinių knygų, kurias mes randame knygynuose. Įsivaizduokite, kaip smagu bus užsukti į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą po atnaujinimo, kuriame žadama atkurti autentišką foje interjerą su vario ir bronzos atspalviais, ir pamatyti ten augančias išsaugotas milžiniškas monsteras, kurios parodytos šioje knygoje.

Žmonės ir augalai

Dar vienas skyrius skirtas augalų mylėtojams, kurie pasakoja savo augalų kolekcijų istorijas. Tai ir pati knygos autorė, kuri pristato savo kelionę į augalų pasaulį, ir kolekcininkai, į kurių virtuvę labai smalsu taip neakivaizdžiai patekti.

Būtų dar smagiau, jeigu galėtume matytų knygos herojų, pas kuriuos svečiuose apsilankyta, nuotraukas. Bet kelis iš jų galite pamatyti čia – štai mūsų nuotrauka iš knygos pristatymo:

Knygos "Fotosintezė" pristatymo vakaras
Knygos “Fotosintezė” pristatymo renginyje kartu su autore Reda Tomingas (antra iš dešinės) ir knygos herojais

Knygoje rasite smagių istorijų, kokius augalų meilės etapus perėjo kolekcininkai, kur pašnekovai ieško vazonų, kaip kuri savo namų jaukumą su augalais, o kartais – kaip kuria namus specialiai savo augalams.

Praktiniai patarimai apie kambarinius augalus

Didelė knygos dalis skirta pažinčiai su augalais ir patarimams dėl priežiūros. Pradedantiesiems šios dalys – ypač vertingos.

Knygoje išsamiau susipažinsite su tam tikromis augalų grupėmis: paparčiais, orchidėjomis, sukulentais, kaudeksiniais augalais ir vabzdžiaėdžiais augalais. Jeigu kai kurie iš šių jums skamba egzotiškai – žinokit, viskas įmanoma, tereikia pasidomėti ir pradėti auginti!

Kitoje dalyje pateikti praktiniai patarimai, kaip prižiūrėti augalus. Štai šią dalį pradedantiesiems reikėtų nusikopijuoti ir pasikabinti ant šaldytuvo kaip kambarinių augalų priežiūros atmintinę. Ten rasite, kaip suprasti, kad augalui negerai, jeigu lapai susiraito, jeigu ruduoja jų kraštai, jei pūva stiebas ir šaknys, jei ant molinių vazonų atsiranda baltų apnašų ir pan.

Knygos skyrius Augalų priežiūra bus ypatingai vertingas pradedantiesiems augintojams! Nuotr. L.Liubertaitė
Knygos skyrius Augalų priežiūra bus ypatingai vertingas pradedantiesiems augintojams! Nuotr. L.Liubertaitė

Jei augalą užpuolė kenkėjai, parašyta, kokiomis ekologiškomis, tvariomis priemonėmis ir sprendimais galima pagelbėti augalui, kaip prižiūrėti profilaktiškai.

Šie priežiūros patarimai yra surašyti paprastai ir aiškiai. Jeigu turite „Fotosintezę“ po ranka, tai bet kada užklupus bėdai rasite sprendimą.

Kam skirta knyga „Fotosintezė“

Vartau, skaitau ir negaliu tiksliai įvardinti, ar ši knyga skirta profesionalams, pažengusiems, daug metų auginantiems kambarinius augalus, ar pradedantiesiems, kurie pirmą kartą nusipirko augalą.

Knyga skirta ir pažengusiems ir pradedantiesiems. Nuotr. L.Liubertaitė
Knygoje įdomių istorijų ir vertingų patarimų ras ir pradedantieji, ir pažengusieji. Nuotr. L.Liubertaitė

Patarimų dalis tikrai naudinga pradedantiesiems. Tačiau istorijos apie augalų grupes, pašnekesiai su augintojais bus įdomūs ir profesionalams. Kadangi nėra vienos tiesos apie augalus, kuo daugiau auginimo istorijų žinosime, tuo labiau patys praturtėsime. O gal ir dar vieno augalo užsimanysime – irgi neišvengiama!

Ir pabaigai, sveikinu Redą Tomingas ir ją palaikau, ne tiek daug turime lietuviškų knygų apie augalus, kurios atrodytų taip įspūdingai. Jei kada ieškosite dovanos augalų mylėtojui, šią tikrai rekomenduoju dovanoti.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Kambarinių augalų tendencijos: kodėl nebemadingi žiedai”

“Oro augalai: ar reikia prižiūrėti, ar vien grynu oru sotūs”

Daugiau straipsnių apie kambarinius augalus rasite – spauskite čia

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis